Jump to content
IGNORED

Denmark


steins

Recommended Posts

Ljudi danas sam potpuno neočekivano dobio ponudu za posao u Danskoj? 

Nemam (još uvek) pojma u kom je gradu, posao je lekara specijaliste - nude mi mogućnost zaposlenja supruge, kao i besplatan boravak u Budimpešti na nekom kursu jezika. 

Početna plata bi bila 100k godišnje - nešto mi se čini da je ovo bruto, obzirom da su naveli ovo (including pension benefits) - štagod to tačno značilo? 

 

Ima li ko od nas ko je tamo? ili je  živeo tamo da mi doda još neke informacije o samoj državi, ljudima i tako to?

Link to comment

ja sam u periodu 2008-2010 proveo dosta vremena u Skandinaviji, prvenstveno Švedskoj pa onda Danskoj.

ne verujem da se situacija nešto značajno promenila od tad.

 

u Danskoj bio sam u Kopenhagenu i Aarhusu, duže u ovom drugom. (https://en.wikipedia.org/wiki/Aarhus).

meni je Aarhus bio baš "sladak", nekako mali i ušuškan (iako sad vidim da po popisu ima 200k stanovnika, to nije meni uopšte tako delovalo). predivan širi centar, sa lukom u blizini. ima i mini aerodrom, koji čini mi se nije međunarodni (leteo sam uvek iz Kopenhagena propelercem nekim).

 

generalno važi za sve skandinavske zemlje i gradove isto, potpuni stereotip ali, vrlo uređen i funkcionalan život. a s druge strane nekako suvoparan život, meni je bar bilo tako. bio sam mlađi i aktivniji pa me to "umiranje" života u 18h-19h baš pogađalo.

ne znam u kakvo si situaciji, da li "bežiš" odavde. ja kada bih odlazio gađao bih i pored svega neku Skandinaviju.

 

problem možda može da bude jezik. kažem možda jer ja sam sve vreme imao konverzaciju na engleskom. pokušavao sam da učim švedski ali mi prosto "nisu dali" jer čim bih se na poslu pojavio u prostoriji svi su se instant prebacivali na engleski. svi perfektno govore engleski, važi za obe zemlje u kojima sam bio. bukvalno sam sa prodavačicama u nekim predgrađima pričao bez problema na engleskom. to može da vam bude olakšavajuća okolnost (ukoliko si već dobar sa engleskim) i kupi neko vreme dok se ne naučite lokalnom jeziku.

 

i u sadašnjoj firmi imamo i Danaca i Šveđana, i moje mišljenje o njima je jako pozitivno.

toliko mogu da ti pomognem, nemam neki konkretan info kako je pokušavati porodični život, kakvi su troškovi i sl.

Edited by Svarog
Link to comment

radim ja tamo 5 godina, pre godinu i po dana sam dobio ugovor i rezidenturu ali ne živim tamo iz nekoliko razloga.
to ti je bruto plata, obračun poreza je za mene prilično komplikovan (imaš "opštinsku" taxu koja zavisi od grada u kom si, državnu taxu, crkvenu koju verovatno nećeš plaćati al ona je i onako mizerna, ali i neke dedukcije poreza koje svako ima) ali i kada ti odbiju porez ta svota koju ti nude je odlična. ako pričaš o iznosu u evrima :D 
porezi idu od 37% do 50ak, zavisno od visine primanja i drugih faktora ali nemoj da se zamaraš sa time, računaj na 40% cca. penziono je 15ak %.
imaš li dece ili ste sami vas dvoje? visina kirije zavisi od grada u kom ćete biti. CPH je smešno skup ali van njega recimo da za porodicu sa jednim detetom mogu da se nađu super gajbe za 1000e. ako vas je manje neće vam trebati ni toliko. režije nisu neki bauk. ima i fora da se konkuriše za neke solidarne stanove al ne znam kako to ide. u svakom slučaju krampa živi tamo već dugo pa mu piši na pm jer ne svraća na forum već neko vreme. hrana je skupa, ne mogu da ti lupim koliko treba mesečno, ja radim tri nedelje pa sam tri nedelje off, varira mi iznos koji potrošim jer nekad imam dosta besplatnih obroka pa ti tu nisam merodavan. par meseci sam bio ovde sa familijom i za nas petoro trebalo nam je nešto više od 1000e al i tada sam imao free hrane. 
toliko o cenama, pitaj me šta te zanima na pm.
apliciranje je prilično jednostavno, skupiš dokumentaciju koja ti je potrebna, prevedeš izvod, tebi će verovatno trebati i prevod diplome, uplatiš application fee (oko 500€) i time započinješ aplikaciju. sve online, jedna poseta policijskoj/opštinskoj upravi za biometriju, čeka se na odgovor mesec do dva, posle imaš još jednu posetu centru za strance gde donosiš dokumenta sa spiska koja ti neće ni gledati i u istom objektu razgovor sa poreskim, tu se napravi draft na osnovu plate i ostalih primanja....da bi aplicirao za boravak na osnovu ponudjenog posla plata mora biti minimum 427000 dkk bruto što ti premašuješ. 
sve funkcioniše besprekorno, trebaće ti vremena da se navikneš na to :lol: 
ljudi su super. bar na prvu loptu, svi će biti brižni oko tebe da se snađeš, i svi će ti rado pomoći. ja sam oduševljen međuljudskim odnosima na poslu.
ja društva nemam ovde sem kolega, al ja sam ti specifičan slučaj jer ne živim ovde ali i u suprotnom ne bih se nadao bogatom socijalnom životu.
mali gradovi su spooky uveče jer nema nikoga na ulici :) ali mali gradovi imaju veoma dobru infrastrukturu tako da što se tiče svakodnevnih potreba neće vam ništa faliti.
klima je grozna. prošlo leto je doduše bilo savršeno ali to se desilo jednom u sto godina. zime nisu hladne ali leta ponekad da gotovo i nema. za razliku od prošlog leta pretprošlog si imao samo dva dana sa temperaturom višom od 24C. na vetar i kišu se treba navići.
porez na automobile je 150%. do pre par godina bio je 180%. to je neizbežna stavka, uvoz ne bih preporučivao, jednostavnije ga je kupiti ovde. al definitivno će to da ide još na dole. godišnja registracija nije tako strašna.
ako imate dece imaćete i neku pomoć od države, na početku mizerno ali posle godinu biće to stavka koja će mnogo značiti budžetu. vrtići su skupi, škole su "besplatne" i postoji samo prva smena. obrazovni sistem je na veoma visokom nivou.
al da ne idem sad u sitne detalje i da ti ne pevam pesme o danskoj,  ukratko rečeno danska je zemlja koja brine o svojim stanovnicima i da je friendly za novi početak. a zašto se ja nisam preselio ovde je već priča koju mogu da ti prepričam na pm. mnogo mi je lepši vajb u dk nego u švedskoj trenutno al opet švedska je ako želiš yugoslovensko okruženje dobar izbor. 
jezik. da li ti je potreban jezik za start na poslu koji ti se nudi? jezik je težak, ne znam koliko ćeš moći naučiti u budimpešti. treba se jako potruditi, dugo će ti trebati da progovoriš sa dancima jer ako im tvoj izgovor nije po volji brzo će se prešaltati na engleski. ja radim na engleskom i nisam išao na kurseve jer nemam vremena dok radim :D ćerka je išla godinu dana na kurseve u srbiji i fino joj je išao. ja sam probao solo uz knjigu i audio čisto da vidim o čemu se radi al sam brzo odustao jer sam shvatio da mi je ipak potreban profa za učenje.
izvini što sam ovako nabacao, pitaj šta oćeš na pm. 
evo  u medjuvremenu svarog potvrdjuje pricu za jezik




 

Link to comment
8 hours ago, maheem said:


ljudi su super. bar na prvu loptu, svi će biti brižni oko tebe da se snađeš, i svi će ti rado pomoći. ja sam oduševljen međuljudskim odnosima na poslu.




 

 

Moje svedsko (slicnost izmedju 2 zemlje je dovoljno velika da se osetim pozvanim da kazem nesto) iskustvo je bilo identicno. Ljudi su prijatni, ali ostvariti blisko prijateljstvo je tesko. Na poslu je pak bilo sjajno. Nema laktanja, nema nekih velikih trvenja. Kad sam odlazio za Francusku, sef mi na svojoj gajbi napravio farewell party.

 

Skandinavci su jako porodicno nastrojeni, i tesko mi je da zamislim ugodnije mesto za porodicni zivot (ako zanemarimo klimu). Mali skandinavski gradovi mogu da budu bas teskobni, a meni deluju i malcice opresivno (guglaj Law of Jante). A opet, ako je u pitanju Kopenhagen, makar u sirem smislu, onda je to druga prica. Iako je nesto manji od Stokholma, meni je to najzanimljiviji grad na Severu. Danski jezik je jako cudan. Zvuci ruznjikavo na prvu loptu, ali ja sam ga kroz serije zavoleo. U pisanoj formi je gotovo identican norveskom, ali se izgovara potpuno drugacije (pri cemu je norveski izgovor mnogo vise user friendly). 

Link to comment

a kakva su vam iskustva sa wc papirom gore?
na svim lokacijama na kojima radim stanje toaleta je na vrhunskom nivou. pa čak i po rafinerijama i naftnim terminalima (kad se samo setim novosadske rafinerije i toaleta tamo...) je blistavo čisto, imaš 2 vrste sapuna, dezinfikator, kremu za ruke, tuševe koji mogu koristiti i posetioci. na jednom imaš sladoled i čokoladu po ceni nižoj nego u supermarketu. po navici otišao sam iz wca do frižidera, nego da se vratim na šine - wci su blistavi sa modernom galanterijom ali wc papir je svuda isti - onaj što najviše podseća na papir, tvrd i tanak. onaj što uobičajeno koristim više asocira na pamuk nego na papir pa ga i zovem tariguz umesto papir, ali zato skandinavci izgleda da imaju neki fetiš prema ovom sivom i grubom papirusu.
Gde god da se zadesim ja odem do toaleta da čekiram wc papir.
kakva je situacija bila kod vas? ovu situaciju sam zatekao u poslovnom ambijentu i u tri porodične kuće koje možda kradu papir sa posla pa da ne generališem previše.

Link to comment

Što se života lekara u Danskoj tiče, čuo sam od kolege za njegove kumove (ona radiolog, on neke druge specijalnosti) kako su pre neke dve godine otišli tamo. U bolnici je na dočeku falio samo crveni tepih i sve je super, jedino ih je zadesio kultur-šok momenat kada je posle par nedelja kumu jedna od koleginica pozvala kod sebe da slušaju ploče ("Šta ima veze što si udata?"). Ne znam šta je posle bilo. :fantom:

Radim sa Šveđanima, fin neki svet, a boravak u Stokholmu je jedno terapeutsko iskustvo. Klonje su im super, što jes, jes, na ovim mestima na kojima sam bio, pitanje muško-ženske klonje je nepostojeće, sve unisex, unutra komplet lavabo, sušenje, dezinfekciono sredstvo... Al na kvalitet toalet papira nisam obraćao pažnju. Verovatno mu ništa nije falilo, čim se ne žalim.

 

Imamo tamo i kolege "odavde", kažu da im je muka da vežbaju jezik, pošto svi znaju engleski (i to fenomenalno), kao što je napisano gore, sa strancima u društvu se odmah prešaltaju na engleski.

Link to comment

Kod mene je gde god sam radila bio bas ok papir. Nije onaj najmeksi koji kupujemo za kucu, ali nije ni taj koji je maheem opisao, nego neki dosta blizi ovom koji i sama kupujem. Po porodicnim kucama gde sam bila uglavnom je isto bio dobar papir, ne secam se da sam negde, osim na zel. stanicama i par aerodroma, videla taj grubi. 

 

Sto se tice jezika, i kod mene su se presaltavali na engleski sve dok nisam zamolila da to ne rade. Mislili su da mi cine uslugu sa engleskim, ali od te molbe, uvek na svedskom. 

 

Ja sam uspela da ostvarim i nekoliko bliskih prijateljstava sa Svedjanima, imam drugaricu sa nasih prostora koja je dosla u Swe pre 5-6 godina, a koja se sad intenzivno druzi sa pola Stokholma, ali znam i par ljudi koji ne poznaju nijednog lokalca van poslovnih krugova. Zavisi dosta i od mesta (u Stokholmu ili Kopenhagenu je lakse naci drustvo nego u manjim mestima), interesovanja, a i toga koliko je nekom stalo da upoznaje nove ljude. 

Link to comment

Jos jedna opservacija o Svedjanima i Norvezanima, a onda se verovatno odnosi i na Dance. Onako, en gros, nisu nesto zanimljivi sagovornici. Oprezni su, suvise parlamentarni, a istovremeno prilicno neisfolirani, te onda nasi i ne samo nasi ljudi zure da ih okvalifikuju jednostavno kao dosadne. Ali, makar iz mog iskustva, cesto bi se ispostavilo da se mnogi od njih bave jako zanimljivim stvarima (makar iz hobija), da znaju mnogo, a da im ni humora ne manjka. Kao da najbolje za tebe cuvaju za kasnije. Ali doci do te faze sa njima je tezak posao i treba vremena. 

Link to comment

+1 na Kampokeia: prilično su duhoviti i zanimljivi na drugu loptu. Kolega Kim sem što ima lud imidž ima i zanimljiv hobi - igra stare arkade i u nekima drži rekorde. Gyruss je neprekidno igrao 49h i 16 min, poene već ne znam :D

 

 

04E36AB0-A773-4153-A371-F013E001DA6C.jpeg

Edited by maheem
Link to comment
12 hours ago, Kampokei said:

Jos jedna opservacija o Svedjanima i Norvezanima, a onda se verovatno odnosi i na Dance. Onako, en gros, nisu nesto zanimljivi sagovornici. Oprezni su, suvise parlamentarni, a istovremeno prilicno neisfolirani, te onda nasi i ne samo nasi ljudi zure da ih okvalifikuju jednostavno kao dosadne. Ali, makar iz mog iskustva, cesto bi se ispostavilo da se mnogi od njih bave jako zanimljivim stvarima (makar iz hobija), da znaju mnogo, a da im ni humora ne manjka. Kao da najbolje za tebe cuvaju za kasnije. Ali doci do te faze sa njima je tezak posao i treba vremena. 

E ovo je i moje iskustvo, ja sam tako naleteo na par "dragulja" , i onda ih pitam : A što se niste ranije "pohvalili" tim hobijem/znanjem ?

Odgovor je otprilike:

Pa mislimo da je prepotentno naglašavati to... Prosto imam utisak da im je (većini)  najveći problem da ne ispadnu nadobudni...

Naravno naletao sam i na neke koji su bili u fazonu da "gledaju sa visine" onako na ivici rasizma, ali njih baš malo...

I da zanimljiva mi je bila njihova fascinacija Velikom Britanijom, nekako potpuno nerealno...

I da , ja kad sam bio, nisam se baš nešto "regularno" lečio, ali iz priča sam shvatio da imaju tu neku "kulturu" da puste recimo decu "da se čeliče" , vrlo su teški na prepisivanju lekova pilula itd...

Link to comment
10 minutes ago, Frank Pembleton said:

I da zanimljiva mi je bila njihova fascinacija Velikom Britanijom, nekako potpuno nerealno...

 

I da , ja kad sam bio, nisam se baš nešto "regularno" lečio, ali iz priča sam shvatio da imaju tu neku "kulturu" da puste recimo decu "da se čeliče" , vrlo su teški na prepisivanju lekova pilula itd...

 

Fascinacija Britanijom i Amerikom. I to naustrb interesovanja za druge kulture. U tom smislu jesu dosadni :)

 

Ovo za celicenje je takodje istina. Nisu toliko suvi pragmatici kao Holandjani, ali nisu ni daleko. Recimo ona prica kad su Danci pre par godina odveli klince iz skole ili vrtica u zoo vrt da gledaju kako ubijaju zirafu.

Link to comment

nemam ništa korisno, samo crticu.

prošle godine su otišle komšije, tročlana porodica s kučetom.

bilo mi je slatko kad su rekli da je kuče prvo i najlakše dobilo papire. :)

Link to comment
On 9.1.2019. at 11:12, Kampokei said:

Ovo za celicenje je takodje istina. Nisu toliko suvi pragmatici kao Holandjani, ali nisu ni daleko. Recimo ona prica kad su Danci pre par godina odveli klince iz skole ili vrtica u zoo vrt da gledaju kako ubijaju zirafu.

Da ispravim odveli su ih da gledaju obdukciju zirafe. Fokus je bio na ucenju anatomije 🤓 

 

edit: danas smo bas isli pogledat vrtic u prirodi koji je jako popularan medju roditeljima ti u kvartu (Centar Aarhusa) pokazao nam je slike kako su Ove zime dica i pedagozi oderali i preparirali jelenju kozu. Koza je sad rastegnuta na igralistu, valjda ce je posli koristit kao tapet. Jelena im je  darovao lovac iz sela. Onda su na otvorenoj vatri ispekli par komada mesa, da probaju. To je Taj neki neo-vikingski djir povratka prirodi, ucenje osnovnih vjestina prezivljavanja i sl. P

Edited by Nicol
Link to comment

Danci su od svih Skandinavaca najopusteniji.Moze i pivo da se popije popodne,da se prica onako o svemu i svacemu.Radio sam sa prilicno med.teh iz Danske i par lekara.

Plata od 100k bruto je bez dodataka na rad popodne i vikendom,to je jos jedno 10,15 k godisnje plus dezurstva se odvojeno placaju.Za njih se registruje lekar kao privatna firma i preko svoje firme naplacuje dezurstva.Imam dva poznanika koji su lekari pri opstini i opusteno biju oko 160k bruto godisnje,verovatno i vise.Ja kao tehnicar stignem do 70,80 sa dodatnim smenama i dodatcima.Ovo sve vazi za Norvesku,slicno je i u Danskoj.Nesto je jeftiniji zivot,ali i malo manja plata mislim.Realno kao lekar specijalista finansije su zadnji problem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...