Jump to content
IGNORED

Smrt Staljina


copkillah

Recommended Posts

2 minutes ago, ultra plasticni said:

Ma to uopste nije isto, nije ni slicno, kakav Ausvic i Dahau, bas promasujes Kobni.

Kao satira on i prema kanonina nema uopste obavezu da moralizuje i eticki istrazuje masovne likvidacije ljudi, niti ima pravo da istrazuje razloge zasto je do toga doslo, to prosto nije u opisu satire po definiciji, to rade istorijski filmovi, najcesce pogresno, zato sto uvek ispadne lose kad se stvari preozbiljno shvataju na filmu.

Primer ti je Dr Strejndzlav, za koji mislim da mozemo da se slozimo da je izdrzao vremenski test, iako tretira preozbiljnu temu na apsolutno satirican nacin. 

 

Dobro, pa ne mora da opisuje i moralizuje, nego eto da priđe ovako kao što ovaj film prilazi masovnim likvidacijama građana SSSR-a. Što nema takvog filma? Građani SSSR-a su u filmu dehumanizovani, nisu likovi, osim par nebitnih.

Drugo, ako ćeš već da se baviš time šta je satira, a šta nije, onda ćeš videti da satira i nije žanr u kome se pojavljuju istorijske ličnosti, ili ako se pojavljuju (nije po definiciji i veoma je retko), onda su fikcionalizovane i ne postoji ova ideja o kojoj govori Anduril - da se obaveste Rusi o tome, pošto se u Rusiji ništa o tome ne zna.

 

I dalje ne vidim - u čemu je razlika - zašto nemaš film koji na ovaj naćin  prikazuje ljude koji su organizovali i sproveli u delo genocid nad Jevrejima?

 

Film se usput, nikako ne kopča na Rusiju danas, niti autore filma ič boli uvo za Ruse i njihove probleme. Što se vidi iz filma, vrlo dobro.

Link to comment

Mislim da nije moguce snimiti satiru koja na ispravan nacin tretira temu staljinovih cistki npr jer se sa takvim stvarima ne sme igrati. To onda ne bi bila satira nego neka istorijska drama sto je meni licno smrtno dosadno. Ako me vec takve teme zanimaju citacu tone knjiga napisane sa takvim parametrima. Ja nemam pojma da li je takva nesatira snimljena ili nije, ne poznajem toliko savremenu rusku kinematografiju i mislim da je prevashodno moralna obaveza ruskih filmadzija da takav film snime. Sto nas neminovno dovodi do veze sa savremnim trenutkom u ruskom filmu: takav film bi iz vizure nekakvih cenzora mozda bio protumacen kao kritika Putina, kao novog cara i vrhovnog vodje, koji je samo na korak od toga da ispod sibirskih cetinara sakriva radne logore, bas kao i Staljin npr

Link to comment
10 minutes ago, ultra plasticni said:

Mislim da nije moguce snimiti satiru koja na ispravan nacin tretira temu staljinovih cistki npr jer se sa takvim stvarima ne sme igrati. To onda ne bi bila satira nego neka istorijska drama sto je meni licno smrtno dosadno. Ako me vec takve teme zanimaju citacu tone knjiga napisane sa takvim parametrima.

 

Pa, dobro, a šta ja pišem sve vreme?

S tim što je i ovaj film, šta je da je, smrtno dosadan.

10 minutes ago, ultra plasticni said:

Ja nemam pojma da li je takva nesatira snimljena ili nije, ne poznajem toliko savremenu rusku kinematografiju i mislim da je prevashodno moralna obaveza ruskih filmadzija da takav film snime. Sto nas neminovno dovodi do veze sa savremnim trenutkom u ruskom filmu: takav film bi iz vizure nekakvih cenzora mozda bio protumacen kao kritika Putina, kao novog cara i vrhovnog vodje, koji je samo na korak od toga da ispod sibirskih cetinara sakriva radne logore, bas kao i Staljin npr

 

Pusti ti sad svoje pretpostavke o tome šta se dešava u Rusiji, nego gugl, imdb, pa vidi pronađi - takvih filmova, što tv emisija, dokumentarnih emisija je snimljeno dosta, knjiga je napisano o tome dosta i to još u sovjetsko vreme.

A ovaj film veze s vezom nema sa Rusijom danas, najviše zbog toga što ni ljudi koji su ga radili nemaju nikakve veze s Rusijom niti ih se ona ikako tiče.

 

edit - i da da ponovim:

Quote

zašto nemaš film koji na ovaj naćin  prikazuje ljude koji su organizovali i sproveli u delo genocid nad Jevrejima?  

 

 

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Razumem da se ne razumemo.

 

Ja sam prvo stekao utisak da je ovaj film iz tvog ugla deplasiran zato sto je snimljen 50 godina posle dogadjanja koja opisuje, te da je svaki njegov drustveni angazman jalov zato sto se ne bavi likvidacijama jevreja, zatim da je smrtno dosadan.

 

Meni su sve ove tvoje (i Andurilove, da ne bude zabune) zamerke nebitne jer ne pokusavam da tumacim film sa nekog podrucja politicke platforme, uprkos tome sto je u svakom slucaju smesten u odredjenu epohu koja je odnela sa sobom milione zivota, vec mi je film i vise nego dobar upravo zato sto prevazilazi ocekivanu ozbiljnu reakciju koju osnovano ocekujes od njega, drugo, zato sto su svi glumci maestralno razigrani i sve puca od britkog humora britanskog tipa itd

Link to comment
3 minutes ago, ultra plasticni said:

Razumem da se ne razumemo.

 

Ja sam prvo stekao utisak da je ovaj film iz tvog ugla deplasiran zato sto je snimljen 50 godina posle dogadjanja koja opisuje, te da je svaki njegov drustveni angazman jalov zato sto se ne bavi likvidacijama jevreja, zatim da je smrtno dosadan.

 

Meni su sve ove tvoje (i Andurilove, da ne bude zabune) zamerke nebitne jer ne pokusavam da tumacim film sa nekog podrucja politicke platforme, uprkos tome sto je u svakom slucaju smesten u odredjenu epohu koja je odnela sa sobom milione zivota, vec mi je film i vise nego dobar upravo zato sto prevazilazi ocekivanu ozbiljnu reakciju koju osnovano ocekujes od njega, drugo, zato sto su svi glumci maestralno razigrani i sve puca od britkog humora britanskog tipa itd

 

Nije samo "smešten u epohu koja je odnela x života", nego je o ljudima koji su te živote odneli.

Mislim, ja se slažem da film ne treba tumačiti sa područija političke platorme, i mislim da i ne postoji nikakvo ozbiljno bavljenje politikom u filmu. 

Stvarno ne bih mogao da se složim sa ostalim u drugom pasusu, tim pre što i ja itekako volim engleski humor, a ovaj film je i u odosu na In the Loop, i u odnosu na razne tv britanske hitove tipa  Human Remains ili ono o Bastardu, apsolutno nesmešan i jalov. I likovi su nerazigrani i preslabi, naročito u odnosu na mogućnosti glumaca koji ih igraju.

A naravno da je film užasno bajat (što je sigurno mana) i da su ga, rekoh,  radili ljudi kojih se to ne tiče (što je još veća mana, iz koje proizilaze sve slabosti filma):

Link to comment

Kobni, o sličnostima sa i razlikama od The Thick of It/In The Loop/Veep imaš ovde. Death of Stalin priča počinje od 35. minuta, i to citiranjem Branka Milanovića for whatever reason, ali sve su ljudi u pravu. 

 

Ukratko: bitna razlika je samo to što likovi koji plivaju u autoritarnim strukturama moći ovde rizikuju život, a tamo samo karijeru. Inače likove predstavlja vrlo slično: ili su cinici ili su slabići, norrmalne ljude mašinerija odstranjuje. To je IMHO osnovna tema ovog filma, ta lična drama slabih ili ciničnih ljudi - nikako Staljinove čistke na kojima ti insistiraš. One su ovde samo kulise, kičasto prenaglašene zbog klasičnog britanskog dizanja nosa na užase socijalizma, ali ipak samo kulise.

 

Splitujte Staljina slobodno, BTW.

Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...