Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

I ja sam dosao do zakljucka da u velikom delu grada nema druge do uvodjenja jednosmernih ulica, pogotovo na periferiji grada. Tamo su svi trotoari uglavnom blokirani, jer su mnoge ulice dvosmerne, pa su trotoari postali parking mesta. Tu gde su sad, ostaviti ljudima da parkiraju ispred kuce, a preostali deo pretvoriti u trotoar i jednosmernu ulicu.

 

Mislim da ljudi nece hteti da parkiraju namenski izgradjenim garazama, jer hoce da parkiraju ispred kuce i nemaju razlog da to menjaju (trenutno). Uopste, gradjenje garaza i pravljenje kapaciteta rezultuje popunjavanjem kapaciteta i onda jovo nanovo. Amsterdam je prvo decenijama vadio ljude iz automobila, a sad polako ukidaju parking mesta (hiljade njih). To je smer u kojem treba da ide i Beograd.

 

Politicari nisu picke nego ih uglavnom ne zanima resenje problema. Moze neko da pokusa da resi ove probleme, ali samo ce navuci gnev vrlo glasne i ratoborne manjine ko

Link to comment

Beograd neće skoro ići tim smerom - za to je potreban odličan gradski prevoz, sa metroom i prigradskom železnicom. 

 

Jednosmernost ulica veze nema sa parkiranjem po trotoarima.

Link to comment
1 hour ago, April said:

 p.s. ali još uvek mislim da je ključni problem dostava i zaustavljanje trake sa 4 migavca. Nekad se dostava radila do 7ujutro i posle 22 sata i svima je to bilo sasvim normalno. Sad su svi u frci da će dostavljači da blokiraju saobraćaj ako se vrate na staro radno vreme. Političari su pičke i to je problem svih problema.

ovo me uvek ponovo iznenadi kad odem u domovinu. nije da ne znam da se to masovno radi al valjda blokiram taj detalj jer i dalje ne mogu da verujem da neko mrtav ladan stane nasred ulice, upali sva cetiri i izadje da na brzaka zavrsi posao.  

 

gledajuci onako sa strane, ja sam zakljucio da u beogradu pedeset posto ljudi nema noge. ili ne zna cemu sluze. pedeset posto je moj konzervativni stav jer kad bih zakljucivao po svojoj okolini, ta cifra bi odletena na jedno 85 posto. ljudi (vecina iz moje okoline) sedaju u auto za sve sto je preko par minuta lagane setnje. bukvalno. vecina mojih komsija zive na 20-30 minuta peske od posla a svi idu autom. i kad pitam zasto, gledaju me kao da sam pao s marsa. nekoliko njih su se pravdali (ali samo nekoliko) i to prilicno nemusto... kao  eto moraju, nemaju vremena ujutro, znaci im svaki minut sna, a sta ako odu u kupovinu posle posla, a sta ako nesto iskrsne... isti slucaj je i s vecinom ortaka i familijom. cak ono malo ljudi koje znam da zaista idu s jednog kraja grada na drugi i kojima bi auto znacio, uglavnom idu prevozom zbog toga sto je dosta jeftiniji od goriva. nisam tamo i nisam dovoljno upucen ali mi se ovako sa strane da bi se guzva po beogradu znatno smanjila kad bi ljudi za putovanja do 30 minuta peske koristili noge.  

 

da ne bude zabune - beograd ima uzasan problem sa saobracajem koji se visestruko uvecao u poslednjih tridesetak godina zbog nenormalne gradnje i kurcobolje po pitanju infrastrukture (i sanse su da ce biti sve gore bar dok je ova kamarila na vlasti) i ovo sto sam napisao je daleko od resenja al da bi pomoglo - jebiga, pomoglo bi. 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, adam said:

ovo me uvek ponovo iznenadi kad odem u domovinu. nije da ne znam da se to masovno radi al valjda blokiram taj detalj jer i dalje ne mogu da verujem da neko mrtav ladan stane nasred ulice, upali sva cetiri i izadje da na brzaka zavrsi posao.  

 

gledajuci onako sa strane, ja sam zakljucio da u beogradu pedeset posto ljudi nema noge. ili ne zna cemu sluze. pedeset posto je moj konzervativni stav jer kad bih zakljucivao po svojoj okolini, ta cifra bi odletena na jedno 85 posto. ljudi (vecina iz moje okoline) sedaju u auto za sve sto je preko par minuta lagane setnje. bukvalno. vecina mojih komsija zive na 20-30 minuta peske od posla a svi idu autom. i kad pitam zasto, gledaju me kao da sam pao s marsa. nekoliko njih su se pravdali (ali samo nekoliko) i to prilicno nemusto... kao  eto moraju, nemaju vremena ujutro, znaci im svaki minut sna, a sta ako odu u kupovinu posle posla, a sta ako nesto iskrsne... isti slucaj je i s vecinom ortaka i familijom. cak ono malo ljudi koje znam da zaista idu s jednog kraja grada na drugi i kojima bi auto znacio, uglavnom idu prevozom zbog toga sto je dosta jeftiniji od goriva. nisam tamo i nisam dovoljno upucen ali mi se ovako sa strane da bi se guzva po beogradu znatno smanjila kad bi ljudi za putovanja do 30 minuta peske koristili noge.  

 

Pazi scenu:

 

U Neimarskom parku ima neki bitan kafe. U ul. Petra Kočića ekipica parkirala, upalila sva 4, mi lokalni se provlačimo kako znamo da dođemo do svojih kuća. Stoji policajac i zaustavlja automobile, pregleda dokumenta, kažnjava, ovo-ono.

 

Mene ne zaustavi, ja parkiram sam. Priđem: 'Druže, što ne skloniš ove automobile, vidiš da se provlačimo?'

'Po Zakonu, imaju pravo. Mogu da kažnjavam samo ove na trotoaru.'

 

Rado bih mu uzeo broj i jebao mater njegovom komandiru, čisto da se ispraznim malo, ali sam naravno imao pametnija posla. E, zato sad kupujem bicikl, jer kad god treba da dignemo frku mi uvek imamo pametnija posla. Zato i treba da pedalam.

Link to comment

ja sam zatekao ispred jedne bitne pljeskavičarnice ceo vozić sa 4 žmigavca, među njima i jedan policijski auto. priđem kulturno, dobar dan, jeste stali da rasklonite ove što  stoje na sred puta? kaže, nismo mi saobraćajna policija. reko, izvinte nisam vas prepoznao.  to su podneli dosta dobro

 

odmaknem se da ih slikam sve zajadno, i evo ih iskaču iz auta. aloe, šta slikaš. jel znaš da ne smeš da slikaš policajce na dužnosti?

kakvoj dužnosti, čekate pljeskavice?

pa otkud ti znaš, mogli smo da budemo..

pa mogli ste, ali niste, stali ste na sred puta da kupite pljskavice, nabijem vas na qrac / ovo poslednje u sebi..

Link to comment

oni trotineti sa motorom, sto ih je sve vise po gradu, jel ono treba da ide po trotoaru ili kolovozu?

gledajuci ih po gradu stekao sam utisak da im nekako nigde nije mesto :D

 

na kolovozu mi nekako deluju kao lake potencijalne zrtve automobila, na trotoaru opet ugrozavaju pesake                                                                                                                      

 

biciklisti bi im valjda trebali biti najpribliznija kategorija, ali mi nekako bicikl deluje mnogo sigurnije u saobracaju nego trotinet ili kako se to cudo vec zove

Link to comment
3 minutes ago, levi said:

ja sam zatekao ispred jedne bitne pljeskavičarnice ceo vozić sa 4 žmigavca, među njima i jedan policijski auto. priđem kulturno, dobar dan, jeste stali da rasklonite ove što  stoje na sred puta? kaže, nismo mi saobraćajna policija. reko, izvinte nisam vas prepoznao.  to su podneli dosta dobro

 

odmaknem se da ih slikam sve zajadno, i evo ih iskaču iz auta. aloe, šta slikaš. jel znaš da ne smeš da slikaš policajce na dužnosti?

kakvoj dužnosti, čekate pljeskavice?

pa otkud ti znaš, mogli smo da budemo..

pa mogli ste, ali niste, stali ste na sred puta da kupite pljskavice, nabijem vas na qrac / ovo poslednje u sebe..

:ohmy:

u svoja 4 zida molicu :fantom:

Link to comment
27 minutes ago, Frile said:

Beograd neće skoro ići tim smerom - za to je potreban odličan gradski prevoz, sa metroom i prigradskom železnicom. 

 

Jednosmernost ulica veze nema sa parkiranjem po trotoarima.

 

Pise crno na belo u postu na koji odgovaras "prvo su decenijama vadili ljude iz automobila". Naravno da ne mozes danas u Beogradu da ukidas parking mesta, to bi bilo suludo, ali ako postavis kao cilj smanjivanje saobracaja i na tome radis decenijama, onda ces na kraju doci u tu poziciju. Ako budes resavao probleme izgradnjom jos vise kapaciteta za parking, napravices samo jos veci problem.  Beograd nije Amsterdam, pa bicikli verovatno nisu toliko masovno resenje. Ali funkcionalan i dobar GSP jeste. I kad pocnes s tim, eto ti ga smer. S pravljenjem smera moze da se krene sutra.

 

Ako nema veze, hajde da ih sklonimo sa trotoara i zauzmemo jednu traku u dvosmernoj ulici. A pa da, to ne moze, jer onda ne moze da se vozi. A sto onda sve ulice koje su ionako relativno skucene i sad jos prenatrpane ne bi pretvorili u jednosmerne ulice? Ocigledno ima veze.

Link to comment

@April @levi

 

Policajci su uglavnom picke koje gledaju da ne talasaju i da rade ono sto im se kaze. A i kad procene da bi radeci ono sto im se kaze mogli da nagrabusaju, i to izbegavaju. I na to sve treba dodati da u svemu sto rade traze sitnu car. Pomeri dzip sa autobuske stanice? Moze, ali ohoho vlasnik dzipa drzi rostilj pored stanice -- par pljeskavica i problem resen za sve osim stanovnike Beograda. Nema od njih niti bilo kakvog sistema u Srbiji leba.

 

edit: cast izuzecima, gde god da su.

Edited by Venom
Link to comment

@Venom
Ne možeš prvo decenijama da vadiš ljude iz automobila pa da im tek posle toga obezbediš gradski prevoz kao zamenu za automobile. Obe stvari moraju paralelno da se rade.
Pošto je metro na predugačkom štapu, mislim da je u ovom trenutku zaista izvodljivo da se po obodu šireg centra (dela grada koji je zoniran) naprave besplatni parkinzi, a unutar tog kruga maksimalno poboljša gradski prevoz. Cilj svega toga nije "vađenje ljudi iz automobila" nego poboljšanje kvaliteta života svih građana. Da oni koji hodaju ne moraju da se provlače između parkiranih automobila, a da oni koji su primorani da voze ne budu zaglavljeni u ulicama u koje se nabilo više vozila nego što ulica može da primi.

Kasnije, kada se metro izgradi, ti parkinzi po obodu mogu da se zatvaraju zato što će ljudi do njih dolaziti recimo linijama metroa i prigradske železnice. Neka se pretvore u parkinge za bicikle ili neka neko zabije petospratnicu, svejedno mi je. Besplatni parkinzi će se izgraditi skroz na drugom kraju, na početku linija metroa. I svi će da se vole i ljube.

To sa jednosmernim/dvosmernim ulicama i parkirenjem po trotoarima nije filozofija nego ti opisujem sliku na ulicama gde se krećem. Ljudi se parkiraju gde god mogu zato što nemaju gde drugde da se parkiraju i zato što ih niko ne kažnjava zbog toga, bez obzira da li je ulica dvosmerna ili jednosmerna. Ako je dvosmerna ulica manje prometna, parkiraju se ukoso sa obe strane i ostave slobodno samo sredinu kolovoza, pa se vozila iz suprotnih smerova mimoilaze na proširenjima. Ako je jednosmerna ulica uzana, ostave kolovoz slobodan ali se 4 točka parkiraju i levo i desno, na trotoar ili zelenu površinu ako ih niko ne kažnjava.

A šta bi bilo kad bi bilo ne zavisi toliko od jednosmernosti ulica, nego mnogo više od volje saobraćajne policije da kažnjava nepropisno parkirana vozila.

Link to comment

@Frile

 

Mi se stvarno ne razumemo: 


Ne možeš prvo decenijama da vadiš ljude iz automobila pa da im tek posle toga obezbediš gradski prevoz kao zamenu za automobile. Obe stvari moraju paralelno da se rade.

 

Pa naravno da ne mozes. Ja govorim o popravljanju GSP-a kao delu procesa kojim ce se ljudi vaditi iz automobila.

 

Ostatak cu procitati kasnije.

Link to comment
2 hours ago, Venom said:

Mislim da ljudi nece hteti da parkiraju namenski izgradjenim garazama, jer hoce da parkiraju ispred kuce i nemaju razlog da to menjaju (trenutno).

 

ovo je bitno; Nisu te garaže za one što bi da parkiraju ispred kuće. Ili blizu kuće. Za njih mesta manje više ima tu oko kuće. Te garaže treba da budu za ljude što iz predgrađa dolaze u centar (idu na posao, u provod, svejedno). Ostaviš kola na parkingu, uskočiš u bus i stigneš brzo u bilo koji deo šireg centra. Zato bi parkiranje u tim garažama moralo biti vremenski ograničeno (na 12 sati ili na 24 sata).

Link to comment
2 hours ago, Venom said:

Politicari nisu picke nego ih uglavnom ne zanima resenje problema. 

Ovo je kljuc nasih problema. Umesto sto palamudimo po forumu trebalo bi da se bavimo pametnijim ili lepsim stvarima (tipa sredjivanja okolisa nasih zgrada) a da se komplikovanim infrastrukturnim sistemom bave strucnjaci i vlast. Kikiki... kako to samo smesno zvuci.

 

1 hour ago, levi said:

ja sam zatekao ispred jedne bitne pljeskavičarnice ceo vozić sa 4 žmigavca, među njima i jedan policijski auto. priđem kulturno, dobar dan, jeste stali da rasklonite ove što  stoje na sred puta? kaže, nismo mi saobraćajna policija. reko, izvinte nisam vas prepoznao.  to su podneli dosta dobro

 

odmaknem se da ih slikam sve zajadno, i evo ih iskaču iz auta. aloe, šta slikaš. jel znaš da ne smeš da slikaš policajce na dužnosti?

kakvoj dužnosti, čekate pljeskavice?

pa otkud ti znaš, mogli smo da budemo..

pa mogli ste, ali niste, stali ste na sred puta da kupite pljskavice, nabijem vas na qrac / ovo poslednje u sebi..

Svaka tebi cast, ja jos uvek cvikam od nasih pajkana i uglavnom u sebi psujem. Ko zna, mozda jednog dana.. :)

 

1 hour ago, adam said:

gledajuci onako sa strane, ja sam zakljucio da u beogradu pedeset posto ljudi nema noge. ili ne zna cemu sluze. pedeset posto je moj konzervativni stav jer kad bih zakljucivao po svojoj okolini, ta cifra bi odletena na jedno 85 posto. ljudi (vecina iz moje okoline) sedaju u auto za sve sto je preko par minuta lagane setnje. bukvalno. vecina mojih komsija zive na 20-30 minuta peske od posla a svi idu autom. i kad pitam zasto, gledaju me kao da sam pao s marsa. nekoliko njih su se pravdali (ali samo nekoliko) i to prilicno nemusto... kao  eto moraju, nemaju vremena ujutro, znaci im svaki minut sna, a sta ako odu u kupovinu posle posla, a sta ako nesto iskrsne... isti slucaj je i s vecinom ortaka i familijom. cak ono malo ljudi koje znam da zaista idu s jednog kraja grada na drugi i kojima bi auto znacio, uglavnom idu prevozom zbog toga sto je dosta jeftiniji od goriva. nisam tamo i nisam dovoljno upucen ali mi se ovako sa strane da bi se guzva po beogradu znatno smanjila kad bi ljudi za putovanja do 30 minuta peske koristili noge.  

 

Nasi ljudi jednostavno vole komfor. Niko ih nije ucio od malena da je ispravno da se pomucis i da uradis nesto za dobrobit svih i da i u tome ima lepote vec "samo sedi babino malo uzivaj ti". To je problem citavog naroda i nece tek tako nestati.

 

1 hour ago, pbg12345 said:

oni trotineti sa motorom, sto ih je sve vise po gradu, jel ono treba da ide po trotoaru ili kolovozu?

gledajuci ih po gradu stekao sam utisak da im nekako nigde nije mesto :D

 

na kolovozu mi nekako deluju kao lake potencijalne zrtve automobila, na trotoaru opet ugrozavaju pesake                                                                                                                      

 

biciklisti bi im valjda trebali biti najpribliznija kategorija, ali mi nekako bicikl deluje mnogo sigurnije u saobracaju nego trotinet ili kako se to cudo vec zove

Ja se najezim kad ih vidim kako lete po ulici. Samo cekam kad ce neki da pogine pa ce onda krenuti prica da mozda treba uvesti neki zakon...

 

4 hours ago, Frile said:

 

Jednosmerni režim je super, a zoniranje...  lopurde proklete.
Ulice su sada idilično prazne jer se niko više ne parkira tu, a videćemo gde i kako će se parkirati kad prođu odmori ili kad padne sneg.
 

 

I ja bih skoro isto tako. Ne mora da se zatvara centar, neka postoje unfriendly parking zone kao i sada, ali da postoji i funkcionalan GSP. Mogu i jednosmerne ulice kako April kaže, može i treba funkcionalna saobraćajna policija koja kažnjava nepropisno parkiranje i zaustavljanje.

Po obodu treba da postoji niz besplatnih parkinga (ne moraju da budu garaže ako nema para, može za početak i otvoreni parking u jednom nivou), na kojima je parkiranje limitirano na 24 h (na primer). Izgradnja i održavanje tih parkinga treba da se finansira od prihoda od parking zona. 
Jedno od mesta za besplatni parking bi na primer bio plac kod autokomande (koji je valjda prodat Miškoviću za tržni centar), zatim u slepom dnu Gospodara Vučića (na uglu sa Ustaničkom) postoji prazan plac, idealan za manji parking koji bi opsluživao tu okolinu... Ti placevi naravno koštaju, ali eto ja biram da moje pare od parkiranja u zoni i od raznih poreza idu u te parkinge, a ne u fontane i novogodišnje ukrase.

Tako bi izgledao grad po meri građana. Negde je to najnormalnija, svakodnevna stvar - a ovde utopija.

Grad progleda kad pocne letnji raspust. Mislim da uz malo planiranja i kontrole moze da se stvari uvedu u red i da GSP ide mnogo brze i frekventnije. Ono sto je problem je sto kontrole i planiranja nema a sve je vise ljudi koji mogu sebi da priuste da ne idu GSPom nego da se vozikaju nekim polovnim zapadnjakom. Ja sam se vrnuo pre 3 godine i bukvalno sam u ove 3 godine video ogromnu promenu. Ne smem ni da zamislim sta nas ceka u buducnosti, jer svaki novi autic ce ciniti problem eksponencionalno gorim. Ovo je odlican video koji bi ja pustao vozacima u Srbiji ko podsetnik zasto ne treba biti majmun koji vozi ko da je u F1, zabija se u dupe automobilu ispred sebe i uskace tako da jadnik ispred koga je uskocio mora da zakoci ne bi li ostaio ziv: 

 

 

Edited by Shan Jan
Link to comment

Video je odličan, narator čak i kaže da je to "simple solution":Jova:. Kod nas je, naravno, potpuno neizvodljiv dok policija ne radi svoj posao. Što je najgore, verovatno bi se dalo proceniti koliko bi se moglo uštedeti na delovim za auto (kočnice, lamela, itd) kada bi ljudi ovako vozili; u praksi, ako ovako voziš uvek će se naći neki pametnjaković koji će prostor ispred tebe iskoristiti da bi se uvalio i tako će uraditi još x puta tokom samo jedne vožnje. Naravno da će time na vremenu dobiti možda 10 minuta ali adrenalin i osećaj moći su nezamenljivi. Još ako se vozi džip, veselje je zagarantovano. Jbg, nemamo svi mogućnost da se trenutno izborimo sa budalama.

 

Na sve ovo što ste napisali, mislim da je jedina stvar koja je relativno izvodljiva - kazne. Sudeći po tome kako se vozi, nemam utisak da onih 1000 kamera rade posao. Da li neko zna da li su uopšte povezane? One starije rade i tu ljudi redovno usporavaju i pridržavaju se propisa, očekivao sam da se sa novim kamerama situacija malo sredi...

Link to comment

Mnogo je potencijalnih resenja, nijedno nije kapitalno, ali svako donosi neki manji/veci boljitak, a mi pokusavamo i uspevamo da uvedemo tacno nula od svega toga.

 

Recimo, naterati ljude da prosetaju/biciklaju/voze trotinet do posla (ko je u prilici, naravno), bi znacajno smanjilo broj automobila na ulici.

 

A ko ne vozi auto svaki dan ima ozbiljnu dilemu da li da uopste poseduje automobil i placa 30,000 godisnju registraciju, plus gorivo, svako malo nove dazbine, gume, servis, tu i tamo neku kaznu za parkiranje ili panduru. Kad bi taxi saobracaj postao normalan u Beogradu kakav je u drugim gradovima Srbije, mislim da dileme ne bi ni bilo. Novi Sad predjes s kraja na kraj grada u taxiju, za 250 dinara. Nek je u Beogradu za 400, za nekih 50-60,000 koliko bi za godinu dana dao na automobil imas 150 voznji. Ako bas neces u GSP.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...