Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

Nisu me nasekirali, samo pitam. Gde se tačno u tri navedena primera vidi kako su to "sjajni ljudi koji u sebi nose decenije stradanja i siromaštva, ali i dalje žele da urade šta treba da se uradi".

 

I šta to treba da se uradi?

Link to comment
3 hours ago, Weenie Pooh said:

A kako su tačno prikazani?

 

Sublimirani u liku Emily Watson?

 

Karikirani u liku kurčevitog debelog rudara?

 

Parodirani u liku babe muzare koja neće da se evakuiše zbog Holodomora?

 

Ona scena sa rudarma mme pdosetila na Ramba, bese li to prvi ili drug deo kada ga vade iz kamenoloma.

Dolazi vlast da ti trazi uslugu, a ti si sve prosao, sve znas, usisao si svu mudrost ovog sveta, pljujes na vlast, ali se ipak stoicki zrtvujes.

Link to comment

mozda je malo preopsiran onaj citat gore, zato smo sazvakali motiv ... kako bi onaj klip ... oci a ne vidi, usi a  ...

 

“Hteo sam da zapadna publika vidi herojstvo sovjetskih građana, nikad to nismo gledali. Videli smo kritiku na račun sovjetskog rukovodstva. Međutim, mi nikad nismo videli priču iz ugla sovjetskog građanina i kakav je bio njihov život i istina o njihovim životima...

Link to comment
1 hour ago, Budja said:

 

Ona scena sa rudarma mme pdosetila na Ramba, bese li to prvi ili drug deo kada ga vade iz kamenoloma.

Dolazi vlast da ti trazi uslugu, a ti si sve prosao, sve znas, usisao si svu mudrost ovog sveta, pljujes na vlast, ali se ipak stoicki zrtvujes.

 

naravno

Link to comment
On 30.6.2019. at 1:40, Weenie Pooh said:

 

Ama čoveče, da li si se ti ili nisi uhvatio brazilske priče kao podrške glupavoj ideji da je vatogasac možda uneo toliku internu dozu cezijuma da je počeo da emituje gama zračenje kojim je ubio svoje nerođeno dete?! 

 

Ako jesi, potpuno mašiš loptu pričajući o grejima izmerenim na koži deteta kao dokazu opasnosti unetog cezijuma po okolinu iz razloga koje ti je PT ranije navela.

 

Ako nisi, čemu onda suludo poređenje mrtve devojčice utrobe pune cezijuma kojoj niko nije smeo da priđe, i živog eksterno dekontaminiranog vatrogasca u bolničkim uslovima?

 

 

Komotno ignorišeš da ti je žena rekla "naučnofantastični scenario" i "praktično nemoguće". Držiš se kao pijan plota ideje da je gama zračenje iz umirućeg vatogasca uticalo na njegovu trudnu ženu (nikako kontaminacija kojoj je u Pripjatu i sama bila izložena, nego baš muževljevo fantomsko sekundarno zračenje) bez mrvice dokaza.

 

To da se vatrogasac "pretvorio u reaktor" nisam izmislio ja nego Ljudmila Ignatenko, odnosno doktor koji joj je to navodno rekao, odnosno ghost writer njene biografije na koju se Mazin eksplicitno poziva kod tih bolničkih scena. Štaviše, teza je da je ona od muža primila smrtonosnu dozu zračenja, ali je nekako beba to upila, umrla, i tako spasla majku. To nam u seriji EKSPLICITNO KAŽE NUKLEARNA FIZIČARKA vajkajući se u kakvoj, eto, zemlji živi.

 

Ne znam da li si gledao seriju o kojoj je ovde reč? Ako nisi, obrati se Kauboju da ti objasni kako funkcioniše manipulacija stvarnosti prilikom kadriranja i uvođenje univerzalnosti u priču...

 

 

Dakle, svedoci i zrtve Cernobila su sve to tako preziveli da bi zatim nasli nekog ghostwritera i naudili jadnom SSSSR-u 30 godina kasnije serijskom propagandom, umesto da su se tada u toj situaciji drzali svega onoga sta danas znamo i posle svih objavljenih analiza i merenja.

Sta je sledece - poceces da isledjujes nelogicnosti kod svedocenja zrtava rata, genocida i silovanja? Siguran sam da ces i tamo naci neki malo verovatan scenario, pa mozda ces i tamo poceti sa optuzivanjem za propagandu protiv bla bla.

Poenta je da je serija subjektivna, jasno govori iz perspektive ucesnika dogadjaja na osnovu svedocenja i kako oni dozivljavaju sve to. Primere koje sam ti naveo samo potvrdjuju i daju logicno objasnjenje zasto su ljudi to tako doziveli i zasto je serija to tako portretisala. 

I zato je zena vatrogasca sa svojom pricom i dalje mnogo relevantnija (u smislu kako recimo ucesnici takvih katastrofa reaguju) nego ti sa svojim smaracinama i povrsnim citanjem vikipedije 30 godina kasnije.

 

Link to comment
46 minutes ago, Anduril said:

Poenta je da je serija subjektivna, jasno govori iz perspektive ucesnika dogadjaja na osnovu svedocenja i kako oni dozivljavaju sve to.

 

Mhm, sad je odjedom poenta da je serija subjektivna; pre nedelju dana, poenta je bila da je nauka na strani autora serije. Konvergiraš ka dijalektičkom event horizonu, Čandra-Sekarovoj Caligula-Kaubojevoj granici gde stav "nisi u pravu nemaš pojma neznalice" nepovratno prelazi u "pa šta ako i jeste tako, to nema veze, ništa nema veze, fikcija, subjektivnost, unreliable narrators".

 

Osim što serija uopšte ne govori iz pespektive učesnika događaja, već iz perspektive fiktivnog lika Emily Watson, kojoj je zapalo da izgovori skoro sve najsenzacionalnije budalaštine. (Legasov je ipak dobio čast da lupi "Chernobyl Reactor 4 is now a nuclear bomb" :isuse:) Ona je ta koja opisuje magični fetus što upija očevu radijaciju da spase majku. Ona je ta koja gusla o significant thermal eventu od 2-4 megatona. Ona je ta koja ceni da će se shockwave protezati na 200 km, sravniti sa zemljom Kijev i deo Minska. Nuklearna fizičarka po zanimanju.

 

Da je serija htela da ispoštuje učesnike događaja, mogla je recimo da pita matorog Ananenka šta danas misli o navodnoj suicide mission na koju su ga navodno poslali i nagradili ga navodnom apanažom od par stotina rubalja. Umesto toga, serija te likvidatore sklanja sa ekrana da bi nas u završnoj naraciji obavestila kako je "widely reported" da su sva trojica pomrla od radijacije, ali eto, nekako su kao preživeli.

 

U istoj naraciji čujemo kako su "widely reported" hiljade i hiljade žrtava, ali Sovjeti to sve poriču. Tako ostaje nejasno da li "widely reported" sugeriše da je u pitanju činjenično stanje koje suzbija prokleta sovjetska propaganda, ili samo senzacionalistički bullshit minimalnih dodirnih tačaka sa realnošću.

 

Link to comment

Dobra serija. Budući da sam rusofob A dovoljno star da se dobro sećam da su isti zasrali, jebe mi se za detalje i autentičnost. Ono što mi malo smeta je što su svi likovi apsolutno ispali iz hbo kalupa, pa bi tako ova dvojca ladno bili tru detektivi 4, rudari kakvi divljani i slično. Zavlačenje rusima bi fakat moglo biti suptilnije, i smeta mi malo teatralnost na svakom ćošku, tipa holdomor baba koja drži govor ili oratorska onanija na suđenju. 

Ako bih izabrao najgluplji momenat, to bi bio onaj kad nagoveštavaju ili čak jasno kažu da je beba umrla zato što je frćkava bila sa mužem, to apsolutno nema smisla.

Opis hijerarhije je zato odličan, kapiram da su prilično dobro opisali uzrok.

Idem sad da čitam šta ste napisali (not), možda ima jos neka nelogičnost. 

Link to comment
4 hours ago, Weenie Pooh said:

 

 Caligula-Kaubojevoj granici gde stav "nisi u pravu nemaš pojma neznalice"

 

 

 

Nije Uini opet podmeces.

 

Jasno sam rekao da je helikopter koji je u realnosti pao sest meseci posle eksplozije reaktora u seriji pao vec drugog dana. Dakle dokumentaristika ciao, kaze nam scenarsita, Uini nek se piski sa svojim digitronom, wikipedijom i reddit informacijama.

 

I jos kazu scenarista i reditelj, uzivajte u seriji, ne obazirite se na mrsomude :heart:

Edited by Caligula
Link to comment
30 minutes ago, Caligula said:

 

 

Nije Uini opet podmeces.

 

Jasno sam rekao da je helikopter koji je u realnosti pao sest meseci posle eksplozije reaktora u seriji pao vec drugog dana. Dakle dokumentaristika ciao, kaze nam scenarsita, Uini nek se piski sa svojim digitronom, wikipedijom i reddit informacijama.

 

I jos kazu scenarista i reditelj, uzivajte u seriji, ne obazirite se na mrsomude :heart:

 

Ovaj, na kraji nam, u stvari taj detalj oko helikoptera ne daju.

 

A ono "cost of lies", "cost of truth" sta cemo sa tim?

Link to comment
51 minutes ago, Budja said:

A ono "cost of lies", "cost of truth" sta cemo sa tim?

 

Pa to je sve autorska diskrecija, naravno - realnosti odjebi. Biće da ni ti ne kapiraš da pravi Umetnik sa manipulacijama počinje već pri odabiru kadra...

 

 

 

Link to comment
6 hours ago, Weenie Pooh said:

Mhm, sad je odjedom poenta da je serija subjektivna; pre nedelju dana, poenta je bila da je nauka na strani autora serije. Konvergiraš ka dijalektičkom event horizonu, Čandra-Sekarovoj Caligula-Kaubojevoj granici gde stav "nisi u pravu nemaš pojma neznalice" nepovratno prelazi u "pa šta ako i jeste tako, to nema veze, ništa nema veze, fikcija, subjektivnost, unreliable narrators".

 

Ne, objetivne cinjenice i nauka u ovom slucaju sluze da objasne kako su ucesnici mogli logicki doci do utiska koji su dobili.

Cinjenica da je vatrogasac bio izlozen velikoj dozi eksternog zracenja povecava i verovatnocu da je kontaminiran eksterno i interno.

Eksterna (ako nije dovoljno dobro dekontaminirano) i interna kontaminacija zatim daje signal na gajgeru, a medicinsko osoblje koje nije obuceno (sto bih ocekivao 1986.) ne reaguje adekvatno i prenosi ko zna sta pacijentima i bliznjima. To sasvim logicki rezultira ovim svedocenjem Ignjateve sto delom ova fizicarska prenosi. 

Sa druge strane, ti si ovaj logicki niz u potpunosti negirao kao da su svedocenja maltene izmisljena od strane HBO za propagandu protiv Sovjeta.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...