Jump to content
IGNORED

linda, srbinov prozor u svet egzotike...


gospa buba

Recommended Posts

Kad smo kod mesa i lidla:

Kao i u maksiju, tamo se prodaju pakovanja svežeg već isečenog mesa (npr. juneće šnicle). Redovno mi se dešava da su ti komadi sivkaste boje u unutrašnjosti paketa, na mestima gde se dodiruju šnicle naslagane jedna na drugu. Izuzimajući taj detalj, meso je normalne boje i normalnog mirisa. Sve je u okviru roka trajanja, nije prestaro, ako je verovati deklaraciji.

Kod pakovanja iz maksija nije bilo takvih slučajeva, sve je super crvene sveže boje.

 

Zašto se to dešava, otkud ta promena boje mesa?  Da li je to normalno, da li lidlovi dobavljači stavljaju manje hemije koja meso boji u crveno da izgleda svežije?

Edited by Frile
Link to comment

Ovo nije prestaro, ako je verovati deklaraciji. Nekoliko dana od klanja na primer.

Zašto onda nema sivila na pakovanjima u drugim prodavnicama, npr maxi?

p.s. meni je ovo redovna pojava sa pakovanim mesom u lidlu, valjda je još neko primetio ako kupuje u njihovoj mesari

Edited by Frile
Link to comment

Meni se desilo svojevremeno u maksiju sa kremenadlama tamo mi cika spakovao, one ispod koje se ne vide (nije bilo posebnog pakovanja) i od tada ne kupujem nikada u marketima. A jednom sam 2 dana snicle zaboravila u frizideru i malo su potamnele, zato pretpostavljam da je od stajanja, tj pocele da oksiduju smile.png

A mozda si samo imao srece do sada u M, stvarno ne znam.

 

Inace na dekleracijama moze da pise svasta sto oni zele.

 

 

 

 

Link to comment

A i to sto tamni, mozda ima veze sa samim kvalitetom, koje je vrlo upitno kod nas.
Ogromne su mahinacije prisutne, kazu da se uvozi svasta, najvise iz Brazila po nekoj bagatelnoj ceni i vrlo problematicnog porekla, uvoze razna privatna lica, preko tendera, svi se ugradjuju i zmure. Skoro je bila neka afera sa vet.inspektorkom otkrila je tipa koji je uvezo meso i uvalio ga Predskolskoj ustanovama u Pomoravlju neispravnog kvaliteta iz Brazila, ponavljam preko tendera. Naravno sve zataskano i prijava odbacena., a inspektorka na udaru srama i podmetanja. Drugarica iz Paracina mi je ovo ispricala.

Link to comment
50 minutes ago, Jumanji said:

A i to sto tamni, mozda ima veze sa samim kvalitetom, koje je vrlo upitno kod nas.
Ogromne su mahinacije prisutne, kazu da se uvozi svasta, najvise iz Brazila po nekoj bagatelnoj ceni i vrlo problematicnog porekla, uvoze razna privatna lica, preko tendera, svi se ugradjuju i zmure. Skoro je bila neka afera sa vet.inspektorkom otkrila je tipa koji je uvezo meso i uvalio ga Predskolskoj ustanovama u Pomoravlju neispravnog kvaliteta iz Brazila, ponavljam preko tendera. Naravno sve zataskano i prijava odbacena., a inspektorka na udaru srama i podmetanja. Drugarica iz Paracina mi je ovo ispricala.

Jel imaš druga u Sopotu? 

Link to comment

Mnogo bre filozofirate, u redu ako vam je odbojno nemojte da kupujete, ali to kad zasivi to je oksidasija, odreakovalo malo sa vazduhom ne mora da znači da nije za jelo...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

E morao sam da guglam i našao da je crvena boja upravo od kontakta sa kiseonikom (videti mioglobin).
Sivkasta boja može (ali ne mora) da znači da je nešto pošlo po zlu  (sve je OK ako je meso u frižideru i nije prošlo duže od propisanog broja dana).

 

I dalje ne znam zašto na drugim mestima nema sivljenja, deluje mi verovatnije teorija zavere da tamo meso obilno natope hemijom koja mu daje lepu crvenu boju.

Link to comment
6 hours ago, Frile said:

Kad smo kod mesa i lidla:

Kao i u maksiju, tamo se prodaju pakovanja svežeg već isečenog mesa (npr. juneće šnicle). Redovno mi se dešava da su ti komadi sivkaste boje u unutrašnjosti paketa, na mestima gde se dodiruju šnicle naslagane jedna na drugu. Izuzimajući taj detalj, meso je normalne boje i normalnog mirisa. Sve je u okviru roka trajanja, nije prestaro, ako je verovati deklaraciji.

Kod pakovanja iz maksija nije bilo takvih slučajeva, sve je super crvene sveže boje.

 

Zašto se to dešava, otkud ta promena boje mesa?  Da li je to normalno, da li lidlovi dobavljači stavljaju manje hemije koja meso boji u crveno da izgleda svežije?

 

Та промена је нормална. Оксимиоглобин, одговоран за црвену боју меса, у недостатку кисеоника постаје миоглобин, чија је боја сива. Дакле, процес је управо супротан од оног који је навео претходни форумаш - оксидација је одговорна за црвену боју меса, али је једнако безбеднa.

 

Сива боја меса није никаква индикација његове свежине нити недостатка свежине, она указује само на једну ствар - да ли је месо било у контакту са ваздухом или не. Месо ће без контакта са ваздухом постати сиво већ за неколико сати, а месо потпуно контаминирано бактеријама имаће црвену боју  ако је стајало на ваздуху: погледајте неку епизоду Опстанка са хијенама, и обратите пажњу на боју бајатих лешина којима се хијене госте. То што имамо слику о свежем месу као интензивно црвеном, последица је визуелног маркетинга који је наметнуо ту паралелу. 

 

Индикатори свежине меса су, овим редом: мирис, површина (чврста и глатка, или, наопако, слузава), декларисани датум клања и паковања.

 

 

 

 

 

 

Edited by Vila Šindivila
Link to comment
12 minutes ago, Frile said:

 

 I dalje ne znam zašto na drugim mestima nema sivljenja, deluje mi verovatnije teorija zavere da tamo meso obilno natope hemijom koja mu daje lepu crvenu boju.

 

Месо у Максију пакује се у МАП паковања, са модификованом атмосфером, обогаћеном кисеоником. То је ОК.

 

Оно што није ОК је употреба угљендиоксида у месним прерађевинама. Угљен диоксид маскира кварење и забрањен је у ЕУ, САД и другим озбиљним земљама и регионима. Мислим да се код нас навелико користи.

Link to comment
 
Та промена је нормална. Оксимиоглобин, одговоран за црвену боју меса, у недостатку кисеоника постаје миоглобин, чија је боја сива. Дакле, процес је управо супротан од оног који је навео претходни форумаш - оксидација је одговорна за црвену боју меса, али је једнако безбеднa.
 
Сива боја меса није никаква индикација његове свежине нити недостатка свежине, она указује само на једну ствар - да ли је месо било у контакту са ваздухом или не. Месо ће без контакта са ваздухом постати сиво већ за неколико сати, а месо потпуно контаминирано бактеријама имаће црвену боју  ако је стајало на ваздуху: погледајте неку епизоду Опстанка са хијенама, и обратите пажњу на боју бајатих лешина којима се хијене госте. То што имамо слику о свежем месу као интензивно црвеном, последица је визуелног маркетинга који је наметнуо ту паралелу. 
 
Индикатори свежине меса су, овим редом: мирис, површина (чврста и глатка, или, наопако, слузава), декларисани датум клања и паковања.
 
 
 
 
 
 
U pravu si, znao sam da je nešto sa kiseonikom, ali se sećam priče da je tu ista fora kad pašteta "posivi", doduše, šta bi moglo da bude još gore od paštete same [emoji6]



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
10 hours ago, Frile said:

Ovo nije prestaro, ako je verovati deklaraciji. Nekoliko dana od klanja na primer.

Zašto onda nema sivila na pakovanjima u drugim prodavnicama, npr maxi?

p.s. meni je ovo redovna pojava sa pakovanim mesom u lidlu, valjda je još neko primetio ako kupuje u njihovoj mesari

Hoce to kako da ne :ph34r: Lidl,Maxi, Tepmo nemaju svoje klanice tako da ta prica nekoliko dana od klanja ne pije vodu nikako. 

Link to comment
14 minutes ago, SDSG said:

Hoce to kako da ne :ph34r: Lidl,Maxi, Tepmo nemaju svoje klanice tako da ta prica nekoliko dana od klanja ne pije vodu nikako. 

 

Ne sećam koji su tačni datumi bili, ali ne vidim šta je nemoguće u tome da se recimo 5-6 dana od klanja meso pojavi upakovano u vitrini.
Proveriću ako se setim naredni put.

 

4 hours ago, Vila Šindivila said:

Месо ће без контакта са ваздухом постати сиво већ за неколико сати,

 

Sve se slaže, sivi su upravo delovi gde su sečeni komadi (šnicle) naređani i slepljeni jedan preko drugog pa nema kontakta sa vazduhom u tom delu.

p.s. po pitanju lepog crvenog izgleda mesa, čini mi se da sam davno čuo da se dodaju nitriti da bi meso bilo lepo crveno

 

Link to comment

Pa mozda zato sto niko od ovih koji se bave time ne snabdevaju klanice koje rade za te velike lance. Ko hoce sveze onda Trlic,Agro papuk,Big Bull i ostali jer tu ovi domaci nakupci voze robu.Marketi su ipak mnogo sumnjivi po tom pitanju,Maxi je PKB snabdeva dok je bio ziv sad su verovatno postali paravan za uvoz. 

 

Evo skoro lokalni mesar isplalio za junece srce, odem kod Matijevica kazu ima,uzimam za kera inace,zamisli kad mi bilo gadno dok sam sekao, a ni ker nije hteo da jede.A sve sa "domace" farme. 

Edited by SDSG
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...