Jump to content
IGNORED

Civilizacije - faze zrelosti i propadanje


namenski

Recommended Posts

Masite oboje: radi se o Kulturi Zajednickog Zivljenja, Kulturi u kojoj se zivi na ocigled drugih, u kojoj - samo na prvi pogled - nema uzajamnih tajni.

Ali i Kulturi zajednickog umiranja, Kulturi u kojoj svi ucestvuju, Kulturi u kojoj je greh ljudska rabota, oprostiva...

Za razliku od severnjackih kultura koje su cak i klimom u neku ruku naterane na izolaciju, zatvorene prozore, duge zimske noci, samoposmatranje, okrenutost samo sebi i svojoj neposrednoj okolini, koja je - kao jednu od posledica (iz)rodila neoprastajuci protestantizam, puritanizam...

 

 

 

Edited by namenski
Link to comment
3 hours ago, namenski said:

Masite oboje: radi se o Kulturi Zajednickog Zivljenja,

ono što sam napisala, ne isključuje da se radi o Kulturi Zajedničkog Življenja

 

ali me mrzi da elaboriram, kako je sve u vezi, a mala pričica (pranje veša) mi se samo namestila u momentu

 

ali ok, igraj se sam

Link to comment




Mislim da razumem: doduse, malo si me bio zbunio sa onim 'nekultura'...
Ne vidim je nigde na fotografiji: naprotiv, sve antike i ono izmedju - nikako zanemarljivo kada je u pitanju Rim - je jedna velika Kultura.
Sa sve pranjem vesa u Fontani di Trevi.
Kao simbolom jedne istinske Kulture, one mediteranske, levantske, Kulture svakodnevice, Kulture takozvanog malog coveka i njegove sposobnosti i spremnosti da zivi i prezivi svemu uprkos...
I da uvek, bez izuzetka, svi carevi, kraljevi, pape, vojskovodje, religije i ideologije na stranu, posle sranja koja ovi naprave, a koje mali plati - prione i izgradi poruseno...


Razumem zašto skačeš na reč "nekultura" gledavši priloženu sliku ali ne razumem zašto moraš uvek skakati i gubiti se u svojim meandrima apologetike socijalizma štalije. Kad si bio u Rimu? Ne sumnjam da je mediteransko nasleđe Grčke i Rima imalo veliki uticaj na zakone, socijalnu strukturu, jezik, filozofiju i umetnost a kasnije (na žalost) i na (Vizantijsku) religiju ali nije sve tako cr(ve)no-belo... Nije se iz njega izrodilo samo mnogo sreće i svo cveće. Gajen je tu "u komšiluku" i servilni provincijalizam koji je hranio malobrojan plebe urbana. Zvuči ti poznato? (Sveto) Rimsko Carstvo je stvarano toliko mnogo puta iz pepela da je preraslo u serijsku proizvodnju, prevladala je akultura, jel znaš da u italijanskom ne postoji reč "nekultura"? Suprotnost kulture je "ignoranza", "barbarie"... nema srednjeg puta: nekultura je glupost. Ti isti glupi barbari su prerasli u provincijalce ali nisu nikad napravili sledeći korak, skok, jer tog stepenika nije ni bilo. Senso civile nije lako prevesti, danas je građansko društvo, "civilni smisao" koji je prestao da postoji sa smislom koji je Rim pokušao da ponudi svom samoživom carstvu. Izvezao je svoju ratoborno imperijalističku glupost u okolne i daleke provincije i sam je sebe ugušio svojom kulturom.

Da se vratimo na neke nedavne, glupe stvari. Jel kultura i kada socijalisti bace kanister crvene farbe u fontanu, puste 6 kamiona crvenih loptica niz Španske stepenice? Jel kultura i kad se komunisti obraćaju mafiji i sarađuju sa njom između ostalog i ubijajući ljude koji se bore protiv nje? Jel kultura i kad se udruži levica sa desnicom da napravi začarani krug kojem bilo šta da kažeš i uradiš prođe bez problema, dovoljno je samo da zašuštiš novčanicama?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk


Link to comment
4 minutes ago, mlatko said:



 

 


Razumem zašto skačeš na reč "nekultura" gledavši priloženu sliku ali ne razumem zašto moraš uvek skakati i gubiti se u svojim meandrima apologetike socijalizma štalije. Kad si bio u Rimu? Ne sumnjam da je mediteransko nasleđe Grčke i Rima imalo veliki uticaj na zakone, socijalnu strukturu, jezik, filozofiju i umetnost a kasnije (na žalost) i na (Vizantijsku) religiju ali nije sve tako cr(ve)no-belo... Nije se iz njega izrodilo samo mnogo sreće i svo cveće. Gajen je tu "u komšiluku" i servilni provincijalizam koji je hranio malobrojan plebe urbana. Zvuči ti poznato? (Sveto) Rimsko Carstvo je stvarano toliko mnogo puta iz pepela da je preraslo u serijsku proizvodnju, prevladala je akultura, jel znaš da u italijanskom ne postoji reč "nekultura"? Suprotnost kulture je "ignoranza", "barbarie"... nema srednjeg puta: nekultura je glupost. Ti isti glupi barbari su prerasli u provincijalce ali nisu nikad napravili sledeći korak, skok, jer tog stepenika nije ni bilo. Senso civile nije lako prevesti, danas je građansko društvo, "civilni smisao" koji je prestao da postoji sa smislom koji je Rim pokušao da ponudi svom samoživom carstvu. Izvezao je svoju ratoborno imperijalističku glupost u okolne i daleke provincije i sam je sebe ugušio svojom kulturom.

Da se vratimo na neke nedavne, glupe stvari. Jel kultura i kada socijalisti bace kanister crvene farbe u fontanu, puste 6 kamiona crvenih loptica niz Španske stepenice? Jel kultura i kad se komunisti obraćaju mafiji i sarađuju sa njom između ostalog i ubijajući ljude koji se bore protiv nje? Jel kultura i kad se udruži levica sa desnicom da napravi začarani krug kojem bilo šta da kažeš i uradiš prođe bez problema, dovoljno je samo da zašuštiš novčanicama?

Ne znam niti me zanima kako si ovde dosao i gde si nasao apologetiku socijalizma ili bilo cega, jos manje potezanje antike, klasike, nasledja...

Naprosto se radi o necemu sto se zove istorija svakodnevnog, obicnog zivota i obicnih ljudi, elementarnom humanizmu koji ce i pranje vesa u neprikosnovenoj Fontani di Trevi da upotrebi samo da prezivi i ide dalje...

Bas kao sto ce na -40 da lozi vatru neprocenjivo vrednim knjigama i starim rukopisima, ne bi li preziveo...

A to ici dalje je obicnog coveka je 1 civilizacijska vrednost kojoj, vise nego svim vojskovodjama, drzavnicima, levicama i desnicama dugujemo prezivljavanje kao vrsta: njihovoj spremnosti i sposobnosti da se posle svakog sranja pridignu i ponovo i ponovo izgrade poruseno...

Skrenuo paznju na kulturne i ostale razlike izmedju juga i severa Evrope, uostalom trebalo je samo citati.

I mozda po malo razmisliti.

Nadao sam se da tako nesto ne treba objasnjavati, ali se nisam nadao izlivima politike u mozak i predavanjima o levicama, desnicama, finesama italijanstine, Imperiji, socijalizmu...

Uostalom, ne mogu da te pratim u tvojim dubinama istorijskog znanja pomesanim sa primerima iz zivota savremene Italije, a ni ton mi bas nije legao...

Izvini molim te...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...