Jump to content

Chernobyl - HBO (2019)

eumeswil

Recommended Posts

• Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Weenie Pooh

106

• Caligula

84

• levi

47

• Meazza

44

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hoćemo opet rundu prepucavanja o lošosti najjače serije ikada?   Toliko penite o SSSRu, Černobilj serija uopšte nije kritika SSSR sistema, nego bilo kog državnog sistema koji se vodi i bazir

U stvarnom svetu, autobusi za evakuaciju počinju da stižu 27. aprila u 11 ujutru. (Incident se desio 26. aprila.)   U seriji, Legasov se danima nateže da objasni raznim apartčicima koliko je

Ona prevara sa zamenom datuma evakuacije i saznanja da ostatak Evrope zna šta se desilo pokazuje kakva je ovo serija, a to što su se tokom snimanja reditelj, scenaristi i scenografi bavili detaljima p

Posted Images

Frank Pembleton
Najjača serija ikada je Homicide: Life on the Street, naravno.
Pa to...
Ja rekao šta bi sad...

.... Shiit has hit the fan!

namenski
2 hours ago, goofs said:

Toliko penite o SSSRu, Černobilj serija uopšte nije kritika SSSR sistema, nego bilo kog državnog sistema koji se vodi i bazira na poltronstvu i nekim umišljenim ciljevima određene grupe vlastelina, gde se nauka i reč učenog čoveka zanemaruje jer politika/moć/prevlast/ugled/itd. To što je bilo tamo '86 postoji i dan danas u Srbiji, i u Americi (u nešto izmenjenom obliku) kolevci demokratije, i u mnogim drugim zemljama.

Kakav crni SSSR, nema ga već 30 godina, kome je sad korisno da ga blati.

+1

I kamo srece da je zaista tako.

Ima samo jedan mali problem: ni SFRJ ne postoji vec 30-ak godina, pa je se ipak u svakoj prilici poteze kao glavnog krivca za sve sto i danas nikako ne valja u Srbiji, a bogami ni ostatak pokojnice nije imun na taj alibi...

Jumanji

Čim se ovoliko povlači i razvlači posle, koliko...dve godine... da li valja ili ne valja, hmmm ne bih bas rekla da je ovo drugo u pitanju.
Zavisi mozda i od toga kako gledamo na sedmu umetnost i sta tacno trazimo od nje.
Cesto je diskutabilno nesto sto je snimano po istinitom dogadjaju, jer tu su cesto i izmisljeni momenti i likovi takodje, odredjene slobode postoje. Iz svoje perspektive mogu da zamerim na nekim stvarima, ali serija je u sustini odlicna.
Iako naravno moje misljenje nije ni bitno.

Mil@n

Skoro sam odgledao ponovo serijal, mislim da niko ne može da spori da je serija zanimljiva i da je ono što je prikazano odlično odrađeno, a ima i par zaista sjajnih glumačkih performansa. 

Sa te strane serija prolazi i kontam da je to producentima i tvorcima mnogo bitnije no da istorijski adekvatno pokriju dešavanja, tj mislim da im se jebe. :rolleyes: Niti su u obavezi, niti im je to cilj, cilj je kao i u ogromnoj većini bilo kakvog tv sadržaja samo jedan: namlatiti što više keša. Sve ostalo je sekundarno i manje važno. 

napadaj

Ipak jesu u obavezi, budući da je serija od početka hvaljena kao neverovatno autentična. Pritom se niko ne buni zbog ubacivanja lika one fizičarke, iako takva osoba nije postojala u stvarnosti, jer njen karakter predstavlja sublimaciju više naučnika koji su učestvovali u događajima nakon eksplozije. Odlična ideja reditelja i/ili scenariste, sjajno su to uradili.

Međutim, scena o kojoj ja govorim ima više nego očiglednu političku pozadinu i šteta je što napisana na taj način jer, barem meni, izuzetno kvari utisak.

Mil@n
1 minute ago, napadaj said:

Ipak jesu u obavezi, budući da je serija od početka hvaljena kao neverovatno autentična. Pritom se niko ne buni zbog ubacivanja lika one fizičarke, iako takva osoba nije postojala u stvarnosti, jer njen karakter predstavlja sublimaciju više naučnika koji su učestvovali u događajima nakon eksplozije. Odlična ideja reditelja i/ili scenariste, sjajno su to uradili.

Međutim, scena o kojoj ja govorim ima više nego očiglednu političku pozadinu i šteta je što napisana na taj način jer, barem meni, izuzetno kvari utisak.

Aha, sada sam pročitao taj post.

Ne znam za najave izuzetnih autentičnosti, nekako polazim od toga da će sve da podese da dramarurški deo bude što zanimljivi i serija što gledanija jer to = pare, a sve ostlao stave u drugi plan, kada gledam priče po "istinitoj priči", pa posle kada se to desi, ne dotiče me preterano.

Svakako nije mali detalj, ne želim ni da oponiram da su hteli da provuku neku agendu, valjda me briga za to, pa ni ne dajem toliko značaja tome, bem li ga.

• +1 1
Weenie Pooh
6 hours ago, goofs said:

Toliko penite o SSSRu, Černobilj serija uopšte nije kritika SSSR sistema, nego bilo kog državnog sistema koji se vodi i bazira na poltronstvu i nekim umišljenim ciljevima određene grupe vlastelina, gde se nauka i reč učenog čoveka zanemaruje jer politika/moć/prevlast/ugled/itd. To što je bilo tamo '86 postoji i dan danas u Srbiji, i u Americi (u nešto izmenjenom obliku) kolevci demokratije, i u mnogim drugim zemljama.

Naravno da je rahmetli SSSR samo prop, ali upravo zato je kritika potpuno deplasirano saharinsko "good guys vs. bad guys" sranje.

Ako hoćeš da praviš priču čiji podtekst glasi "Dole Sa Moćnicima, Struka™ Se Mora Slušati", onda je ili napravi u nekom fiktivnom univerzumu, ili nađi istorijski primer gde struka nije bila slušana jer zli moćnici muahahaha. Černobilj i kasni SSSR jednostavno nisu dobar primer za to. Džabe mi soliš sa, "Pa dobro, ako zažmurimo na oba oka i jedno uvo, može polu-falsifikovana priča da prođe, što da ne prođe kad je poruka realno važna". 

Druga je stvar to koliko je poruka™ debilna u kontekstu globalne krize populizma, odnosno #otpora Trampizmu putem sumanutih Russiagate scenarija. Ceo detinjasti narativ o ceni laži & snazi istine inspirisan je direktno Trampovim bahatim tretmanom medija, "fake news" denuncijacijama i "alternative facts" budalisanjem.

To naravno komotno ignoriše pitanje zašto su mediji i druge institucije izgubile autoritet u očima javnosti, zašto se mučenoj struci™ više ne veruje? Taj kolaps autoriteta svakako nije izazvao narandžasti retard - poverenje javnosti su same institucije izgubile, a i dalje ga gube. Pa tako danas imaš onog američkog Dr Kona koji bez stida i srama objašnjava kako je početkom pandemije zvanično objavljivao da maske ne treba nositi (jer je bila nestašica, pa da se ne pokupuju odjednom) a par meseci posle taj stav promenio u "maske se apsolutno moraju nositi" :isuse: 

Ljudi takve stvari danas vide i čuju lakše nego ikada ranije, na njih reaguju kako znaju i umeju. Posle je džaba pitati se odakle antivakceri i ravnozemljaši.

• +1 2
Weenie Pooh
2 hours ago, napadaj said:

Pritom se niko ne buni zbog ubacivanja lika one fizičarke, iako takva osoba nije postojala u stvarnosti, jer njen karakter predstavlja sublimaciju više naučnika koji su učestvovali u događajima nakon eksplozije. Odlična ideja reditelja i/ili scenariste, sjajno su to uradili.

Ma gde su sjajno uradili, i njen lik je čiča gliša. U onoj sceni sa početka kad pokušava da dođe do nadležnih u Moskvi a put joj je preprečio neki debeli činovnik na lokalu, ona ga efektno savladava rekavši "Ja sam druže diplomirana fizičarka! Šta ste vi bili pre nego što vas je partija stavila u fotelju, neki tamo obućar!" :lol: 

A on, šta će, odmah joj daje vezu do Moskve i Gorbačova :isuse: (umesto da je ekspresno šibne u gulag na reedukaciju o prirodi kolektiva i snazi radničke klase). Jer Sovjetskim savezom ranih osamdesetih upravljaju meritokratski standardi modernog liberalnog društva. Anahrona splačina od scene.

• +1 1
ultra plasticni

Ona je agent MI6, ne znam kako vam je to promaklo.

napadaj

Ma gde su sjajno uradili, i njen lik je čiča gliša. U onoj sceni sa početka kad pokušava da dođe do nadležnih u Moskvi a put joj je preprečio neki debeli činovnik na lokalu, ona ga efektno savladava rekavši "Ja sam druže diplomirana fizičarka! Šta ste vi bili pre nego što vas je partija stavila u fotelju, neki tamo obućar!"  

A on, šta će, odmah joj daje vezu do Moskve i Gorbačova :isuse: (umesto da je ekspresno šibne u gulag na reedukaciju o prirodi kolektiva i snazi radničke klase). Jer Sovjetskim savezom ranih osamdesetih upravljaju meritokratski standardi modernog liberalnog društva. Anahrona splačina od scene.

Ma mislim na ideju za lik, a te scene sam i zaboravio. Tačno, glupo je i sve to što kažeš.