Jump to content
IGNORED

Venecuela


Gandalf

Recommended Posts

Ma nema tu nikakve mogućnosti za neki Occupy style protest. Sve vrlo brzo preraste u nasilje. Organizuje se kontramiting. Tu su odmah i naoružani kolektivosi za koje se više i ne zna da li ih Maduro u potpunosti kontroliše. To je i Pompeo skoro rekao baš Rubiu na jednom komitetu - da Maduro ne kontroliše u potpunosti te grupe. Upadali su i na univerzitete, zatvarali medije i slično.

 

Pitanje je ko će sve to moći da razoruža i razmontira, čak i ako preuzme vlast. Sigurno mnoge vođe ovih grupacija znaju da bi bili procesuirani po promeni vlasti, što bi u dobroj meri zahvatilo i sa njima usko povezanu službu bezbednosti - Sebin. U tom kontekstu ne znam ni kako bi uopšte PSUV nastavio da deluje u slučaju silaska sa vlasti, kada počnu da se odmotavaju te veze.

 

 

Link to comment
10 minutes ago, Bojan said:

Ma nema tu nikakve mogućnosti za neki Occupy style protest. Sve vrlo brzo preraste u nasilje. Organizuje se kontramiting. Tu su odmah i naoružani kolektivosi za koje se više i ne zna da li ih Maduro u potpunosti kontroliše. To je i Pompeo skoro rekao baš Rubiu na jednom komitetu - da Maduro ne kontroliše u potpunosti te grupe. Upadali su i na univerzitete, zatvarali medije i slično.

 

Pitanje je ko će sve to moći da razoruža i razmontira, čak i ako preuzme vlast. Sigurno mnoge vođe ovih grupacija znaju da bi bili procesuirani po promeni vlasti, što bi u dobroj meri zahvatilo i sa njima usko povezanu službu bezbednosti - Sebin. U tom kontekstu ne znam ni kako bi uopšte PSUV nastavio da deluje u slučaju silaska sa vlasti, kada počnu da se odmotavaju te veze.

 

 

 

Uopste u to nisam siguran.

 

Danas nije 2017.

 

Takodje, vojska niti policija u principu do sada nisu rasturali nasiljem masovne mitinge opozicije. Koliko ja shvatam, smrtni slucajevi su vecim delom nastali u dzepovima sa ovim kriminalcima koje pominjes. Ti motociklisti ne mogu bas da nasrnu na 10,000 ljudi koji bi prenocili.

 

Madurov problem je, zaista, manje u nasilju a vise u drugim sferama. Vec sam pominjao, ko je pratio mogao je da vidi kako je Ortega bio mnogo manje oprezan na obaracu tokomprotesta u Nikaragvi.

Link to comment

Ne znam. Moguće je. Ali sumnjam da bi ih ostavili na miru da kampuju. Da li su to uopšte probali do sada? Ja sam negde čuo da se opozicija i čavisti okupljaju u različitim delovima Karakasa.

Link to comment
20 hours ago, hazard said:

Neki ljudi kao da nisu proživeli Srbiju 90tih i ne kapiraju da je Maduro ista varijanta pomahnitalog vladara kao i Milošević.

 

To što nam se većinom nije dopadalo kako nas je Zapad tretirao 90tih ne znači da Milošević nije bio diktator koji je uništio zemlju.

 

Nije baš isti tip. Maduro nije u ratu sa pola komšiluka i pomalo mi je čudna lakoća sa kojom se ta činjenica ignoriše.

 

Maduro mene mnogo više podseća na Vučića. Ono što sam do sada pročitao o Venecueli (uz ogradu da Južnoj Americi nikada nisam prišao bliže od pet hiljada kilometara) se u određenoj meri poklapa sa onim što Zlurad piše. Čaves se koliko-toliko borio protiv korupcije i uličnog kriminala, a onda je došao ovaj i kompletno institucionalizovao korupciju, uveo je u svaki mogući segment funkcionisanja društva. Na kraju su došli dotle da bukvalno ništa nije moguće bez partijske knjižice ili neke slične propusnice, od zaposlenja pa do ulaska u onaj dobro opremljeni hipermarket. Pri tome su rapidno osiromašili jer država više nije u stanju da finansira onolika socijalna davanja i sada imaju miks siromaštva, endemske korupcije i potpunog bezakonja. Stvorena je korumpirana elita političara, generala i koga sve ne, koja zgrće ogromne pare na lancu snabdevanja koji kontroliše i verovatno nije ništa bolja od turbokapitalističke elite koja je tlačila 80% stanovništva pre revolucije.  

Link to comment
18 hours ago, gone fishing said:

- hoće li ameri intervenisati protivu ipak ozbiljnije armije od iračke, koja pri tome može da se sakrije u džungle i da se raširi na 900k km2 teritorije svojih 320k regularnih vojnika, dakle ako ameri krenu na njih koji imaju su 30 lovce to znači da smo svega nekoliko godina udaljeni od trenutka kada proizvodnja nafte više neće moći da podmiri potražnju... 

 

Korumpirana i gladna vojska nema u sebi "o" od ozbiljnog. Venecuelanska vojska je trenutno ozbiljan protivnik taman onoliko koliko je bila i iračka u Prvom zalivskom ratu. To što imaju džunglu umesto pustinje u ovom slučaju ne znači puno jer SAD sigurno neće slati trupe da ih jure po toj džungli.

 

SAD će gotovo sigurno ići na stvaranje nekakve slobodne venecuelanske armije, pa ako stvari na terenu izmaknu kontroli i pretvore se u opštu klanicu (kao što se često dešava u njihovim regime change projektima) pružaće podršku iz vazduha. Tu venecuelanska vojska ima neke efektive na raspolaganju ali veliko je pitanje kako bi ih koristili i kakav bi bio moral pilota i posada ako im u isto vreme zemlja gori a oni ni sami ne znaju kome da se priklone. Dajem im malo veće šanse da se raspadnu kao JNA nego da pruže neki herojski otpor a najbolje bi bilo da nikada ne saznamo kako bi u stvarnosti izgledao njihov sukob sa američkom mornaricom.

Link to comment
9 hours ago, Redoran said:

 

Nije baš isti tip. Maduro nije u ratu sa pola komšiluka i pomalo mi je čudna lakoća sa kojom se ta činjenica ignoriše.

 

Maduro mene mnogo više podseća na Vučića. Ono što sam do sada pročitao o Venecueli (uz ogradu da Južnoj Americi nikada nisam prišao bliže od pet hiljada kilometara) se u određenoj meri poklapa sa onim što Zlurad piše. Čaves se koliko-toliko borio protiv korupcije i uličnog kriminala, a onda je došao ovaj i kompletno institucionalizovao korupciju, uveo je u svaki mogući segment funkcionisanja društva. Na kraju su došli dotle da bukvalno ništa nije moguće bez partijske knjižice ili neke slične propusnice, od zaposlenja pa do ulaska u onaj dobro opremljeni hipermarket. Pri tome su rapidno osiromašili jer država više nije u stanju da finansira onolika socijalna davanja i sada imaju miks siromaštva, endemske korupcije i potpunog bezakonja. Stvorena je korumpirana elita političara, generala i koga sve ne, koja zgrće ogromne pare na lancu snabdevanja koji kontroliše i verovatno nije ništa bolja od turbokapitalističke elite koja je tlačila 80% stanovništva pre revolucije.  

 

 

Ovaj, ne...

 

Caves je diktator tipa "Krade ali daje i raji." DIosdado Cabello, vrhovni mafioz, je bio i kljucan clan Cavesove klike. Srastanje vojske i drzave a la Egipat je takodje delo Cavesa. 

 

Problem je:

1. Caves je imao cenu nafte $100, ovaj je nema.

2. PDVSA strukturno propala, odose inzenjeri u Kolumbiju, proizvodja se stmoglavila.

 

Nije Maduro tu nista promenio, samo je nastavio, ali sa manje kinte, pa otuda problem.

 

 

Cavesova zaostavstina jeste u tome sto je "davao I RAJI" i zaposljavao siromasan svet i dao im neku moc, sto pre Cavesa nikada nisu imali.

Link to comment

Ne znam da li je "amatersko planiranje" dovoljan opis za to što čovek sugeriše da se desilo.

 

(Da su se namerno pumpale netačne informacije o tome kako stižu lekovi, a onda kamioni bili zapaljeni zarad PR poentiranja tipa "Maduro spalio lekove").

Link to comment
12 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ne znam da li je "amatersko planiranje" dovoljan opis za to što čovek sugeriše da se desilo.

sugeriše amaterizam, nepostojanje koordinacije, lošu informisanost i oslanjanje na glasine... ti učitavaš šta ti drago.

Edited by Gandalf
Link to comment

Mda, hoće to tako, da od manjka koordinacije poleti molotovljev koktel sa kolumbijske strane.

 

Izgleda da je stigla konstruktivna kritika pa se naknadno ogradio: "It was not my intention to minimize the horrific violence unleashed by Maduro's armed thugs on Saturday."

Link to comment
On 26.2.2019. at 1:38, Budja said:

Ti motociklisti ne mogu bas da nasrnu na 10,000 ljudi koji bi prenocili. 

 

Madurov problem je, zaista, manje u nasilju a vise u drugim sferama. Vec sam pominjao, ko je pratio mogao je da vidi kako je Ortega bio mnogo manje oprezan na obaracu tokomprotesta u Nikaragvi. 

 

Sry sto kvotujem post star 20 dana ali NIkaragva, motori, Venecuela...

 

Ko sto neko rece sve to brzo preraste u nasilje. Mogu da se zajebavaju sa Otpor fazonima ali su svi oni, misleci na Centralnu i Juznu Ameriku u tihom gradjanskom ratu poslednjih 150 godina.

 

Nije Ortega bas toliko lud pa da je bio "manje oprezan na obaracu". Kako je to islo (a to su informacije iz prve ruke, apsolutno nezavisnih izvora, stanovnika Managve i Granade gde je bilo najvise zrtava): opozicija organizuje protest, sakupi 20 000 ljudi. Policija u Nikaragvi ne nosi oruzje i na protestima nije ni bila prisutna osim ispred trznih centara, ambasada, i vladinih zgrada. Opozicija unajmi 50 likova sa motorima koji krenu na policiju motorima molotovljevim koktelima. Naravno, policija pozove naoruzane kornjace da zastiti nenaoruzane policajce, masa od 20 000 ljudi misli da je policija krenula da ih tuce, krenu kamenice i eto 30 mrtvih. Ortega organizuje protest podrske, sakupi 30 000 ljudi, organizuje 50 ljudi da provociraju opoziciju, dve grupe se sretnu i eto jos 40 mrtvih. Jedni provociraju druge da krenu da bi imali opravdanje pred medijima i ambasadama. Ortega apsolutno nema potrebe da reaguje bilo kako na proteste jer u svakom trenutku ima barem 70% podrske (nizi i srednji stalez, jos se voze na Sandina). 

 

Sa druge strane Maduro ima tu neku podrsku ostalu od Caveza, po partijskoj liniji ali je prilicno gluplji u odnosu na njega ali je sam obrazac "revolucije" uvek isti, kao gore opisan. Ako se vec nije desio, desice se. (u stvari se desio vec jednom u Venecueli valjda kad je na demonstrante pucano sa mosta snajperom sa namerom da se izazove puc, pa je Cavez uhapsen od strane vojske, a na kraju se ispostavilo da je opozicija unajmila par thugova da ispostave 20-inu mrtvih i tako prikazu Caveza kao ubicu soptvenog naroda).

 

Najgrdje od svega je sto u bilo kojoj zemlji dole bukvalno po 5 porodica po zemlji kontrolise 90% ekonomije i igraju se tudjim zivotima. Nisu telenovele tek tako izmisljene sa svim onim zamkovima i spletkama. Ima tu istine...

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...