Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

Ako je samo brdo problem postoje i električni bajsevi, mnogo lakši i sigurniji za vožnju od tih trotineta.

 

Amsterdam i cela Holandija su baš ekstrem biciklizma, šta sam ja sve tamo video, ljudi voze i po kiši i na posao i na pijac i u izlazak, jednog sam video kako pored bajsa vuče kofer na točkiće, ode čovek na put.

 

Neće Bg nikada biti to, naravno, ali dovoljno je da obezbediš biciklističku infrastrukturu i da ti se 20-30% mladje populacije preseli iz auta na bajs, napravio si pomak.

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Amsterdam i cela Holandija su baš ekstrem biciklizma, šta sam ja sve tamo video, ljudi voze i po kiši i na posao i na pijac i u izlazak, jednog sam video kako pored bajsa vuče kofer na točkiće, ode čovek na put.

Mene je kao pesaka bio strah da predjem ulicu u Lajdenu, od biciklista. Odahnula bih kada bi videla auto za promenu, jer bi on stao na pesackom.

 

Oko tih elektrotrotineta se i u Nemackoj digla sad prica, da se mora zakonski regulisati, jer su ulice bukvalno odjednom prepune njih. Bila sam u Frankfurtu dva vikenda za redom, taj drugi kao da su grad zaposeli trotineti, nema ko nije bio na njemu, ukljucujuci i ekipe koje nocu idu od bara do bara. Lako je sto se mogu iznajmiti i ostaviti bilo gde (kao uostalom i vecina gradskih bicikala na najam)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
5 hours ago, hazard said:

Jedino ako bi se baš omasovili ovi električni trotineti (koji inače zauzimaju manje mesta na ulici od bicikla), pa da se to vozi izmešano sa malobrojnijim bicklima po zasebnim trakama itd.

 

Stvarno nam u ovom haosu fali još samo da se to omasovi (mogu misliti kako bi se poštovale zasebne trake, da ih nekim čudom i bude), pa da ludnica bude kompletna. Danas sam baš na Terazijama gledao jednu ludaču koja u stilu Mikaele Šifrin vozi slalom među pešacima ne fermajući bilo koga ni bilo šta, i dalje mi nije jasno kako nikoga nije osakatila. Da ne pričam da sam i sam x puta umalo izbegao sudar sa njima jer samo projure iza/pored, ne oglašavajući se ikako niti pokušavajući da uspore. Stvarno se čeka da neko pogine ili ostane invalid, pa država duradi nešto.

Link to comment

Sad je potpuni haos sto se tice elektricnih trotineta, voze gde god stignu i po trotoaru i po putu, ali verujem da ce vremenom da se to uvede u red cak mozda i samo od sebe.

 

Zadnjih mesec dana gotovo da nisam usao u bus sa klimom, u cemu je fora? Mislim, sada ima vazduha kad su ljudi na odmorima al cim se napravi guzva na plus 40, to nece da funkcionise. GSP je totalno pukao, vrlo se blizi stanju neupotrebljivosti a to ce samo jos vise da zakrci ulice. Ja vec sve vise koristim CarGo, dakle i sam sam poceo da doprinosim problemu :( 

Link to comment
11 hours ago, hazard said:

Generalno ja se slažem sa idejom da treba što manje gradski saobraćaj da se oslanja na automobile, ali ovi primeri sa zilijardama bicikala iz Danske i Holandije jednostavno nisu primenjivi na Beograd. Da se 60% ljudi vozi biciklom, to se u Beogradu neće desiti, jer prosto teren tome ne pogoduje. Više vožnje biciklom može da zaživi na NBG, u NS, Vojvodini generalno...ali mase koje se voze biciklima od centra do Mirijeva ili Banjice jednostavno nećemo gledati.

 

Kao primer priložio bih Cirih, grad u kome automobil nikako ne caruje, u kome postoji biciklistička kultura, biciklisti se poštuju u saobraćaju od strane vozača i pešaka, postoji razgranata infrastruktura za bicikle, nije problem uneti bicikl u tramvaj ili voz itd., ali je broj biciklista daleko daleko manji nego u Kopenhangenu, Amsterdamu, Utrehtu, Groningenu itd. jednostavno jer je grad vrlo brdovit.

 

Da ne govorimo o klimatskim uslovima, ti gradovi sa tonom biciklista uglavnom imaju vrlo blagu klimu, niti je zima mnogo hladna, niti je leto mnogo vruće.

 

Jedino ako bi se baš omasovili ovi električni trotineti (koji inače zauzimaju manje mesta na ulici od bicikla), pa da se to vozi izmešano sa malobrojnijim bicklima po zasebnim trakama itd.

 

U Beogradu, stvar se vrti oko javnog prevoza.

 

Po cenu da udjemo u never ending diskusiju, u stvarnosti se pokazalo nesto drugo: gradovi u kojima postoji znacajan udeo biciklista su gradovi koji ulazu u biciklisticku infrastrukturu. Ovo nije vreme za bicikliste:

 

5286617198_a67c86b149_z.jpg

 

Ali je svejedno pogodno za biciklizam, jer a) postoji infrastruktura b) kad padne sneg biciklisticke staze imaju prioritet. Ili recimo za Holandiju: pitaj nekog ko zivi u Holandiji (pogotovo novopridosli) kako mu se svidja vreme. "Non stop pada kisa, duva vetar i hladno je" je verovatan odgovor. Procitao sam skoro primer Sevilje, koja kad uprzi sunce sigurno nije najprijatnije mesto za bicikl, ali su poslednjih godina prakticno od nule podigli udeo biciklista na preko 10% (ne znam tacan broj).

 

Ali ovo nije tema o biciklu. Udeo biciklista ne mora da bude preko 60% za "daily commute" da bi stvar bila isplativa, niti to mora da bude cilj. 10%, 15%, 20% bi bilo veoma znacajno i korisno. Bolji gradski prevoz tu nije iskljucen.

 

Ne moze jedna osoba u gradu od jednog miliona da odluci "ovo nam treba", "ovo nam ne treba", "to kod nas nece moci". Ljudi su razliciti. Daj da napravimo uslove, pa da vidimo.

Edited by Venom
Link to comment

Nemam ništa protiv da se gradi više biciklističke infrastrukture u Beogradu. I kao što rekoh, po Novom Beogradu bi mnogo ljudi moglo tako da se vozi. Samo postoje vrlo bitni ograničavajući faktori sa ove strane reke.

 

Osim terena, tu je i pitanje prostora. U poslednjih nekoliko rekonstrukcija (Autokomanda, Ruzveltova, Takovska) iscrtane su nove trake za bicikle. Zvuči super. No problem je što su one iscrtane po trotoaru...tamo gde ih ima, prostor za pešake je sužen dosta. Gradska vlast je ,,štiklirala" da je napravila biciklističku infrastrukturu, a pešaci to generalno ignorišu jer bi inače na dugačkim potezima imali 25 cm prostora za sebe.

 

Ti ćeš naravno reći - treba da se naprave biciklističke staze nauštrb kolovoza. OK. Samo prvo treba omogućiti da se broj automobila smanji, jer ako smanjiš broj traka u recimo Takovskoj ili na Bulevaru odmah, dobićeš žešći kolaps, i svi će da pljuju ,,jebene bicikliste". Dakle vraćamo se na to da je u Beogradu ključ svega bolji javni prevoz. Kada on da ljudima alternativu, onda možemo da uštrpnemo od kolovoznih traka i napravimo više biciklističkih pa da imamo tih nekih 10-15% koji će da idu biciklima.

 

A i o nekakvom regulisanju i uključivanju trotineta u saobraćaj treba ozbiljno razmisliti. Kao što rekoh, zauzimaju manje mesta na ulici od bickla, gde prolazi jedan bicikl mogu dva trotineta. Nemaju izduvne gasove. Pošto su motorizovani, dostupni su širem sloju stanovništva, lako savladavaju uzbrdice (oni jači, moj npr. je mnogo slab), ne oznojiš se vozeći ih itd.

Link to comment
9 hours ago, I*m with the pilots said:

Mene je kao pesaka bio strah da predjem ulicu u Lajdenu, od biciklista. Odahnula bih kada bi videla auto za promenu, jer bi on stao na pesackom.

 

Da, jezivi su bas. Ako sam dobro skapirao iz price, bicikl ima pun prioritet i nad pesacima i nad automobilima, a oni su toliko navikli na to da prosto gaze, pogotovo u Amsterdamu gde ima pola miliona turista dnevno koji bezglavo setaju okolo.

 

Jos par zanimljivih cinjenica - pored zeleznicke stanice u Amsterdamu postoji visespratni parking za bicikle na koji staje 200,000 bajsova. Kazu da je njima sasvim uobicajeno da bajsom u svom lokalnom gradicu (recimo Hagu) odes do zeleznicke, tu ostavis bajs, na voz do Amsterdama, tu skines svoj drugi bajs i pedaliras do posla. I uvece nazad na isti nacin. 

I po pravilu voze svi krs bajseve jer ih se tipa milion ukrade godisnje.

Link to comment

Naravno, treba raditi ono sto je realno. Ako pogledas sliku koju sam postavio na vrhu strane, gradski saobracaj tu dominira. Evo opet

 

6256.jpg?width=880&quality=45&auto=forma

Dakle, sta je realno? Ako napravis biciklisticku traku naustrb kolovoza u Bulevaru nastace kolaps, pod uslovom da tu biciklisticku stazu niko ne koristi. Ako imas tri trake gde na semaforu u svakoj stoji po pet automobila, pa umesto toga dobijes dve, a petoro predje na bicikl, gde je tacno kolaps? Realno je jedino da mora da se pravi mreza staza koju ce onda ljudi koristiti, a ne taj pobacaj u Ruzveltovoj. Vise biciklista = manje automobila, pa ti treba manje kapaciteta za automobile.

 

Mislim da praksa pokazuje da postoji znacajno interesovanje za transport biciklom, potrebno je samo da infrastruktura postoji. Nije Beograd poseban.

Link to comment

Ja sam jedno dobrih 6 meseci (doduse pre 10 godina) isao na posao od Vukovog spomenika do Sava Centra bajsom. Odlazak je bio bleja, stizao bih brze nego kolima, ali povratak je bio muka jer je sve manje/vise blag uspon i veca je guzva i na kolovozu i na trotoaru. Ali svejedno mislim da sam provodio manje vremena u transportu nego kolima da sam isao, a i zdravije je. Da sam imao staze - ne bi bilo nikakve dileme.

Link to comment

Trotinete treba regulisati tako što će se strogo zabraniti da se voze trotoarom. Naravno, nikakvo sužavanje trotoara da bi se pravile staze samo za njih ne dolazi u obzir. Ako žele da idu kolovozom na svoju odgovornost, što se mene tiče, slobodno.

Link to comment
16 hours ago, Halvard said:

Trotinete treba regulisati tako što će se strogo zabraniti da se voze trotoarom. Naravno, nikakvo sužavanje trotoara da bi se pravile staze samo za njih ne dolazi u obzir. Ako žele da idu kolovozom na svoju odgovornost, što se mene tiče, slobodno.

 

Ne bi bilo lose kada bi, umesto toga, rekli da treba da voze po kolovozu gde ce ih vozaci postovati i truditi se da vise obrate paznju na ucesnike saobracaja koji su 100 puta ugrozeniji od automobila. Posto svaki vozac skutera smanjuje guzvu u saobracaju i na parkingu i time indirektno koristi i svakom vozacu automobila. Ne treba od saobracaja da pravimo dzunglu u koju samo najhrabriji idu na sopstvenu odgovornost.

Link to comment

Pa teče u svim gradovima sem Beograda, a i tamo nisu uvek i svuda gužve. U Novom Sadu se uredno vozi 50 na sat celim gradom. Ako imaš nešto na putu što ne može da ide propisanom maksimalnom brzinom, to usporava saobraćaj. Zamišljam gradski autobus koji mora da obilazi trotinet što podrazumeva prelazak u levu traku što opet nije moguće jer je zauzeta...

Meni je logično da koriste biciklističke staze.

 

Edited by čekmeže
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...