Jump to content
Bojan

9. mart 1991. - Kutak za veterane

Recommended Posts

Bojan

Evo i jedan zanimljiv snimak sa sednice Predsedništva - Jović u žustroj prepirci sa Mesićem.

Predsedništvo je nekoliko puta ponavljalo sednicu sa Vrhovnim štabom u razmaku od 12. do 15. marta. Ne znam šta su očekivali kad se čini da su pozicije bile prilično jasne i suprostavljene. Jović je tada predsedavao. Ovde je i jedan dobar dokumentarac - sa integralnim snimcima i bez mnogo montiranja. Opisuje i kasnije sastanke predsednika Republika.

Bojan

Na kraju ovog snimka ide ona pesmica "Da rata ne bude", što me je podsetilo na jednu epizodu iz Sarajeva u leto 1991. Još nije izbio rat tamo, iako su u HR već uveliko bili sukobi. Televizija Jutel je organizovala koncert za mir (mislim da je početkom avgusta) i tih dana su sarajevska deca išla po gradu sa sveskama i skupljala potpise za mir. Potpisao sam nekoliko takvih svesaka. Kada je Jutel objavio da će organizovati ovaj koncert ja sam sa još jednim prijateljem svratio do njih da se raspitamo da li organizuju i neki prevoz do Sarajeva. Čovek koga smo tamo zatekli je rekao da nisu planirali prevoz iz Beograda. U to je naišao Goran Milić i ovaj mu je rekao - evo ovi momci se interesuju za prevoz do Sarajeva. Milić je rekao da nemaju ništa, ali da je to dobra ideja i da ostavimo telefone pa će nam javiti. I kasnije su nam zaista javili da je organizovan odlazak i povratak. Sa nama je u koloni bio i Milan Mladenović, koji je tamo nastupio. U Sarajevu je bila odlična atmosfera. Narod nam je mahao i pozdravljao naše autobuse. Pošto je pala kiša sva oprema je morala biti prebačena sa otvorenog u Zetru. Tu su se našli i rudari kao dobrovoljci. Sećam se pri ulasku u Zetru da su policija i obezbeđenje sve puštali bez pregleda. Svi su bili u nekoj euforiji. Ja sam u rancu imao flašu žestokog pića, za koje sam mislio da prijavim na ulasku, ali su policajci samo odmahivali. Upoznali smo to veče jako puno ljudi i kasnije smo prijatelj i ja otišli sa njima u neki klub (tada poznatiji u Sarajevu - zaboravio ime), tako da se nismo vratili autobusom kojim smo došli, već smo ostali i narednih nekoliko dana. Zanimljivo je i da sam na taj put krenuo bez ličnih dokumenata. Zapravo, imao sam samo studentsku povlasticu za gradski prevoz. Jednom od narednih dana nas je policajac zaustavio i tražio dokumenta. Rekoh - šta sad - i dam mu onu povlasticu. On pogleda i kaže da može i to, jer ima sliku.

Sećam se i da su Bosanci na EKV reagovali onako osrednje. Već za Crvenu jabuku je bila prava erupcija.

Budja

Secam se tog koncerta. Bilo mi je jako zao  sto nisam otisao, klinac bio.

ObiW
6 hours ago, Bojan said:

Predsedništvo je nekoliko puta ponavljalo sednicu sa Vrhovnim štabom u razmaku od 12. do 15. marta. Ne znam šta su očekivali kad se čini da su pozicije bile prilično jasne i suprostavljene. Jović je tada predsedavao. 

Pročitaj intervju Bogića Bogićevića na linku koji sam ostavio pre nekoliko dana, pričao je o tome. U ta 3 dana su ga ubedjivali da promeni mišljenje, i ispitivali (preko Kadijevića i Mamule) šta strani faktor misli o vojnom udaru.

adam

eh, deveti mart. dosao na vreme, negde petnaestak minuta pre 12 s par ortaka. prvi utisak, probijanje od zelenjaka do trga. kordoni murje na sve strane, kao trebali bi sprecavati ljude da prodju al jebiga mnogo nas je, dosta rulje sa zelenjaka pa se ne usudjuju da zaustavljaju. samo mrko gledaju i legitimisu ponekog glindzavijeg i tako prodjosmo. na trgu tek krenula da se skuplja masa, jos uvek ne previse ljudi. naletimo na ortaka koji se, kako smo tad saznali, siba s murjom vec par sati. druka ga adrenalin, stangla u rukama, tu ukapirasmo da frka uveliko traje. i da ne bismo ni prosli do trga da predvodnica vec nije odradila posao i probila obruc na par mesta. plus transporter koji siba tamo-vamo, pobednicki. 

sledeci jak utisak je momenat besa u pometnji sa prvim suzavcem. jebiga, niko nije ocekivao. idu govori, mirno je i odjednom krene pucanje i gas. i naravno, krene bezanija na sve strane. i trajala ta pometnja neko vreme dok vuk nije pokrenuo masu. za to mu svaka cast. reka je vec krenula niz sremsku i odjednom stade, zatim bes i jedan ogroman zaokret nazad na trg. ja hrabar nikad nisam bio ali ta kolicina besa potpuno anulira osecaj opasnosti. valjda. bar je to kod mene bio slucaj. 

i tako, jurili se i plakali dok ne izadjose tenkovi. stigao kuci, matori se tresu, keva se rasplakala, matori isto, samo je pobegao da ga ne vidim. ceo dan gledali studio b i umirali od straha. 

moj strah je dosao ujutro. ortak i ja krenuli na terazije. gluva tisina po gradu. nigde nikog i nista. stigli tamo, relativno malo ljudi, svi premrli, ne znamo da li ce nas pregaziti ili ne. cutimo, gledamo se, sablasna atmosfera. ne mozes ni da se kao nasalis ni zajebavas, nista od toga. kako je narod pristizao, svima bilo lakse. al negde do podne je trajao taj grc. 

ostali utisci - ljudi koji donose kese s klopom i picem sve vreme, ko koliko imao, neko hleba i pastete a neko i bogatije. medju darodavaocima dosta penzosa. jako dirljivo, pogotovo sto smo svi bili na ivici, emotivno. gledanje faking skupstinske sednice tokom noci na velikim ekranima. svi pod utiskom da se desava nesto veliko i bitno dok ne dodje red na dedu i unuka. jebemtisunce! cista pajtonovstina. uz detalj da su otprilike bas u to neko vreme delili burgere iz meka s terazija. u bitnim kolicinama. bas onako americki bogato. 

od parola meni bila najdraza usce na lesce.  

posle nekoliko dana imao osecaj da su svi izgubili strpljenje i da je sve preslo u neku poludosadu. samo se cekalo da se otera onaj skot iz policije pa da se razilazimo. i tako je nekako i bilo. 

adam
6 hours ago, adam said:

ostali utisci - ljudi koji donose kese s klopom i picem sve vreme, ko koliko imao, neko hleba i pastete a neko i bogatije. medju darodavaocima dosta penzosa. jako dirljivo, pogotovo sto smo svi bili na ivici, emotivno. gledanje faking skupstinske sednice tokom noci na velikim ekranima. svi pod utiskom da se desava nesto veliko i bitno dok ne dodje red na dedu i unuka. jebemtisunce! cista pajtonovstina. uz detalj da su otprilike bas u to neko vreme delili burgere iz meka s terazija. u bitnim kolicinama. bas onako americki bogato.

sad nesto mislim i ni sam nisam siguran... javlja mi se da nisu bili ekrani, samo zvuk s bine. nisam vise siguran, davno bilo. 

Bojan

Bilo je ovde kod nas raznih gluposti i bisera, ali ova priča sa dedom i unukom je stvarno jedinstven slučaj, s obzirom na okolnosti.

Anonymous

Taj deda i unuk je bio urednik nekakvog opštinskog časopisa 'Glas Mlave' i čudio sam se koliko je delovao normalno u odnosu na ono njegovo ludilo u skupštini.

Uopšte ne mogu da setim imena.