Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

12 hours ago, pt 2.0 said:

Sunce* me ogreje kad ti ostaviš post (ne samo sad, al posebno sad). ❤

 

*sunce razuma i korektne interpretacije stručnih činjenica.

Hvala pt 2.0 , takođe :heart: 

11 hours ago, hoffnung said:
 
  • pitanje: da li su tada, u to vreme [za to vreme] bile iznesene takve tvrdnje ili nakon dosta godina? ovo je jako bitno, da li su doktori/medicinsko osoblje imali ovaj stav kada su imali ove ljude u bolnici. ili je zapravo bilo [buduci da nisu znali] ipak jedno pridrzavanje da se ne prilazi ljudima koji su ozraceni. oni su imali samo do tada hirosimu/nagasaki kao slican okvir prema kojem bi ispitivali kako i sta. jel tako?

Ne verujem da je prošlo dosta godina, pošto je prvi izveštaji urađeni iste godine, a prve zvanične studije su objavljene nakon par godina.

Na žalost, ne znam tačno kako su se doktori i medicinsko osoblje ponašali, tako da ne mogu da odgovorim na to pitanje. Na osnovu ovih izveštaja, znamo, na primer, da su za neke najkritičniji ozračene adaptirali bolničke sobe kako bi minimizirali mogućnost da oni dobiju razne infekcije (dezinfikovanje zidova i podova u sobama, sterilizacija vazduha UV lampama, dezinfikovanje obuće medicinskog osoblja, nošenje jednokratnih maski, rukavica, mantila, zabrana netermički obrađenog voća i povrća, presvlačenje pacijenata jednom dnevno itd.). Ali ne znam kakav je generalni odnos prema ozračenima bio.

Link to comment
7 hours ago, mei said:

Hvala pt 2.0 , takođe :heart: 

Ne verujem da je prošlo dosta godina, pošto je prvi izveštaji urađeni iste godine, a prve zvanične studije su objavljene nakon par godina.

Na žalost, ne znam tačno kako su se doktori i medicinsko osoblje ponašali, tako da ne mogu da odgovorim na to pitanje. Na osnovu ovih izveštaja, znamo, na primer, da su za neke najkritičniji ozračene adaptirali bolničke sobe kako bi minimizirali mogućnost da oni dobiju razne infekcije (dezinfikovanje zidova i podova u sobama, sterilizacija vazduha UV lampama, dezinfikovanje obuće medicinskog osoblja, nošenje jednokratnih maski, rukavica, mantila, zabrana netermički obrađenog voća i povrća, presvlačenje pacijenata jednom dnevno itd.). Ali ne znam kakav je generalni odnos prema ozračenima bio.

 

to je moje pitanje bilo, buduci da se u seriji provlaci* da su ljudi koji su ozraceni vrlo opasni za ostale. meni je npr to logicno za to vreme, a cini mi se da weenie smatra da je to prenaglaseno, ako sam ga dobro razumeo.

 

*imamo zapravo samo jednu, trudnu zenu u bolnici koja je pored svog muza, i sve ide u prilog da se doktori/med.osob. brinu za njeno zdravstveno stanje, ukljucujuci i bebu. ako se dobro secam, nisu spomenuli razlog "radijacija". cak i da jesu, i to je ok.

 

Link to comment
On 25.6.2019. at 13:31, Weenie Pooh said:

slobodno elaboriraj na temu (manjka) luksuza u kom Legasov živi, ja se svakako neću buniti.

 

 

odakle je uopste krenula ova prica o slicnim stanovima vatrogasca i Legasova. to uopste nije tacno.

 

vatrogasac, sa gospodjom, zivi u nekom minijaturnom stanu u blokovima Pripjata. sve je malo i skromno namesteno.

Legasov je pak prikazan kako zivi u lepoj predratnoj zgradi koja se nalazi u sirokoj ulici (u Moskvi?), sa visokim plafonima, prostranim sobama, velikim prozorima, okruzen gomilom knjiga i gradjanskim namestajem.

 

to je mogao da vidi svako ko je pogledao seriju.

Link to comment
11 minutes ago, Djuro said:

 

to je mogao da vidi svako ko je pogledao seriju.

 

 

Valjda je jasno da se na ovom topiku najmanje radi o seriji i gledanju serije

Link to comment
1 hour ago, Djuro said:

 

odakle je uopste krenula ova prica o slicnim stanovima vatrogasca i Legasova. to uopste nije tacno.

 

vatrogasac, sa gospodjom, zivi u nekom minijaturnom stanu u blokovima Pripjata. sve je malo i skromno namesteno.

Legasov je pak prikazan kako zivi u lepoj predratnoj zgradi koja se nalazi u sirokoj ulici (u Moskvi?), sa visokim plafonima, prostranim sobama, velikim prozorima, okruzen gomilom knjiga i gradjanskim namestajem.

 

to je mogao da vidi svako ko je pogledao seriju.

 

Odavde.

 

Quote

The one noticeable mistake in this respect concerns the series makers’ apparent ignorance of the vast divisions between different socioeconomic classes in the Soviet Union: in the series, Valery Legasov (Jared Harris), a member of the Academy of Sciences, lives in nearly the same kind of squalor as a fireman in the Ukrainian town of Pripyat. In fact, Legasov would have lived in an entirely different kind of squalor than the fireman did.

 

https://www.newyorker.com/news/our-columnists/what-hbos-chernobyl-got-right-and-what-it-got-terribly-wrong

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...