Jump to content
IGNORED

Mačke i povraćanje


Mocking Bird

Recommended Posts

Moj mačak je danas povraćao polusvarenu hranu u kojoj se moglo nezreti nešto poput tanke gliste. On ima osam meseci, vrlo je dobar, ima dobar apetit i živahan je. Redovno je očišćen od parazita kada je imao tri meseca i nikada nismo imali problema sa njim. Uvek je lepo jeo, i buva smo se rešili bezbolno... Da li je moguće da su se paraziti povratili? U dva navrata je povraćao nešto za šta se kasnije ispostavilo da su klupka dlaka. To smo rešili pastom.Da li je neko imao slična iskustva? šta treba da uradim dok se dovučem do veterinara?Hvala unapred.

Link to comment

ja jeste da nemam pametnih saveta i samo da pitam: da li normalno mokri, rece da je rec o macku, ako normalno mokri onda ne znam sta bi moglo da bude (kada macori imaju problema sa mokrenjem prvi simptom je da pocnu da povracaju polusvarenu hranu i onda odma' treba kod veta da ne dodje do uremije, desava se da macori iz kojekakvih razloga dobiju zacepljenje mokracnog kanala, stvori se kristalcic koji im otezava mokrenje) a to sto lici na glistu, pa ako jeste glista onda odma' sredstvo za ciscenje. povracanje klupka dlaka je normalna pojava kod macaka jer iste ne mogu da svare a unose ih ciscenjem svog krzna i znas sta se daje za to tako da to ne treba da te zabrinjava, priroda je to regulisala kod njih, ima i ona macija trava koja moze da se kupi u radnjama za kucne ljubimce. i najdobronamerniji savet: sto manje kojekakvih friskija i slicnog zrnevlja a sto vise prave hrane od onoga sto tvoj macak hoce da jede, sva ta zrnevlja su jako gadna za macije bubrege pogotovo kada macka udje u zrele godine. nadam se da ce ti se javiti neki mnogo iskusniji mackar nego sto sam ja i dati ti pravi savet :)sve najbolje zelje za macka i da bude zivahan i zdrav i mazi ga i pazi :)

Link to comment
Moj mačak je danas povraćao polusvarenu hranu u kojoj se moglo nezreti nešto poput tanke gliste. On ima osam meseci, vrlo je dobar, ima dobar apetit i živahan je. Redovno je očišćen od parazita kada je imao tri meseca i nikada nismo imali problema sa njim. Uvek je lepo jeo, i buva smo se rešili bezbolno... Da li je moguće da su se paraziti povratili? U dva navrata je povraćao nešto za šta se kasnije ispostavilo da su klupka dlaka. To smo rešili pastom.Da li je neko imao slična iskustva? šta treba da uradim dok se dovučem do veterinara?Hvala unapred.
95 % sam siguran da je glista, verovatno toxokara ili tako nesto. Uglavnom cim se vidi nesto nalik glisti u tome sto izbaci to je to. Ako neces do veterinara onda idi do prve veterinarske apoteke i kupi Helmivet i daj mu po uputstvu. Ako ces do veta najbolje da odmah uzmes uzorak stolice i odneses ga zajedno sa macetom.
Link to comment

Vodila sam ga sinoć kod veterinara u ambulantu kod Veterinarskog fakulteta. Ponela sam i uzorak stolice i toga što je povratio. Ima gliste, to su mi rekli odmah kad su videli. Helmivet sam mu davala kad smo ga prvi put čistili od parazita, ali nisam znala da treba da se ponavlja na svaka tri meseca.Još uvek razmišljam da li da mu dam Helmivet ili Virubac pastu koju su mi tamo preporučili, jer je prilično nezgodan kada mu dajem tabletu.Najveće iznenađenje je bilo to što je imao veliku nuždu pre nego što smo krenuli kod veterinara i mačak je lepo izbacio i pertlu sa izmetom! I to smo spakovali u sterilnu kutijicu i odneli na dalje analize u laboratoriju. Pre pola h su mi javili da je osim što je pun glista ok.Inače, to mu nije prvi put da je progutao pertlu. Ljudi su se tamo siti ismejali. I nemaju nikakv savet za to, osim da mu sklanjamo pertle iz vidokruga. E sad, rekli su mi da čim je povratio glistu znači da je pun. A ja sve verujem da je iziritirao stomak tom pertlom pa je zato povraćao. U svakom slučaju večeras dobija ili pastu ili Helmivet i nakon što to ponovim za par dana biće on opet jedan zdrav dobar mačak.Vama puno hvala na savetima i svaka čast - sve dijagnoze su bile na mestu! Prava mala on-line ambulanta! :wink:

Link to comment

Nisam morala da ih drobim, pojede tablete i ovako uz mjauk-dva. Jedino što su mi doktorica koja ga je primila i profesor rekli dve različite stvari. Pošto je težak 4.750 trebalo bi da mu dajem tri dana tabletice, po jednu uveče i ujutru. Da li ovo treba da ponovim posle par dana ili posle dve nedelje? Ili su ta tri uzastopna dana dovoljna (do sledeće ture za 3-4 meseca)?

Link to comment
Nisam morala da ih drobim, pojede tablete i ovako uz mjauk-dva. Jedino što su mi doktorica koja ga je primila i profesor rekli dve različite stvari. Pošto je težak 4.750 trebalo bi da mu dajem tri dana tabletice, po jednu uveče i ujutru. Da li ovo treba da ponovim posle par dana ili posle dve nedelje? Ili su ta tri uzastopna dana dovoljna (do sledeće ture za 3-4 meseca)?
Nije mi jasno šta je tu različito ?Jedina je razlika u tretmanu.Ja sam imao drugih problema sa mojim mačkom , i on je povraćao , ali je problem bio kamen u mokraćnim kanalima , pa mu se bešika napunila i morao je da ide na kateterizaciju.
Link to comment
Nisam morala da ih drobim, pojede tablete i ovako uz mjauk-dva. Jedino što su mi doktorica koja ga je primila i profesor rekli dve različite stvari. Pošto je težak 4.750 trebalo bi da mu dajem tri dana tabletice, po jednu uveče i ujutru. Da li ovo treba da ponovim posle par dana ili posle dve nedelje? Ili su ta tri uzastopna dana dovoljna (do sledeće ture za 3-4 meseca)?
pitaj veterinara za svaki slucaj ako nemas uputstvo pri ruci.obicno se ponavlja proces nakon nedelju dana ili mesec dana pa onda rutinski na svakih 6 meseci da bi trajno ostao bez parazita.ali, ponavljam, pitaj veterinara..(broj tableta ili kolicina paste protiv parazita po kuri odredjuje se u zavisnosti od tezine zivotinje)
Link to comment

Ne znam da li tablete treba da ponovim nakon nedelju dve ili 3-4 mesecas. To mi nije jasno. Dva puta su mi rekli i oba puta različito. Btw, koji je sistem prevencije komplikacija urinarnog trakta? Prolom voda? Ishrana?

Link to comment

za komplikacije urinarnog trakta postoji posebna vrsta hrane u granulama. moj macorcic to jede, kupuje se kod veterinara jer je spec. napravljena samo za te potrebe (nema u slobodnoj prodaji - naravno. zove se urinary ___ science plan brend)ja ne mogu napamet da ti kazem za tablete protiv parazita jer ih ima raznih i postoji razlika u primeni. moj savet, tablete tamo gde si kupila trebala si dobiti detaljno uputstvo sa njima ili ako si dobila od veterinara - pitaj tog istog veterinara za upotrebu ako vec nisi dobila uputstvo sa lekom (tabletama).

Edited by Auster
Link to comment
pitaj veterinara za svaki slucaj ako nemas uputstvo pri ruci.obicno se ponavlja proces nakon nedelju dana ili mesec dana pa onda rutinski na svakih 6 meseci da bi trajno ostao bez parazita.ali, ponavljam, pitaj veterinara..(broj tableta ili kolicina paste protiv parazita po kuri odredjuje se u zavisnosti od tezine zivotinje)
da li je potrebno davati tablete protiv parazita mački koja ne izlazi iz stana i nema kontakt sa drugim mačkama, a ne jede sirovu hranu, niti ima simptome da je muče paraziti?
Link to comment
da li je potrebno davati tablete protiv parazita mački koja ne izlazi iz stana i nema kontakt sa drugim mačkama, a ne jede sirovu hranu, niti ima simptome da je muče paraziti?
znas kako, ovo 6-mesecno ponavljanje procesa ciscenja protiv parazita je takodje preventivno.ako macka bas ne pokazuje nikakve simptome da ima parazite i tako godinama (mada pazi, nisu svi paraziti vidljivi nasem oku), mozda je pametno s vremena na vrema da veterinar cekira, u periodima kad odvedes macku samo na kontrolu ili rutinsku vakcinaciju. (mislim da nije na odmet i za macke koje provode ceo zivot u kuci i ne dolaze u kontakt sa drugim zivotinjama, vakcinisati jednom u 2 godine recimo)
Link to comment
za komplikacije urinarnog trakta postoji posebna vrsta hrane u granulama. moj macorcic to jede, kupuje se kod veterinara jer je spec. napravljena samo za te potrebe (nema u slobodnoj prodaji - naravno. zove se urinary ___ science plan brend)ja ne mogu napamet da ti kazem za tablete protiv parazita jer ih ima raznih i postoji razlika u primeni. moj savet, tablete tamo gde si kupila trebala si dobiti detaljno uputstvo sa njima ili ako si dobila od veterinara - pitaj tog istog veterinara za upotrebu ako vec nisi dobila uputstvo sa lekom (tabletama).
Znam za to , ja koristim Royal Canina Urinary SO , košta 1500 dinara kod veterinara.I to mu dajemo uz Prolom vodu po savetu veterinara.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...