Jump to content
Bojan

9. mart 1991. - Kutak za veterane

Recommended Posts

Time Crisis
10 minutes ago, namenski said:

Obaska sto, mislim, da se Srbija nikada blize nego tog 9. marta nije nalazila stvarnom, istinskom rusenju komunizma i komunistickog nasledja: u tom smislu je 9. mart bio propustena sansa u odnosu na koju 5. oktobar ne samo da izgleda, nego i jeste bio samo sminka.

Mislim da je to najbliže i dalje bilo jako daleko, isuviše je i dalje bilo onih koji su u Slobi videli novog Tita, a za Tita bi dali šta god treba.

namenski
Posted (edited)
9 minutes ago, Time Crisis said:

Mislim da je to najbliže i dalje bilo jako daleko, isuviše je i dalje bilo onih koji su u Slobi videli novog Tita, a za Tita bi dali šta god treba.

Ja u to ne verujem: mit o Titu koji svimatm nedostaje, bilo kao pogrda, bilo kao pohvala, plasiran je/pojavio se 90-ih: neki su, jednostavno, zazalili za njim kada su videli ko su i kakvi zajahali, a neki su ga potezali sve se kao bajagi podsmevajuci titonostalgicarima i koristeci to kao ideolosko ortopedsko pomagalo za diskvalifikaciju.

Tito nije nikome nedostajao 80-ih, osim deklarativno, a ako i jeste, sigurno ne u meri u kojoj su ga promovisala Seseljeva nosenja glogovog koca koja nisu bila nista drugo nego svesno bacanje prasine u oci i zamagljivanje pravih problema koje Srbija ima.

Edited by namenski

Time Crisis
1 minute ago, namenski said:

Ja u to ne verujem: mit o Titu koji svimatm nedostaje, bilo kao pogrda, bilo kao pohvala, plasiran je/pojavio se 90-ih: neki su, jednostavno, zazalili za njim kada su videli ko su i kakvi zajahali, a neki su ga potezali sve se kao bajagi podsmevajuci titonostalgicarima i koristeci to kao ideolosko ortopedsko pomagalo za diskvalifikaciju.

Tito nije nikome nedostajao 80-ih, osim deklarativno, a ako i jeste, sigurno ne u meri u kojoj su ga promovisala Seseljeva nosenja glogovog koca koja nisu bila nista drugo nego svesno bacanje prasine u oci i zamagljivanje pravih problema koje Srbija ima.

Ne mislim samo bukvalno na Tita kao pojedinca (mada ima i tog ohoho), već na ceo taj sistem koji je u tome bio oličen, a koji većina rekao bih još nije bila spremna da odbaci. Za razliku od ostatka Istočne Evrope gde je većina verovatno sanja da nabije nogu u dupe tom sistemu i onima koji su ga doneli.

namenski
7 minutes ago, Time Crisis said:

Ne mislim samo bukvalno na Tita kao pojedinca (mada ima i tog ohoho), već na ceo taj sistem koji je u tome bio oličen, a koji većina rekao bih još nije bila spremna da odbaci. Za razliku od ostatka Istočne Evrope gde je većina verovatno sanja da nabije nogu u dupe tom sistemu i onima koji su ga doneli.

Ni ja nisam mislio bukvalno, obaska sto mi se, barem sto se teme ovog topika tice, jebe za Istocnu Evropu i njene probleme: cinjenica je da 9. marta Tito i titoizam nisu bili teme niti su bili ikome na pameti.

Samog Milosevica tada vec uveliko nisu ni videli ni predstavljali kao Tita: on je bio 'govornik sa suncem u kosi', 'najveci srpski drzavnik posle Pasica...', a i on sam je bio itekako svestan da ce mu se ma i samo pominjanje Tita itekako obiti o glavu kod povampirenih nacionalistickih snaga na koje je jedino i mogao da racuna i da se osloni.

Mozda je, ali samo mozda, jos po neka oficirska buzdovancina negde iz budzaka gajila nade u pojavu novog Tita ali su je oportunizam i jajarstvo brzo postavili u stroj naprasno nacionalno osvescenih Kadijevica, Ljubicica i ostalih mladica...

čekmeže
6 hours ago, namenski said:

Na neki danas tesko objasnjiv nacin - uostalom, prosle su godine i godine - demonstracije 9. marta bile su i demonstracije za Jugoslaviju u kojoj tesko da je bilo kosmopolitskijeg grada u pravom smislu od Beograda: u samo 10-ak godina, taj isti Beograd je od skidanja mitraljeza sa policijskog oklopnog auta i kidnapovanja vatrogasnog kamiona, dosao do uzvikivanja parola kao sto je 'zivela nasa policija', nesto sto se srpskom narodu, tokom cele njegove istorije nije moglo ni u snu da dogodi.

Ruke gore za namenskog

cedo
Posted (edited)
13 hours ago, namenski said:

Bi li pucao?

U mesotm?

Tada?

Iskren da budem, ne mogu da dokucim u svom secanju licno raspolozenje u vezi demonstracija 9. Marta. Mozda zato sto politicku situaciju u Srbiji nisam tada dovoljno ni poznavao, a bilo je od tada mnogo situacija koje sam dozivio jace do li to sedenje u kamionima, pa je secanje izbledelo. 

Znam da verovatno ne bih imao mnogo izbora, vec da radim ono sto svi rade. Sta bi bilo, kad bi bilo, ne znam. 

11 hours ago, bradilko said:

bili smo dovoljno ratoborni i besni ali lose vodjeni. sve se rastrkalo na nekoliko strana. trebalo je sve snage po starinski, na skupstinu i televiziju. bilo bi sigurno jos zrtava. vrv ni draskovic nije smeo da se igra sa tim a realno je bio los strateg. 

secam se da kad god bi cuo tamo je frka krenuo tamo pa vrati se dole kod londona. ovo sve kad je bio dan. posle su se i oni dobro pripremili. isekli masu, vrv sprecili priliv ljudi i povukli jebenu jna na ulice. vec tad se videlo od kog kova i cija je jna. 

kakvo je bilo raspolozenje medju vama? ratoborni sto vas cimaju zbog mangupa iz beograda? ( to je stara pandurska prica :dry:)

Mi smo bili deca, takoreci. Ja sam bio istinski za Jugoslaviju, celu. Mnogo puta sam se pitao, zasto JNA ne pozatvara sve politicare dok se ne dogovore. Kada su poceli Hrvati bezati iz vojske postalo mi je jasno zasto (iako sam iskustvo sa izbegavanjem vojnog roka ljudi iz okoline imao jos u Zagrebu). Bilo je svakakvih  ... a vecina je htela da se vojni rok sto pre zavrsi.

Edited by cedo

dragance

Čitam sad ovaj intervju sa Bogićevićem i kako su Sloba, Kadijević i Jović hteli da iskoriste to za vanredno stanje, tj vojni puč i pohapse sve po SLO, HR i BiH.

9. mart mi je uvek bio veoma bitan datum, formativan tako reći. Ali jebi ga, danas o svemu sumnjam: da li je moguće da nije bilo i tu zloupotrebe i mastermajndova “službe”?

ObiW
Posted (edited)
54 minutes ago, dragance said:

Čitam sad ovaj intervju sa Bogićevićem i kako su Sloba, Kadijević i Jović hteli da iskoriste to za vanredno stanje, tj vojni puč i pohapse sve po SLO, HR i BiH.

9. mart mi je uvek bio veoma bitan datum, formativan tako reći. Ali jebi ga, danas o svemu sumnjam: da li je moguće da nije bilo i tu zloupotrebe i mastermajndova “službe”?

To će fonTelefon detaljno, kako samo on to ume. Ako ga nije Radiša opet u medjuvremenu banovao.:sleep:

Edited by ObiW

Bojan

Bilo je tada ljudi iz službi po strankama. Naročito im je SPO bio interesantan. Ali mislim da je ono što je Redoran naveo tačno. Ovakav događaj je samo poslužio kao indikator za njih. Lučić koji je bio predsednik gradskog odbora tada je otprilike otišao. Jedan poslanik SPO se uveče pojavio u dnevniku da osudi rušilačke demonstracije. Svi ti ljudi su bili povezani i sa ratovima. Kasnije su svedočili u Hagu ili su se tamo pominjali. Taj poslanik je bio kandidat u mojoj izbornoj jedinici. Lično sam ga upoznao i nimalo mi se nije dopao. Kasnije mi je i brat od tetke ispričao nešto za njega. A 9. marta se jasno videlo šta je u pitanju.

Bojan
23 hours ago, Budja said:

9. mart je, osim vec navedenog, oznacio i politicki povratak Vuka Draskovica za koga se mislilo da je politicki mrtav nakon potopa na izborima 9. decembra. U narednih sest meseci desila se njegova vrlo znacajna transfromacija od secenja ruke onima koji vijaju muslimanski barjak do otvorenog pisma Dobrici Cosicu i kasnijeg clanka u Srpskoj Reci povodom Vukovara.

http://www.nedeljnik.rs/nedeljnik/portalnews/otvoreno-pismo-vuka-draskovica-cosicu-s-kim-ste-dobrice-i-gde-ste-to-zalutali/

http://www.6yka.com/novosti/vuk-draskovic-o-vukovaru-poskidati-kape-i-cutati

Ti izbori su bili zaista nešto posebno, što mislim da se neće ponoviti. Mada, mislim da izbori nisu mogli tada mnogo da poljuljaju elan koji je vladao kod opozicionih pristalica, naročito među mladima. SPS je tada dobio skoro 200 poslanika (od 250). SPO je osvojio 19, a demokrate 7. Izborni sistem je bio čist većinski, a demokrate su uzele svih 7 poslanika u okviru onoga što nazivamo krugom dvojke.

Ono što je najzanimljivije jeste amaterizam koji je vladao kod opozicije. Sa druge strane energija i entuzijazam je bujao na sve strane. Ljudi u SPO su bili ubeđeni da sigurno dobijaju izbore. Kažem bilo je tu dosta ljudi spremnih da se angažuju, ali kampanja je vođena - pa ajde da kažem spontano i stihijski. Jednom prilikom sam razgovarao sa Čotrićem koji je bio Vukov čovek od velikog poverenja. On je otprilike tada vodio tu neku komunikaciju sa medijima i marketing. Sećam se da sam ga pitao da li imaju neko ispitivanje javnog mnenja. Rekao je da jesu nešto radili i ne baš obuhvatno. Pa koliko onda imate podrške? Pa negde 60%. Ali to su neki naši momci koji su tu izlazili po Beogradu i anketirali ljude za koga će da glasaju.

Naravno, prebrojavanje glasova je bilo takav hladan tuš da su neki ljudi bili izvan sebe. Tada je nastalo i to čuveno pljuvanje po glupom narodu koje se održalo i do današnjih dana. No, SPS je imao jednu osmišljeniju kampanju kojom je do svakog glasača uspeo da proturi poruku da će ga opozicija, ukoliko pobedi, uvesti u rat. Takođe, većina ljudi je verovala da Sloba drži sve u rukama i da će voditi zemlju baš onako kako to zahteva vreme.

Ono što je opozicija tada dobro uradila to je kontrola izbornog procesa.

Posle devastirajućih rezultata u prvom krugu (Milošević je prošao već tada sa 4 puta više glasova od Draškovića), opozicioni prvaci su se okupili na Učiteljskom fakultetu (ako me pamćenje ne vara). Sala je bila prepuna. Tada je Mićunović održao jedan optimističan govor i nagovestio da se sada treba napregnuti i ići u drugi krug da se uzmu makar neka poslanička mesta (jer posle prvog kruga opozicija nije imala ništa). Tu je rečeno da će svi kandidati koji su prošli u drugi krug biti podržani od ostalih opozicionih stranaka i tu je proglašena prva ujedinjena opozicija. U drugom krugu je taj skor popravljen i opozicija je osvojila tih nekih tridesetak poslanika u novom sazivu.

Bojan
13 hours ago, kurjak92 said:

Dragan Filipovic u svojoj knjizi pise da je 9 mart pokusaj rusenja rezima od strane zapada :fantom:

Glavna vest u policijskim i bezbednosnim krugovima u Beogradu, koja je nezvanično potvrđena za „Politiku”, jeste povratak kontroverznog bezbednjaka i bivšeg radnika Državne bezbednosti (DB) Dragana Filipovića Fiće u Srbiju.

Debeovac koji se smatra jednim od petorice najuticajnijih bezbednjaka tokom devedesetih godina prošlog veka, a koji je kasnije važio za jednog od najuticajnijih u grupi poznatijoj u javnosti kao „antihaški lobi” sastavljene od odmetnutih pripadnika DB-a, vratio se u zemlju posle osam godina samovoljnog odsustva. Za njega se doskora pričalo da je „u bekstvu”, da bi se sada ispostavilo da za njim ne postoji poternica niti optužba za neko delo.

Politika, 24.3.2016.

radnik
10 hours ago, Bojan said:

Ti izbori su bili zaista nešto posebno, što mislim da se neće ponoviti....

Teska depresija nakon rezultata je bila, ali i neki optimizam i vera da ce se stvari promeniti. Dan posle izbora, na faksu je masa ljudi otisla da se uclani u DS. Secam se da je Djindjic u nekom intervjuu kasnije pricao da im je to dalo ogromnu nadu i bilo podstek da nastave ... valjda preko 30.000 novih clanova u 2-3 dana nakon prilicno losih rezultata.

Anduril

Kad sam video rezultate u Sloveniji i poredio sa onim u Srbiji, vec tada mi je bilo jasno da tu nema leba, da ce biti ili rata ili Miloseviceve diktature u celoj SFRJ. Opozicija je bila i ostala smesna, posebno kad se poredi recimo sa Slovenijom i nekim drugim drzavama u istocnoj Evropi. 

Budja
17 hours ago, Bojan said:

Ti izbori su bili zaista nešto posebno, što mislim da se neće ponoviti. Mada, mislim da izbori nisu mogli tada mnogo da poljuljaju elan koji je vladao kod opozicionih pristalica, naročito među mladima. SPS je tada dobio skoro 200 poslanika (od 250). SPO je osvojio 19, a demokrate 7. Izborni sistem je bio čist većinski, a demokrate su uzele svih 7 poslanika u okviru onoga što nazivamo krugom dvojke.

Ono što je najzanimljivije jeste amaterizam koji je vladao kod opozicije. Sa druge strane energija i entuzijazam je bujao na sve strane. Ljudi u SPO su bili ubeđeni da sigurno dobijaju izbore. Kažem bilo je tu dosta ljudi spremnih da se angažuju, ali kampanja je vođena - pa ajde da kažem spontano i stihijski. Jednom prilikom sam razgovarao sa Čotrićem koji je bio Vukov čovek od velikog poverenja. On je otprilike tada vodio tu neku komunikaciju sa medijima i marketing. Sećam se da sam ga pitao da li imaju neko ispitivanje javnog mnenja. Rekao je da jesu nešto radili i ne baš obuhvatno. Pa koliko onda imate podrške? Pa negde 60%. Ali to su neki naši momci koji su tu izlazili po Beogradu i anketirali ljude za koga će da glasaju.

Naravno, prebrojavanje glasova je bilo takav hladan tuš da su neki ljudi bili izvan sebe. Tada je nastalo i to čuveno pljuvanje po glupom narodu koje se održalo i do današnjih dana. No, SPS je imao jednu osmišljeniju kampanju kojom je do svakog glasača uspeo da proturi poruku da će ga opozicija, ukoliko pobedi, uvesti u rat. Takođe, većina ljudi je verovala da Sloba drži sve u rukama i da će voditi zemlju baš onako kako to zahteva vreme.

Ono što je opozicija tada dobro uradila to je kontrola izbornog procesa.

Posle devastirajućih rezultata u prvom krugu (Milošević je prošao već tada sa 4 puta više glasova od Draškovića), opozicioni prvaci su se okupili na Učiteljskom fakultetu (ako me pamćenje ne vara). Sala je bila prepuna. Tada je Mićunović održao jedan optimističan govor i nagovestio da se sada treba napregnuti i ići u drugi krug da se uzmu makar neka poslanička mesta (jer posle prvog kruga opozicija nije imala ništa). Tu je rečeno da će svi kandidati koji su prošli u drugi krug biti podržani od ostalih opozicionih stranaka i tu je proglašena prva ujedinjena opozicija. U drugom krugu je taj skor popravljen i opozicija je osvojila tih nekih tridesetak poslanika u novom sazivu.

UOS, ujedinjena opozicija Srbije.

Budja
6 hours ago, Anduril said:

Kad sam video rezultate u Sloveniji i poredio sa onim u Srbiji, vec tada mi je bilo jasno da tu nema leba, da ce biti ili rata ili Miloseviceve diktature u celoj SFRJ. Opozicija je bila i ostala smesna, posebno kad se poredi recimo sa Slovenijom i nekim drugim drzavama u istocnoj Evropi. 

Eto poredjenja van konteksta.

Sloba je bio ta percipirana opozicija.

Da je, sbbkbb, SKS vodio 1 Draza Markovic + negativna percepcija Stambolica, da vidis kako bi ih srpska opozicija odvalila.