Jump to content
IGNORED

Samoubistvo ili ne?

Bujodrag

Recommended Posts

Ma gde mora..nista se na svetu ne mora.  Gadna nam je tema u PM. 

Sta god i kako god..uvek kada deluje neizdrzivo, daj sebi sansu jos jedan dan, jednu nedelju, mesec ili godinu. Da se cuda ne desavaju, ne bi ni postojala kao pojam u vokabularu. 

25 minutes ago, maheem said:

ne znam kog đavola osuđujete samoubice zbog nerazmišljanja o ljudima koji ih vole. ružno je i egoistično

e ovo

hteo u jednom trenutku da se ogradim, pa kao necu posto sam "obecao" da se necu vise javljati

sa jedne strane da, ljudima treba skretati paznju da taj njihvo eventualni korak nikako nije samo licni cin i da ono (a jako cesto u tim slucajevima) "olaksacu i vama" skoro pa nikad ne vazi

ali isto tako je jako bitno povuci granicu i nikako ne osudjivati samoubice, jer kao sto rekoh, veliki broj njih je i sam svestan tog uticaja, a upravo se i vode pomenutim "olaksanjem (i)za okolinu"

Mislim da nista od ovog sto je napisano ne vazi za suicid pod nadzorom lekara, koji doduse ne postoji u Srbiji. Nema mentalne bolesti, odluka mozda zaista donosi olaksanje okolini, a sigurno i osobi koja pati od neizlecive bolesti. Da li vidite i lose strane ovog medicinskog postupka, pod uslovom da se zaista primenjuje kada je kraj blizu, a pacijent u mukama? Da li treba uzimati u obzir i sta porodica misli?

5 minutes ago, braca said:

A zašto slobodan čovek ne bi imao pravo da se jednostavno odjavi ?

Ćao zdravo, bilo je lepo dok je trajalo, meni dosta... 

zato što crkva ne odobrava takav postupak.

1 minute ago, slepa živana said:

zato što crkva ne odobrava takav postupak.

Rekao sam slobodan čovek. Onaj kome neka crkva diktira život za mene nije slobodan.

Edited by braca

Definiši šta znači slobodan onda.

Da li je neko ko recimo ima ženu i sitnu decu koju tek treba izvesti na put slobodan čovek?

Edited by mraki

Ne znam, verovatno nije bar dok deca nisu izvedena na put. 

Mada sa čisto filozofske strane jeste, na njemu je da se odjavi ili ne imajući to sve na umu. Ima mnogo primera gde čovek nestane iz života dece i bez samoubistva. Ja recimo nikad nisam upoznao oca, tako da mi je svejedno da li je negde odlutao ili se obesio za prvu šljivu. 

Evo, da se i ja javim. 

Pre nekih godinu dana sam intenzivno razmišljao u samoubistvu, ne o filozofskim aspektima tog pitanja, nego kako da ga ga izvedem.,što jednostavnije..

I onda sam odustao. Ali ne zato što nisam smislio dobar metod, naprotiv.

6 hours ago, foto said:

Bujo, tvoje teme u poslednje vreme bas ne valjaju. Mozda bi mogao da porazgovaras sa nekim strucnijom o ovim dilemama koje te muce. Dobar je ovaj nas forum ali nije bas strucan.

Izvini, ne zelim da te uvredim. I sam u teskim trenucima porazgovaram sa dr, mr, fr... i bude mi bolje ili jasnije. 

Sve najbolje

Foto

Heh, nakon 8+ godina u vezi sa psihoterapeutkinjom i feministkinjom, nakon studiranja filozofije, zar mislš da će mi razgovor sa "nekim" reći nešto novo?

6 hours ago, pbg12345 said:

"da bi odgovorili na to pitanje, najpre treba odgovoriti na pitanje sta je drustvo..." :) 

razmisljajuci o samoubistvu, uvek sam dolazio do toga da je neprihvatljivo, jer  jbg ime laze, nema tu niceg "samo"

dok god ima neko, na ciji zivot to utice to nije (samo) licni cin

a i nekako, za to uvek ima vremena :)

ako se covek na to odluci danas, sutra vec nece biti u prilici

ako danas odustane, uvek su tu sutra, prekosutra

Kakvo god da je društvo, samoubistvo je lični čin, tu nema dileme. Odatle to "samo"

5 hours ago, pbg12345 said:

a ti si ozbiljan. verujem da ti je ostalo urezano

za nepozeleti bilo kome

ja sam od najranijeg detinjstva ziveo sa pokusajima samoubistva

blizak clan porodice je pokusao samoubistvo u nekoliko navrata

tesko se nositi sa tim

pogotovo od onog trenutka kad mi je lekar specijalista kao tinejdzeru saopstio "da se po pravilu kod takvih slucajeva uvek i zavrsi samoubistvom"

nije se zavrsilo tako

izvinjavam se na glupim upadicama malopre i pokusajima "sale", mislim da tema neizbezno odlazi u tom smeru posle milanovog posta

a pridruzujem se foto-u, jer i uz najbolje namere, nije forum mesto gde se ozbiljno moze razgovarati na ovu temu

Uh, ja sam odrastao sa pokušajima samoubistva i psihičkim bolesnicima. I kad vidiš koliko se oni muče a spasa nema, poželiš da umru, bezbolno. Da se ne muče dalje.

5 hours ago, Vapad said:

hm...

Sreo sam se sa tri suicida u životu, jedan u srednjoj školi i dva u porodici, kasnijih godina. To su strašne stvari koje ostavljaju traga na kompletnom okruženju i ne mogu se nikako izbrisati. Svaki od tih suicida je imao jasan motiv, ali šta god da se završilo time u životima svih koji su osobu imali u nekom od svojih krugova nastala je jedna mračna i teška praznina koja je ipak mnogo drugačija od toga kada neko umre, makar to bila i potpuno iznenadna smrt ili nesreća. Ja razumem cilj bežanja u smrt, jer je ponekad život jako težak. Ali, ako voliš nekoga, na bilo koji način, ne bi mu trebao tako nešto načiniti.

Dugo sam mislio da postoji momenat, neki zamišljeni i udaljeni, kada nema nade, kada si teret, kada je lakše, tebi i druima. Ali nije. Gledajući kako mi ćale dve godine jako polako, teško i tužno vene, nestaje i umire skontao sam da nema tog momenta, da je svaki tren, svaki sekund, bitan. Svaka reč. Pogled. Tanani stisak ruke. Ne bih menjao ni za šta. Nije dobro završiti bez toga. Možda bi neko mogao diskutovati nešto o dostojanstvu toga da sam sebi oduzmeš život svojom rukom i izborom, da ne bi bio siromašan, gladan, bolestan, nepokretan, u pelenama... ali... ne znam. Duboko se ne slažem. Treba živeti, težiti besmrtnosti ako je moguće. Jer, nema drugog života. I nema ničega posle njega.

4 hours ago, pt 2.0 said:

Ovaj post treba izdvojiti, a temu spaliti do temelja.

Ovaj post svakao treba sačuvati i izdvojiti jer je odličan, ali, Point, topik ne treba spaliti, treba razmišljati, treba pokušati doživeti nešto novo, ja samo za tim novim patim, dosadjujem se. Imam 40 godina a osećam se kao starac. A pre dve godine sam bio mladić. Šta se promenilo?

Pa, prosto, nema ničeg novog.

I imao sam iskustva slična Vapadovim ali ne i ista tako da mi njegova priča mnogo znači. 

1 hour ago, Bujodrag said:

Heh, nakon 8+ godina u vezi sa psihoterapeutkinjom i feministkinjom, nakon studiranja filozofije, zar mislš da će mi razgovor sa "nekim" reći nešto novo?

Naravno da hoće.

6 hours ago, Bujodrag said:

Naravno. Ako naravno imaš nove momente u životu. 

I na kraju, nisu svi psihoterapeuti podjednako dobri. I što je isto jako važno, nisu svi psihoterapeuti psihoanalitičari. To sa studiranjem filozofije nisam skontao.

8 hours ago, Bujodrag said:

Ovaj post svakao treba sačuvati i izdvojiti jer je odličan, ali, Point, topik ne treba spaliti, treba razmišljati, treba pokušati doživeti nešto novo, ja samo za tim novim patim, dosadjujem se. Imam 40 godina a osećam se kao starac. A pre dve godine sam bio mladić. Šta se promenilo?

Pa, prosto, nema ničeg novog.

I imao sam iskustva slična Vapadovim ali ne i ista tako da mi njegova priča mnogo znači. 

Mislila sam da mi onaj komentar bude i poslednji, ali kad čačkaš - reći ću još i ovo:

Ne vidim kakve veze ima ovaj topik, a posebno kakve veze ima moj komentar koji si citirao sa potrebom da ti doživiš nešto novo.

Vapadov post sam izdvojila jer je jedini intelektualno i emotivno pošten post na temi (bio u tom trenutku dok je tema još bila na Chit-chatu ).

Da ponovim - teme na laičkom forumu koje govore o samoubistvu bih brisala u letu. Jer se nikad ne zna ko čita i u kom stanju čita, a doprinos onih koji pišu svakako nije psychology frontier stuff. Slično mislim za teme o depresiji, npr, koje se neretko pretvore u međusobno glađenje depresivaca koje niko drugi ne razume, i kontraproduktivne su za izlazak iz začaranog kruga.

Takođe, tvoja potreba da latentno tu i tamo opečeš deo tela pa nam slikaš, provučeš po vocapu povremenu nit o oduzimanju sopstvenog života ili otvaranje tema o smrti one way or the other izaziva u meni potrebu da ti lupim virtuelnu šamarčinu. Dakle, slobodno onaniši nad smrću - but not on my fucking watch!

I poslednje, o samoj temi, iz ugla potpunog laika: razlikujem 2 vrste samoubistva. Jedno je eutanazija ovog ili onog vida (kada je osoba potpuno razumna i sposobna da sagleda posledice svog čina, odluka je svesna, i najčešće je u pitanju neki oblik za njih nedostojnog života koji im je preostao, obično usled teške i neizlečive bolesti; tu čak postoji iskrena briga za voljene i želja da im se ne bude na teretu). Drugo je samoubistvo kao pokušaj da se okonča jeziv psihički bol koji osoba oseća od trenutka kad otvori oči do trenutka kad ne zaspi ponovo. To je nepromenjiv intenzitet bola, nema odmora od njega, taj bol tišti do izluđivanja, nema zamajavalice koja može da te odvoji, nema ničega. Ceo svet je oko tebe, iza debelog staklenog zida. Svi ti ljudi što viču pa otkud sad to, delovala je tako srećno, bila je tako mlada, pa imala je sve u životu, vanrednu lepotu i pamet i uspeh, stvarno ne razumem - oni su sa druge strane. Sa tvoje strane su najgori krici sopstvene duše koje čovek može da zamisli koji izlaze 24x7. Sve što osoba koja je u tom stanju misli jeste da je u paklu direktno i ne vidi način da objektivnu stvarnost percipira drugačije.  I na kraju, nakon dovoljno dugo dana pomisli -ako ovako treba da mi izgleda život od sada, bolje je da me nema.

Iz mog tupog ugla ovu prvu kategoriju - videti Vapadov post. A za ovu drugu kategoriju - kvaka je u tome što to stanje nije stalno i što može da se prevaziđe uz pravilnu stručnu pomoć. Retki su oni koji sami povuku osigurač i iskoče u život na vreme, češći oni koji ne dožive da stručnu pomoć dobiju.

Najkorektnije za igricu života jeste da se odigra pošteno, svim srcem i do kraja, bez obzira na raspodelu karata, početne uslove, ishode ovoga ili onoga. Tako sad mislim o tome.

P.S. Smrt temi!!!

Edited by pt 2.0
  • radisa locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...