Jump to content
IGNORED

Be i Ha


Tihajeza

Recommended Posts

On 30.4.2019. at 16:43, ivy said:

...a pored ima i fabrika za proizvodnju etericnih ulja :)

 

 

znam za njih. moji flavoristi na fabrici su odlepili za njihovom levandom

meni je Trebinje jedan od omiljenih gradica. bio sam 3-4 puta na proputovanjima. nema sanse da se tamo ne stane. 

 

 

Link to comment

jutros sam trebala da odem sa prijateljicama do trebinja i herceg novog, ali nisam uspela da se pokupim, za mene su ova mesta jos uvek teritorija koja su bila nasa meka i medina i totalno sam se raspala, nisam jos spremna da budem tamo bez onog kojeg vise nema. i ovaj mali putopis, trazenje fotki koje predstavljaju samo delic nasih uspomena iz tih surovih i prelepih krajeva, a gde sam uvrstila fotke nekih manje poznatih i vidjenih mesta u hercegovini, mi je predsatavljalo bas tesku muku... 

 

dakle, prvo gacko, nelep gradic sa divnom i toliko raznolikom okolinom. sa jedne strane puca pogled na gatacko polje, sa druge, prema crnoj gori je planina volujak, a severno se nazire i zelengora, dok je juzno planina babe...

 

3.jpg

 

5.jpg

 

klinje, vestacko jezero

7.jpg

 

 lipnik, mestasce iznad gacka ka crnoj gori

 

lipnik.jpg

 iza motela kosute, na izlazu iz gacka nalaze se stecci...

kosuta.jpg

 

okolina starog grada kljuca, planina babe (a krajolik kao da ste u avganistanu)

kljuc.jpg

 

popovo polje

popovo-polje.jpg

 

mrkonjic u popovom polju

 

mrkonjic-u-popovom-polju.jpg

 

a ovo je sasvim sa druge strane, tik pre granice sa crnim gorom, grab, na zupcima

grab-na-zubcima.jpg

 

jednom smo prilikom, nakon posete trebinju (a kada idemo sa nasim ercosima, iz kleka obavezno odsedamo u mosku) otisli na peljesac, na letovanje, i prosli celim popovim poljem. presli smo granicu kod zatona doli, a posle kada smo se vracali sa letovanja isli smo preko mostara, pa smo prosli zavalu, ljubinje, stolac, bunu, mostar i onda se preko nevesinja (koje je skrajnuto, ali okolina tog gradica je fenomenalna, ja sam ga stalno zamisljala kao bilece, da je neki krs i jad, kad tamo je kao na tjentistu, bujno, zeleno. zao mi je sto nista nisam fotkala jer je vec pala noc) dokopali tjentista gde smo prespavali i sutradan nastavili put.

 

 

Link to comment

uf meni to popvo polje bilo beeeskrajno dugo kada sam ga poslednji put vozila....i Mostar mi je promakao jer smo isli preko Popovog Polja

mada ja nisam bila ni u Sarajevu..

 

a Nevesinje mi je zelja da odem,imam prijateljicu odande i znam da je prelepo, ima polje i jezero..ali nikako da svratimo

 

 

Link to comment
5 hours ago, banecare1 said:

 

znam za njih. moji flavoristi na fabrici su odlepili za njihovom levandom

meni je Trebinje jedan od omiljenih gradica. bio sam 3-4 puta na proputovanjima. nema sanse da se tamo ne stane. 

 

 

 

 

dva-tri puta smo tu parkirali i stalno mi je nesto jako mirisalo i uvek sam se pitala sta je to,posto je to prakticno iza fabrike nista nisam videla dok jedan dan nisam videla radnika kako lopatom utovara smilje  iz kamiona i najzad razjasnila misteriju ..

Link to comment

Meni jedna od jačih impresija. Divlji konji Bosne.

 

 

Naravno autentični divlji više ne postoje nigde u svetu,  ovi su kao i nešto ranje mustanzi  "podivljali" potomci domaćih konja, nažalost ostavljenih iz ekonomskih i li ratnih razloga. Ima ih u Srbiji na Suvoj Planini npr. ali u Bosni po broju skoro da su autohtona vrsta.Veliko krdo livanjskog i kupreškog polja je turistički brendirano, zakonom zaštićeno i potpomognuto od ekoloških zajednica, nekoliko stotina na Romaniji i Glasinačkom polju sami opstaju uprks vukovima i surovim zimama, oni iz Popovog polja i okoline Trebinja već beže od ljudi. Da ne nagađam razloge :D

 

 

 

 

 

Link to comment

Sumnjam da su onoliki Arapi i Turci što su nakupovali nekretnine u i oko Sarajeva uzeli BH državljanstvo.

Edited by Anonymous
Link to comment
  • 1 year later...

Samo da se pohvalim jednim odličnim sedmodnevnim putovanjem u BiH, koje nam je upalo kada je otpala Bugarska zbog PCR testiranja (za koje nam je bilo potrebno 250 evra + i da je bilo besplatno ne bi nam ništa značilo jer Uroš svakako ne bi dao da mu vade bris).

 

Baza nam je bio hotel Pino Nature na Trebeviću iznad Sarajeva - jedan odličan i nov hotel u sred borove šume na planini, a 10 minuta kolima od Baščaršije, sa svim potrebnim sadržajima (SPA, restoran, igraonica, itd.), ali i ograničen činjenicom da je u pitanju halaal hotel, pa se ne jede svinjetina i ne toči alkohol. Nije budžetska varijanta, ali obzirom da nismo išli na more, troškovi su bili u planiranim okvirima. Odatle smo pravili izlete do Sarajeva (dva puta), Vrela Bosne, Jahorine, Pala, Mostara i Visokog, koji su svi manje-više lako dostižni sa Trebevića - najdalje je bio Mostar, koji nije kilometarski daleko (oko 135 km), ali jeste vremenski (2,5 sata) obzirom da auto-put ide samo do Tarčina, a otuda preko Konjica i Jablanice ide magistrala na kojoj caruju šleperi, premda je prelepo voziti pored Neretve. Sa druge strane, do Visokog i tzv. "piramida" se stigne za pola sata, obzirom da se ide auto-putem za Zenicu, a brzo se stigne i na Jahorinu, jer je put prilično solidan. Generalno, dosta sam prijatno iznenađen kvalitetom puteva u BiH, naročito u FBiH, gde su deonice sa rupama i zakrpama prilično retke, čak i na sporednim magistralama.

 

Ono što moram posebno da preporučim jeste žičara od Trebevića do Sarajeva, koja nije jeftina (EUR 10 po osobi povratna, deca do 7 godina ne plaćaju ništa, za državljane BiH je EUR 3 povratna), a i stanica žičare na Trebeviću nije baš pored hotela, ali je vožnja prilična atrakcija i u Sarajevu je stanica blizu Baščaršije. Za ljubitelje zelenila je preporuka i Vrelo Bosne, koje je u stvari jedan uređen park (ja sam ga drugačije zamišljao), dok o Mostaru i Starom mostu ne treba mnogo pisati. Jahorina je odlična za skijaše i trekere, ali van toga nema neki sadržaj (uz ogradu da sam proveo dva sata tamo, pa mi je možda nešto promaklo). U Visokom sam bio iznenađen onim šta sam zatekao, jer sam očekivao da tu ima ništa ili vrlo malo, a ustvari je napravljen kompleks raznih stvari čiji je cilj, naravno, lova. Ceo kompleks je u New Age fazonu, pa nije ni čudo da je Đovak otišao tamo da meditira sa Osmanagićem.

 

Takođe, treba reći i da su cene u BiH relativno niske (niže nego u Srbiji), da su Bosanci generalno ljubazni i pričljivi, i da nisam imao nekih problema zbog ekavice - par poprekih pogleda, u Mostaru posebno, ali ništa više od toga, a moguće je i da sam uobrazio (osim za jednu kravetinu u Konzumu u Mostaru koja nije htela ni da priča sa mnom, pa smo se sporazumevali kao gluvonemi).

 

Slike ću okačiti kad ih malo sredim, ne da forum da kačim tako velike fajlove.

 

  • +1 1
Link to comment

Ta zicara od Sarajeva do Trebevica ima razlicitu cenu za domace i strance. Ako imas dovoljno ludog kolegu mozes da zavrsis da zickas da ti neki lokalci kupe kartu mada cuvari znaju za foru.

Sto se cena tice neka hrana po prodavnicama je skoro 30% jeftinija nego u Srbiji, oni edamer sirevi od istog proizvodjaca, Paladin, uvoz, kostaju po 600, 700d. Ovde su 900 do 1000d. 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...