Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

7 hours ago, Weenie Pooh said:

Matori sa štapom može da predstavlja samo drugarice PT i Mei. Izrazio podršku za druga Bruganova, autoritativno objasnio™ da je ovaj od starta u pravu, QED, i pobrao zaslužene aplauze :sleep: 

 

Drug Djatlov može da bude drug Marvin, povukao se iz diskusije na vreme, nit cezijum jeo nit cezijum mirisao.

 

Ona lajna kako "ni jedna scena u seriji ne pokazuje da je radijacija zarazna" je notorna laž koja kvari opšti utisak. Sad kao treba da se pravimo da na ovom topiku ne postoji ~15 strana insistiranja na tome da Ignatenko možda jeste ozračio ženu, da je Fukušima isto što i Hirošima, i sličnih gluposti?

 

To.

Suoceni sa argumentacijom i oko bebe i oko helikoptera, sa teze "niste gledali seriju", sledi odbrana "nisi ti to dobro video i razumeo".

Na primer, eto, tako, nema apsolutno nikakve relacije i utiska na gledaoca oko price o radijaciji i helikopteru i sajle, svako je mogao da vidi da je rec o sajli (jes da mora da se uveca kadar jedno tri puta da bi se to jasno videlo, i da je reziser hteo da jasno pokaze sajlu to jemogo da uradi jednim krupnim kadrom... ali, ne...).

 

Link to comment
7 hours ago, Djuro said:

 

aha, razumem, procitao si na internetu.

ali to je ocigledna glupost - kako je moguce da se ti (o ViniPuu da ne pricam) pozivas na nesto sto se iz aviona 5 odgledanih minuta vidi da nije tacno?

 

Stara gradnja u Dobracinoj i neki soliter u stajaznam Vranju - eto to je razlika, otprilike. uz sav namestaj, razliku u kvadraturi, knjige, prozore, visoke plafone... 

 

 

 

Fair enough. Ukoliko sam u mogucnosti, pokusacu da uporedim oba stana. Meni nisu izgledala razlicita, male sobe, uski hodnici, ja nisam video nikakav salonac Legasova o kome pises, ali moguce da je moja memorija varljiva.

Link to comment

ali sajla se vidi u seriji, i šta sad

 

suočeni sa činjenicom da helikopter zakači sajlu,  sada prelazite sa "niste vi to dobro videli", na ne želim da vidim ono što se vidi u seriji, nego ono što sam ja zamislio / pročitao na redditu

Link to comment
56 minutes ago, levi said:

ali sajla se vidi u seriji, i šta sad

 

suočeni sa činjenicom da helikopter zakači sajlu,  sada prelazite sa "niste vi to dobro videli", na ne želim da vidim ono što se vidi u seriji, nego ono što sam ja zamislio / pročitao na redditu

 

Ma ne vidi se sajla brt, tek u 4k se nazire pomalo, cilj je jasan, plasira se laz da izlozeni usijani uranijum predstavlja opasnost. Ali je ekipa ipak zajebala internet mrsomude pa je u 4k ostavila sajlu da se nazire he he znali su dobro da ce se na reditu brojati pikseli, pepeljare i meriti kvadratura stanova.

 

Ovaj topik je neverovatan na mnogo nivoa.

Link to comment

Ko i dalje maši poentu scene sa helikopterom i kristalno jasne sugestije da je radijacija izazvala pad helikoptera (ali pošto nema drugog rešenja, send in the next one), njemu pomoći nema. 

 

Valjda su tu napetu scenu od četiri minuta tako brižljivo režirali da bi pokazali koliko smrtonosne mogu da budu sajle...

Link to comment
3 hours ago, Caligula said:

Opet podmeces sve, nista od toga sto tvrdis nisam rekao.

 

Vidi, ne mogu ja da budem toliko lenj koliko ti možeš da budeš lažljiv:

On 21.6.2019. at 19:07, Caligula said:

Nego ajde da se pitamo moze li radijacija da ZAISTA ubije coveka ili ne. Pa jbt, to posle Hirosime, Nagasakija, Chernobila i Fukusime ne treba ni da bude tema.

 

Treba još nešto da se citira? Hoćeš da kopam i one blamarozne budalaštine o tome kako je evakuacija mogla da počne za pola sata umesto za 36 sati, nego glupi Sovjet nije hteo iz PR razloga?

 

3 hours ago, Caligula said:

Ovo u boldu si se isprojektovao vrlo naivno, vadis se vec danima iz sranja kojima si ovde uleteo.

 

Iz kog se ja to sranja vadim, života ti? :D Apsolutno su sve činjenice na mojoj strani, kao što je od početka i bilo jasno. Paralelna dimenzija iz koje ti laprdaš mora da je fascinantna, ali retke su joj dodirne tačke sa ovom našom.

 

Link to comment
3 hours ago, Meazza said:

Zar posle intervencije strucnjaka ima potrebe raspravljati i dalje? Vini je odneo pobedu, to je to.

 

nadam se da je ovo sala. ako nije, kakve sada pobede, jel to nesto novo na forumu: 'the maze runner' 'the hunger games' fazon?

 

3 hours ago, Pokojni Ruxin said:

koliko se sećam vini mi je davno priznao da njegova priča ne govori ništa o kvalitetu serije, tako da vini po defaultu ne može da pobedi. Pošto je ovo pdf gde inače diskutujemo o serijima, btw, čisto da podsetim :fantom:

 

+1 ovo takodje moze da se nadje kao podsetkin na svakoj, novoj stranici.

 

1 hour ago, Budja said:

 

To.

Suoceni sa argumentacijom i oko bebe i oko helikoptera, sa teze "niste gledali seriju", sledi odbrana "nisi ti to dobro video i razumeo".

Na primer, eto, tako, nema apsolutno nikakve relacije i utiska na gledaoca oko price o radijaciji i helikopteru i sajle, svako je mogao da vidi da je rec o sajli (jes da mora da se uveca kadar jedno tri puta da bi se to jasno videlo, i da je reziser hteo da jasno pokaze sajlu to jemogo da uradi jednim krupnim kadrom... ali, ne...).

 

 

ali zar nije krupan kadar u pitanju, dvogled? drugo, mi zaista nemamo informaciju vezano za te helikoptere, koliko su preletali, jednostavno ne mozes da iskljucis i opciju da se zarazio od radijacije. nemamo tu info sta mu se zapravo desilo. evo, ja ne iskljucujem tu opciju da je bio osamucen od radijacije, i? i poslednje vezano za ovo: mi raspravljamo sajla/radijacija/kurac/palac. taj jadni covek je to morao da radi, ko zna sta mu je sve u glavi prolazilo. tragedija je prikazana i to je dovoljno.

 

 

Link to comment
25 minutes ago, Weenie Pooh said:

Treba još nešto da se citira? Hoćeš da kopam i one blamarozne budalaštine o tome kako je evakuacija mogla da počne za pola sata umesto za 36 sati, nego glupi Sovjet nije hteo iz PR razloga?

 

i to nije budalastina. to sto je caligula napisao, ima smisla. razmisli: pravis nuklearnu elektranu, tu nadomak grada, i kao.. ne razmisljas o faktoru evakuacije.

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Vidi, ne mogu ja da budem toliko lenj koliko ti možeš da budeš lažljiv:

 

Treba još nešto da se citira? Hoćeš da kopam i one blamarozne budalaštine o tome kako je evakuacija mogla da počne za pola sata umesto za 36 sati, nego glupi Sovjet nije hteo iz PR razloga?

 

Posle Hirosime, Nagasakija Chernobila i Fukusime je jasno da radijacija moze da ubije coveka, ni manje ni vise. A da je Hirosima i Fukusima isto (???), to si ti tendenciozno nakitio, bas kao sto kitis moju tvrdnju da je evakuacija iz Pripjata zapocela skandalozno kasno. I navodis budalastinu da su autobusi za evakuaciju morali da budu iz Moskve. Necu da analiziram sve besmislice koje si ovde prosuo, trebalo bi dosta vremena za to - ajde da se zadrzim na osnovnoj besmislici a to je da seriji koja nije dokumentarna zameras odsustvo dokumentaristicke tacnosti :isuse:

 

Dakle ti si zapoceo ovaj besmisleni hejt sa potpuno pogresnom pretpostavkom i motivom, i na to ti ljudi ukazuju ovde od pocetka.

 

Da ti nacrtam, jer smo na PDF "Serije" : prica o npr. Modiljaniju je dobar povod da se napravi univerzalna prica o talentovanom coveku koji uprkos svemu veruje u estetiku koju pravi i zivi kroz nju. Kada bi Modiljani mogao da vidi film snimljen o sebi, on bi sa negodovanjem uzviknuo "pa ovo nisam ja" sto ne bi umanjilo univerzalnost price koja na istinitim korenima samo hvata snagu da jace i upecatljivije prenese univerzalno.

 

Chernobil je dobar povod da se napravi prica o ljudskoj tendenciji da porice ono sto je ocigledno, da sklanja i krije od sebe fakte u kojima se drustvo bukvalno davi, da uz cigaretu sa terase gleda vodu koja se penje uz nasip ne pomisljajuci da ce se preliti za neki minut preko nasipa i poplaviti mu deciju sobu u prizemlju. Mi smo (ne samo PPP, ovo je globalni fenomen) ovu sjajno snimljenu seriju secirali do takvi perifernih i beznacajnih detalja da ono poricanje dobija novu potvrdu i dubinu - pa jebote, ajde da kenjamo po necemu samo da bi ispali pametni.

 

Daleko je ovo nabrajanje sitnurija i detalja (kojima se btw. serija i ne bavi dokumentarno niti joj je to cilj) od pameti.

Edited by Caligula
Link to comment
38 minutes ago, hoffnung said:

 

 

ali zar nije krupan kadar u pitanju, dvogled? drugo, mi zaista nemamo informaciju vezano za te helikoptere, koliko su preletali, jednostavno ne mozes da iskljucis i opciju da se zarazio od radijacije. nemamo tu info sta mu se zapravo desilo. evo, ja ne iskljucujem tu opciju da je bio osamucen od radijacije, i? i poslednje vezano za ovo: mi raspravljamo sajla/radijacija/kurac/palac. taj jadni covek je to morao da radi, ko zna sta mu je sve u glavi prolazilo. tragedija je prikazana i to je dovoljno.

 

 

 

Tacno si opisao sta je problem.

 

Serija namiguje da je u pitanju radijacija.

Serija ima cilj da bude sto bliza istini (uvodni monolog Legasova).

Nije rec o tragediji helikoptera kao takvoj, vec naznaci da je ozracenje krivo za pad helikoptera usled kojeg je isti udario u sajlu, a ako gledalac mozda nije video sajlu jer je ona prilicno mutna, neme veze, opet je tu radijacija.

 

Koliko je to blizu istini koju serija zeli da prikaze?

 

 

Link to comment
36 minutes ago, hoffnung said:

 

i to nije budalastina. to sto je caligula napisao, ima smisla. razmisli: pravis nuklearnu elektranu, tu nadomak grada, i kao.. ne razmisljas o faktoru evakuacije.

Za pola sata jedava da se moze uzbuniti I podignuti dezurna para lovaca na aerodromu, a ne da se organizuje evakuacija cijelog grada od 50k ljudi.

 

50k ljudi = 1,000 autobusnih tura. Alo, ljudi.

Edited by Peter Fan
Link to comment
29 minutes ago, hoffnung said:

mi zaista nemamo informaciju vezano za te helikoptere, koliko su preletali, jednostavno ne mozes da iskljucis i opciju da se zarazio od radijacije. nemamo tu info sta mu se zapravo desilo. evo, ja ne iskljucujem tu opciju da je bio osamucen od radijacije, i? i poslednje vezano za ovo: mi raspravljamo sajla/radijacija/kurac/palac. taj jadni covek je to morao da radi, ko zna sta mu je sve u glavi prolazilo. tragedija je prikazana i to je dovoljno.

 

Sjajan spin :D Nemamo informaciju, ništa se ne zna, možda i jeste od radijacije, što ne bi bilo, nemamo info., jadni čovek je to morao da radi... kao da pričaš o padu helikoptera iz 1486. a ne 1986.

 

Ukratko, već prvog dana helikopterima se letelo 96 puta iznad Černobilja. Pao nije nijedan, ni od radijacije ni od dima ni od sajle.

 

Pad se odigrao tek 2. oktobra, dakle šest meseci kasnije. Zabeležen je kamerom, verovali ili ne, pa se jasno vidi da je elisa zakačila kran - nikakav gubitak kontrole, nikakvo "ošamućenje radijacijom", ništa slično.

 

"Jadni čovek" apsolutno nije morao da leti - imaš na gornjem linku svedočenje pilota koji je trebalo da leti tog dana, izvesni Oleg Čičkov, ali je odbio jer kranovi još nisu bili uklonjeni. Ispostavilo se da je bio u pravu.

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...