Jump to content
IGNORED

Kickboxing & Muay Thai


Bright Billy

Recommended Posts

dakle, zbog velikog interesovanja :sleep: pokrecem ovaj topic kako bi imali mesto na kom mozemo da diskutujemo o stand up borbama, ali i da caskamo o treninzima i ostalim licnim iskustvima u okviru naslovnog sporta i borilacke vestine. po nekim teorijama kickboxing je poslednja disciplina iz okvira borenja koju mozemo nazvati sportom, dok se muay thai vec smatra borilackom vestinom.

 

muay thai je ocigledno tajlandska vestina koja je u poslednjih dvadesetak godina postala globalno popularna, sto je tajlanjdanima otvorilo sansu da od svoje drevne discipline naprave industriju koja im sad donosi dosta love. stadioni na kojima se odrzavaju mecevi su dupke puni, opklade pljuste pbp, dok (moj je utisak) se na prihod od tv prava ne racuna previse; ja konkretno ponekad gledam MAX Muay Thai  organizaciju koja ima oko 5 event-ova nedeljno (bukvalno) i svi prenosi su im za dz na youtube i facebook profilima. ono sto tajlandjanima donosi ozbiljne pare su hiljade i hiljade kampova koji privlace ogroman broj rekreativaca i takmicara iz celog sveta. kod tajlanjana recimo nema amaterske konkurencije, odnosno za svaku borbu se dobiju neke pare, pa tako njihovi vrhunski borci sa 22/3 godine imaju preko 150 borbi jer su za lovu krenuli da se peglaju oko 10e. ja imam utisak da ti ljudi (makar po telu i nogama) vise nikakav bol ne osecaju...

 

prva asocijacija na kickboxing je legendarna K1 organizacija, koja je dominirala komercijalnim trzistem  pre nekih 15 godina. ova organizacija je slavno bankrotirala jer nije uspela da uskladi troskove sa padom gledanosti koji je nastao popularizacijom mma. K1 period se smatra zlatnim godinama kickboxing-a i legendarne borbe koje je ta organizacija priredjivala jos uvek su izuzetno gledane po raznoraznim youtube kanalima. sada, kao i tada, sportom mahom dominiraju holandjani kojima je kickboxing drugi najpopularniji sport u drzavi. recimo, aktuelni sampion u teskoj kategoriji Rico Verhoeven je u holandiji bukvalno ono sto je novak djokovic kod nas.

 

sto je profesionalnih organizacija tice, trenutno je najbolji (originalno) holandski glorykickboxing , koji okuplja najbolje evropske borce. dosta tih momaka se bori pod zastavam zemalja svojih predaka, al realno velika vecina njih  ceo zivot zivi u holandiji. pored njih, u gloriju ima dosta dobrih brazilaca i tajlandjana (koji ako uspeju da se prilagode kickboxing pravilima dominiraju laksim kategorijama). glory kickboxing organizuje oko 15 event-ova godisnje u evrop, usa i kini. usa realno malo na silu forsiraju i tamo event-ovi znaju da omanu jer lokalni borci nisu bog zna sta. najbolji dogadjaji su naravno u holandiji, gde postoje rivalstva izmedju par top klubova, ali i etnicka rivalstva... organizacija iz godina raste pa je prethodnog vikenda glory 59 amsterdam odrzan na johan cruijff areni (doduse na trecini kapaciteta stadiona) i uzivo ga je gledalo 15-20 k ljudi. svaki event ima oko 15 borbi a u svrhe prenosa podeljen je na 3 dela, preliminarne borbe koje idu za dz na njihovom youtube kanalu , superfighte series koji se emituje na ufc fight pass-u i glory koji emituje espen. borbe za titulu traju 5 a ostale 3 runde, od kategorija postoje sledece. ja konkretno uzivo volim da ubodem amsterdamski event koji je uglavnom krajem septembra, a spektakli znaju da budu i u roterdamu tokom zimskih meseci...

 

sledeci je kineski Kunlun Fight koji je platezno mozda i jaci od glorija, ali je marketinski potpuno okrenut kineskom trzistu pa se u ostatku sveta slabo prati. oni uglavnom okupljaju kineske, tajlandske i ruske borce, al kao sto rekoh tesko ih je pratiti pa i ne znam previse o toj organizaciji.

 

po mom misljenju, trece rangiran je belgijski Enfusion , koji event-ove organizuje po evropi i po ovim bogatim arapskim zemljama. tu ima bas dobrih pegli, ali dogadjaji su im sabanski organizovani. oni okupljaju mladje borce iz holandije, belgije i nemacke pa su se vremenom polu pretvorili u razvojnu ligu za glory koji im realno pokupi sve najatraktivnije borce.

 

postoji jos gomila organizacija kao sto su ruski ACB Kickboxing ili brazilski WGP Kickboxing al oni su na nizem nivou...

 

amaterska prvenstva organizuje WAKO a trude se da promovisu i neke svoje profesionalne pojaseve. tu recimo uvek ima dosta nasih boraca i prilicno su uspesni.

 

tolko za sad :)

 

 

Link to comment
On 5.10.2018. at 14:22, Bright Billy said:

ja imam utisak da ti ljudi (makar po telu i nogama) vise nikakav bol ne osecaju...

 

 

 

+1  Meni to neverovatno, generalno kod svih kikboksera ali pogotovo kod Tajlandjana. Kontam kad bi mene neko pripalio lou kikom negde u koleno ili malo nize, to bi bilo ekspresno laku noc, prijatno. Isto vazi i za neki udarac u stomak i kojekuda. 

 

Pokojni Ramon Dekers mi je bio najjaci lik za gledanje, bas je bio sila.

Link to comment
10 hours ago, Zli Gli said:

 

+1  Meni to neverovatno, generalno kod svih kikboksera ali pogotovo kod Tajlandjana. Kontam kad bi mene neko pripalio lou kikom negde u koleno ili malo nize, to bi bilo ekspresno laku noc, prijatno. Isto vazi i za neki udarac u stomak i kojekuda. 

 

Pokojni Ramon Dekers mi je bio najjaci lik za gledanje, bas je bio sila.

 

retko low kick ide u koleno, prima se butinom ili blokira cevanicom. middle kick je tajlandski tm, to izbacuju ko iz pracke nebrojeno puta po mecu. treninzi kojima pripremaju telo da prima te udarce deluju prilicno mucilacki...

 

ramon dekkers je apsolutna legenda, onost je johan cruijff u fudbalu to je on u kikboksu. prvi je evropljanin koji je otisao na tajland i tuko se tamo sa njihovim sampionima. on je bukvalno rodonacelnik onoga sto danas zovemo dutch style kickboxing. taj stil je dugo bio neprejebiv al par godina unazad gubi primat. recimo, u 6 muskih i jednoj zenskoj kategorijia, koliko ih ima glory samo je  welterweight sampion harut grigorian neko ko se bori u tom fazonu. inace, njemu je trener ramonov brat koji drzi jedan od top 3 kluba u holandiji...

Link to comment
11 hours ago, pbg12345 said:

setimo se kako je samo tanka koza darka milicica nastradala :(

 

 

dobro, probao je i to je nesto...

 

inace, izvesni Chi Lewis Parry kaze da je bio nba igrac pre nego sto se prebacio na kickboxing. ne pratim basket pa ne znam kolko je tacna ta informacija, al eto, nije darko jedini :ph34r:

Link to comment
16 minutes ago, Zli Gli said:

Ma to za koleno sam lupio, isto bi mi bilo sa cevanicom i butinomemoji16.png

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

 

boli u pizdu materinu, pogotovo cevanica o cevanicu :wacko:

al navikne se covek vremenom, pogotovo ako je covek tajlandjanin koji to radi od sedme godine :D moras, ono ko u fudbalu kad igras glavom, da das kontru a ne da cekas da te zvekne...

 

 

nego, kad vec tolko pominjem glory kickboxing, evo je i jedna brzinska plejlista za instant upoznavanje

 

https://www.youtube.com/watch?v=CT3YPC3BR58&list=PLbomUOOCf-2FBgw0aR0vbQMzHHRLXCwt3

Edited by Bright Billy
Link to comment
10 hours ago, Bright Billy said:

 

dobro, probao je i to je nesto...

 

inace, izvesni Chi Lewis Parry kaze da je bio nba igrac pre nego sto se prebacio na kickboxing. ne pratim basket pa ne znam kolko je tacna ta informacija, al eto, nije darko jedini :ph34r:

Bio je nba igrač ko ja što sam bio, na soniši

Link to comment

nemam pojma, stvarno. prostim guglanjem dolazim do informacije da je 2005e bio na draftu al ga izgleda niko nije uzeo; ako to uopste tako funkcionise... 

 

kako kikbokser nije bio los, al je na kraju dva puta otkazao istu borbu pa su ga odjebali. 

Link to comment
1 hour ago, Host said:

Nego, to za cevanice. Jel tacno da se treningom moze ojacati kost? 

 

definitivno moze. ne znam bas strucno da objasnim, al prilikom udaraca dolazi do sitnih naprsnuca na kostima (najcesce na pesnicama) koja se onda regenerisu i prakticno betoniraju vremenom. citao sam kako azijati deci daju prvo da udaraju u vodu, kad to prevazidju sledi pesak, zemlja, drvo... na kraju lome cigle bez ikakvih problema. 

 

npr, ja treniram rekreativno i moja pesnica u poredjenju sa nekim ko se time ceo zivot ozbiljno bavi deluje kao decija. o cevanicama da i ne pricamo... 

Link to comment

kolko je do ojacane kosti tolko je i do tehnike. ako ispravno postavis blok tog low kick-a vise boli onog sto sutira nego ong ko prima udarac. takodje, vecina ljudi trenira i takmici se (amateri) sa stitnicima za noge. tu je veca opasnost da usled loseg bloka nabijes sopstvenu petu sebi u jaja nego sto ce cevanica da te boli... 

 

svakako, ne treba nepripremljen ulaziti u takve situacije :D

 

[media]

[/media]

Edited by Bright Billy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...