Jump to content

Izbori 2020. - izaći ili ne izaći?

vememah

Recommended Posts

• Replies 6,2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Tutankamon

268

• Frank Pembleton

237

• ZerrorR

224

• Milosh76

223

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nedostaje...  

Ovo nije nista drugo do fakticka potvrda stanja u drzavi. Nije dobro sto je uopste doslo do ovoga ali, kad je vec doslo, onda jeste dobro to sto je ozvaniceno da se ne bismo zanosili bezveze. Pitanje

Posted Images

Time Crisis
1 hour ago, Jimmy Kowalski said:

To ljudi pricaju nakon sto se desio 5. oktobar. A zaboravljaju kako je izgledalo nekoliko meseci pre tih izbora. Secam se da sam sa caletom bio na nekoj svadbi pocetkom leta, na kojoj je bio i Milan Protic. I naravno, samo se o politici pricalo i neizbezno pitanje Milanu je bilo imali sanse da se srusi Milosevic na izborima. Rekao je da su sanse male, ali da se vredi boriti, jer jednostavno ne postoji druga opcija.

Ali prica o tome mi sada nije toliko bitna. Interesuju me primeri uspesnih bojkota, kada se vec toliko zagovara. Nije poenta bojkota u sacuvanju dostojanstva, nego oduzimanju legitimiteta usled male izlaznosti.

Hm, zaista, kad je Vuk napustio opoziciju u leto 2000. delovalo je prilično beznadežno i još jedan šampanjac za Miloševiće, ali fakat je da je postojalo i ogromno nezadovoljstvo - sveže izgubljen rat, stalne restrikcije struje i vode, nestašice i goriva i lekova, prosečna plata 100 demona s tendencijom strmoglavog padanja itd. Plus nije bilo nikakvih ventila koji danas postoje, nema kredita, rada preko interneta, pasoš s kojim možeš da se obrišeš, itd, pritisci i spolja i iznutra tako da je i temperatura u loncu bila daleko viša, danas je sve to kao usput, na većini onih protesa 1od5 atmosfera skoro praznična, ljudi sa ženom i decom i kućnim ljubimcima i balonima. :)

Just now, Jimmy Kowalski said:

I ja se slazem da je nezadovoljstvo tada bilo vece nego sada. Tim pre mi je ideja o uspesnom bojkotu potpuno nerealna..

kao sto je i ideja o uspesnom izlasku na izbore nerealna. u tom smislu, ajde da probamo nesto drugo sto moze da dovede do drugacijeg rezultata. izlazak na ovakve izbore znamo kuda vodi - u nove i nove godine apatije i beznadja. ko ce ikada da pokrene neku novu bilo kakvu energiju ako opozicija ovih 10 meseci kakvih takvih protesta i kakve takve nade sada prospe izlaskom na izbore i jos jednim losim rezultatom u nemogucim uslovima.

Jimmy Kowalski

Ja zato i trazim primere uspesnih bojkota. Ljudi kojima je to struka kazu da ih skoro nema. Ali racunam, mozda ne znaju. Neko od zagovornika bojkota sigurno zna. Prvi cu da podrzim bojkot, ako to vodi ka rusenju diktatora.

8 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Ja zato i trazim primere uspesnih bojkota. Ljudi kojima je to struka kazu da ih skoro nema. Ali racunam, mozda ne znaju. Neko od zagovornika bojkota sigurno zna. Prvi cu da podrzim bojkot, ako to vodi ka rusenju diktatora.

Bojkoti su bili uspešni samo kadapostoji neki cenzus za priznavanje rezultata... Tu se jedino i može videti uspešnost...

Toga ima dosta, ali uspešan bojkot bez cenzusa, nisam uspeo da nađem... No, tu je pitanje, kako bi se merila uspešnost takvog bojkota?

Jimmy Kowalski

Pa recimo tako sto bi zbog male izlaznosti i masovnih protesta u roku od pola godine-godinu dana imao nove, ponovljene izbore, organizovane pod drugacijim uslovima. I na kojima bio dotadasnji rezim pao ili bio ozbiljno uzdrman..

Filozof manijak

Ovo je pitanje kao dilema tamnog vilajeta.

Niti će diktatora oboriti izlazak na izbore pod ovim uslovima, niti će ga oboriti bojkot ovih izbora. 

Po mom misljenju, uspešan bojkot bi bio kada bi doveo do narednih izbora pod boljim uslovima, kao što reče Kowalski.

Sve ostalo se svodi na pitanje legitimiteta (tj.kako bi Zapad reagovao posle bojkotovanih izbora, a tu nisam optimista), i na drmanje kaveza Psihpaćeniku.

Zaboravlja se činjenica da ludak ima većinsku podršku stanovništva (35-40%, i bez kradje)

1 hour ago, Nikodije said:

pa ako se ne boje da ce izgubiti legitimitet, zasto su onda toliko uprli da sprece bojkot? evo cak su krenuli i da nesto kao pregovaraju oko uslova, sto im 7 godina nije padalo na pamet, podrzani sa strane u vezi pregovora, bas zato jer se svi boje da ce izgubiti legitimitet uoci neprijatnih stvari vezanih za kosovo. naravno da izbori nece imati legitimitet ako ih bojkotuju szs i psg.

zato sto su mu gazde iz eu porucile da ne sme da bude bojkota. 

Frank Pembleton
Pa recimo tako sto bi zbog male izlaznosti i masovnih protesta u roku od pola godine-godinu dana imao nove, ponovljene izbore, organizovane pod drugacijim uslovima. I na kojima bio dotadasnji rezim pao ili bio ozbiljno uzdrman..
Sad sam hteo ovo da ti napišem...
Opcija B je:
Izlazi se na izbore, masakr od muljanja I fingiranja izbora, opozicija osvaja neku mizernu cifru, kreće maltretiranja u prividu od skupštine.
Opozicija posle, recimo godinu dana, traži nove izbore.
Vlast odgovara:
Pa čekajte što ste izašli na prošle izbore ako je sve bilo u redu?

... Shiit has hit the fan...

24 minutes ago, radisa said:

Bojkoti su bili uspešni samo kadapostoji neki cenzus za priznavanje rezultata... Tu se jedino i može videti uspešnost...

Toga ima dosta, ali uspešan bojkot bez cenzusa, nisam uspeo da nađem... No, tu je pitanje, kako bi se merila uspešnost takvog bojkota?

Meni znači da se podeblja ta linija podeljenosti društva, neka teskoba još malo pritisne sve koje mrzi da protestuju.

Oni su oni, mi smo mi. Jebe nam se za njihove ceside, fektorije i zavode za statistiku, jebe nam se za njihove leks specijalise, neka razmišljaju šta mogu da očekuju od mase bez amortizera.

Uvedemo društvo u stanje bez bensedina, pa neka se duboka država malo češe.

Jimmy Kowalski
14 minutes ago, Frank Pembleton said:

Sad sam hteo ovo da ti napišem...
Opcija B je:
Izlazi se na izbore, masakr od muljanja I fingiranja izbora, opozicija osvaja neku mizernu cifru, kreće maltretiranja u prividu od skupštine.
Opozicija posle, recimo godinu dana, traži nove izbore.
Vlast odgovara:
Pa čekajte što ste izašli na prošle izbore ako je sve bilo u redu?

... Shiit has hit the fan...

Ako opozicija zaista nema skoro nikakvu podrsku u narodu i ne moze da izvede masovno narod na ulicu zbog kradje, onda nije u stanju ni da organizuje uspesan bojkot. Njihov bojkot se onda nece ni osetiti..

4 hours ago, Nikodije said:

osim nekim inzenjeringom™

K'o što je (recimo) nudjenje pola do cijelog procenta svako malo u anketama™.

Bojkot ima smisla u koliko je žešće aktivan - npr. organizacija paralelnih izbora ili aktivno sprečavanje glasanja (blokada glasačkih mesta) i sl. - i ako ima potencijal da spusti izlaznost ispod 30% (ili na oko 30%, pa da se kaže da je kada se oduzme pumpanje izlaznosti od strane režima stvarna izlaznost ispod 30%).

Bojkot koji spusti izlaznost za nekih 10% je besmislen...zvanična izlaznost 2017. i 2016. je bila oko 54-56%. Izbori za izlaznošću od oko 45% su regularna pojava na Zapadu i niko zbog toga ne bi dovodio u pitanje njihov legitimitet. Vučić bi jednostavno rekao, pa eto, ti da su izašli imali bi 20% mesta u parlamentu, sami su se toga odrekli, a ja bi svejedno dobio izbore. I bio bi upravu. Takav bojkot imao bi samo jednu svrhu - da opozicija (koja bojkotuje) i njihovi birači operu ruke od onoga što će Vučić posle uraditi po pitanju Kosova. Praktične posledice bi bile minorne.

Ukoliko opozicija proceni da nema snage da sprovede ozbiljni bojkot koji bi izlaznost smanjio na oko 30% (a trenutno ne izgleda kao da ima snage, da budemo realni), bolje je da učestvuje u izbornom procesu ali da se u njemu potpuno fokusira na dokumentovanje nepravilnosti i kršenja zakona i propisa. Da napravi ozbiljan materijal o tome i da dan posle izbora izjavi da oni rezultate ne priznaju i da pozovu na demonstracije.

• Hamlet Strašni changed the title to Izbori 2020. - izaći ili ne izaći?
  • Hamlet Strašni locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...