Jump to content
Hamlet Strašni

(Besplatna) pravna pomoć

Recommended Posts

Hamlet Strašni

Па ти не би требало да будеш потенцијални корисник бесплатне правне помоћи, она би требала да буде намењена онима који немају да плате, плус неким угроженим групама - мигранти, бескућници и слично. 

Танка је линија између штићења обичних интереса појединаца и заштите интереса професије која је потребна да постоји као нека врста јавне службе. О адвокатима говорим...

Frile

kakva (besplatna) pravna pomoć bi mogla da postoji za one uhapšene zbog nošenja makete vešala, za nvo aktiviste na koje se nameri neko govedo koje se osetilo uvređeno/ugroženo, itd?

Frank Pembleton
2 hours ago, Hamlet Strašni said:

Па ти не би требало да будеш потенцијални корисник бесплатне правне помоћи, она би требала да буде намењена онима који немају да плате, плус неким угроженим групама - мигранти, бескућници и слично. 

Танка је линија између штићења обичних интереса појединаца и заштите интереса професије која је потребна да постоји као нека врста јавне службе. О адвокатима говорим...

Jbga, možda nemam da platim, nemoj sad da mi zaviruješ u novčanik 😜 ;-)😜 

Frank Pembleton

Isteče mi edit:

Ja sam više mislio na "savetodavnu" delatnost.
Dosta ljudi pa i ja smo potpuno neinformisani o "redu koraka" recimo kod nasleđivanja, prodaje nekretnina, lišavanja poslove sposobnosti itd...
To se verovatno ne odnosi na ovo što ste pričali ali eto...

Tribun_Populi

Fala Petru Dobrnjcu...

Ja ne drobim džabe o tome pet godina. Na stranu što to proizilazi kao logičan zaključak iz proste analize pozitivnih propisa koji uređuju pravnu pomoć i advokaturu kao njenog pružaoca iako nije jasno naglašeno, to je imajući u vidu samu funkciju advokata u pravosudnom sistemu i način na koji se pravna pomoć inače pruža veoma važno naglašavati, uvek i svuda.

Pravna pomoć je ustavom zajemčeno pravo građana i istovremeno obaveza države, kao što je i zdravstvena i socijalna zaštita. Radi ostvarivanja tih prava država ili osniva preduzeća i ustanove, ili te poslove prenosi zakonom na nedržavne subjekte (privredna društva, udruženja i pojedince) - jednom rečju javne službe, istovremeno propisujući uslove pod kojima se ti poslovi obavljaju. U konkretnom slučaju, poslovi pravne pomoći preneti su na advokate u formi samostalaca ili kroz advokatska ortačka društva (privredna društva), pri čemu je zakonom povereno advokatskoj komori da u ime i za račun države uređuje pitanja postupka i načina pružanja pravne pomoći, disciplinske odgovornosti advokata itd. dok su sami advokati samostalni i nezavisni u pružanju pravne pomoći i od države i od komore. I to je bitan kvalitet advokata kao pružalaca pravne pomoći, zakonska, institucionalna i materijalna garancija samostalnosti i nezavisnosti, jer je to u ovim uslovima u kojima se nalazimo jedina preostala garancija građaninu da će se neko boriti isključivo za njegove interese.

I jedino zbog toga advokatura treba da bude jedini pružalac besplatne pravne pomoći, sve ostalo je ovako kako je postavljeno i u samoj advokaturi prilično diskutabilno, počev od stručnosti pa nadalje.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Tribun_Populi

Od prvog oktobra kreće primena ZBPP. Po nekoj nezvaničnoj informaciji, prvo će se upućivati u službu za BPP, ako oni ne mogu onda kod nekog koga budžet ne plaća, a ako takvog nema ili ne može da pomogne onda kod advokata, koga odredi AKS preko call centra.

Još nema ni pravilnika o nagradi advokatima za BPP ni drugih podzakonskih akata, ne zna se bukvalno ništa.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka