Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

17 hours ago, Venom said:

Post se odnosi na komentare ovog tipa:

 

 Kad grad bude obezbedio elementarne uslove i/ili naterao investitore da poštuju propise, tad možete da mi solite pamet o nepropisnom parkiranju.

 

U prevodu ako hocemo da preuzmemo trotoare za pesake, moramo prvo da omogucimo parking negde drugde. OK.

 

Ja samo pitam da li je neko ko je preuzeo trotoar duzan da omoguci alternativu ovom coveku gore. Pritom to gore je benigno. Realnija slika je ivicnjak, 20 parkiranih automobila i nemogucnost da uopste pridjes trotoaru.

 

Cini se kao nedozvoljeno :D .

 

Ako se post odnosi na komentare tog tipa, stvarno mislim da usmeravaš fokus na poprilično nezastupljene stavove na ovom forumu. Kao što i sam kažeš

 

Quote

Postoje i manje razumni ljudi kod kojih se stvar svodi na "zabole me". Ja te tu ne prepoznajem, kao ni 99% ljudi koji su nesto napisali ovde.

 

Link to comment

Uzgred, jutros je jedna kokoška vozila trotinet niz ulicu u kojoj živim. Ladno ima zvonce na trotinetu.

 

Starija gospođa se spušta niz ulicu i pored sebe vuče kofer na točkićima. Ide svojim ritmom. S leđa joj dolazi trotinet. Vozačica ladno trubi gospođi da se pomeri, ova se sva ispresecala, na vreme se sklonila.

 

Ja sam ubeđen da ova vozačica nema nikakvu svest da to što radi nije u redu. Prosto, trotoar je njen koliko i svih drugih, nema veze što se ona vozi a drugi hodaju. 

Link to comment

Pa ne znam šta da ti kažem. S pravom smo frustrirani zbog zauzimanja trotoara nepropisnim parkiranjem. Ali sa tim automobilima barem znaš na čemu si - oni stoje (osim kada se parkiraju, je li). Sada imamo nesvesne vozače trotineta - nesvesne da su vozači, na to mislim - na trotoarima, koij misle da pešaci treba njima da se prilagođavaju. Pritom, ja mogu samo da zamislim kako na pojavu trotineta gledaju ljudi sa nekim problemima u kretanju i/ili ljudi u godinama. 

 

 

A sada drugi rant. Parkiranje u zoniranim delovima Beograda, ali na površinama koje nisu označene kao parking mesta. Najčešće ispred drveta, kod hidranta, bandere, i sl. 

 

Ovaj grad može solidno para da namlati samo na naplati kazni za nepropisno parkiranje. Ali nema ko da to uradi izgleda. Radnici Parking servisa samo zaobilaze ove automobile. Pa mi koji plaćamo parking i propisno parkiramo ispadamo budale. Pored toga, nepropisno parkirani automobili obično izlaze na kolovoz, jer nema dovoljno prostora da se parkiraju celom dužinom u tom prostoru u nastavku drveta ili hidranta. Ovo nije baš bezbedno ni za vožnju, a naročito ako si parkiran pored takvog vozila pa treba da se uključiš u saobraćaj. Ne vidiš da li ti neko dolazi. Znači, ili neka legalizuju sadašnje stanje pa da znamo da standardi ne stanuju više ovde, ili da reše problem. Ovo sada je skroz besmisleno stanje. 

Edited by pacey defender
Link to comment
6 minutes ago, pacey defender said:

......

Pritom, ja mogu samo da zamislim kako na pojavu trotineta gledaju ljudi sa nekim problemima u kretanju i/ili ljudi u godinama. 

 

 

(.....)

Ja kad idem ulicom, gledam da uvek idem uz zid zgrade ako je ima. Em tako mogu lako da se oslonim rukom ako zapnem ili se umorim em oni što jure, trče, voze obično idu sredinom trotoara pa su manje šanse da me obore. Štap mi je najčešće u desnoj ruci ali ako je zid s desne strane, prebacim štap u levu.

Link to comment
33 minutes ago, pacey defender said:

Ovaj grad može solidno para da namlati samo na naplati kazni za nepropisno parkiranje. Ali nema ko da to uradi izgleda. Radnici Parking servisa samo zaobilaze ove automobile. Pa mi koji plaćamo parking i propisno parkiramo ispadamo budale. Pored toga, nepropisno parkirani automobili obično izlaze na kolovoz, jer nema dovoljno prostora da se parkiraju celom dužinom u tom prostoru u nastavku drveta ili hidranta. Ovo nije baš bezbedno ni za vožnju, a naročito ako si parkiran pored takvog vozila pa treba da se uključiš u saobraćaj. Ne vidiš da li ti neko dolazi. Znači, ili neka legalizuju sadašnje stanje pa da znamo da standardi ne stanuju više ovde, ili da reše problem. Ovo sada je skroz besmisleno stanje. 

 

Ovaj grad ozbiljne pare i mlati naplatom kazni, siguran sam da je to znacajan deo budzeta a i SNS kolaca. 

Problem je sto nema dovoljno parking mesta, i ta druga kola moraju negde da stanu. Isto tako, problem je sto ne mozes jebati ljude u mozak svakodnevno, jer onda nastaje rant i nezadovoljstvo. Znaci, jedna pauk kazna u 6-12 meseci je sasvim ok, tri mesecno su veliki problem. 

Tako rade kod mene u kraju, jednom godisnje se pojave i pociste sve zivo, sigurno namaknu hiljade eura za noc, i onda ih nema vise pola godine. Ljudi malo po malo se vrate parkiranjem na ta neobelezena mesta jer prosto nemaju kud.

 

Ne branim nikoga, samo pokusavam da objasnim situaciju. Bilo bi dobro kada bi se naslo neko sistemsko resenje pa da ovoga vise ne dolazi.

Link to comment

Nije baš da nemaju kud. Ima i do namernog izbegavanja plaćanja parkinga. 

 

Ali generalno - grad mora da napravi više parking mesta jer ova vozila neće nestati sa ulica. Kupljena su legalno, plaćeni su porezi, redovno država uzima pare od registracije, znači, tu su da ostanu.

 

Ovo kako su zonirali u mojoj ulici pre desetak godina je baš loše urađeno. Ima gomila bačenog prostora - pravili su bandere i hidrante na udaljenosti od otprilike 1 1/2 parking mesta od susedne prepreke i onda imaš mesto za samo jedno vozilo. 

 

Druga krajnost je Desanke Maksimović, gde mislim da su išli na miminum potrebne širine za jedno parking mesto. Na nekim mestima čak ne postoji linija sa obe strane, već deo linije predstavlja uzdignuta ogradica oko drveta. Taman da sjebeš gumu. 

Link to comment

Ovde kod mene u kraju bukvalno nema gde da se stane. Takodje je krs zonirano, ali ima i previse automobila, a i u ulici je u poslednjih 10 godina sagradjeno bar 10 zgrada na mestu gde su bile neke udzerice ili male zgrade. Ti svi stanari su sigurno doneli jos gomilu automobila na ulice, niko o tome ne vodi racuna, izdaju se dozvole ko na pokretnoj traci.

Link to comment
2 hours ago, Venom said:

Biciklisti van kontrole, spasavajte zene, decu i Sammaela

 

 

 

Ja se zalažem za ukidanje svih semafora i većine besmislenih saobraćajnih znakova, laješ na pogrešno drvo. Uzgred, kao što sam napisao pre par strana, ja sam u ovoj holandskoj varošici bio nedavno. Kao i u pomenutom Utrehtu. Na oba mesta sam se osećao daleko prijatnije i bezbednije nego u Kopenhagenu.

Link to comment
3 hours ago, pacey defender said:

Uzgred, jutros je jedna kokoška vozila trotinet niz ulicu u kojoj živim. Ladno ima zvonce na trotinetu.

 

Starija gospođa se spušta niz ulicu i pored sebe vuče kofer na točkićima. Ide svojim ritmom. S leđa joj dolazi trotinet. Vozačica ladno trubi gospođi da se pomeri, ova se sva ispresecala, na vreme se sklonila.

 

Ja sam ubeđen da ova vozačica nema nikakvu svest da to što radi nije u redu. Prosto, trotoar je njen koliko i svih drugih, nema veze što se ona vozi a drugi hodaju. 

 

Baš me zanima da li bi se dotična tako ponašala i na kolovozu i sa punim pravom očekivala da se auto ispred nje pomeri kako bi ona brže prošla. Pretpostavljam da ne, i da je tu logika "Na trotoaru ću da se bahatim jer mi se može, a na kolovozu ću da pazim, jer jbg, rizik". E, pa nećemo tako, drugovi. U Beogradu je odavno uspostavljen princip da na pešacima može da se iživljava ko kako hoće, trotinetaši su se savršeno uklopili u to (čast izuzecima, evo, stvarno verujem da npr. Hazard to ne radi), i budući da je tako, nemam apsolutno ni promil razumevanja za njihovu potrebu da stignu brže do željenog odredišta, ne oznoje se & budu cool. Jednostavno, dok se ne obezbedi potrebna infrastruktura u vidu posebnih traka za njih i bicikliste, na trotoar ne sme da im bude dozvoljeno i kraj priče.

 

A najbolje je kad se dve trenutno aktuelne problematike na temi iskombinuju, pa tako ideš trotoarom koji je toliko zakrčen parkiranim automobilima da dve osobe jedva mogu da se mimioiđu, a u susret ti nailazi idiot na trotinetu koji ne pokazuje nikakvu nameru da uspori ili ne daj bože zaustavi se (scena od juče). Na kraju sam morao bukvalno da nalegnem uza zid kako bih izbegao sudar.

Link to comment
23 hours ago, pacey defender said:

Ako se post odnosi na komentare tog tipa, stvarno mislim da usmeravaš fokus na poprilično nezastupljene stavove na ovom forumu. Kao što i sam kažeš

 

 

 

Ok pejsi, ali stvarno ne moras da budes policajac ovde. Pravis od stvari koje pisem nesto licno. Pricamo o saobracaju u Srbiji, i saobracaju generalno.

 

To sto sam napisao nije samo problem Srbije, a i u Srbiji je samo najekstremniji primer. Dakle ako uzmes nekom mesto koje ne smes i kazes da nisi ti kriv sto investitor nije napravio parking mesto i to neko treba tebi da resi, onda bi bilo fer da objasnis kako ces resiti problem koji si napravio drugim ljudima. Moze das se argumentuje do prekosutra, ali ako se parkira na trotoaru neko ispasta. A drugi ljudi su ludi sto se bune, posto je jasno da mora negde da se parkira.

 

Ili ako krenes na pesacki prelaz i doceka te skripa guma, sta ce se desiti? Pa u bar pola situacija ce ti reci da si ti lud. Jeste da je vozac morao da uspori, ali ti ces da ostanes bez glave, pa bolje cekaj da ti se neko smiluje i stane. To sve imas u nekom obliku i van Srbije, utoliko manje ekstremno koliko je saobracaj manje ekstreman. Postovao sam one kampanje za vecu paznju biciklista. Pa se trazi veca paznja da ne dodje do udaranja vratima, tzv. dooring, iako je za to 100% krivac onaj sto izlazi iz automobila. Dakle ako je to problem, onda kampanja treba logicno da se usmeri na putnike u automobilu. Ali ne, pravi se kampanja da biciklisti paze. Ako se nesto desi, trebalo je bolje da pazi. I nije nosio kacigu, ludak.

 

Razlog za sve to je IMHO vrlo jednostavan i ocigledan: automobil se tretira kao nesto sto ne moze da se promeni, on je tu, pa je tu i svi ostali treba tome da se prilagode. Ne slazem se s tim i to je tema mozda i bitnija od ovog privremenog ludila u Srbiji. Nije lose sto moderises, ali vise me zanima sta o tome mislis. Da li je bolje ovo gore, ili ovo dole?
 

6256.jpg?width=880&quality=45&auto=forma

Edited by Venom
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...