Jump to content
IGNORED

Lični kadar


April

Recommended Posts

Ovo nije topik o jednom i samo jednom kadru kog se plašite, plačete,pamtite ili sanjate. Ovo nije ni oda filmskoj fotografiji, razrešenju ili karakteru. Ovo je samo niz ličnih sekvenci koje još svetle i kad zatvorite oči.

 

Za početak, niz mojih 5 kadrova iz domaćih filmova:

 

5. Vrhovi Zelengore - tifusari

 

1963658865_5-Zelengoratifusari.thumb.JPG.79c18e6c3165d01c940d76bd8944f4bf.JPG

Moćni Zdravko Velimirović izabrao face, ja gledao u bivšem bioskopu Zvezdara, današnji Zvezdara teatar. Jeza uz kićmu.

 

4. Bure baruta, boks

212654257_4-Burebarutaboks.thumb.JPG.af61bc489e38d9135c7a88c011c45043.JPG

Jebeš se sa Svetlanom?

Kakva minijatura, jebote. Kakav uvod u priču o nasilju. Ne volim Paskaljevića, ali ovo je...savršeno. Obratiti pažnju na Gagin pogled - niko sem njega nije umeo da igra na taj kratak trenutak kad samo sevne okom.

 

3.  Grlom u jagode - završna

1535035392_3-Jagodeomladosti.thumb.JPG.3aaed147e64ded1d819fb218665142f9.JPG

Manje više opšte mesto, pijani splav i plavo jutro, disertacija Živka Zalara. Karanović je u svojim radovima uvek imao savršenu fotografiju, ali ovde ima i Diklića, Berčeka i Lepog Jovicu.

 

2. Skupljači perja - guske

1183887861_22-Skupljaciperja.JPG.ef0dbb7be5cd00f91381308f009dedc1.JPGđenju

Ovo više nema - Uroš Predić u izvođenju Tomislava Pintera. Em se pitam kako je izveo da se guske ovako savršeno kreću, em se u celoj Vojvodini ne bi dalo skupiti jedno ovoliko jato. Pjur art.

 

1. Ko to tamo peva - Rastanak

2010589030_1-PajaRastanak.thumb.JPG.14fcb929755e3a3ca4e06ea51ab55b14.JPG

Paja je bio veći od svih.Glumio je licem, borama, brkovima, palčevima. Prvo mi pada na pamet da nije imao dece; hiljadu pitanja.

 

 

Link to comment
  • Replies 199
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    15

  • Filozof manijak

    12

  • Meazza

    12

  • Ras

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super tema

 

Donald saterlend iz rimejka badisnecersa, poslednji kadar. Sa sve gajdama koje sviraju malo pre tog momenta u pozadini, i scene potpuno praznog i naizgled spokojnog parka. I onda skapiraš da je i on, poslednji čovek na zemlji, postao ljuštura bez mozga i da će u budućnosti raditi kod sns za sendvič.

 

Majk Majers koji stoji i čeka u dvorištu. Prvi put sam gledao helouin sa babom i dedom na moru. Morao sam sa njima da spavam u krevetu. Bio sam doduše nešto mlađi.

Ono što me je sasralo nisu bile scene nasilja, nikad me krv i pocepano meso nisu plašili, već ta nepokretnost, postojanost i neminovnost. Kao smrt ka kojoj se krećemo.

 

Ono resetanje na kiši iz road to perdition. Ja prvi ne volim spotovsku estetiku u ozbiljnim filmovima, ali ono mi je fenomenalno. Možda zato što ta scena i može da bukvalno samostalno funkcioniše, ima sve, uvod, razradu i zaključak.

 

Finale divlje horde, odnosno momenat kad se svi zajedno, kao jedan, okreću za 180 i kreću nazad i počinju da se smeju. Ali ne histerično, nego iz srca. Kapiram da mi je želja da i sam odem na taj način. 

 

Ljuba tadić koji ubija četnike u svirepome, uz pomoć vernog psa. Nema nekog objašnjenja pametnog, prosto mi je to valjda najgotivnija egzekucija ikada na domaćem filmu a možda i šire. 

Link to comment

Najduži dan kada Werner Pluskat ugleda saveznike na horizontu. 

 

Variola vera kada nadju domara u podrumu. 

 

I've seen things you people wouldn't believe...

 

E pa proći će ko ti na ispitu - Kursula i Putnik

 

Braća po materi, klanje na početku

Link to comment
2 minutes ago, 3opge said:

jel sad treba da pogadjamo koji je film?

 

 

O izvinjavam se, mash.

 

Od kadrova koji vise odgovaraju topicu:

 

galipolje, pre nego sto iskoce iz rova dugi kadar

boormanov ekskalibur dve scene: pocetak kad se mlate po mraku s bakljama i pred kraj, scena na konjima kad drvece pocinje da lista dok oni prolaze

mislim da je kozara, dugi krupni plan kad dete pokriva majku liscem

 

Link to comment

I Kjubrik. Skoro svaku scenu iz odiseje u kojoj se pojavljuje monolit sam sanjao. Plus jedan od verovatno najboljih rezova ikad: kad koskica koju je majmun bacio u vazduh rotira i onda rez na svemirski brod. Jedan rez, par miliona godina.

Link to comment
55 minutes ago, Filozof manijak said:

Ovo kao neka travestija Poslednje večere? :huh:

 

Od Viridijane sve do Branaghinog Ubistva u Orijent ekspresu iz prošle godine na pragu tunela na zapadnoj granici Srema. Tajne večere na filmu su tema za ceo jedan posebni topic...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...