Jump to content
IGNORED

Knjige sa vise završetaka


broker

Recommended Posts

Krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih kod nas su bile popularne omladinske knjige iz serijala * Odaberi svoju pustolovinu*. Te knjige su bile prilicno nekonvencionalne i od *obicnih* knjiga su se razlikovale po tome sto su umesto jednog imale vise zavrsetaka i po tome sto su bile napisane u drugom licu, odnosno sam citaoc je bio glavni junak knjige. Na svakom kljucnom mestu u knjizi citaoc je imao dva ili vise izbora i u zavisnosti od izbora citaoc je okretao odgovarajucu stranicu i prica se nastavljala. Postojali su negativni zavrseci, gde bi citaoc nastradao, bio obogaljen ili zarobljen; neutralni, gde citaoc nista nebi dobio ali nebi ni izgubio; i pozitivni, gde bi citaoc postao heroj, bogat i slavan. Kod nas je izdato 12 ovih knjiga i to:
1. Zabranjeni zamak-Edvard Pakard
2. Treca Altarova planeta-Edvard Pakard
3. Podzemno Carstvo-Edvard Pakard
4. Ko je ubio Harloa Trombija-Edvard Pakard
5. Opstanak na moru-Edvard Pakard
6. Trka bez kraja- Rejmond Montgomeri
7.Zagonetka maja-Rejmond Montgomeri
8. Grozni snezni covek-Rejmond Montgomeri
9. Balonom do Sahare- Daglas Terman
10. Slucaj kralja svile- Son Gilijen
11. Tajna piramide- Son Gilijen
12. Zevsov Presto- Son Gilijen
a izdavac je bio Narodna Knjiga. Kao klinjo ja sam ove knjige obozavao a i dan danas mislim da su odlicno stivo. :thumbsup:
Zao mi je sto ovaj stil kod nas nije vise zaziveo, sto nije prevedeno vise knjiga ili sto neki nas pisac nije pisao slicnim stilom. :sad:
Drage koleginice i kolege forumasi, kakvo je vase misljenje o ovim knjigama? Da li ste, kao i ja, voleli da ih citate?
Da li ste imali omiljenu?

Link to comment

Jaoj, imao sam neke od njih. Super zabava za klinca wannabe tinejdžera.

 

Sad mi baš žao što ih nisam sačuvao.

 

Naravno, kao i mnogo kasnije s RPG igricama, temeljno sam isčitavao sve moguće završetke i varijante.

 

 

Link to comment

prerastao sam tinejdžerstvo kada su se te knjige pojavile. imao sam neke od njih. bilo mi je zabavno to "ako.....onda idi na stranu.....". čak sam u dokonostii češljao sve krajeve. imao sam 2 ili tri te knjižice a tada su se na spektrumu i komodoru pojavile avanture pa mislim da je to bilo polovinom osamdesetih.

Link to comment

Sećam se tih knjiga, ali više sam voleo stripove sa više završetaka (mislim da je bilo nekoliko u Mikijevom Zabavniku, za Politikin ne mogu da se setim...)

Najveći trip mi je bio da čitam te stripove normalno, kao i sve druge knjige, bez preskakanja stranica . E to je bilo ludilo od čitanja 

Link to comment

Bile su posle i decje slikovnice sa Dizni junacima, tipa Knjiga o dzungli, Petar Pan itd. Jednom sam citao nekom klincu (mislim da je imao 2-3 godine) to pred spavanje i mali mi nije dao da skacem sa strane na stranu i da pratim ta racvanja radnje, jer je mislio da preskacem, tako da sam morao da mu citam sve redom. Sta je on tu skapirao ja ne znam, ja nisam nista :D

Link to comment
10 hours ago, Bujodrag said:

Jaoj, imao sam neke od njih. Super zabava za klinca wannabe tinejdžera.

 

Sad mi baš žao što ih nisam sačuvao.

 

 

 

I ja sam imala neke od njih, iako više nisam bila tinejdžerka. A bio je to pravi gilti pležr.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...