Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

Ova je najteža dosad, ali lepo je što je jedna posvećena i likvidatorima. Nisam našao scene sa životinjama patetičnim i jedino što mi je zasmetalo je komentar Ščerbine, parafraziram: "Nismo mogli da spustimo čoveka na mesec, ali ćemo ga popeti na zgradu", jer sumnjam da bi bilo koji Sovjet to rekao.

 

Muzika je fantastična. Pala mi je na pamet ova fantastična kompozicija:

 

 

 

Ovaj Rus komentariše svaku epizodu:

 

 
 
Edit 2:

Ha, evo i on kaže isto za Ščerbininu rečenicu:
 

 

Edited by napadaj
Link to comment
bilo je upozorenja, ne mogu da procenim koliko ozbiljnih, ali znam  da su nas opominjali da se ne igramo mnogo po travi
jeste, i ja se secam da su nas opominjali za travu i zelenu salatu. bila sam 4.razred.
jedan decko iz moje generacije se posle toga razboleo od leukemije i opala mu je sva kosa koja nikad posle nije izrasla. nije imao ni obrve. pricalo se medju narodom da je od radijacije ali ko zna sad...
imala sam neku minimaksovu kasetu gde je pored ostalog pricao i one njegove "viceve bez veze" i sve je bilo u znaku cernobila. i propustene olimpijade valjda... cak se i secam jednog: pricaju radioaktivni jod i zelena salata. kaze zelena salata: ovaj ti je zivot bas nagasaki. a radioaktivni jod odgovara: ne mogu da te vidim golim okom, ocoravilo mi se pa sad iskijevavam.

uglavnom sad videh najavu za handmaid's tale novu sezonu za 6.jun.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

ni meni nije pateticno to sa zivotinjama. tako izgleda ciscenje terena, nebitno da li je radijacija ili slinavka...samo sad taj termin ima i sliku.
zapravo je sve tuzno i pretuzno. ljudi koji su ostavili sve iza sebe...

mislila sam da ce ona baka ostati i da ce vojnik odustati. iz onih dokumentaraca se secam da je bilo nekih starijih ljudi koji nisu hteli da idu, valjda su se vratili posle?


Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

da u dokumentarcu ima da neki zive tamo do duboke starosti i da se flora i fauna polako vraca. cak je pitanje da li priroda sama po sebi regenirise mnogo brze nego sto su ljudi pretpostavili da treba

Edited by mustang
Link to comment

Scena sa bakom na početku je fantastična. Čak i način na koji priča o tome ko je sve dolazio u njeno selo, odmah me je podsetila na ovu gospođu od 16:40

 

 

 

Tip je prvi put došao kod nje i njenog sina lutajući zonom, pa se posle vratio. Ovo je prvi klip:

 

 

Link to comment
5 hours ago, levi said:

90-sekundaši razbijaju

 

a ovi mučenici što ubijaju kučiće, hoće li da naiđu na nešto bitno, ili su tu samo da popune vreme i da izazovu emocije kod američke publike? kakva banalizacija ozbiljne priče. kao da su pustili reklame u sred epizode

Nije do empatije vec se prikazuje sta je sve moralo da se radi da se ne bi sirila radijacija. U vise clanaka i knjiga se pominje to sa ljubimcima a deo kako nista ne znaju vec se obraduju i zatrcavaju na Likvidatore je valjda i direktan citat.

Link to comment
5 hours ago, napadaj said:

Scena sa bakom na početku je fantastična. Čak i način na koji priča o tome ko je sve dolazio u njeno selo, odmah me je podsetila na ovu gospođu od 16:40

 

 

 

Baba u seriji zvuči kao Banderina udovica, prvo spominje veliku glad, kratka pauza, holodomor, da Ameri znaju šta da guglaju, onda spominje kako su došle ruska i nemačka vojska. A koja je njena vojska?

Baba iz tvog klipa spominje samo kako su došli Nemci i pravili sranja.

 

edit

o izrazu Holodomor koji koristi nepismena žena u ukrajinskoj pripizdini, sa wikija

 

Quote

The word was used in print in the 1930s in Ukrainian diaspora publications in Czechoslovakia (as Haladamor),[30] and by 1978 by Ukrainian immigrant organisations in the United States and Canada.[31][32][33] However, in the Soviet Union – of which Ukraine was a constituent republic – references to the famine were controlled, even after de-Stalinization in 1956. Historians could speak only of 'food difficulties', and the use of the very word golod/holod (hunger, famine) was forbidden.

Discussion of the Holodomor became more open as part of Glasnost in the late 1980s. In Ukraine, the first official use of the word was a December 1987 

 

Edited by čekmeže
Link to comment

Scena sa ubijanjem domaćih životinja uopšte nije patetična, niti izmišljena. U onom linku što ga je postavio JoeD, na 3 stranici , baš je i to spomenuto. To je ,takođe, spomenuto u jednom dokumentarcu o Černobilu koji sam odgledala pre nekoliko godina.

 

Iskreno, potpuno mi je nebitno da li baba govori ko da je iz Old Vica ili ko nepismena sljanka iz ukrajinske zabiti, to je taj živalj koji nije hteo da ode , taj mentalni sklop koji je navikao na trpljene i od kojih su se mnogi posle vratili u svoje kuće.

Za biorobote jedino mi je žao što nije spomenuto koliko su bili teški olovni oklopi koje su  ti mučenici imali na sebi. Koliko se sećam iz dokumentaraca, između 35-40 kila.

Link to comment

Pa baš tako. Ona želi da sedi tu i muze svoju kravu. Ne interesuju je ni švabe ni rusi. Naročito posle Staljina. Čuj baba ne zna izraz za glad koja joj je odnela pola familije. I šta sad treba I ona da muče ko krava da bi bilo autentično. 

Meni smeta što se i 4 meseca kasnije, smetalo mi je i u prva dva dana, katastrofom bave legasov, šerbina +1 u nekom šatoru i brejnstormuju uz duvan i votku. 

 

I kudos za stelaana, naročito onaj krejz s telefonom. Jbga humoreske su prisutne jer je autor izvorno iz komedije. 

Link to comment
28 minutes ago, Pantelija jr said:

ovo što @čekmeže reče je i meni malo zaparalo uši... bakutaner ne pravi razliku između nacističkih i sovjetskih vojnika, "boys" i jedni i drugi, prvi njemački, drugi ruski

 

i jeni i dugi su prošli , ubijali i silovali. kad dođeš u njene godine svi su isti

 

Link to comment

Plus seljaka skloniti sa svoje zemlje i uzeti mu stoku, ravno je (samo)ubistvu. Sta ce on bez njih? Sta da radi? Da ne pricam da su silne vojske kojih se baba nagledala vece zlo od nevidljivih neprijatelja u vidu cestica.

 

Da, ima mnogo ljudi koji su ostali, ne znam da li su nekako uspeli posle da se vrate ili ih ovi i pored tortura na silu i ubijanja krava (sto je bilo opravdano) ipak ostavili

 

 

Link to comment

evo dokumentarca na bosansko/hrvatskom, takođe pominje (bosanac) holodomor u 21 minutu, kako je staljin poslao vojsku da otme seljacima hranu kako bi izazvao veštačku glad, uništio sela i naterao ih u zadruge, čak pominje da su mnogi pribegli kanibalizmu kako bi porodica preživela, pa sad kako da oni koji se toga sećaju vole svoju državu

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...