Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

12 hours ago, Venom said:

Ne postoje bahati biciklisti, makar ne u znacajnom broju.

 

you-got-this-champ-nobody-can-stand-insu

 

Možda si takav utisak stekao u Beogradu, ali po svemu sudeći bilo koja sredina sa razvijenom biciklističkom infrastrukturom i kulturom govori drugačije. U Beču ih pešaci otvoreno ne podnose, a čak su mi i normalni biciklisti-komjuteri potvrdili da je prevelik deo njihovih dvotočaških kolega od bici staza napravio trkačke.

Link to comment

Kad vec citiras, citiraj i ostatak posta: A new study from the Danish Road Directorate shows that less than 5% of cyclists break traffic laws while riding ... Studies elsewhere in Europe have previously found that the image of the law-breaking “Lycra lout” is wrong.

 

I pre toga sam postovao druge primere. Mislim da ljudi izvlace zakljucke na osnovu pojedinacnih slucajeva. Juce je tik pored mene projurio jedan (na mestu gde ne sme da vozi :ohmy:) i sta s tim? Jedan nenormalan na 100 normalnih.

 

Uopste, ta slika koju si postovao dovoljno govori: mozda tako izgledaju i ponasaju se u Americi, ali kad imas razvijenu biciklisticku kulturu, ne nosis tesne gace i zajebane cvikere da bi isao 40km/h, jer ne ides na tusiranje kad stignes na posao. Velika vecina ide 10-15km/h, u odeci u kojoj ce provesti dan, i drzi se pravila. U Beogradu sam stekao utisak da biciklista nema; u centru za pola prosle godine nisam video vise od jednog mesecno, pa ne znam koje zakljucke o ponasanju da izvucem.

Link to comment

Znači stekao si utisak da biciklista nema, ali imaš lično mišljenje da treba da ih bude?

 

Zona usporenog saobraćaja sa ograničenjem 10-20 km/h je trend koji sam gore pomenuo. Tu nema nikakvog fizičkog razdvajanja kolovoza i trotoara. Kod nas je to implementirano u Mišarskoj pa eto, možeš da se prošetaš do tamo da vidiš kako funkcioniše. 

 

Ja bih problem prvo rešio pretvaranjem svih dvosmernih uzanih ulica u jednosmerne i uvođenjem striktnog ograničenja od 30 km/h u njima, korišćenjem dobijenog prostora za iscrtavanje parking mesta tako da se oslobode trotoari, betoniranjem SVIH praznih napuštenih parcela koje su u vlasništvu grada i progalašavanjem za parkinge (koji se plaćaju, s tim što rezidenti u krugu od 1km imaju povlašćenu mesečnu cenu), i uslovljavanjem investitora koji grade šoping centre u rezidencijalnim četvrtima da moraju da grade bar 1 nivo podzemne garaže koja će biti javna i u sistemu parking servisa. Biciklisti i trotinetaši treba da imaju svoju traku tako da ne ugrožavaju ni pešake ni vozače, a ukoliko je nemaju treba da se kreću kolovozom, 1m od ivice - a ne da se provlače između automobila i onda prelaze na trotoar kad im je tako zgodnije i da ignorišu svetlosnu signalizaciju. 

Edited by Sammael
Link to comment

BTW, nisam odustao od teze da su biciklisti opasni jer to je moje jebeno lično mišljenje. Formirano na osnovu mojih ličnih iskustava. Isto kao što je moje lično iskustvo s tobom da si neverovatno iritantan lik, pa uprkos tome nastavljam diskusiju jer mislim da su ovo zaista važne teme za koje je potrebna diskusija. Ti, naravno, ne misliš da treba da se diskutuje, treba proterati automobile i naterati ljude da koriste nepostojeći javni prevoz i voze bicikle u brdovitom Beogradu isto koliko i u ravnoj Danskoj i Holandiji. Uzgred, nismo se do sada dotakli previše pitanja distanci i brojnosti populacije - tamo to nije problem jer mogu da najnormalnije unesu bicikl u autobus ili voz.  

Link to comment

Shared space je mozda interesantna diskusija, ali ako mi to kazes kao odgovor na to da automobili i pesaci u Beogradu danas ne mogu da se krecu istim putem onda je to cisti trol. Ne ljuti me ideja da hodam po ulici na kojoj automobili voze oprezno i sporo, i koja bi bila tako napravljena i uredjena, nego to sto danas moram da hodam po kolovozu na kojem oko mene pice automobili kao da ja nisam tu. To si do sada mogao vec 10 puta da shvatis. Ili ukratko:

 

> Znači stekao si utisak da biciklista nema, ali imaš lično mišljenje da treba da ih bude?

Imam misljenje da ne treba svaki pedalj Beograda ili bilo kog drugog grada da bude okupiran automobilom i to je cela tema ovde. Ni biciklizam konkretno, ni GSP konkretno, ni metro, ni ja licno, ni ti i tvoji "funny videos" i ostali prilozi. Jedina tema ovde je kretati se slobodno.

 

Sto se tice bicikla, 1 forumas bi rekao da ne mogu da ti oduzmem pravo na to da budes iracionalan. Ako pricamo o tome sta je realno, apsolutno sve pokazuje da su bicikli daleko manje opasni po sve ucesnike saobracaja (pa i njih same) od automobila. Pa je tako i ulica puna bicikala manje opasna od ulice pune automobila. Tako da se slobodno plasi bicikla, i sa zebnjom cekaj trenutak kad ces izvuci zivu glavu iz Kopenhagena i vratiti se u Oazu Beograd. Ljudi se plase raznih stvari: visine, zatvorenog prostora itsl. Mozemo da se slozimo da ljudima koji gaze sve pred sobom nije mesto na putu, ali cinjenica je da je takvih malo. Cinjenica, a ne misljenje. 

 

Link to comment

Uglavnom se istice da kome se ne svidja postojece stanje, mora prvo da ponudi alternativu. Iako se uglavnom slazem, da pitam: jel mora onaj ko prihvata postojece stanje kao jedino moguce da ponudi alternativu za ovo? Ili jos bolje: ne za ovo, nego da umesto ovog jednog stoji njih 20 parkiranih jedan iza drugog.

 

 

Edited by Venom
Link to comment

A imamo li na ovom forumu nekoga ko "prihvata postojece stanje kao jedino moguce", u smislu da nikakva ama baš nikakva promena nije moguća??

 

Čak i ako takav postoji, odgovor na tvoje pitanje bio bi jednostavan - to što se vidi na fotografiji se čini kao nedozvoljeno, dakle, treba kazniti. 

Link to comment

Post se odnosi na komentare ovog tipa:

 

 Kad grad bude obezbedio elementarne uslove i/ili naterao investitore da poštuju propise, tad možete da mi solite pamet o nepropisnom parkiranju.

 

U prevodu ako hocemo da preuzmemo trotoare za pesake, moramo prvo da omogucimo parking negde drugde. OK.

 

Ja samo pitam da li je neko ko je preuzeo trotoar duzan da omoguci alternativu ovom coveku gore. Pritom to gore je benigno. Realnija slika je ivicnjak, 20 parkiranih automobila i nemogucnost da uopste pridjes trotoaru.

 

Cini se kao nedozvoljeno :D .

 

Link to comment

O invalidima mozemo poseban podforum da otvorimo, te grupacije su katastrofalno podrzane kod nas jer ih rusi i nepostojeca infrastruktura i bahati vozaci poput tog gore. Invalida kod nas ima mnogo vise nego sto mi vidjamo po gradu jer ljudi ne mogu sami da izlaze i, ne svojom krivicom, nemocni su da se samostalno snadju.

 

Kod mene u kraju ima jedan lik, vozi ona elektricna kolica na dzojstik, idu max 5km/h. Lik vozi sredinom ulice svaki put, jer trotoarom ne moze da prodje, niti na isti da se popne. Uvek napravi kolonu od 4-5 vozila iza sebe, kladim se da svi pizde u kolima, ali mu niko ne svira. A on je vise korektan nego sto mnogi zasluzuju, na svakoj raskrsnici stane sa strane da propusti automobile.

Edited by goofs
Link to comment
2 hours ago, Venom said:

Uglavnom se istice da kome se ne svidja postojece stanje, mora prvo da ponudi alternativu. Iako se uglavnom slazem, da pitam: jel mora onaj ko prihvata postojece stanje kao jedino moguce da ponudi alternativu za ovo? Ili jos bolje: ne za ovo, nego da umesto ovog jednog stoji njih 20 parkiranih jedan iza drugog.

 

pa dobro, zar je ovo to odgovor na moju filozofiju da treba prvo napraviti javni prevoz (t.j. ponuditi alternativu) pa onda proterati automobile iz delova grada gde fizički ne mogu da stanu i automobili i pešaci? I sad treba da se postidim?

 

39 minutes ago, Venom said:

U prevodu ako hocemo da preuzmemo trotoare za pesake, moramo prvo da omogucimo parking negde drugde. OK.

 

Tačno to sam predlagao. Parking negde drugde, po obodu šireg centra, a odatle u centar pouzdanim javnim prevozom.

 

42 minutes ago, Venom said:

Ja samo pitam da li je neko ko je preuzeo trotoar duzan da omoguci alternativu ovom coveku gore. Pritom to gore je benigno. Realnija slika je ivicnjak, 20 parkiranih automobila i nemogucnost da uopste pridjes trotoaru.

 

Sjajan metod diskutovanja. U dlaku isto kao nedavno uvaljivanje krivice onima što im dune da noću idu u kupovinu.

Link to comment

@Venom: Nisam nijednog trenutka ni pomislio niti dao ikakvu naznaku da biciklizam ne treba promovisati, to su gluposti. Samo kažem da tamo gde je biciklistima omogućeno kretanje nezavisno od automobilskih traka, postalo očigledno da među biciklistima broj kretena mnogo ne zaostaje u odnosu na one za volanom, što masovno iskustvom potvrđuje nova, još ugroženija vrsta - pešak.

Link to comment

@Frile To nije sigurno odgovor na to sto si rekao, jer smo se tad slozili oko toga. Postoje i manje razumni ljudi kod kojih se stvar svodi na "zabole me". Ja te tu ne prepoznajem, kao ni 99% ljudi koji su nesto napisali ovde.

 

Mislim da je problem sto diskusije kad se ovako razvuku postanu teoretske. Ja mislim ovo, onaj misli nesto drugo, ne to nije tacno evo vidis da nije, ja jos nisam cuo da je neko imao problem zbog toga itsl. U praksi, mislim da su ovde skoro svi sposobni da se nekako snadju, ali postoji previse ljudi koji ne mogu.

Link to comment
1 minute ago, zorglub said:

@Venom: Nisam nijednog trenutka ni pomislio niti dao ikakvu naznaku da biciklizam ne treba promovisati, to su gluposti. Samo kažem da tamo gde je biciklistima omogućeno kretanje nezavisno od automobilskih traka, postalo očigledno da među biciklistima broj kretena mnogo ne zaostaje u odnosu na one za volanom, što masovno iskustvom potvrđuje nova, još ugroženija vrsta - pešak.

 

Kao sto vec rekoh, ja sam protiv bahatosti svake vrste. Svi ljudi su isti, pa i ti sto bi umesto automobila jednom presli u bus ili na trotinet se nece odjednom promeniti i postati bolji. To su jeli isti ljudi. Kaze na onom linku 15% biciklista krsi pravila, ali to padne na ispod 5% kad imaju uslove za voznju. To se sigurno odnosi i na vozace automobila.

 

Samo su te price o bahatosti biciklista prenaduvane svuda. Mogu da dam jos jedan primer, ko je bahatiji u ova dva slucaja:

 

1) 6-godisnji biciklista koji po zakonu mora da vozi po trotoaru i njegov 35-godisnji pratilac, koji opet po zakonu sme da vozi s njim kao pratilac. Njih dvojica voze polako i pazljivo, brzinom od ne vise od 5km/h (ma u stvari brzinom pesaka) jedan iza drugog kroz pesacku zonu

2) Dvoje pesaka koje hodaju jedan pored drugog, i jos guraju pored bicikl, zauzimaju dobra tri metra pesackog dela

 

Ne da je strasno, ali ako je neko bahat to su pesaci, zar ne? True story: kaze jedan od dvoje nadrkanih pesaka: mogli bi da sidjete s bicikla :hitler:. I onda kad im se kaze da deca smeju da voze samo na pesackom delu (ili stazi ako ima) oni kazu: dete sigurno ima makar 8 godina :lolol: . Mogu da se kladim da su kasnije pricali s nekim i kukali kako su sreli bahate i jos bezobrazne bicikliste.

 

Stali ljudi na raskrsnicu i ustanovili da je tu proslo na desetine hiljada biciklista, 5% krsi propise. 1% je bahat. Bilo bi lepo da je 0, ali to je realno nista. Kad bude, treba stati bahatosti na put.

Link to comment
3 hours ago, Venom said:

Ja samo pitam da li je neko ko je preuzeo trotoar duzan da omoguci alternativu ovom coveku gore. Pritom to gore je benigno. Realnija slika je ivicnjak, 20 parkiranih automobila i nemogucnost da uopste pridjes trotoaru.

 

Cini se kao nedozvoljeno :D .

 

 

Da, država je dužna da sprovodi svoje propise. To je zapravo jedna od retkih stvari koje država treba da radi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...