Jump to content
IGNORED

Gastritis i kako protov njega.


Moća

Recommended Posts

Ne mogu da verujem da nemas Heliko...bakteriju. jbga ja bih ti preporucila solju kurkume sa 1/3 solje bibera da skuvas u vodi i napravis zlatnu pastu, svako jutro kasiku sa vodom da progutas. za zeludac je boli glava i odmah radi posao. nikakve nsaid lekove piti

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ja sam imala bas zajeban akutni gastritis cetiri godine od kog sam se nekoliko meseci oporavljala. Dve nedelje agonijskih bolova, setih se onog filma Martyrs.
Prvih nekoliko dana maltene nista nisam ni jela sem po koju grisinu; druge nedelje su bolovi postajali postepeno slabiji, i zivot je prolazio naizmenicno u spavanju i jedenju barenog povrca i belog mesa. Nisam mogla da hodam od iscrpljenosti, pa sam nekada i u krevetu jela, i u sred noci (osetih se kao beba tad :D ). Sa tim rezimom barenog nastavih jos oko dve-tri nedelje, kada sam uspela da dodjem do gastroenterologa sa kojim sam videla kako dalje.

Pravilo je bilo da se jede n puta dnevno u malim porcijama. Nista mnogo zacinjeno, pogotovo ne ljuto, ne slano. Nista kiselo, toliko da ni par kapi limuna u svezu zelenu salatu nije savetovao. Ali za limunadu je rekao da mogu da probam na pun stomak u toku dana, dakle posle nekog rucka, posle mesec dana. Nista gazirano, a za kafu se ne secam. Hleb da tostiram i u malim kolicinama. Vruce testo izbegavati. Origano izbegavati. Bilo je nesto sa bosiljkom, ili je jako dobar za ovo ili je jako los, probaj da izguglas. Kiselo mleko mozes u neogranicenim kolicinama.

Bareno/na pari/dinstano je bilo u redu, i to mi je potvrdio da cak i dinstano sa malo svinjske masti je okej (posto je ta mast uvek na udaru svih snaga). Generalno je dobro da je meso raskuvano.

Ja od malena jedem kuvano zito u zrnu, a tada mi je pogotovo prijalo. Verovatno moze bilo koja zitarica da posluzi. Pilav je dobar takodje. I jogurt je mislim bio dobar, mada ga ja nisam nesto mnogo pila.

Hmm bilo je jos saveta i pokusavam sad da provrtim u glavi ali se ne secam svega, mnogo toga nije se odnosilo na moj problem. Ja sam imala srecu da me je taj covek dobro saslusao; pitao kako je izgledao zivot mesec dana pre dogadjaja, kakve su mi generalno navike u ishrani, bracno/ljubavno stanje, itd. i zakljucio da je u pitanju jednostavno - nagomilani stres u kombinaciji sa indijskom i kineskom hranom koju sam jela te nedelje, a na koju moj svileni stomak nije navikao u toj meri. Tako da me je malo smirio, jer je to znacilo da ako se sredim nece doci do konacne faze bolesti - to je bio akutni napad. I sama dok sam sedela kod njega shvatih to za stres. Posto se ponovilo posle osam meseci u dosta blazem obliku, opet posle stresnog perioda u kombinaciji sa fino vrucom gibanicom, malo sam uspela poraditi na kanalisanju istog, i cini mi se da sam istrenirala stomak konacno. Sad kada sam pod stresom, to ode na kozu ;D

Ja se i danas dosta pridrzavam raznog iz tog perioda (npr. svez hleb bas retko kada jedem, uvek tostiram za dorucak, jedem male porcije i svako malo nesto), sto nije bilo tesko jer sam i pre toga dosta godina bila slicnih tendecija. Ne pusim, ne drogiram se, ne pijem kafu ni gazirano, alkohol retko, ne solim mnogo, bavim se sportom (i sto bi rekli u vicu, a zasto bi da zivim? :D ) Primetim da mi bude malo tesko u stomaku ako pojedem vise nego sto je za mene normalno. Puno crne cokolade mi takodje ne prija, a sad se setih da nista od tih tzv. industrijskih slatkisa nije bilo preporuceno. Prvo sta sam jela od slatkog pored voca su bili mamini medenjaci i petit ber.

Jos jedan savet je bio da gledam da jedem ono na sta je moj stomak navikao i da npr. sa zacinjenim Kinezima i ostalima budem obazriva, ali kazem, to je bilo posto sam coveku izdeklamovala sta ja sve jedem i kakve su mi navike. Da sam rekla da pijem litru kole dnevno, sigurno ne bi rekao da nastavim dalje. Ali npr. rekoh mu da bez mleka ne mogu da zivim, da se kontrolisem da pijem samo jednu solju dnevno, i rece covek da to moze (posto prodje taj prvi period oporavka). S druge strane je jedna nasa prijateljica koja je doktor opste prakse odmah rekla da treba da ukinem mleko, jer je ono tesko za stomak. Toliko...

Ti moras da vidis sta je to sta tebi pravi problem i kako se to dalje resava. Ako je to, sad citam sta si dalje pisao, upala z. kese, onda kako se ponasa u tom slucaju, i da li treba cekati da se desi vece sr*nje pa ici na operaciju, ili ici sto pre, ili tu ima realnih sansi da se prodje bez iste (pojma nemam o toj temi). Moja tetka je skoro imala nekih problema sa zuci, ne znam detalje, ali bacila se na neku zescu dijetu po preporuci doktora, gde je i dosta smrsala, i opet zavrsila hitno na operaciji posle mesec - dva.


U svakom slucaju ne mozes nista preko noci, treba strpljenja i paznje. A razmisli i sam da li imas problema sa stresom (i eventualno gojaznoscu).

 

Meni inace ranisan nista nije pomogao sa bolovima, niti bilo koji od drugih lekova koje dobih tad u apoteci. Nadam se da si imao nekog pored sebe kada se to desilo i ko ce ti sad pomoci oko kuvanja i udovoljavanja.

 

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...