Jump to content
IGNORED

Šri Lanka


Sammael

Recommended Posts

Vratih se pre par dana sa kružne ture po Šri Lanki, pa da napišem par reči za slučaj da još neko planira ovu (sve popularniju) destinaciju.

 

Najpre da pomenem da sam išao preko agencije u last minute varijanti pošto mi je generalno jako teško da unapred planiram odmor, a trebalo bi mi dosta vremena da sam sve organizujem i isplaniram. Leteli smo Qatar Airways-om preko Dohe. Let BEG-DOH traje oko 5 sati a u povratku oko 30 min duže. Leteli smo u oba smera sa A320 i bilo je prilično komforno (s tim što je u odlasku bio stariji model bez displeja u sedištima). Let DOH-CMB takođe traje oko 5 sati (u odlasku A350 koji je fantastičan, u povratku malo dotrajali A340). Vremenska razlika između Srbije i Šri Lanke je 4,5 sati.

 

Viza za Šri Lanku se dobija online i stiže potvrda na mail, meni je to agencija rešila ali koliko sam video nije ništa problematično, potrebno je samo uplatiti troškove koji su trenutno 40 EUR. Na aerodromu vam u pasoš nalepe nalepnicu sa QR kodom vize i vremenom trajanja (30 dana). Državljani samo 3 države u svetu mogu u Šri Lanku bez vize; u pitanju su Singapur, Maldivi i Sejšeli. 

 

Pomenuću da je grupa bila izuzetno mala (5 ljudi + vodič) jer je 5 ljudi otkazalo neposredno pre putovanja, tako da je lepo od agencije što nije otkazala ceo aranžman.

 

Po sletanju na CMB aerodrom dočekao nas je lokalni vodič koji je sve vreme bio uz nas i vozio nas kombijem svuda. Divan čovek, potrudio se da nam pokaže mnogo više od onoga što je bilo predviđeno programom, često bi stao pored puta da nam pokaže neku zanimljivu biljku, životinju, da nam omogući da fotkamo s nekog vidikovca, i tome slično. Dok smo prolazili kroz jedan od nacionalnih parkova čak je zaustavio kombi, ubacio u rikverc i vozio nazad par stotina metara jer je primetio divljeg slona s druge strane puta.

 

Servisne informacije: lokalna valuta je šri lankanska rupija, koja se menja u odnosu od oko 200 rupija za evro (hoteli imaju najlošiji kurs). Ako imate lokalnog vodiča, on zna menjačnice koje daju najbolji kurs. Vozi se sa leve strane puta i ne bih nikome preporučio da vozi pošto voze prilično suludo (mnogo preticanja, autobusi izleću, tuk-tukovi i motori su svuda). Možete za oko 10.000 rupija dnevno angažovati lokalnog vozača da vas vozi bilo gde. Uber funkcioniše i izuzetno je jeftin, vožnju od centra Kolomba do hotela (oko 15 km) sam platio 420 rupija. Tuk-tukovi su još jeftiniji ali ih ne preporučujem za iole duže distance. U Kolombu tuk-tukovi imaju taksimetar (proveriti pre polaska!) ali po manjim mestima morate da se pogađate i to unapred da vas na kraju ne bi ucenjivao.

 

Vozio sam se lokalnih vozom, 3. klasom, od hotela na moru do Kolomba i cena je bila 50 rupija. Ovo bih preporučio kao svojevrsnu avanturu (pogotovo što pruga prolazi tik pored mora), ali daleko je od komotnog i udobnog (stajao sam, vrata vagona naravno ne postoje, vagon nije toliko prljav koliko je trošan i star 100 godina). U povratku smo zaustavili klimatizovani minibus što je za istu distancu koštalo 150 rupija. U oba smera vožnja je trajala oko 1h.

 

Svuda dobijate flaširanu vodu, premda je i njihova česmovača sasvim ispravna ali zbog drugačijeg sastava preporučujem da je umereno konzumirate (ako budete pili ceđene sokove a sigurno hoćete unosićete je na taj način). 

 

Šri Lanka je mnogo čistija nego što sam zamišljao. Kontrasti su veliki, tik pored mega-hotela i novih šoping centara nalaze se udžerice. Zbog ogromne količine stranih (naročito kineskih) investicija, mislim da je ovo poslednji trenutak kada se može videti ta "stara" Šri Lanka. Za 5 godina računam da će sve biti modernizovano, barem u Kolombu i drugim većim mestima.

 

Ako imate polupansion u hotelu, osim nekih grickalica/sokova/ručka realno nemate na šta da trošite novac osim na izlete i suvenire. Državna prodavnica "Laksala" (nešto kao nekadašnja Narodna radinost) prodaje ručno rađene suvenire iz cele Šri Lanke po standardizovanim cenama i bez cenjkanja. Pored toga možete svratiti u jednu od milion zanatskih radionica/malih fabrika da kupite npr. batik, svilu, čajeve, začine, rezbarije, nakit, i slično. 

 

Temperatura je čak i sada veoma visoka (32C) i vlažnost je izuzetno visoka (80-90%). Računajte na to da ćete se znojiti i nosite odeću za presvlačenje. BITNA NAPOMENA: u hramove (čak i napuštene) se ulazi isključivo bez obuće, muškarci moraju da budu u pantalonama a žene moraju da budu u pantalonama ili suknjama ispod kolena i da im ramena budu pokrivena. Nije dozvoljeno slikanje selfija sa statuama Bude, pošto se smatra nepristojnim okrenuti Budi leđa (ima kreativnih načina da se ovo zaobiđe, ako baš morate). Nipošto nemojte slikati statuu Bude sa zadnje strane, kažnjivo je. 

 

Šri Lanka ima 3 službena jezika: sinhaleški, tamilski i engleski. Engleski ne govore svi ali mogu da vas razumeju dovoljno dobro da završite transakciju ili da vas upute gde treba. Ljudi su neverovatno ljubazni i uslužni, bez izuzetka. Za 11 dana koliko sam bio niko me nije ni preko pogledao! Naprotiv, čim vide da vam treba neka pomoć, oni pritrčavaju, trude se, čak i ako ne mogu oni da vam pomognu traže nekoga ko može... i da ne pomislite da rade to samo zbog napojnica, dešavalo mi se više puta da odbiju napojnice ili da moram da ih ubeđujem da uzmu. S druge strane, na više mesta ima "vodiča" koji pecaju napojnice ali ih možete izbeći ako želite. Najgori su u Sigiriji, gde pokušavaju da se prikače uz vas da bi vam pomogli da se popnete uz stepenice ili vratite dole. Ako vam treba pomoć, dogovorite se UNAPRED koliko ćete ih platiti, da ne biste posle bili u neprijatnoj situaciji. Ja sam recimo platio jednog dedicu u Viktorijinom parku u Kolombu koji mi je prišao, predstavio se kao baštovan u penziji i 2 i po sata me vodao kroz park da bi mi pokazivao drveće, cveće, ptice, životinje... nije mi bilo žao da dam pare.

 

Što se tiče hotela, kvalitet jako varira. Mogu da preporučim 2 od 4 u kojima sam bio: Mount Lavinia (južno od Kolomba) - ovo je bivša rezidencija britanskih guvernera, u kolonijalnom stilu, sve je dosta staro ali očuvano, a lokacija i ambijent su neprejebivi. Obroci u ovom hotelu su epski, švedski sto ima nekoliko desetina jela, što lokalnih, što internacionalnih. U Kendiju smo bili u hotelu Cinnamon Citadel koji je moderan, luksuzan i izuzetno udoban. Ako budem išao ponovo, gledaću da bukiram ova dva opet...

 

Raspored putovanja izgledao je ovako:

 

1. dan - Kolombo (šoping i razgledanje iz kombija)

2. dan - Kolombo (razgledanje iz kombija) - nakon ovoga sam tražio da me ostave u centru i proveo dobrih 5-6 sati pešačeći

3. dan - Pinnawala (sirotište slonova) i Dambulla pećinski hram

4. dan - Polonnaruwa (ruševine prestonice iz 11-13. veka) i Sigiriya (palata na vrhu stene)

5. dan - Kandy (Hram Budinog zuba)

6. dan - Kandy (Paradeniya botanička bašta, razgledanje grada iz kombija, uveče neki folklor)

7. dan - Kandy (još malo razgledanja), put ka moru

8-11 dan - Waskaduwa (hotel na moru)

 

Pošto mene more ne zanima preterano, iskoristio sam samo 8. dan da se okupam u okeanu i opustim pored bazena, a onda sam 9. dana upriličio izlet vozom za Kolombo, a 10. dana otišao sabajle u Mirissu na whale watching (što je trajalo 4 sata) i nakon toga u povratku obišao Galle (holandska tvrđava), svratio u memorijalni centar posvećen cunamiju koji je 2004. odneo preko 50 hiljada života na Šri Lanki, i na kraju svratio u jednu od mnogobrojnih sea turtle hatchery-a (ova se malo ozbiljnije bavi time od ostalih).

 

Sve u svemu, sve preporuke, ako imate neka pitanja tu sam :) 

 

Edited by Sammael
Link to comment
  • 3 weeks later...

Ja sam išao preko Ponte Travela. Aranžman me koštao oko 1.050 EUR + 40 za vizu + 300 i nešto za aerodromske takse + 300 i nešto za jednokrevetnu sobu + putno osiguranje. Sve u svemu oko 1.700 EUR. U cenu je uračunat avionski prevoz, smeštaj na bazi polupansiona u svim hotelima (imali smo 11 noćenja) i kružna tura po Šri Lanki sa svim izletima. Realno, ko ne kupuje suvenire, može da prođe sa još nekih 200-300 EUR za hranu/grickalice/napojnice/lokalni prevoz (verovatno i manje, u stvari). 

Link to comment
  • 4 years later...

Sve preporuke za Sri Lanku!

Pored svega sto se moze procitati u prethodnim postovima, dodao bih botanicku bastu u Kendiju, Elu i voznju vozom od Ele do divnog mesta Nuwara elya. Velika nadmorska visina, pa se i Sri Lancani penju da se ohlade. U njoj se vidi uticaj Britanaca, a u okolini su plantaze i fabrike cajeva. Posetio sam jednu i blame je da priznam da nisam znao da su zeleni i crni caj ista biljka. Lavlja stena vrh, toranj iznad Kendija strava i uzasan, nisam uspeo do kraja da se popnem. Klopa fantasticna i prejeftina. 15 dolara 2 supe, 2 jela I palacinke sa sveze rendanim kokosom. Naravno ne na plazi. Plaze u ovo doba su prihvatljive na severoistoku. Bio u Trinkomaleu i Nilaveliju. Uvatite nekog lokalca iz Nilavelija da vas odveze na Pidgeon island. Tu je mrestilište ajkula belorepki i to u plićaku i može da se snorkluje s njima. Nisu bezazlene, tako da pre zarona proverite ipak da nemate neku ranicu. Nema plime i oseke, nema plastike, nema trave, lisca, algi... Nema talasa. More mirno, za plivanje i kupanje. Nije lepo na oko kao Kenijsko, Zanzbirasko, Balinezansko, Ali na dodir mmmm. Bili smo I u jednom selu, busom pa tuk tukom, pa camcem pa volovskom zapregom. Stigli da spremimo rucak, cistimo i rendamo kokos. Upoznao decaka Masasa (11 godina). Radi 15 dana mesecno da zaradi za skolovanje i ucenje engleskog, zeli da postane pilot. Dali mu paket slatkisa iz Srbije, za Mamu zacin C i nesto para (vrv 2 meseca radi za to). Ljudi srdacni i nesposobni, zemlja prelepa. Upadoh i u red za socijalnu pomoc, lion strong fenomenalno pivo posebno uz ginger beer. Kacim slike kad dodjemo u Kolombo, sad kravisem na plazi. Paklen je tempo bio 15 dana, Ali zaista mnogo toga ima da se vidi. Zalim samo sto Sam posetio sirotiste za slonove. Bolji naziv je muciliste ☹️

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...