Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

Ja sam se ovih dana bas neprijatno iznenadila koliko su grad i gradjani neprijateljski raspolozeni prema ljudima sa decom u kolicima. Ne znam da li je tako bilo i pre posto sam prvi put u toj situaciji, ali to da maltene niko nece da propusti osobu sa kolicima na uskim trotoarima ili kada treba da se zaobidje neki rusvaj poput onog na Trgu mi je doslo kao jedan samar. Ljudi precesto ne gledaju ispred sebe cak i kad ne drndaju telefone (ili jednostavno ne haju), pa sam nekoliko puta skocila u stranu da mi ne bi udarili bebu u nosiljci na grudima..

A nije da su ljudi sa bebama nevidljivi deo populacije, na svaka dva koraka vidim neku drugu mamu.

 

Od sad mi je pesacki prelaz kod Doma omladine za izbegavanje u toku dana; tu ne moze da se prodje izmedju kola koji preprece raskrnicu, a danas bukvalno nisam mogla da proteram kolica na pesackom prelazu koliko su bili blizu jedni drugima - a cak ni nemam neka nabudzena. Da ne pricam koliko me je realno strah dok prelazim ulicu, mnogo sam se opustila u Svabiji a postala dodatno osetljiva zbog malog kepeca.

Link to comment

ja pak po holandiji vidjam zene kako iz busije iskacu na ulicu sa kolicima ispred, pod svim mogucim uglovima, sve trtljajuci nesto u mobilni. uopste ne gledaju levo-desno, a kolica guraju sto vise napred, valjda da ublaze udar automobila u sebe. jednom sam se uparkiravao, budzim se napred nazad, i u jednom momentu u retrovizoru ugledam zenu sa kolicima kako protrcava iza mene.

Link to comment
21 minutes ago, Miralem said:

ja pak po holandiji vidjam zene kako iz busije iskacu na ulicu sa kolicima ispred, pod svim mogucim uglovima, sve trtljajuci nesto u mobilni. uopste ne gledaju levo-desno, a kolica guraju sto vise napred, valjda da ublaze udar automobila u sebe. jednom sam se uparkiravao, budzim se napred nazad, i u jednom momentu u retrovizoru ugledam zenu sa kolicima kako protrcava iza mene.

 

Sto ima veze sa problemom neprohodnih trotoara za pesake u Beogradu, Srbiji -- kako?

Link to comment
1 minute ago, Miralem said:

bicikl je za siromahe, takoreci 1 negativni statusni simbol koga mi iz bogatijih suburba izbegavamo.

A, ne: mi iz jos bogatijih, obicavamo da par fensi bicikala okacimo na specijalne nosace svog ogromnog dzipa i provozamo se okolo, demonstrirajuci svoje zelenilotm... :fantom:

Link to comment

:D 

 

Inace, razlika izmedju vozaca, biciklista i pesaka je samo u kolicini raspolozivih konjskih snaga: sto se Beograda tice, bahatost i bezobrazluk su podeljeni srazmerno, sa sve opstom kurcoboljom za potrebe i prava drugih.

Link to comment
1 hour ago, Miralem said:

ja pak po holandiji vidjam zene kako iz busije iskacu na ulicu sa kolicima ispred, pod svim mogucim uglovima, sve trtljajuci nesto u mobilni. uopste ne gledaju levo-desno, a kolica guraju sto vise napred, valjda da ublaze udar automobila u sebe. jednom sam se uparkiravao, budzim se napred nazad, i u jednom momentu u retrovizoru ugledam zenu sa kolicima kako protrcava iza mene.

zajebavas da i u holandiji ima krajisko naselje?

sta si ti radio medju tim casnim svetom?

Link to comment
16 hours ago, I*m with the pilots said:

Ja sam se ovih dana bas neprijatno iznenadila koliko su grad i gradjani neprijateljski raspolozeni prema ljudima sa decom u kolicima. Ne znam da li je tako bilo i pre posto sam prvi put u toj situaciji, ali to da maltene niko nece da propusti osobu sa kolicima na uskim trotoarima ili kada treba da se zaobidje neki rusvaj poput onog na Trgu mi je doslo kao jedan samar. Ljudi precesto ne gledaju ispred sebe cak i kad ne drndaju telefone (ili jednostavno ne haju), pa sam nekoliko puta skocila u stranu da mi ne bi udarili bebu u nosiljci na grudima..

A nije da su ljudi sa bebama nevidljivi deo populacije, na svaka dva koraka vidim neku drugu mamu.

 

Od sad mi je pesacki prelaz kod Doma omladine za izbegavanje u toku dana; tu ne moze da se prodje izmedju kola koji preprece raskrnicu, a danas bukvalno nisam mogla da proteram kolica na pesackom prelazu koliko su bili blizu jedni drugima - a cak ni nemam neka nabudzena. Da ne pricam koliko me je realno strah dok prelazim ulicu, mnogo sam se opustila u Svabiji a postala dodatno osetljiva zbog malog kepeca.

Рекао бих да је проблем прелаза код Дома онај хаос на Тргу Републике. Нагурали су огромну количину људи на неке узане пролазе, и зато је сад тамо пичвајз који се прелива около.

Тамо где је гужвањац етикеција пада у воду.

Кад сам улазио у градски превоз са децом, ако није било гужва сви би ми устајали (чак и кад је било слободног места), а у препуном бусу кад је требало места било је повуци потегни да дођемо до места.

 

Link to comment

Uz podivljali urbanizam, povećan broj stanovnika (u Beogradu) a bez odgovarajuće saobraćajne infrastrukture, uzrok za sve opisano treba tražiti i u navikama (kolima do kafića) i nepoznavanju i nepriznavanju saobraćajnih propisa (glupi su propisi: .https://www.google.rs/amp/s/www.espreso.rs/amp/230293/ispovest-vozaca-koji-je-na-brankovom-mostu-vozio-u-kontra-smeru-to-su-glupi-propisi-zasto-moram-da-vozim-kako-mi-kazu )

 

Uveren sam da bi trebalo izraditi nove testove o PSP i finansirati testiranje svih građana (uključujući pešake i bicikliste jer oni ne prolaze nikakvu formalnu obuku za učestvovanje u saobraćaju).

 

Tek po završenom testiranju bi trebalo zaista sprovesti punu kontrolu poštovanja saobraćajnih propisa (politička volja je prva prepreka realizaciji) i sprovesti doslednu primenu zakona.

 

Paralelno bi trebalo sprovesti hitne mere koje bi obesmislile korišćenje automobila za individualni, svakodnevni, prevoz: urediti mrežu javnog prevoza, načiniti je udobnim, pouzdanim i jeftinim rešenjem za sve. 

Link to comment

Pa ne.

Gradska uprava, ako razmatramo samo Beograd, ne čini gotovo ništa kako bi se poboljšali uslovi života u koje spada i saobraćaj.

Urbanizam je tipičan primer za ilustraciju.

U ovim uslovima se lako nalazi opravdanje za haos na svim nivoima saobraćaja (odlaze vozači autobusa, nema dovoljno vozila javnog gradskog  prevoza, manjak parking mesta za preveliki broj automobila, parkiranje na pešačkim komunikacijama...) čime se onemogućava primena zakona.

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...