Jump to content
IGNORED

Midterms 2018 and beyond


theanswer

Recommended Posts

On 21.10.2020. at 22:32, Gojko & Stojko said:

Ono što se promenilo poslednjih godina je da su neke industrije koje su obično oko univerzitetskih centara u državama unije doprinele velikom rastu troškova života u okruženju pa je došlo do ubrzanja razlike u zaradama. 

Ovo vrijedi za CA, ali ne i za Northeast ili Midwest. Pogotvo ne za IL.

 

On 21.10.2020. at 22:32, Gojko & Stojko said:

A ta razlika u zaradama je uvek postojala, ako pogledaš pravo-na-rad (right-to-work) države, videćeš da svih šest država konfederacije koje si ti naveo imaju right-to-work, dok svih pet država unije nemaju right-to-work. Pri čemu je RTW čista ideološka stvar, i čak smatraju da usled toga i dolazi do razlike u univerzzitetima i koncentraciji visokotehnoloških poslova u non-RTW državama.

Što se korupcije tiče, prihvatam da to dobro vidiš korupciju u svom okruženju, ali to da je u državama bivše konfederacije ona manja nego u državama unije koje su "prepisale" koncept iz Čikaga meni zvuči vrlo proizvoljno (ili ima prizvuk toga da u državama bivše konfederacije gazde uspevaju da ne plate radnike koliko treba). Kažu da je izvesni narandžasti preduzetnik platio nekih 25 miliona zelembaća studentima njegovog univerziteta u Njujorku koje je prethodno ošišao pa su ga tužili, dočim je izbegao plaćanje studentima njegovog univerziteta na Floridi. Razlici u dva ishoda je kumovala gospođa državni tužilac Floride, koja je kasnije, khm, zaposlena od starne istog tog narandžastog preduzetnika da ga brani od šutiranja iz najviše državne stolice u kojoj još uvek sedi. Uostalom, evo ga ovde izveštaj o korupciji u svetu 2019. godine, ponavljam da su na vrhu po odsustvu korupcije listom zemlje liberalne demokratije koje su značajno levlje ustrojene od US i da bi se po tome dalo pretpostaviti da su i u okviru US "levlje" države manje korumpirane od "desnijih".  A ovde ima opšran rad o tome kako RTW utiče na visinu plata, u proseku je razlika preko 15%.

 

SaE

Pa po ovome bi trebalo da je useljavanje u te drzave sporije ili cak negativno (ko bi isao tamo gdje se manje zaradjuje/lose zivi), a ne obrnuto.  Stavise,, neko bi mogao zakljuciti da je RTW dobra stvar, cim ljudi hrle da se presele u te drzave. 

 

No u jednom  dijelu si u pravu: moja je greska sto sam termin korpucija upotrebio presiroko.  Ono sto sam mislio je zapravo klasicna korupcija + nefunkcionalna javna uprava + rezultirajuca poreska obaveza koja proizlazi iz te (uglavnom demokratske) korupcije i klijentelizma. Ako se pogelda stopa totalnih poreskih nameta i stopa iseljavanja iz takvih drzava ociglenda je korelacija, a vjerujem i uzrok.

 

Druga stvar gdje si u pravu je da korpucija nije samo demokratski trademark: druga strana te iste medalje je corporate welfare kojoj su republikanci skloni, a tu imam priimjer Foxcona iz neposrednog komsiluka i o kojem pisem na onom drugom topiku.

 

 

Link to comment
On 21.10.2020. at 23:13, ObiW said:

Ima tu još nešto osim prostog poredjenja cene rada. Kada su Azijske kompanije otvarale fabrike automobila u Americi, to su radile u konfederalnim državama a ne tamo gore u Peterovom komšiluku. A zašto ne, u Mičigenu bar ima školovanih radnika za to? Većina će reći “pa zato što je cena radne snage po satu manja u jednom Tenesiju nego u Mičigenu”. Jeste, ali u cenu troškova ulaze i bezbednosne regulative koje fabrika mora da ispuni, a koje su mnogo strožije u državi koji ima sindikat radnika u automoto industriji (Mičigen), nego onoj koja nema (Tenesi). U ovoj prvoj su povrede/nesreće na radu redje nego u ovoj drugoj. Dakle radiš za manje, ali su ti zato šanse za prevremenu invalidsku penziju veće. Ako preživiš, naravno.

Mislim da je ovo, sto rece G&S, proizvoljno, OSHA, UL i ostale regulacije su to odavno iznivelisale, tako da je zastita na radu najmanje vazna stavka u toj odluci, a pogotovu u auto-industriji. Veca je sansa da nastradas ako radis u bolnici nego u fabrici auta:

 

https://www.bls.gov/web/osh/summ1_00.htm#soii_as_t1.f.5

 

Ono gdje regulacija pravi razliku su prava radnika kod zaposaljavnja i otpustanja, te zakoni o zastiti okoline. Tu neke drzave ili imaju "flekisbilniije" zakone (RTW, sto rece G&S) ili zazhmure na jedno oko kod primjene istih. Ponovicu slucaj Foxconna gdje je republikanski guverner dozvolio Foxconnu da uzme vise vode iz jezera Michigan nego sto je paktom ciji je drzava WI jedan od potpisnika, dozvoljeno. Srecom po jezero, Foxconn nikad ni nije sagradio funkcionalnu fabriku. Ili gori primjer BP rafinerije u Indiani gdje im se tolerise svasta sto nebi trebalo.

Link to comment
On 21.10.2020. at 23:13, ObiW said:

Ima tu još nešto osim prostog poredjenja cene rada. Kada su Azijske kompanije otvarale fabrike automobila u Americi, to su radile u konfederalnim državama a ne tamo gore u Peterovom komšiluku. A zašto ne, u Mičigenu bar ima školovanih radnika za to? Većina će reći “pa zato što je cena radne snage po satu manja u jednom Tenesiju nego u Mičigenu”. Jeste, ali u cenu troškova ulaze i bezbednosne regulative koje fabrika mora da ispuni, a koje su mnogo strožije u državi koji ima sindikat radnika u automoto industriji (Mičigen), nego onoj koja nema (Tenesi). U ovoj prvoj su povrede/nesreće na radu redje nego u ovoj drugoj. Dakle radiš za manje, ali su ti zato šanse za prevremenu invalidsku penziju veće. Ako preživiš, naravno.

A da se osvrnem i na ovaj dio: Japanci su bili prvi i Toyota je prvu fabriku u Americi otvorila u CA (Freemont, JV sa GM, sad je tamo Tesla), a Honda u OH, Mazda u MI (JV sa Fordom), Mitsubishi u IL. Nijedn od drzava nije bila u konfederaciji. Nissan je jedini izuzetak, oni su otisli u TN. Tek u zadnjih 20-ak godina Korejanci, BMW, VW i Daimler idu u "konfederaciju". 

 

Ubr, radinici u VW-oj fabrici u Chattanooga, TN su vise puta glasali protiv ulaska u sindikat, jer su ociglendo procijnili da je taj sindikat onako kako je trenutno ustrojen, sveukupno stetan za njihove interese. 

Link to comment
1 hour ago, Peter Fan said:

Mislim da je ovo, sto rece G&S, proizvoljno, OSHA, UL i ostale regulacije su to odavno iznivelisale, tako da je zastita na radu najmanje vazna stavka u toj odluci, a pogotovu u auto-industriji. Veca je sansa da nastradas ako radis u bolnici nego u fabrici auta:

 

Ja sam pre jedno 3 godine procitao detaljan clanak o sansama da nastradas u (Hundai ili Kia) fabrici negde na jugu. Ja sada ne mogu da nadjem (cini mi se da je clanak bio u Rolling Stone), ali je bio opis kako su se radnici zalili na uslove rada, roditelji upozoravali omladinu da ne ide tamo, ali sta ces... to je jedino gde si mogao da se zaposlis za pristojne pare i normalne radne sate. I onda ide opis kako je jedna devojka (22) stradala, supervizor koji je bio iz Koreje pobegao sa lica mesta kada su radnici hteli da ga tuku (nije hteo da pomogne kada se devojka zaglavila u masini), rodbina ne moze da tuzi jer nema para a nema ko da pomogne (sindikata nema), devojka je naravno bila samohrana majka sa dvoje dece kako to vec biva sa devojkama tog uzrasta u konfederaciji, i sve tako kontra toga sto ti pricas ovde.

 

1 hour ago, Peter Fan said:

 

Ubr, radinici u VW-oj fabrici u Chattanooga, TN su vise puta glasali protiv ulaska u sindikat, jer su ociglendo procijnili da je taj sindikat onako kako je trenutno ustrojen, sveukupno stetan za njihove interese. 

Mogu misliti to dobrovoljno glasanje dok korporacija benevolentno to posmatra sa strane. Pogotovo dole na jugu.

Edited by ObiW
Link to comment
41 minutes ago, ObiW said:

Ja sam pre jedno 3 godine procitao detaljan clanak o sansama da nastradas u (Hundai ili Kia) fabrici negde na jugu. Ja sada ne mogu da nadjem (cini mi se da je clanak bio u Rolling Stone), ali je bio opis kako su se radnici zalili na uslove rada, roditelji upozoravali omladinu da ne ide tamo, ali sta ces... to je jedino gde si mogao da se zaposlis za pristojne pare i normalne radne sate. I onda ide opis kako je jedna devojka (22) stradala, supervizor koji je bio iz Koreje pobegao sa lica mesta kada su radnici hteli da ga tuku (nije hteo da pomogne kada se devojka zaglavila u masini), rodbina ne moze da tuzi jer nema para a nema ko da pomogne (sindikata nema), devojka je naravno bila samohrana majka sa dvoje dece kako to vec biva sa devojkama tog uzrasta u konfederaciji, i sve tako kontra toga sto ti pricas ovde.

 

Mogu misliti to dobrovoljno glasanje dok korporacija benevolentno to posmatra sa strane. Pogotovo dole na jugu.

Uopste ne sumnjam da je bilo tako, samo to je sporedna stavka, vec sam naveo sta je vaznije.

 

Glede UAW i VW, poenta je da UAW odavno vise nije relevantan radnicima kao nekad sto je bio.

Link to comment

Evo nasao sam taj slucaj:

 

https://www.osha.gov/news/newsreleases/region4/12142016

 

"This senseless tragedy could have been prevented if Regina Elsea's employers had followed proper safety precautions," said Dr. David Michaels, assistant secretary of labor for Occupational Safety and Health. "In addition, it is unfortunate that Hyundai and Kia, who set strict specifications on the parts they purchase from their suppliers, appear to be less concerned with the safety of the workers who manufacture those parts."

In 2015, Dr. Michaels traveled to Korea and met with Hyundai and Kia's top managers, warning them of hazardous conditions at their suppliers, explaining to them that the automobile firms' production policies were endangering workers at the suppliers' factories.

"Kia and Hyundai's on-demand production targets are so high that workers at their suppliers are often required to work six and sometimes seven days a week to meet the targets," said Dr. Michaels. "It appears that - to reduce its own costs in meeting these targets - this supplier cut corners on safety, at the expense of workers' lives and limbs."

OSHA issued willful citations to Ajin USA for:

  • Failing to utilize energy control procedures to prevent machinery from starting up during maintenance and servicing.
  • Exposing workers to caught-in, struck-by and crushing hazards by allowing them to enter a robotic cell without shutting down and securing hazardous stored energy according to safety procedures.
  • Failing to provide safety locks to isolate hazardous energy.
  • Exposing employees to crushing and amputation hazards due to improper machine guarding.

Cisto krsenje zakona.

Link to comment
2 minutes ago, Peter Fan said:

Evo nasao sam taj slucaj:

 

https://www.osha.gov/news/newsreleases/region4/12142016

 

"This senseless tragedy could have been prevented if Regina Elsea's employers had followed proper safety precautions," said Dr. David Michaels, assistant secretary of labor for Occupational Safety and Health. "In addition, it is unfortunate that Hyundai and Kia, who set strict specifications on the parts they purchase from their suppliers, appear to be less concerned with the safety of the workers who manufacture those parts."

In 2015, Dr. Michaels traveled to Korea and met with Hyundai and Kia's top managers, warning them of hazardous conditions at their suppliers, explaining to them that the automobile firms' production policies were endangering workers at the suppliers' factories.

"Kia and Hyundai's on-demand production targets are so high that workers at their suppliers are often required to work six and sometimes seven days a week to meet the targets," said Dr. Michaels. "It appears that - to reduce its own costs in meeting these targets - this supplier cut corners on safety, at the expense of workers' lives and limbs."

OSHA issued willful citations to Ajin USA for:

  • Failing to utilize energy control procedures to prevent machinery from starting up during maintenance and servicing.
  • Exposing workers to caught-in, struck-by and crushing hazards by allowing them to enter a robotic cell without shutting down and securing hazardous stored energy according to safety procedures.
  • Failing to provide safety locks to isolate hazardous energy.
  • Exposing employees to crushing and amputation hazards due to improper machine guarding.

Cisto krsenje zakona.

Da, to je to. Hvala sto si se potrudio. :thumbsup:

Link to comment

Da su preduzeli mjere koje je trebalo, ne samo da bi djevojka ostala ziva, vec bi ih kostalo 1/20 kazne. To je rutinska stvar , ja sam shokiran kratkovidoscu.

Edited by Peter Fan
To su bukvalno 2 stuba laserkih zavjesa, jedan prekidac i 20 linija PLC koda.
Link to comment
On 21.10.2020. at 17:57, theanswer said:

 

 

Na Floridi kada se obuhvate svi trenutni glasovi, glasalo je skoro 4 miliona ljudi već. Demokrate imaju prednost od 483.000 glasova. Ali bi broj glasova poštom trebao da uspori a broj glasova in person da se povećava narednih dana što bi ovu dramatičnu razliku trebalo da smanji. Verovatno bi neki target u zavisnosti od izlaznost i procenta ljudi koji je već glasao na Floridi pre izbornog dana trebao da bude oko 300k za demokrate da bi bili komforni da dobijaju. 

 

 

Više od 50 miliona ljudi je glasalo prema novim updateima. Ali, da ne bude da Demokrate već otvaraju šampanj piće, ova prednost od 483k je sada 395k posle par dana ranog in person glasanja. Još dosta vremena je ostalo ali se čini da će i izlaznost ruralnih glasača opet biti dobra bar u južnim državama. 

 

Nasuprot tome u Pensilvaniji recimo je već glasalo milion demokrata a oko 200k republikanaca. Sa tim da za razliku od Floride, PA nema istoriju masovnog glasanja poštom i ranog glasanja uopšte. 

Link to comment
4 minutes ago, Fins fleet said:

2016. je u Floridi glasalo 9M ljudi ukupno, tako 10% na 4M nije nimalo zanemarivo.

 

Nije zanemarivo ali trend je ka republikancima trenutno. Dešava se širom Amerike da demokrate sada glasaju poštom i ranije nego ikad, otuda i ove brojke sve. Videćemo, FL će nam dati par dana pred izbore dobar osećaj gde se trka nalazi. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...