Jump to content
IGNORED

Fudbal i statistika ili kako Ruxin beži od opklade


Recommended Posts

3 hours ago, Pokojni Ruxin said:

 

Iskreno, ne postoji ništa smaračkije na svetu od forumskih opklada. Pošto mi to nije ni približno dovoljan dobar materijal za zajebanciju, samo ispostavite račun i plaćam odmah ako to znači da niko nikad više neće spomenuti ruxina i opkladu u istom postu

Покојни, ти само да се обавежеш да платиш оно што си обећао пред свима и то је то. А не да се као каква баба извлачиш.:sleep:

2 hours ago, Meazza said:

 

Cekaj malo. Ruxin te statistike koristi da predvidja buducnost, pa se kladi i prica sta ce se desiti do kraja sezone. Evo vec sad zna da Klop nece osvojiti EPL. To je sasvim drugi niovo od ovoga sto ti pises.

 

2 hours ago, Timmi said:

Pa ne treba ruxinu statistika da zna da klop nece uzeti epl :D

 

Ako cemo ozbiljno, ruxin vidi pokazatelje da liverpool ne igra dobar fudbal koliko pokazuje tabela i na osnovu toga predvidja sta ce se desiti u buducnosti.

То што Покојни Руксин тролује је потпуно бесмислено. Прича је почела од тога не да ли Ливерпул игра добро или лоше, да ли ће да узме Премијершип или неће већ да ли је Ливерпул конкретно крајем новембра још на мање од осам бодова од клуба чији су власници робовласници. Како је два мање од осам јасно је да је Покојни опкладу изгубио. Кога је брига за ово остало срање?

1 hour ago, renne said:

Opet rukso bacio kosku

Јеси видео како искусно тролује?;)

Link to comment
  • Replies 207
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Pokojni Ruxin

    62

  • Meazza

    48

  • Weenie Pooh

    25

  • Calavera

    19

1 minute ago, Calavera said:

 

pa da, ali realnim prikazivanjem ovog drugog ces doci do tog prvog.

 

Realnim prikazivanjem prikazane igre ces doci do "realnih poena", "realnih golova" i ostalog. Ali cela poenta tabele i potreba za njom se sastoji u cinjenici da se "realni poeni" i "realni golovi" (cesto drasticno) razlikuju od stvarnih poena i stvarnih golova! Ona nam treba da lakse vidimo tu razliku, ona sluzi da nam je servira onako podvucenu. Sad po tebi ispada da ce u idealnom slucaju brojevi biti isti. Zapravo kad bi to bio slucaj imali bismo neoboriv dokaz da je metodika potpuno pogresna, a ne obrnuto. :D 

Link to comment

@Calavera

Ne umem ja to da procenim tako precizno. Mane i Shaqiri 1 na 1 sa golmanom, Salah i Mane sa šesnaest metara zamalo pored, Origi u stativu sa pola metra, VVD u prečku pa Origiju na glavu za gol. Moglo je da bude pet, moglo je da bude jedan, najrealnije bi bilo verovatno nula.

 

Kako se taj utisak izrazi u dve decimale nemam pojma, a skepičan sam da je uopšte moguće. Zvuči mi kao da se odokativno merka, a onda to prodaje kao nekakva egzaktna i precizna i pouzdana metoda, za koju ti i Timi zaključujete da "radi". Imputirate nekakvu egzaktnost gledanju u pasulj, i to obrazlažete time što gledanjem u pasulj nisu previše odstupili od realnosti.

 

 

Link to comment
17 minutes ago, Weenie Pooh said:

Umesto toga, zauzimaš neki apsurdno uvređen stav, kao da tragično neinformisane primedbe niščeg mene™ nisu dostojne tvog dubljeg, istinskog poznavanja statističkih misterija, pa ih nećeš ni razmatrati :D Ne moraš, ne duguješ mi ništa, ali stvarno se smešno držiš.

 

 

Oprosti vini, ali ne kapiramo ovde očigledno, Vrati se pa čitaj ako mi ne veruješ, ali stvarno se nisam ni u jednom trenutku postavio kao branitelj xG-a. U startu sam ti rekao da me ne zanima diskusija o tome, da ne znam mnogo, niti planiram da saznajem. Ali onda vi krenete da kenjate kako je sranje, iako očigledno nemate pojma, i ja se iznerviram jer je to redovna pojava na forumu....i krenem da ispravljam krive drine. Što jeste glupo sa moje strane, I da ne bude kako samo pišem da nemate pojma, bez da argumentujem - ovo si napisao posle 2 prokleta sata rasprave. 

 

1 hour ago, Weenie Pooh said:

Drugim rečima, statistički model koji je:

bold 1: neupotrebljiv u bilo kakve praktične svrhe

bold 2: zasnovan na potpuno subjektivnoj proceni "kvaliteta šanse"

bold 3: konstantno u prilagođavanju, tj. redefinisanju

 

U totalu, glupost. QED.

 

 

Link to comment
12 minutes ago, Calavera said:

 

pa eto. ko je gledao utakmicu to moze da proceni instinktivno, a oni koji nisu stigli mogu da bace pogled na xg. tu sve jasno pise: shaqiri 0.43 xg, mane 0.72, origi 1.53.

Pa ne, to je glupost... Za šta je Mane dobio 0.72? Jedina šansa kju je on imao je imao 2 igrača na leđima, to nisam ni računo u nešto izgledno... Na koju matematiku je to bolje od Šakire koji izlazi potpuno sam, može da bira i nogu kojom šutira i sve?

Edit:

I kako je Origi 1.53? Koji mu šut nije bio za 1.0 od ta dva? Onj gde sa 2 metra sam i nemetan pogađa prečku, ili onaj gde sa 20 santimetara daje gol?

 

Model opisuje koja je bila verovatnoća realizacije neke šanse koja se već dogodila... Pa to vidim kad gledam utakmicu... Ne znači mi ništa ni u jednoj mogućoj predikciji za budućnost, jer je utakmica jedinstven događaj... Kao neko ko se manje-više bavi analizom podataka poslednjih 5-6 godina, mislim da ovo nije uopšte neka bitna analiza sa stanovišet bilo čega... To je matematički opis već odigranog događaja, koji se ne može upotrebiti u budućnosti niti dati bilokakvu relevantnu informaciju, osim za loš pokušaj vađenja iz opklade...

 

Može se reći, L'pool je sralo, osvojili su više bolova nego što su statitički trebali... I to je sve...

 

 

Link to comment

@Meazza

 

Znam kad neko dikutuje o nečemu što nije ni pročitao, Jer sam ja pročitao. Mislio bio je tekst od 5 pasusa, nije bilo suviše teško.

Edited by Pokojni Ruxin
Link to comment
7 minutes ago, Meazza said:

 

Realnim prikazivanjem prikazane igre ces doci do "realnih poena", "realnih golova" i ostalog. Ali cela poenta tabele i potreba za njom se sastoji u cinjenici da se "realni poeni" i "realni golovi" (cesto drasticno) razlikuju od stvarnih poena i stvarnih golova! Ona nam treba da lakse vidimo tu razliku, ona sluzi da nam je servira onako podvucenu. Sad po tebi ispada da ce u idealnom slucaju brojevi biti isti. Zapravo kad bi to bio slucaj imali bismo neoboriv dokaz da je metodika potpuno pogresna, a ne obrnuto. :D 

 

na uzorku od 1 utakmice, ta razlika izmedju realnih i ocekivanih golova svakako moze biti drasticna, ali na vecem uzorku se to uglavnom iznivelise. recimo, imas tim koji u pet utakmica zabelezi xg od 5 a postigne samo 1 gol. glavni (ne i jedini) razlog za to je uglavnom sreca, a to je nesto za sta se moze ocekivati da ce se promeniti na nekom buducem uzorku.

Link to comment
Just now, Calavera said:

 

na uzorku od 1 utakmice, ta razlika izmedju realnih i ocekivanih golova svakako moze biti drasticna, ali na vecem uzorku se to uglavnom iznivelise. recimo, imas tim koji u pet utakmica zabelezi xg od 5 a postigne samo 1 gol. glavni (ne i jedini) razlog za to je uglavnom sreca, a to je nesto za sta se moze ocekivati da ce se promeniti na nekom buducem uzorku.

Da, ali dok se ne odigra utakmica, ti nemaš pojma koliki će mu bit xG... Razumeš zašto je model besmislen? Em objašnjava matematički nešto što se u stvarnosti dogodilo drugačije, em ne pruža nikakvu, ali ama baš nikakvu predikciju... Ne razumem, čemu to može da služi, osim da se kenja kako nekog kenja... Od čega je sve i počelo, jel?

Link to comment
9 minutes ago, Weenie Pooh said:

@Calavera

Ne umem ja to da procenim tako precizno. Mane i Shaqiri 1 na 1 sa golmanom, Salah i Mane sa šesnaest metara zamalo pored, Origi u stativu sa pola metra, VVD u prečku pa Origiju na glavu za gol. Moglo je da bude pet, moglo je da bude jedan, najrealnije bi bilo verovatno nula.

 

Kako se taj utisak izrazi u dve decimale nemam pojma, a skepičan sam da je uopšte moguće. Zvuči mi kao da se odokativno merka, a onda to prodaje kao nekakva egzaktna i precizna i pouzdana metoda, za koju ti i Timi zaključujete da "radi". Imputirate nekakvu egzaktnost gledanju u pasulj, i to obrazlažete time što gledanjem u pasulj nisu previše odstupili od realnosti.

 

rekoh ti gore, kvalitet svakog suta se odredjuje na osnovu prilicno objektivnih parametara. ne savrsenih, jer se xg modeli konstantno doteruju, ali dovoljno tacnih da brojevi realnih i ocekivanih golova budu blizu jedan drugom. plus, kapiram da ce model biti sve tacniji sto vise suteva uzme u obzir.

Link to comment

O, jebli ga vi.

Ovo je samo neka vrsta deskriptivne statistike i ne može se čak ni smatrati statističkim modelovanjem.

Tačno je, delimično je zasnovana na nekim parametrima koji su proizvod subjektivne procene, ali i npr. može biti korisna da neko ne mora gledati 200 utakmica da bi imao nekakav uvid u to što šta se na njima dešavalo.

Prediktivna analitika (statistika), statistčko modelovanje, nazovimo to kako god, je nešto drugo i mnogo je komplikovanije od puke deskriptivne statistike  

Link to comment
8 minutes ago, radisa said:

Pa ne, to je glupost... Za šta je Mane dobio 0.72? Jedina šansa kju je on imao je imao 2 igrača na leđima, to nisam ni računo u nešto izgledno... Na koju matematiku je to bolje od Šakire koji izlazi potpuno sam, može da bira i nogu kojom šutira i sve?

Edit:

I kako je Origi 1.53? Koji mu šut nije bio za 1.0 od ta dva? Onj gde sa 2 metra sam i nemetan pogađa prečku, ili onaj gde sa 20 santimetara daje gol?

 

Model opisuje koja je bila verovatnoća realizacije neke šanse koja se već dogodila... Pa to vidim kad gledam utakmicu... Ne znači mi ništa ni u jednoj mogućoj predikciji za budućnost, jer je utakmica jedinstven događaj... Kao neko ko se manje-više bavi analizom podataka poslednjih 5-6 godina, mislim da ovo nije uopšte neka bitna analiza sa stanovišet bilo čega... To je matematički opis već odigranog događaja, koji se ne može upotrebiti u budućnosti niti dati bilokakvu relevantnu informaciju, osim za loš pokušaj vađenja iz opklade...

 

Može se reći, L'pool je sralo, osvojili su više bolova nego što su statitički trebali... I to je sve...

 

 

 

ovo za manea ne bih znao, gledao sam na preskoke. sto se origija tice, nijedan sut ne zavredjuje xg 1 jer to implicira da ce svaka takva sansa uvek rezultirati golom. mislim da su i penali ocenjeni sa 0.75 xg, ili tako nesto.

 

o ovom drugom smo vec pricali, xg se ne treba koristiti za predikciju odvojenih utakmica, jedino moze da posluzi kao nagovestaj trenda u buducnosti. laicki receno, ako je liverpul primio 6.58 golova manje nego sto xg tvrdi da je trebalo, to moze da znaci da ih je prosto kenjalo i da ce u nekom narednom periodu njihovi protivnici biti ti koje ce kenjati. sreca u sportu je uglavnom ciklicna, ali daleko od toga da je to neko pravilo.

Link to comment
3 minutes ago, Calavera said:

laicki receno, ako je liverpul primio 6.58 golova manje nego sto xg tvrdi da je trebalo, to moze da znaci da ih je prosto kenjalo i da ce u nekom narednom periodu njihovi protivnici biti ti koje ce kenjati. sreca u sportu je uglavnom ciklicna, ali daleko od toga da je to neko pravilo.

Daleko od toga da je to neko pravilo, ali nudimo vam sistem svesno koncipiran i uobličen tako da ljudi po "stands to reason" principu zaključe da jeste pravilo :dry: Primer ti je odličan za ilustraciju tragične šupljikavosti xG modela. Liverpul stvarno prima malo golova ove sezone, igra se dosta zatvorenije, u odbrani ih ne sere toliko koliko ih sere u napadu, protivnici stvarno malo stvaraju.

 

Ipak, xG na osnovu "istorijskih podataka" projektuje koliko bi golova trebalo da primaju. Znači, činjenica da je Karius u dobrom delu prošle sezone imao statistiku 1 šut u okvir = 1 primljen gol nekako navodi na zaključak da bi ove sezone Alisson trebalo da prima više golova iako brani kao zmaj! Činjenica da se prošle sezone igrao gegenpresing nekako navodi na zaključak da bi ove sezone trebalo da primaju više golova iako su batalili gegenpresing!

 

Ako se u sledećem kolu, daleko bilo, VVD ili Alisson ozbiljno povrede pa izostanu do kraja sezone, LFC će primiti mnogo više golova do kraja nego što je do sada, i xG će reći "Aha! Eto vidite da su overachievers, bili smo u pravu!"

 

Ako svi ostanu zdravi i LFC do kraja sezone nastavi da prima ovako malo golova, xG će samo uneti te podatke u model i od jeseni nastaviti dalje kao da ništa nije ni bilo. "Nismo pogrešili, model se stalno apdejtuje. Ne tvrdimo ništa, samo suptilno sugerišemo čije bi forma mogla da skoči a čija da padne. Kladite se na sopstvenu odogovornost."

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...