Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

26 minutes ago, napadaj said:

Tu je greška. Evakuacija je zaista bila obavljena 27. aprila, kao što je u seriji i prikazano, ali su švedski naučnici pojačanu radijaciju detektovali tek sledećeg dana, 28. aprila. Nervira me taj detalj. Ako je već vođeno računa o sitnicama kao što su šlemovi i uniforme, onda ne postoji nijedan razlog da nešto tako važno bude pomereno dan ranije i da ispadne da je jedan od okidača za evakuaciju, kada u stvarnosti nije tako bilo.

 

A dobro sad, nisam ukapirao da serija igra na autenticnost. Broj mrtvih mi se cini veci prvog dana, most mrtvih je nepotvrdjena prica valjda imas sifrantkinje fizicarke i imas onog sto je pogledao u reaktor, to je tu sve da bi pojacalo efekat i naglasilo ponesto. Ima i tog karikiranja sto neko rece, onaj matori sa stapom, znacka poneka, mozda nepotrebno, ovo nadilazi rezim vec gadja ljude i njihovo ponasanje, kad sef smene vidi grafit koji gori i svesno ga, iako vrlo strucan da ukapira sta to znaci, ignorise, nema veze sa politikom, partijom, vec sa ljudskim, taj lik se tu prekinuo, i poceo da stiti svoje danas po cenu svacijeg sutra, po cenu sutra stotina miliona ljudi, siguran sam da od Three Mile Island do Fukusima Daici imas takvih ljudi. Serija ima odlican kasting koji bi mogao da iznese tako komplesnu pricu ali u prve dve epizode nije imala dovoljno vremena da se dotakne vise te teme, sto je steta, ja sam mislio posle pocetka kada Legasov prica o tome da je deset godina smesno i da je uopste obrazloznenje smesno te da je taj covek trebao da bude ubijen, i onda se obesio, da je to u stvari prica o tome kako je tih nekoliko ljudi zamalo sjebalo kontinent i da ih serija prati pomnije. Ovako, prosek.

Link to comment
1 hour ago, Jumanji said:

Stvarno, 27.aprila? Ubedjena sam da sam vise puta procitala i cula da su Svedjani detektovali 28.aprila povecanu radijaciju.
Nekako mi i 27. deluje mnogo brzo, mada ok duvali vetrovi ...
Mnogo tih poluprovrenih informancija cirkulise na ovom internetu, ne samo oko ovog slucaja nego generalno.

 

Jeste, 28. aprila su Šveđani detektovali, a u seriji je prikazano da se to desilo 27, pre evakuacije.

 

@Vapad

 

Nemam ništa protiv dramatizacije, uostalom i na kraju svake epizode stoji da nije reč o dokumentarnom programu i da su pojedini detaljni izbačeni, izmenjeni ili dodati, ali ovo je baš bitan momenat, jer proizlazi da je tek saznanje zapada za katastrofu dovelo do evakuacije, iako nije bilo tako. Čak ni ovako postavljen sled događaja logički ne može da podrži taj zaključak, jer je premalo vremena prošlo od razgovora Legaosva i Ščerbine do trenutka kada stižu autobusi, svega 2-3 sata, ali tako ispada ako se ne razmisli o tajmlajnu tog dana, jer je cela priča o tome da nemačka deca u Frankfurtu ne smeju napolje, dok se sovjetska igraju po ulicama na nekoliko kilometara od požara, smeštena pre početka evakuacije.

 

To je jedina zamerka seriji koju imam dosad.

Edited by napadaj
Link to comment

Prvog maja u JNA ukinuta zelena salata i preslo se na konzervirane zahihe povrca i mleko u prahu.
Posle par dana pocelo se sa zamenom radne uniforme, izdavanjem cizama, kosulja i kabanica iz RR magacina.
Na strazarskim mestima u Bg. i okolini, postavljeni su dozimetri i otpocelo se sa redovnim kontrolama ABHO sluzbi.?.?.?..?.

Link to comment

 

On April 26 1986 a terrible disaster happend in Chernobyl in Ukraine. This is a radioactive radar who can see how high the radioactive was. The more red it is the more dangerous it is. More than 10 000 people died during 1986. Even more people died after 1986.

 

26.04 to 09.05 1986.

 

Link to comment
On 24.5.2019. at 15:51, zmanic said:

Pamtim da sam pre desetak-petnaestak godina pratio blog neke ruskinje koja na motoru krstari zabranjenim područjem sa dozimetrom oko vrata i posle prezentuje na bolgu doživljaje.

 

Elena -  http://www.kiddofspeed.com/

 

Optuživali su je da je fejk.

Edited by miki.bg
Link to comment
2 hours ago, zmanic said:

Prvog maja u JNA ukinuta zelena salata i preslo se na konzervirane zahihe povrca i mleko u prahu.
Posle par dana pocelo se sa zamenom radne uniforme, izdavanjem cizama, kosulja i kabanica iz RR magacina.
Na strazarskim mestima u Bg. i okolini, postavljeni su dozimetri i otpocelo se sa redovnim kontrolama ABHO sluzbi.?.?.?..?.

Od svega toga kod mene samo salatu ukinuli.

Link to comment
2 hours ago, mustang said:

auh. ima kosmare da imam nocas... hvala im sto nisu bili ekplicitniji vizuelno. muk. 

jel si već odgledala četvrtu epizodu?

Link to comment
6 hours ago, Arkadija said:

jel si već odgledala četvrtu epizodu?

 

 

jesam. za nju i pricam...nece ti biti lako

Edited by mustang
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...