Jump to content
IGNORED

Istraživanje o vezi između fudbala i (para)psiho(pato)logije


Redoran

Recommended Posts

Morao sam da prestanem u drugom delu, htedoh da nastavim, ali sve moram iz pocetka! :ohmy:

 

Uglavnom, svaka situacija gde grobar folira da je povredjen, stavio sam bol nista, kao i da mi je drago sto oseca (nepostojecu) bol.

U obratnoj situaciji stavljao bol 7, saosecanje 7 i da mi je krivo sto oseca bol.

 

Moj doprinos nauci.

Link to comment
19 hours ago, MocaVukotic said:

ja sam svuda stavljao da mi ih nije žao, osim na slikama gde se čini da je zajebanija povreda u pitanju (urla i drži se za potkolenicu npr.). fudbal je sport kontakta i samo one teže povrede izazivaju kod mene neku emociju (čiji intenzitet direktno zavisi od boje dresa povređenog je li)

+1

 

Deluje mi da je studija šuplja u startu, tj. da autor ima neke neutemeljene preconceptions o empatiji i bolu u sportu. "Jao jaaadan" nije reakcija koju većina gledalaca uopšte razmatra kad vidi fudbalera kako se kotrlja po travi, urla na sudiju, ili hvata za glavu. To je bapska reakcija, tipična za gospođe u dostojanstvenim godinama koje se sasvim slučajno zateknu kraj ekrana kad igra Đovak ili neki drugi naši™.

 

Znači, ispituješ nivo empatije kod gledalaca, a kao baseline uzimaš da će svaki grublji faul doživeti kao događaj bez presedana, svaki jauk sa emocijom ženke orangutana koja čuje vapaj svog mladunčeta. Zaključak će neizostavno biti da smo svi otupeli, hladni, okrutni, i navijamo za Voždovac ili koji je već bio tim na onoj jednoj slici gde je povreda stvarno izgledala ozbiljno.

 

Najluđe su mi bile slike koje start uopšte ni ne prikazuju, ali te pitaju da gledaš u pasulj i proceniš koliko je bio bolan na osnovu nečijeg izraza lica :isuse: 

 

PQlaaNg.jpg

 

OTKUD ZNAM?!

Link to comment

Ma nema, sve domaći bullshit :sad: Nešto najbliže onom pravom, ostrvskom fudbalu je jedna slika Mitra & Markeca od pre Hrista.

 

Zato ima dosta slika na kojima igrač ne samo da nije povređen, nego ga protivnik jedva dodiruje (šaka na podklaktici, ruka oko struka...) Ali pošto je sve u izrazu lica, onda one grimase koje svi pravimo pod fizičkim naporom autor tumači kao izraze bola, i pita te da proceniš koliko ga boli na skali od 1 do 7 :isuse: 

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

Ma nema, sve domaći bullshit :sad: Nešto najbliže onom pravom, ostrvskom fudbalu je jedna slika Mitra & Markeca od pre Hrista.

 

Zato ima dosta slika na kojima igrač ne samo da nije povređen, nego ga protivnik jedva dodiruje (šaka na podklaktici, ruka oko struka...) Ali pošto je sve u izrazu lica, onda one grimase koje svi pravimo pod fizičkim naporom autor tumači kao izraze bola, i pita te da proceniš koliko ga boli na skali od 1 do 7 :isuse: 

NIje to grimasa pod fizičkim naporom nego uvežban potez...

 

Imao sam drugara, profi košarkaš, od 17. godine igrao prvu ligu, posle igrao po nemačkama i tako... Pikamo mi fudbal, na nekoj letnjoj pauzi,  i kako mu ko priđe, malo uđe u njega, on počinje da stenje, pravi grimase, dernja se.. Ok, ne traži faul, ali postaje iritantno... Pitamo ga, koji mu je k... Kaže on profi deformacija, učili ga od malih nogu da se na svaki kontakt dere, pa kad upali, upali... :lolol: Drugari koji su treirali fudbal su se smejali, njih nisu učili takve stvari...

 

Od tad sam obraćao pažnju, dosta sportista to radi, i kad nema kontakta, i kad je sasvim blag kontakt... Jbg, naprave neki treneri pičkice od ljudi...

Link to comment

Dobro to, ali na fotografijama se često lepo vidi kakve idiotske grimase ljudi prave čak prilikom prostog sprinta. Popušta ti kontrola mišića lica, sve ide na one veće grupe koje rade punom parom. 

 

Snimak to beleži, pa kad se izdvoji samo jedan trenutak mi instinktivno pokušavamo da protumačimo tu čudnu grimasu kao što bismo sa real time izrazom lica. I onda kao, šta mu je - da ga ne boli nešto, da nije ljut, radostan, da mu se nisu pokvarila kolica...?

 

U ovom testu ima par primera toga, igrač juri za loptom i preskače drugog koji uklizava, na licu mu je potpuno neljudski izraz ali ne zato što ga nešto boli, ne čak zato što bi hteo da simulia faul (vidi se da će nastaviti da trči za loptom), već zato što je uhvaćen u trenutku intenzivnog fizičkog napora.

Link to comment
3 hours ago, Zico said:

Ima jedna slika Milijasa gde on radi klizeci, kakvu je facu slozio :laugh:, bol ne 7 nego 7777.

To je verovatno proklizao, nego da je zaista uradio (ikada) klizeći!

Link to comment

Da li je do mene, ali ovo istraživanje uopšte nema veze sa fudbalom...a što se tiče prvog dela testa ( sa fotkama fudbalera i njihovim bolnim grimasama) mislim da služi da nam "zamori" tj, "overloaduje" mozak, da bi što neopterećnije reagovao na drugi, bitniji, deo testa.

Odradio ceo test u cugu, za nekih pola sata.....najzanimljivije mi je bilo ono sa brzim stiskanjem tastera X i M u zavisnosti od zadatog pojma i kategorije,

Link to comment

Ja odustao kad sam video istu situaciju snimljenu iz drugog ugla...e sad ce da me lovite da li isto ocenjujem kad je slika iz drugog ugla...:dry:...Ili mi se ucinilo da je ista situacija, pa sam izveo pogresan zakljucak...Uglavnom, nisam uspeo iako sam imao dobru volju.

Edited by Nesh
Link to comment
  • radisa unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...