Jump to content
IGNORED

Izlazak iz radničke klase


eumeswil

Recommended Posts

  • 7 months later...

Dobar pocetak je gradska biblioteka 2 sata gotovo svaki dan makar na godinu dana. Teme ne nuzno samo one koje su bliske subjektivnom interesovanju.

Ako je neko iz radnicke klase izasao iskljucivo kroz kladionicu, taj mora da je jedinstven. Jednostvno, odnosi okolnosti govore protiv takvog ishoda.

 

Vikendom raditi na otvaranju firme i teziti ka profitabilnosti i/ili otkupa.

Edited by glog za srce
Link to comment
3 hours ago, glog za srce said:

Dobar pocetak je gradska biblioteka 2 sata gotovo svaki dan makar na godinu dana. Teme ne nuzno samo one koje su bliske subjektivnom interesovanju.

Ako je neko iz radnicke klase izasao iskljucivo kroz kladionicu, taj mora da je jedinstven. Jednostvno, odnosi okolnosti govore protiv takvog ishoda.

 

Vikendom raditi na otvaranju firme i teziti ka profitabilnosti i/ili otkupa.

 

....i onda ti umre bogati ujak/stric/teča iz Amerije, i ostavi u nasledstvo jedno milionče dolara.

Eto rešenja izlaska, piece of cake

Link to comment
  • 10 months later...
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ton deluje naručeno. Ja sam radio u Bgd sa jednom cro firmom i prilično su ozbiljni i veliki...

reci mi koja je razlika izmedju cro koji radi naprimer Sanofi, Pfizer Syngenta, Roche, Merck Novartis J&J i ti veliki igraci

 

naspram ovako malih firmi? jel to zaista tako lako da svako prinaucen moze kao kontraktor da radi, kakva je prica iza ovoga,

 

malo mi tekst deluje kao one firme sto se bave logistikom

Link to comment
2 hours ago, Rowanoke said:

reci mi koja je razlika izmedju cro koji radi naprimer Sanofi, Pfizer Syngenta, Roche, Merck Novartis J&J i ti veliki igraci

 

naspram ovako malih firmi? jel to zaista tako lako da svako prinaucen moze kao kontraktor da radi, kakva je prica iza ovoga,

 

malo mi tekst deluje kao one firme sto se bave logistikom

Razlika je u tome što npr. Pfizer i Sanofi rade klinička istraživanja lekova za sopstvene potrebe i mogu da taj proces organizuju u 150 zemalja jer su u pitanju multinacionalni giganti koji su prisutni u svim zemljama sveta i imaju hiljade zaposlenih, dok sa druge strane postoji jako mnogo manjih farmaceutskih kompanija koje nemaju prisustvo na mnogo tržišta, niti mogućnosti da posvete veliki broj in-house ljudi za te poslove, a potrebno im je da sprovedu što je šire moguće istraživanje radi dobijanja potrebnih dozvola, pa onda angažuju podizvođače koji im organizuju celokupno istraživanje u npr. Srbiji, Južnoj Koreji ili Meksiku, a oni sponzorišu takvo istraživanje. Nadalje, čak ni multinacionalni giganti ne drže baš sva klinička istraživanja svojih preparata in-house, jer je to jedan vrlo ozbiljan administrativni posao, pa i oni često outsorsuju takva ispitivanja, jer im je jeftinije da plate nekog da organizuje administrativni deo i pošalje im razultat (ovo naročito ako su u pitanju preparati od kojih se ne očekuje neka visoka profitabilnost). Štaviše, čini mi se da je čak tendencija da se ove aktivnosti sve više outsorsuju CRO-ima.

 

Suma sumarum, CRO je vrlo ozbiljan biznis, i samo u Srbiji postoje na desetine firmi koje se njime bave. Ja sam imao i imam nekoliko klijenata koje su CRO ili korisnici usluga CRO, čak sam imao i priliku da radim revizije tih ugovora za Srbiju.

Link to comment

Pazi, ne vidim zbog čega bi rad ovih organizacija bio promovisan građanstvu, jer ono ni teorijski ne može da koristi njihove usluge (za razliku od recimo IT akademije). CRO-ovi rade sa korporativnim klijentima koji su odavno upoznati sa njihovim postojanjem i radom, te se odluke u vezi sa angažovanjem pojedinih CRO od strane sponzora istraživanja svakako ne donose na osnovu pisanja po novinama. Štaviše, takve odluke se uglavnom i ne donose u Srbiji, već po centralama kompanija, tako da pisanje srpske štampe na njih nema ama baš nikakav uticaj. 

 

Ono što se meni čini je da je neki novinar nekako saznao za aktivnost CRO u Srbiji i novac koji se u toj industriji okreće, pa mu se to učinilo zanimljivim i rešio je da napiše tekst o tome, a i uredniku se učinilo zanimljivim da taj tekst objavi, jer rad CRO nije nešto sa čim se običan svet u Srbiji svakodnevno susreće, niti se o tome mnogo govori. Ovo sve je u kontekstu toga da su se u Srbiji  razvile određene privredne aktivnosti u kojima se vrti znatan novac, a o kojima se ozbiljno piše vrlo malo ili gotovo ništa, poput gaming industrije i raznih drugih IT kompanija, games of chance kompanija (kladionice i kockarnice, ne treba mešati sa gaming-om), CRO-ova, kompanija koje otkupljuju i naplaćuju NPL-ove privrede i građanstva, call centara, pružaoca alternativnih finansijskih usluga, itd., pa se prosečni ljudi zgranu kada shvate koliki se novac obrće u tim sektorima. 

 

Što se plata tiče, pre svega treba imati u vidu da CRO-ovi ne rade sama istraživanja, već se isključivo bave administrativnim poslovima u vezi sa istraživanjima - od dovođenja u vezu sponzora i istraživača, preko dobijanja dozvole ALIMS-a za sprovođenje istraživanja, regulisanja finansiranja i organizacije dostave uzoraka leka koji se ispituje,  držanja veze sa istraživačima i etičkim komitetima zdravstvenih ustanova, do kompliranja rezultata istraživanja. Sama istraživanja rade lekari po zdravstvenim ustanovama (jedan lekar je nosilac istraživanja, obično neko vrlo eminentan, i onda on angažuje timove lekara koji sarađuju u istraživanju, a on ih koordinira), uz saglasnost same ustanove, čiji se kapaciteti obično koriste u tu svrhu. Stoga, posao CRO-ova i jeste uglavnom administrativni, nema tu istraživačkog dela.

 

Što se plata tiče, svi oni vrlo nerado otkrivaju takve podatke, ali mislim da nema sumnje da menadžmenti boljih CRO-ova lagano preskaču dve hiljade, a verovatno i bolji koordinatori koji imaju dobre veze po zdravstvenim ustanovama i znaju eminentne lekare koji vode istraživačke timove, kao i ljude koji sede po etičkim odborima ustanova i one u ALIMS-u koji o svemu odlučuju. Na nižim pozicijama to već nije slučaj, i čisto sumnjam da neki početnici sa ulice koji nemaju nikakvog iskustva i nikog ne poznaju (uslovno rečeno sa ulice, jer se obično lekari zapošljavaju u CRO-ovima) mogu odmah da idu i na soma evra, a kamoli na više od toga.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...