Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

pa mogao je u 20 do da se sprema lagano da krene kući, a ne meni da piše kaznu iako vidi da sam već dva sata na istom mestu, sa dve plaćene karte

 

no, njegovo je da piše moje da (ne)platim

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment
18 hours ago, Reaktor said:

Da li plaćate kazne od parking servisa zadenute za brisač, ili čekate da zastare?

Vredi li se da njima preganjati ili je bolje platiti polovinu iznosa u roku od pet dana?

Da li parking servis može da nam pravi probleme prilikom registrovanja vozila ako imamo neplaćenu kaznu za parkiranje (koja nije zastarela)?

 

edit: možda baš i nisam potrefio topić, ali ko je bezgrešan nek se baci kamenom... :fantom:

 

basalt_56-75mm_clean_1_4.jpg

Link to comment
5 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

pa plaćamo, samo nekad zaboravimo

 

meni je napisao kaznu u 20:40 npr

:rant:

 

 

generalno sam revnostan po tom pitanju, al svakom se desi. pogreši čo’ek

 

I meni se desilo da zaboravim dva tri puta, jebiga, platio ,,kaznu" (formalno-pravno nije kazna) i onda mi je to bio dodatni podsticaj da ne zaboravim sledeći put...inače redovno viđam osoblje da obilazi parking mesta do 20:45 otprilike. Valjda i treba da ti daju 15 minuta fore da platiš (to sam čuo, nisam siguran da li je tačno), zato i ne kontrolišu vozila posle 20:45.

Link to comment
On 20.6.2019. at 11:49, miki.bg said:

Idealna tema za ove tekstove.

 


The Social Ideology of the Motorcar

Now, why is it that what is perfectly obvious in the case of the beaches is not generally acknowledged to be the case for transportation? Like the beach house, doesn't a car occupy scarce space? Doesn't it deprive the others who use the roads (pedestrians, cyclists, streetcar and bus drivers)? Doesn't it lose its use value when everyone uses his or her own? And yet there are plenty of politicians who insist that every family has the right to at least one car and that it's up to the "government" to make it possible for everyone to park conveniently, drive easily in the city, and go on holiday at the same time as everyone else, going 70 mph on the roads to vacation spots.

The monstrousness of this demagogic nonsense is immediately apparent, and yet even the left doesn't disdain resorting to it. Why is the car treated like a sacred cow? Why, unlike other "privative" goods, isn't it recognised as an antisocial luxury?

 

 

Ja na ovo jedino imam nazalost najgori od svih mogucih odgovora: odsustvo svesti :sleep:. Okruzeni smo automobilima toliko dugo, da ni ne znamo kako bi izgledao zivot bez njih. Kad nesto postane uobicajeno, postaje i normalno, a s tim i sve ono sto je lose vezano za to. I kad to lose postaje sve gore i gore, i dalje je nesto sto mora da se prihvati, jer je normalno. Ovaj topic je dobar primer za to: "stanje je lose, ali...", "ne smeju se blokirati trotoari, ali..." itd.

Link to comment

It’s no secret that American public policy throughout the 20th century endorsed the car—for instance, by building a massive network of urban and interstate highways at public expense. Less well understood is how the legal framework governing American life enforces dependency on the automobile. To begin with, mundane road regulations embed automobile supremacy into federal, state, and local law. But inequities in traffic regulation are only the beginning. Land-use law, criminal law, torts, insurance, vehicle safety regulations, even the tax code—all these sources of law provide rewards to cooperate with what has become the dominant transport mode, and punishment for those who defy it.

https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2019/07/car-crashes-arent-always-unavoidable/592447/

 

Posle onog komentara koji je ostavio @hazard vezano za Amsterdam i metro, otisao sam do biblioteke da nadjem nesto o istoriji saobracaja/biciklizma tamo. Ne nalazim sad koja je knjiga, ali je uglavnom bio pregled razvoja vise gradova/zemalja na svetu. Za Amsterdam i jos neke holandske gradove je zanimljivo da su se planeri i pored istorije biciklizma do sredine sedamdesetih maltene ubijali kako da sto vise promovisu automobilizam i eliminisu bicikliste. To sto je Holandija i dalje biciklisticka zemlja je uprkos svemu sto su neki gradovi imali u planu.

Link to comment
On 7.7.2019. at 21:49, Reaktor said:

Da li plaćate kazne od parking servisa zadenute za brisač, ili čekate da zastare?

Vredi li se da njima preganjati ili je bolje platiti polovinu iznosa u roku od pet dana?

Da li parking servis može da nam pravi probleme prilikom registrovanja vozila ako imamo neplaćenu kaznu za parkiranje (koja nije zastarela)?

 

edit: možda baš i nisam potrefio topić, ali ko je bezgrešan nek se baci kamenom... :fantom:

To je moglo u vremenu pre Aleksandra Vučića.

 

Sad se probudiš ujutro i konstatuješ da ti je sa računa firme(?!) skinuto 35 hiljada. Vaspitnih.

Link to comment
  • 2 weeks later...

one thing you'll find that's very apparent here is that it is almost completely silent.

 

 

And the result is a beautiful city, that's quiet, healthy, fun and pleasant.

 

That's because the city doesn't encourage traveling by car and thus the money they save, they can continue to build beautiful places that you can walk on, bike on, and take transit on, and yes, even drive your can when you need to.

Edited by Venom
Link to comment

Bio u Groningenu pre par nedelja, divno mestašce. Automobila ima, nije da nema, ali kao i u celoj Holandiji dominiraju bicikli. Geografija pomaže, kao i činjenica da ogroman % populacije čine studenti koji svakako ne bi vozili automobile.

Link to comment

S obzirom da se bar 90% beogradskih biciklista ponaša kao da za njih nikakva saobraćajna pravila ne važe (osim onoga da je biciklistička staza rezervisana za njih, ne daj bože da je slučajno oskrnaviš, zvoniće ti sa kilometar udaljenosti) i da su u tom smislu daleko najgora kategorija učesnika u saobraćaju, mislim da "više biciklista" definitivno nije odgovor na pitanje šta Beogradu treba. 

Link to comment

Saobracajna pravila za mene ne vaze se odnosi na sve ucesnike saobracaja (automobile, bicikliste, pesake) u Beogradu i nema veze s biciklistima. Doduse ne znam gde su ti ne losi biciklisti, nego uopste biciklisti. Ne videh nijednog mesecima, ni u centru grada, ni na periferiji. Novi Beograd?

 

No, za ovu temu nije bitan toliko biciklizam koliko ovo:

 

That's because the city doesn't encourage traveling by car and thus the money they save, they can continue to build beautiful places that you can walk on, bike on, and take transit on, and yes, even drive your can when you need to.

 

Dakle, ima mesta i mogucnosti za sve i ljudi nisu pod okupacijom automobila.

Link to comment

Da, to si u pravu, generalno kultura ponasanja je problem u BGu.

 

Da sam ja neko :D zatvorio bih centar BGa za automobile, ostavivsi samo GSP. Ako neko hoce do centra kolima, postojale bi garaze na "ulaznim" tackama. To bi valjda resilo problem zakrcenja ujutru i posebno popodne koji je sada konstantan. GSP jeste ocajan ali ja se non stop vozim njime i kada ides van spica em ti treba 15 minuta za ono za sta u spicu se vuce sat ipo, em nisu ljudi natrpani ko sardine pa ima vazduha. Ako bi centar bio samo za GSP, to bi povecalo frekvenciju autobusa i smanjilo put i samim tim bi se vozilo krace i sa praznijim autobusima. Daklem, cak i ovakvi kakvi su, bila bi situacija mnogo bolja. 

 

Ovako kako je sada ulazimo u losu petlju: necu da se vozim GSPom jer je neizdrzivo -> koristicu auto -> jos vece zakrcenje na putu -> necu da se vozim GSPom jer je neizdrzivo. 

Situacija ce biti sve gora, nikako bolja. 

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Da sam ja neko :D zatvorio bih centar BGa za automobile, ostavivsi samo GSP. Ako neko hoce do centra kolima, postojale bi garaze na "ulaznim" tackama. To bi valjda resilo problem zakrcenja ujutru i posebno popodne koji je sada konstantan. GSP jeste ocajan ali ja se non stop vozim njime i kada ides van spica em ti treba 15 minuta za ono za sta u spicu se vuce sat ipo, em nisu ljudi natrpani ko sardine pa ima vazduha. Ako bi centar bio samo za GSP, to bi povecalo frekvenciju autobusa i smanjilo put i samim tim bi se vozilo krace i sa praznijim autobusima. Daklem, cak i ovakvi kakvi su, bila bi situacija mnogo bolja. 

To uopšte nije neophodno.

 

Dovoljno je samo uvesti sistem jednosmernih ulica kao u Trstu, zabraniti zaustavljanje sa 4 migavca i propisati dostavu do 7 ujutro i posle 19h uvece.  80% svih problema bi  bilo rešeno.

 

Primera radi, haos u Franca Rozmana i Gospodara Vučića rešen ekspresno uvošenjem jednosmernog režima i zoniranjem.

Link to comment
20 minutes ago, April said:

Primera radi, haos u Franca Rozmana i Gospodara Vučića rešen ekspresno uvošenjem jednosmernog režima i zoniranjem.

 

Jednosmerni režim je super, a zoniranje...  lopurde proklete.
Ulice su sada idilično prazne jer se niko više ne parkira tu, a videćemo gde i kako će se parkirati kad prođu odmori ili kad padne sneg.
 

2 hours ago, Shan Jan said:

Da sam ja neko :D zatvorio bih centar BGa za automobile, ostavivsi samo GSP. Ako neko hoce do centra kolima, postojale bi garaze na "ulaznim" tackama.

 

I ja bih skoro isto tako. Ne mora da se zatvara centar, neka postoje unfriendly parking zone kao i sada, ali da postoji i funkcionalan GSP. Mogu i jednosmerne ulice kako April kaže, može i treba funkcionalna saobraćajna policija koja kažnjava nepropisno parkiranje i zaustavljanje.

Po obodu treba da postoji niz besplatnih parkinga (ne moraju da budu garaže ako nema para, može za početak i otvoreni parking u jednom nivou), na kojima je parkiranje limitirano na 24 h (na primer). Izgradnja i održavanje tih parkinga treba da se finansira od prihoda od parking zona. 
Jedno od mesta za besplatni parking bi na primer bio plac kod autokomande (koji je valjda prodat Miškoviću za tržni centar), zatim u slepom dnu Gospodara Vučića (na uglu sa Ustaničkom) postoji prazan plac, idealan za manji parking koji bi opsluživao tu okolinu... Ti placevi naravno koštaju, ali eto ja biram da moje pare od parkiranja u zoni i od raznih poreza idu u te parkinge, a ne u fontane i novogodišnje ukrase.

Tako bi izgledao grad po meri građana. Negde je to najnormalnija, svakodnevna stvar - a ovde utopija.

Link to comment
30 minutes ago, Frile said:

zatim u slepom dnu Gospodara Vučića (na uglu sa Ustaničkom) postoji prazan plac, idealan za manji parking koji bi opsluživao tu okolinu... Ti placevi naravno koštaju, ali eto ja biram da moje pare od parkiranja u zoni i od raznih poreza idu u te parkinge, a ne u fontane i novogodišnje ukrase.

 Znam taj plac, to bi bilo idealno mesto, jer se nalazi doslovno pored stanice 31 - mogli bi ljudi tu da parkiraju i idu u grad lagano.

 

Naravno, to se neće desiti, već će tu neko ubosti petospratnicu.

 

p.s. ali još uvek mislim da je ključni problem dostava i zaustavljanje trake sa 4 migavca. Nekad se dostava radila do 7ujutro i posle 22 sata i svima je to bilo sasvim normalno. Sad su svi u frci da će dostavljači da blokiraju saobraćaj ako se vrate na staro radno vreme. Političari su pičke i to je problem svih problema.

Edited by April
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...