Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

Koliko biciklova može da stane na vrh igle?  
Mislim da je ovaj topik dobro mesto da se to napomene.

edit: ne mora da se splituje, može komotno ceo topik na metafiziku, pošto podzemni parking za bicikle u Utrehtu ima veze sa životom taman toliko koliko i anđeli što se guraju na vrhu igle

Edited by Frile
Link to comment

12,500 bike parking spaces = 17,000m²

11,000 car parking spaces = 325,000m²

ili

Houston, TX: Total area for rights-of-way plus off-street parking: 64.7%

ili

automobil u Utrehtu zauzima istu kolicinu mesta kao i automobil u Beogradu.

ili

automobil manje u Beogradu oslobadja isto toliko mesta za normalan zivot kao i u Utrehtu

 

Upotrebi mastu ako i dalje nije jasno. Ili u prevodu: idi troluj negde drugde.

Link to comment

OK za automobil manje, a kako da se teleportujem do posla sa periferije Beograda? Evo neću u centar, neću ni blizu kruga dvojke. Ne daj bože da zatreba da se prebacim sa jednog na drugi kraj grada. 

 

Čime i kako?

Utrehtskim gradskim prevozom? Biciklom po utrehtskoj biciklističkoj stazi?

Ja trolujem, a ti propovedaš nebuloze noskich style

Link to comment
On 25.7.2019. at 13:35, pbg12345 said:

oni trotineti sa motorom, sto ih je sve vise po gradu, jel ono treba da ide po trotoaru ili kolovozu?

gledajuci ih po gradu stekao sam utisak da im nekako nigde nije mesto :D

 

Reče mi neko da je video na TVu da to u našem zakonu jednostavno ne postoji, nije tretirano, nije regulisano a nije ni zabranjeno.

 

Ja kad vozim, ako je veća i prometnija ulica vozim po trotoaru (pod uslovom da je dovoljno velik i da nije krcat pešacima) jer me je strah da vozilo koje ide maks. 20 km/h vozim po ulici gde jure automobili 50-60+, kada je manja sporedna ulica gde je niže ograničenje i manje saobraćaja onda vozim ulicom. Više volim ulicom da idem i biram da idem tako sporednim uličicama. Kada ne mogu ni jedno ni drugo onda siđem i idem peške i guram, ili jednostavno izbegavam određene rute (tako npr. nikad ne idem Bulevarom ka gradu od Batutove, jer neću da idem kolovozom, a po trotoaru je nemoguće zbog gustine pešačkog saobraćaja). Generalno se ponašam kao da imam poslednji prioritet u saobraćaju, kada idem kolovozom propuštam kola, kada idem trotoarom silazim s trotineta čim pomislim da mi nadolaze neki pešaci koje ne mogu bezbedno da zaobiđem.

 

Kada postoji biciklistička traka vozim njom, i tu sam malo manje obazriv, mada traka s ove strane Save i Dunava ima jako malo i ove nove što su icrtane npr. u Takovskoj i Ruzveltovoj pešaci ne jebu dva posto, tako da ipak ono ne gazim ljude :D

Link to comment
53 minutes ago, Frile said:

OK za automobil manje, a kako da se teleportujem do posla sa periferije Beograda? Evo neću u centar, neću ni blizu kruga dvojke. Ne daj bože da zatreba da se prebacim sa jednog na drugi kraj grada. 

 

Čime i kako?

Utrehtskim gradskim prevozom? Biciklom po utrehtskoj biciklističkoj stazi?

Ja trolujem, a ti propovedaš nebuloze noskich style

 

Citao* sam skoro jednu stariju studiju o saobracaju u Nemackoj gde je iznesena ova teza:

 

1) svaki deo grada koji je posvecen automobilu (put, parking...) je automatski manje mesta za zivot

2) manje mesta znaci da se grad siri, pa su ljudi udaljeniji od centra, gde je najvise posla

3) sto su dalje od centra, neophodniji im je auto

4) sto vise ljudi vozi automobile, vece su guzve

5) resenje za vece guzve je vise kapaciteta za automobilski saobracaj

6) dakle jos manje mesta za zivot, go to 1

 

Sad da ne bi samo ti pitao, da pitam i ja: koliko bi blize bio obod grada kad ne bi ogroman deo gradske povrsine bio posvecen automobilu (sa tendencijom rasta)? Ovo dole je Houston, Texas. Slika je iz 2010. Crveno i zuto su parkinzi **.

 

Parking_Houston_v2.jpg

 

Ovo sto ja radim nije propovedanje, nisam zadovoljan trenutnom situacijom u Beogradu i nisam jedini. Vecina ljudi s kojima pricam na ovu temu se slaze, samo sto se "vise ne nerviraju, jer se ne isplati" (njihove reci). Kretanje peske nije bezbedno, za voznju biciklom da ne pricam.

 

Sto se tice resenja za Beograd, potcenjujes neke stvari:

* postoji veliki broj ljudi koji prelazi trivijalne udaljenosti automobilom.

* postoji veliki broj ljudi koji bi se rado kretali npr. biciklom, ali za to ne postoje uslovi

* postoji veliki broj ljudi koji ide na posao automobilom iako bi u normalnoj situaciji mogli i bez toga

 

I mislim najvaznije, postoji veliki broj ljudi koji bi promenili navike kad bi imali razlog za to. Uklanjanje svih tih ljudi sa ulica bi rezultovalo i mnogo boljim uslovima za sve ostale koji moraju da voze. Ali se to nikad nece desiti, jer ce svaki komentar o potrebi za smanjenjem broja automobila da se svrsta pod "nerealno propovedanje".

 

Ostavio sam link ka filmu o Groningenu. Mislim da je jedino resenje i za Beograd da neko planira grad sa ciljem: ...build beautiful places that you can walk on, bike on, and take transit on, and yes, even drive your can when you need to.

 

Automobili su ok. Zena dolazi po mene iznajmljenim autom danas (moram da prenesem jos neke stvari posto sam se selio, kupim dusek klincu za krevet itd. itsl). Ali mi ne treba za svaki dan. Ljudi kojima treba, ok. Tast i tasta mi zive na selu, realno nemaju drugi izbor osim da idu kolima. Ali: i kad idu kolima do grada, cesto parkiraju na okretnici tramvaja i onda idu gradskim prevozom.

 

Zasto ljudi malo ne bi pazili na to koliko mesta zauzimaju automobilom?

 

* lazem, morao sam da vratim knjige u biblioteku, pa sam samo prelistao pocetak.

** sa linka: No guarantee of perfect accuracy is given

Edited by Venom
Link to comment

3580.jpg?width=880&quality=45&auto=forma

 

The arrogance of space

Copenhagenize analysed a section of Hans Christian Andersen Boulevard to show how much space was given over to motor vehicles (red), compared with bikes (blue), pedestrians (yellow) and buses (green). Across the city bikes are used for 62% of commutes; yet get 7% of space. Cars are used for 9% of commutes; yet get 54% of space

Link to comment
38 minutes ago, Venom said:

 

Citao* sam skoro jednu stariju studiju o saobracaju u Nemackoj gde je iznesena ova teza:

 

1) svaki deo grada koji je posvecen automobilu (put, parking...) je automatski manje mesta za zivot

2) manje mesta znaci da se grad siri, pa su ljudi udaljeniji od centra, gde je najvise posla

3) sto su dalje od centra, neophodniji im je auto

4) sto vise ljudi vozi automobile, vece su guzve

5) resenje za vece guzve je vise kapaciteta za automobilski saobracaj

6) dakle jos manje mesta za zivot, go to 1

 

Sad da ne bi samo ti pitao, da pitam i ja: koliko bi blize bio obod grada kad ne bi ogroman deo gradske povrsine bio posvecen automobilu (sa tendencijom rasta)? Ovo dole je Houston, Texas. Slika je iz 2010. Crveno i zuto su parkinzi **.

 

Parking_Houston_v2.jpg

 

Ovo sto ja radim nije propovedanje, nisam zadovoljan trenutnom situacijom u Beogradu i nisam jedini. Vecina ljudi s kojima pricam na ovu temu se slaze, samo sto se "vise ne nerviraju, jer se ne isplati" (njihove reci). Kretanje peske nije bezbedno, za voznju biciklom da ne pricam.

 

Sto se tice resenja za Beograd, potcenjujes neke stvari:

* postoji veliki broj ljudi koji prelazi trivijalne udaljenosti automobilom.

* postoji veliki broj ljudi koji bi se rado kretali npr. biciklom, ali za to ne postoje uslovi

* postoji veliki broj ljudi koji ide na posao automobilom iako bi u normalnoj situaciji mogli i bez toga

 

I mislim najvaznije, postoji veliki broj ljudi koji bi promenili navike kad bi imali razlog za to. Uklanjanje svih tih ljudi sa ulica bi rezultovalo i mnogo boljim uslovima za sve ostale koji moraju da voze. Ali se to nikad nece desiti, jer ce svaki komentar o potrebi za smanjenjem broja automobila da se svrsta pod "nerealno propovedanje".

 

Ostavio sam link ka filmu o Groningenu. Mislim da je jedino resenje i za Beograd da neko planira grad sa ciljem: ...build beautiful places that you can walk on, bike on, and take transit on, and yes, even drive your can when you need to.

 

Automobili su ok. Zena dolazi po mene iznajmljenim autom danas (moram da prenesem jos neke stvari posto sam se selio, kupim dusek klincu za krevet itd. itsl). Ali mi ne treba za svaki dan. Ljudi kojima treba, ok. Tast i tasta mi zive na selu, realno nemaju drugi izbor osim da idu kolima. Ali: i kad idu kolima do grada, cesto parkiraju na okretnici tramvaja i onda idu gradskim prevozom.

 

Zasto ljudi malo ne bi pazili na to koliko mesta zauzimaju automobilom?

 

* lazem, morao sam da vratim knjige u biblioteku, pa sam samo prelistao pocetak.

** sa linka: No guarantee of perfect accuracy is given

 

+1 sve se slazem do u zarez

 

Nazalost nema izgleda da ce u Beogradu biti bolje, posto nam grad i drzavu vode serifske mafije, niko ne gleda dalje od sutra niti planski bilo sta radi. A nove zgrade samo nicu.

Link to comment
2 hours ago, Venom said:

* postoji veliki broj ljudi koji bi se rado kretali npr. biciklom, ali za to ne postoje uslovi

* postoji veliki broj ljudi koji ide na posao automobilom iako bi u normalnoj situaciji mogli i bez toga

 

I ja sam jedan od tih ljudi. Plus bih kao tvoji tašta i tast parkirao negde i dalje nastavljao prevozom (ili biciklom) - kada bi prevoz bio bolji (ili kada bi bilo bici staza u delovima grada gde je to moguće).

 

Već smo pričali o tome, biće da se razlikujemo u pristupima. Po meni, smanjivanja broja automobila treba da se desi na kraju, ne kao rezultat represivne politike već kao posledica postojanja alternative - pouzdanog i ekonomičnog gradskog prevoza, besplatnih parkinga po obodu grada, i kao posledica odgovorne i promišljene politike kontrole parkiranja (kažnjavanje nepropisnog parkiranja, uvođenje zoniranog parkiranja samo tamo gde zaista ima potrebe). Kako se gradski prevoz bude poboljšavao, tako bi se ti zamišljeni parkinzi selili dalje na obod, vremenom bi možda i nestali ako drugi vidovi prevoza postanu toliko dobri da posedovanje automobila postane nepotreban trošak.

Hvala na argumentovanom i konstruktivnom postu.

Link to comment

Ne, tu se 100% slazemo. To sam rekao i prosli put. Smanjenje automobila za mene ne znaci pravljenje kampanja ili zabrane, nego ponuda alternative. Zato i kacim primere sta neke od tih alternativa nose sa sobom (usteda prostora npr).

Link to comment

Procitao* sam knjigu Copenhagenize pre par nedelja. Guardian ovde ima par upecatljivih grafika iz knjige, sto je maltene sustina.

 

5645.jpg?width=880&quality=45&auto=forma

 

Ako zakljucis da za ovaj broj automobila nema mesta i das prioritet drugim vrstama saobracaja, ljudi ne bi sedali u automobil za svaku glupost. Ako bi brze stizali peske / biciklom / autobusom.

 

* ovog puta stvarno

Link to comment

E? Pa to je princip koji mi vrlo naopako i vrlo efikasno sprovodimo u Beogradu. Zatrpavanje grada automobilima i simultano visemesecno zatvaranje velikih saobracajnica, plus rekreativno blokiranje saobracaja zbog nekog Makrona...presedne ti zivot u kolima.

Link to comment

Nije bas tako, problemi sa "rekonstrukcijom" pogadjaju jednako i autobuse. Na stranu trenutna situacija, u vecini slucajeva je najbrze kretanje od tacke A do tacke B kolima. Sustina problema je da se putevi prave za automobile, uz poneku zutu traku. Ima dobar grafik i za taj primer:

 

6256.jpg?width=880&quality=45&auto=forma

Link to comment

Ma karikiram naravno, ali cinjenica je da ako zivis na pola sata peske od centra da ti je brze doci do centra tako nego bilo kakvim prevoznim sredstvom. Osim bajsom naravno, ali tu onda vuces druge probleme.

Link to comment

Generalno ja se slažem sa idejom da treba što manje gradski saobraćaj da se oslanja na automobile, ali ovi primeri sa zilijardama bicikala iz Danske i Holandije jednostavno nisu primenjivi na Beograd. Da se 60% ljudi vozi biciklom, to se u Beogradu neće desiti, jer prosto teren tome ne pogoduje. Više vožnje biciklom može da zaživi na NBG, u NS, Vojvodini generalno...ali mase koje se voze biciklima od centra do Mirijeva ili Banjice jednostavno nećemo gledati.

 

Kao primer priložio bih Cirih, grad u kome automobil nikako ne caruje, u kome postoji biciklistička kultura, biciklisti se poštuju u saobraćaju od strane vozača i pešaka, postoji razgranata infrastruktura za bicikle, nije problem uneti bicikl u tramvaj ili voz itd., ali je broj biciklista daleko daleko manji nego u Kopenhangenu, Amsterdamu, Utrehtu, Groningenu itd. jednostavno jer je grad vrlo brdovit.

 

Da ne govorimo o klimatskim uslovima, ti gradovi sa tonom biciklista uglavnom imaju vrlo blagu klimu, niti je zima mnogo hladna, niti je leto mnogo vruće.

 

Jedino ako bi se baš omasovili ovi električni trotineti (koji inače zauzimaju manje mesta na ulici od bicikla), pa da se to vozi izmešano sa malobrojnijim bicklima po zasebnim trakama itd.

 

U Beogradu, stvar se vrti oko javnog prevoza.

Link to comment

Te elektricne trotinete su masovno poceli da voze retardi koji trotoarom voze brze od 5km/h. Danas me jedan zamalo udario kada sam bukvalno zakoracio iz jedne ulice u drugu. Samo je proletio. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...