Jump to content
vememah

Izbori 2020. - izaći ili ne izaći?

Recommended Posts

Tihajeza

Ček, šta znači ovo vanredno stanje za izbore? Jel ih automatski nema ili kako? Da li su uopšte mogući u v.stanju?

Tribun_Populi
Ček, šta znači ovo vanredno stanje za izbore? Jel ih automatski nema ili kako? Da li su uopšte mogući u v.stanju?
Vanredno stanje može trajati najviše 90 dana. Proglašava ga Narodna skupština s najmanje 126 glasova za a izuzetno, ako ona ne može da se sastane, predsednik ili vlada, s tim da skupština sve to mora da odobri u roku od 48 sati od kad prestanu razlozi za njeno nesastajanje.

Vanredno stanje je proglasio predsednik republike a ne skupština, u uslovima u kojima je skupština još uvek mogla da se sastane (48 obolelih, zvaničan podatak) i to na predlog ministra odbrane shodno Zakonu o odbrani. Ministar odbrane nije nadležan za ovakve slučajeve, nadležan je ministar unutrašnjih poslova po Zakonu o sprečavanju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, budući da pandemija i epidemija zaraznih bolesti spada u ono što taj zakon tretira kao elementarnu nepogodu.

Vanredno stanje se po ustavu uvodi kad javna opasnost ugrožava opstanak države ili građana. Ovo po svim svojim karakteristikama nije nešto što ugrožava opstanak ni jednog niti drugog. Shodno tome, nije postojao realan razlog za njegovo uvođenje. Posledica uvođenja vanrednog stanja jeste ista kao da je proglašen rat. Od sad pa na dalje glavni u odlučivanju su vojska i njen vrhovni komandant, postupa se shodno planu odbrane, uvodi radna, materijalna i vojna obaveza, ograničavaće se sloboda kretanja, radno vreme, način i uslovi rada objekata gde se okuplja veći broj ljudi itd.

Iako nije bilo uslova za vanredno stanje, ovo jeste vanredna situacija (potejto/potato, ali nije) i to elementarna nepogoda, budući da je u pitanju pandemija zarazne bolesti u kojoj se postupa shodno Zakonu o sprečavanju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama. Međutim, proglašenje vanredne situacije bi značilo da nisu glavni vojska i njen vrhovni komandant već republički, gradski i opštinski štabovi civilne zaštite i Sektor za vanredne situacije MUPa, ne bi moglo biti drastičnog ograničavanja ustavom garantovanih građanskih prava i sloboda i za sve bi najnadležniji bili Nebojša iz Beograda i Marić iz SVS.

Najjači talas pandemije se očekuje krajem aprila, a najverniji glasači su najranjivija grupa i moraće da sede kući.

Tako da je malko došlo do prekoračenja granica ustavnih ovlašćenja, neki bi rekli i da je izvršen državni udar.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Anonymous
6 minutes ago, Tribun_Populi said:

Vanredno stanje može trajati najviše 90 dana. Proglašava ga Narodna skupština s najmanje 126 glasova za a izuzetno, ako ona ne može da se sastane, predsednik ili vlada, s tim da skupština sve to mora da odobri u roku od 48 sati od kad prestanu razlozi za njeno nesastajanje.

Vanredno stanje je proglasio predsednik republike a ne skupština, u uslovima u kojima je skupština još uvek mogla da se sastane (48 obolelih, zvaničan podatak) i to na predlog ministra odbrane shodno Zakonu o odbrani. Ministar odbrane nije nadležan za ovakve slučajeve, nadležan je ministar unutrašnjih poslova po Zakonu o sprečavanju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, budući da pandemija i epidemija zaraznih bolesti spada u ono što taj zakon tretira kao elementarnu nepogodu.

Vanredno stanje se po ustavu uvodi kad javna opasnost ugrožava opstanak države ili građana. Ovo po svim svojim karakteristikama nije nešto što ugrožava opstanak ni jednog niti drugog. Shodno tome, nije postojao realan razlog za njegovo uvođenje. Posledica uvođenja vanrednog stanja jeste ista kao da je proglašen rat. Od sad pa na dalje glavni u odlučivanju su vojska i njen vrhovni komandant, postupa se shodno planu odbrane, uvodi radna, materijalna i vojna obaveza, ograničavaće se sloboda kretanja, radno vreme, način i uslovi rada objekata gde se okuplja veći broj ljudi itd.

Iako nije bilo uslova za vanredno stanje, ovo jeste vanredna situacija (potejto/potato, ali nije) i to elementarna nepogoda, budući da je u pitanju pandemija zarazne bolesti u kojoj se postupa shodno Zakonu o sprečavanju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama. Međutim, proglašenje vanredne situacije bi značilo da nisu glavni vojska i njen vrhovni komandant već republički, gradski i opštinski štabovi civilne zaštite i Sektor za vanredne situacije MUPa, ne bi moglo biti drastičnog ograničavanja ustavom garantovanih građanskih prava i sloboda i za sve bi najnadležniji bili Nebojša iz Beograda i Marić iz SVS.

Najjači talas pandemije se očekuje krajem aprila, a najverniji glasači su najranjivija grupa i moraće da sede kući.

Tako da je malko došlo do prekoračenja granica ustavnih ovlašćenja, neki bi rekli i da je izvršen državni udar.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

O tome je i Šabić danas pričao.

pt 2.0
Posted (edited)
21 hours ago, Tihajeza said:

Izbori se odlažu.

Nakon v. stanja će da zasedaju i od tog trenutka imaju 45 dana da ih održe.

Smatrajte da imam pouzdan izvor infoa. Odloženo.

Edited by pt 2.0

halloween
Posted (edited)
On 2.2.2020. at 10:16, halloween said:

Ne bi me iznenadilo ni ako uvedu vanredno stanje, cime ce mandat skupstine (u slucaju jos jaceg pritiska spolja, logicno oni pritiskaju da Srbija brzo uzme ovu neverovatnu ponudu koja vazi samo jos danas*) produziti na neodredjeno vreme....

:sleep:

Gledala sam u kuglu pa nisam najbolje videla povod. Al' svejedno pogodila sam.

Dođite da vam gledam u karte, tu ne grešim... baš ste lepi.

Edited by halloween

Sludge Factory

ZerrorR
On 18.3.2020. at 13:09, Sludge Factory said:

ali moj odgovor je da nema dileme da bi parlamentarna većina tu odluku svejedno izglasala na zvonce", rekao je Živković za "Danas"

Tsai

Samo jedno kratko zapazanje. Ogroman broj ljudi od kojih ne bih ocekivao bes prema rezimu kipte bukvalno. Cini mi se da bi opozicija mogla da preispita odluku o bojkotu nakon vanrednog stanja, mislim da ako posle ovoga svega bojkotuju izbore zaista nisu normalni 

gospa buba

posle vanrednog stanja sve mora da se ponovo ispita, pa i izbori, kao logichna posledica.

sent from bubamoto

Skyhighatrist

+ na oba.

pasha
1 hour ago, Tsai said:

Samo jedno kratko zapazanje. Ogroman broj ljudi od kojih ne bih ocekivao bes prema rezimu kipte bukvalno. Cini mi se da bi opozicija mogla da preispita odluku o bojkotu nakon vanrednog stanja, mislim da ako posle ovoga svega bojkotuju izbore zaista nisu normalni 

To si primetio na kojem uzorku?

Zanimljive su naslovne za danasnji dan kao i izvestavanje tv stanica da bi se donela takva odluka.

Zli Gli

Da se ogradim jos jednom da o politici ne znam apsolutno nista osim da mi se ovaj zvalonja zgadio jer silom prilika imam vremena da pratim medije, sto inace ne radim.

Ako opozicija uspe da ubaci nekog jedinstvenog kandidata umesto da rasipaju glasove njih vise idiota po malo, treba izaci da bi se na zvalavog napravio pritisak. Na izborima, bar ovim nasim namestenim pokradenim, cenim da je situacija otprilike kao u borilackim vestinama kad je mec za titulu, npr. boks ili sad popularni MMA - sampion gubi samo ako je ubedljivo, izazivac mora da ga bas nokautira ili muski odere da bi dobio na poene, u suprotnom sudijskom odlukom (kradjom odredjenog dela glasova) dobija sampion. Sad nije realno da se odjednom situacija promeni drasticno u odnosu na prosli put ali moze bar da se napravi neki pritisak, da zvalavi vidi se nesto promenilo, neka ostane njegovih 700 000 glasaca debila ali ako bude bar neke napetosti znace da mu se blizi kraj a to je opet dobar uspeh i uvertira za ubuduce. I treba definitivno igrati prljavo kao i oni, privlaciti ljude na razne nacine, ako treba i dupla doza para i sendvica u odnosu na SNS. Ja recimo sam prosli put bio nezainteresovan jer nisam pratio tu scenu pa me ovaj manje nervirao i bio sam u fazonu prevelika je razlika, moj glas ne znaci nista, ovo ono. Sad vec ne razmisljam tako, em me mnogo nervira i on i cela klapa zvalavih poremecenih likova oko njega i ovamo lokalno, em mislim da nisam jedini koji tako razmislja slicno tj. znam da nisam jer pricam sa ljudima iz svojih sfera interesovanja, teretana, kladionica, sport generalno... I daleko od toga da su svi neka socijala, cak naprotiv, ima tu i ljudi koji su se dobro snasli finansijski ali vide da nesto ne stima, da nas ovaj jebe i ne vadi, i laze kao pseto. Ovde na forumu preovladjuju ljudi intelektualci, to su silni advokati, IT sektor, uglavnom ekipa koja ima dobra primanja i zivi dobro u smislu finansija nevezano za to ko vodi drzavu pa su verovatno svi ususkani time zato pasivni, u fazonu bojkotujem, nemam za koga, blabla... e zbog toga se i prolazi tako. Opet da napravim paralelu sa sportom, ovaj put sa basketom - kad neka ekipa dodje na neko igraliste gde su lokalni igraci i krene da igra cisto, posteno, ovi ih cesto namlate laktanjem, prljavom igrom, iako su ovi prvi mozda bolji u smislu kvaliteta. Posle postoje dve opcije, igrati cisto pa verovatno opet gubiti ili se prilagoditi i malo se tuci, grebati, laktati... Nemam pojma koliko u ovom slucaju to moze doneti rezultata ali pasivnost svakako ne vodi nicemu, jbg. Ponavljam, ja sam licno kevu resio i sigurno je da nece glasati vise za SNS (jer sam joj se uz psovke zakleo u zivot da cu je se odreci ako to uradi) a velike su sanse i da je ucenim da glasa isto kao ja, baba je matora i necu dati da je voze na biracko mesto a ako neko dodje kuci da ona glasa jebacu mu mater licno, dok za ujaka i ostale ne znam jos ali cu im dati do znanja da smo zavrsili sa ozbiljnim druzenjem ako daju glas debilu. Isto sam vec uradio u jednom fb grupnom chatu sa bliskim prijateljima, od kojih je bar jedna osoba onaj kurvanjski tajni SNS glasac iz interesa, a planiram i da se distanciram od svih koji cute jer se kao stide sto su SNS ovce. Bice tu sigurno 10+ preobrazenja, siguran sam, sto od mene malog coveka nije malo. Kad bi svako normalan uspeo jednu osobu da preobrati, bilo bi dobro.

Naravno, ovo sve pricam ovako laicki, ako je sve to jednostavno kao sto je napisano. Mozda postoje neke otezavajuce okolnosti, jbg, kazem da nisam u toku nikako. Sve u svemu, treba probati sve moguce nacine da se zlo pobedi sto pre.