Jump to content
IGNORED

Lični kadar


April

Recommended Posts

3 minutes ago, ToniAdams said:

gojko i stojko superduhovit, lolchina

Pa nisam to ja, to je pesma duhovita

 

 

Ovo sam ja iz 2005. o Hilkoutovom filmu:

 

"The Proposition" Džona Hilkouta, scenario i muziku je napisao Nik Kejv.

Film je vrlo surov, tako da nije za one sa slabijim stomakom (npr. za one sto nisu mogli da odgledaju "Irreversible", ili "Korene" sa bičevanjem Kunta Kintea). Medjutim, takav je bio i svet koji se opisuje u filmu - australijski outback sa kraja 19. veka. U isto vreme, scenografija je spektakularna (ne vredi da se gleda van bioskopa sa temeljno velikim platnom), a i gluma je odlična. Gaj Pirs, Rej Vinstoun, Deni Hjuston kao stariji brat (nešto kao Marlon Brando iz "Apokalipse"), Džon Hart kao lovac na ucene - čovek je kao otelotvorenje uvrnutih likova koje pamtite iz italijanskih stripova EsseGesse. Emili Votson, Dejvid Venam, svi su uživali da se oprobaju u ovoj ekranizaciji prepoznatljive poetike Nika Kejva.

Svuda prisutne muve, nasilje Engleza nad Ircima i Aboridžinima, Iraca nad Englezima, Aboridžina nad Aboridžinima, sve je tu. Nakon (kakva je ovo ironija) molitve "For this that we are about to receive now, thank you Lord" stiže (ocekivano) iznenadjenje. I na kraju Gaj Pirs kao Martin Šin - silno.

 

SaE

 

Link to comment
  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    15

  • Filozof manijak

    12

  • Meazza

    12

  • Ras

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

fala brt. al rekli smo vec da je poenta objasniti zasto je odredjeni kadar nama bitan. jako volim the propositon, kao i sve kaubojce de je kejv pisao mjuz.

 

jel ti ono el topo gore? to bas ne volim.

Link to comment
5 minutes ago, ToniAdams said:

fala brt. al rekli smo vec da je poenta objasniti zasto je odredjeni kadar nama bitan. jako volim the propositon, kao i sve kaubojce de je kejv pisao mjuz.

 

jel ti ono el topo gore? to bas ne volim.

"Plavi vojnik" je prvi film za koga se sećam da sam kao klinac imao noćne more zbog uvodne scene masakra. Uopšte mi nije bilo iznenađenje kad sam saznao da je ovde i u Americi prilično nepoznat film, a da je kod nas bio često na TV. "El Topo" je po meni otelotvorenje ukorenjenog nasilja koje bi recimo zahtevala neka ekranizacija Bolanjove "2666", ili Ljosine "Rat za smak sveta" (film koji je po ovoj knjizi snimljen mi nije ostavio ni približno jak utisak kao knjiga).

 

SaE

Link to comment
5 hours ago, Gojko & Stojko said:

"Plavi vojnik" je prvi film za koga se sećam da sam kao klinac imao noćne more zbog uvodne scene masakra. Uopšte mi nije bilo iznenađenje kad sam saznao da je ovde i u Americi prilično nepoznat film, a da je kod nas bio često na TV.

 

Pokušavam da povežem kadar koji si izabrao i ovo što si napisao: napad na indijansko selo i masakr, odakle je kadar uzet dešavaju se na kraju filma. Jedino ako ne misliš na napad Indijanaca na konvoj koji se dešava na početku?

Slažem se da su te scene masakriranja indijanskih žena i dece u red najpotresnijih na filmu ikada i da sam bio šokiran onim što gledam (prvi put davno na TV-u, poput tebe).

 

Inače sam za ovu temu hteo jedan sasvim drugačiji kadar iz istog ovog filma, iz scene kada su Kresta (Candice Bergen) i vojnik vezani sa rukama na leđima i vojnik zubima pokušava da pregrize kanape vezane oko Krestinih zglobova, a njena se minimalna haljinica povlači i otkriva guzu.

Nemam film pri ruci da bih isekao taj kadar, ali za ilustraciju će poslužiti ovaj koji prethodi (sa imdb):

 

https://www.imdb.com/title/tt0066390/mediaviewer/rm3465754368

 

Ostalo može i da se zamisli.

 

Edited by Ras
Link to comment
14 hours ago, Ras said:

Pokušavam da povežem kadar koji si izabrao i ovo što si napisao: napad na indijansko selo i masakr, odakle je kadar uzet dešavaju se na kraju filma. Jedino ako ne misliš na napad Indijanaca na konvoj koji se dešava na početku?

Slažem se da su te scene masakriranja indijanskih žena i dece u red najpotresnijih na filmu ikada i da sam bio šokiran onim što gledam (prvi put davno na TV-u, poput tebe).

 

14 hours ago, Duci Simonovic said:

Na kraju filma je masakr

Izvinjenje - film sam samo jednom gledao na TV-u kao mali, ono što mi se najviše urezalo u pamćenje je taj masakr i od toga sam posle imao noćne more. Siguran sam da sam ga gledao pre nego što su nas u školi vodili da gledamo film "Seljačka buna" sa Šovagovićem, u kome ima vrlo eksplicitna scena kada leti glava od udarca, što mi  je takođe skoro jedino što mi je ostalo u pamćenju od filma. Pošto je "Seljačka buna" iz 1975., kada sam ja završio prvi i pošao u drugi razred osnovne škole, pretpostavljam da su nas vodili da ga gledamo u drugom razredu. Kako se vreme od tada promenilo - ovde deca u tom uzrastu iz dnevnog boravka idu organizovano da gledaju "Kristofer Robin".

 

SaE

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

MV5BMzAxOTg5M2UtYTQ1YS00ODJlLTlmOGItYzNm

 

Pre 40 godina...kao da mi je burazer

 

p.s. Obratiti pažnju na scenografiju Gagine kućice u Klasi - maestro Miodrag Mirić. Imao sam čast da ga upoznam pred sam odlazak, upao mi je u studio u BIGZ-u, radio Pljačku Trećeg Rajha, te godine je i umro. Mi nismo imali pojma ko je on, ali nas je kompletno pomerio energijom i duhom. Tek kasnije smo saznali kakav frajer nas je posetio.

 

Centar_Film-Nacionalna_klasa-06.jpg

Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...