Jump to content
IGNORED

Surogat majčinstvo


morgana

Recommended Posts

Surogat majčinstvo uskoro bi moglo biti zakonski dozvoljeno i u Srbiji. Prijedlog zakona, kako piše BBC Srbija (a prenosi Danas), reguliše uslove i pravednu naknadu za surogat majku.

 

U istom članku preneseno je i mišljenje izvjesne ženske organizacije koja se tom zakonu protivi, gledajući na surogat majčinstvo kao na eksploataciju ženskog tijela i pretpostavljajući da će ono nositi i dimenziju socijalne nejednakosti s obzirom da će se, kako kažu, za ulogu rodilje (kako se u prijedlogu naziva) odlučivati žene nižeg imovinskog statusa.

 

https://www.danas.rs/bbc-news-serbian/surogat-majcinstvo-prednosti-i-mane-za-srbiju-i-svet/

 

Jeste li za ili protiv?

 

Link to comment

Ne vidim koji posao/ekonomska aktivnost u konačnici nije eksploatacija tela (kada zidar ređa cigle, zar to nije eksploatacija njegovog tela...ili kada fudbaler igra...i ako nije zašto nije, i ako jeste, pa šta ako jeste?). Ili ako prihvatimo dualizam uma i tela, zašto je telesna eksploatacija nužno gora od umne...? Takođe, ako govorimo o eksploataciji kao nečem lošem, ako je onaj koji nudi svoje usluge zadovoljan cenom koju za njih dobija, da li se može govoriti o eksploataciji (u svom lošem značenju)?

 

Ovde se spominje naknada od 8000 do 15000 evra, kao ,,umerena", ali to je za srpske uslove ogroman novac. Ogromna većina ljudi u Srbiji taj novac ne zaradi za godinu dana. Tako da ne vidim kako je plaćanje 2 do 3 prosečne godišnje plate surogat majci eksploatacija, u lošem smislu te reči. Da se nekome plati 1000 evra ili manje za surogat majčinstvo, pa da razumem taj argument.

 

Feministkinje se listom zalažu za pravo na abortus (uglavnom neograničeno) jer to stvar ženskog izbora šta će raditi sa svojim telom. Nije li i ovo stvar ženskog izbora šta će raditi sa svojim telom?

 

Shvatam da nekoga revoltira činjenica da će bogata žena da se ratosilja trudničkih i porođajnih muka tako što će siromašnijoj platiti 8 do 15 hiljada evra, ali s druge strane, ta siromašnija žena će inkasirati 8 do 15 hiljada evra. Pritom, većina ljudi neće pribegaviti surogat majčinstvu iz obesti, nego iz potrebe, to će biti uglavnom žene koje bi želele da mogu same da iznesu trudnoću, ali ne mogu iz XYZ razloga.

 

U svakom slučaju bolje da se valjano reguliše, nego da se neminovno izvodi na divlje

  • +1 1
Link to comment
35 minutes ago, hazard said:

U svakom slučaju bolje da se valjano reguliše, nego da se neminovno izvodi na divlje

+1

Link to comment

Takođe smatram kao @hazard da angažovanje surogat-majke neće biti stvar hira već poslednja šansa nekoj ženi da dobije svoje biološko dete i to će debelo platiti. S druge strane, ne bi trebalo dozvoliti da neka žena rizikuje svoje zdravlje i život ploda kao surogat, ukoliko lekari procene da ona nije fizički sposobna da iznese trudnoću, pa bilo da je siromašna ili ne. 

Ja potpuno podržavam svaku meru/opciju koja ima za cilj pomaganje nekom da se ostvari kao roditelj. Medicina je daleko odmakla i treba da svi koristimo benefite. Čini mi se da sam negde pročitala da će u banka sperme biti dozvoljena u Srbiji, a donacija jajne ćelije je već legalna tako da ovo sa surogatom je samo logičan korak. 

 

"Feminističke" komentare koji se navode u članku ne bih komentarisala, ogadiće mi svaku primisao na ljudska prava i unapređenje istih. 

Edited by Valkyrie
Link to comment

Богата да плаћа, сиромашна да рађа. Да је заиста желела више опција у животу, требало је да се више потруди око свог статуса.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Vila Šindivila said:

Богата да плаћа, сиромашна да рађа. Да је заиста желела више опција у животу, требало је да се више потруди око свог статуса.

Koja to da se vise potrudi?

Bogata ili siromasna?

Link to comment

Сиромашна, наравно. Ово је, држим, праведно друштво једнаких шанси?

 

А о сиромашној жени која жели дете не треба ни говорити: само нам још то треба, још сиротиње.

Edited by Vila Šindivila
Link to comment
4 minutes ago, Vila Šindivila said:

Сиромашна, наравно. Ово је, држим, праведно друштво једнаких шанси?

 

А о сиромашној жени која жели дете не треба ни говорити: само нам још то треба, још сиротиње.

A bogatoj koja, recimo, nema zdravstvene probleme oko radjanja, nego bi da ne osteti karijeru, liniju ili secanje sa trudnocom, dodje tako prilika da kupi...

Ne znam, meni u tom slucaju, drustveno korisnije da kupi jos jedan dzip :fantom:

Link to comment
56 minutes ago, Vila Šindivila said:

А о сиромашној жени која жели дете не треба ни говорити: само нам још то треба, још сиротиње.

Pa onda da штројимотм sirotinju, a?

Ili da uvedemo imovinski cenzus za radjanje, recimo: preko 3,000 kubika - 3 dece, preko 2,000 - komada 2, preko 1,000, komada 1,

Ispod 1,000 ili ko nema auto, sta ima da radja decu, kada nije u stanju da ih vozi...

 

@Valkyrie +1

Ali u teoriji :): u praksi, bojim se, mozda bi trebalo uvesti neku vrstu ogranicenja, da recimo za kupovinutm uslov bude zena zaista iz opravdanih medicinskih razloga ne moze/sme da radja.

U protivnom, bojim se da bi, narocito u Srbiji, stvar otisla u uobicajenu krajnost da materinstvotm postane moda, zabava, trend, taj rad...

Link to comment

Namenski, mislim da je Vila sarkastična. 

Inače, broj žena koje žele da budu majke ali da ne budu trudne je zanemarljivo mali tako da taj trend sigurno ne bi zavladao. Biologija je čudo a posebno materinski instinkt (ima izuzetaka, naravno) 

Link to comment
7 minutes ago, Valkyrie said:

Namenski, mislim da je Vila sarkastična. 

Ja takodje :)

Nadam se da se ne ljuti. 

 

Iskoristih samo priliku da se nadovezem, tek da dotaknemo i taj, inace nezaobilaznu stranu cele stvari, s obzirom da ce se, skoro sigurno, da pojavi u praksi.

 

9 minutes ago, Valkyrie said:

Inače, broj žena koje žele da budu majke ali da ne budu trudne je zanemarljivo mali tako da taj trend sigurno ne bi zavladao. Biologija je čudo a posebno materinski instinkt (ima izuzetaka, naravno) 

Siguran sam da je tako, ali ipak...

Kako stvari stoje, mislim da nije bilo zgoreg pomenuti i tu stranu (mogucih) problema.

Link to comment

Mislim, da se ovde diže prevelika halabuka oko te "moralne komponente" cele operacije.

Problem je što mi kao društvo ne možemo ništa da sprovedemo do kraja, pa ni ono što smo sami osmislili.

Ovo što spominjete je najbitnije iskontrolisati da li surogat majka zdravstveno može da iznese trudnoću bez rizika po sebe i bebu...

E tu stupa na snagu naš "sistem"...

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
12 minutes ago, Frank Pembleton said:

 

Ovo što spominjete je najbitnije iskontrolisati da li surogat majka zdravstveno može da iznese trudnoću bez rizika po sebe i bebu...

E tu stupa na snagu naš "sistem"...

 

Kolika je razlika izmedju surogat majcinstva i obicnog po pitanju zdravstvenih rizika? 

Link to comment
Kolika je razlika izmedju surogat majcinstva i obicnog po pitanju zdravstvenih rizika? 
Mislio sam na generalni rizik od trudnoće u nekakvom neregularnom zdravstvenom stanju gde je isti za svaku trudnoću.




...shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...