Jump to content
IGNORED

Jabuke


kud_genijalci

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nisam ja

    12

  • kud_genijalci

    7

  • mraki

    5

  • slepa živana

    5

22 hours ago, fikret selimbašić said:

ooo, kakav car. ja ovo ili nisam videla ili sam zaboravila. pokojni vaso, hvala ti gde čuo i gde ne čuo!

 

(inače, s vasom delim 2 velike ljubavi. prema cedeviti i prema jabuci).

Link to comment
On 23.9.2018. at 23:24, mraki said:

Volim ih skoro sve, a omiljena mi je Greni Smit.

Što hrskavije to bolje, one brašnjave mi nisu nešto.

Nisu loše ni one neke fensi sorte, tipa Pink Lejdi.

Ovo su mucu - podseća na onaj vic: spavaju seljaci ispod tezge a lopov pipa ciradu, a seljak kaže "ku gi micu?" "lopov gu micu2, a lopov pmisli: "bogte vid'o, ovo su Japanci!" i pobehne.

Znači, na prvi i jedan i po pogled, isti su mucu i greni smit. Ali, greni su kao voskirane. Ono što vadi grenio smot je "ekološka" boja, ali ukus kao da bledi poslednjih godina, ona kiselost s mrvicom slatkoće fajdautuje se u bezukus, a kora mi je kao plastika. 

Grci imaju običaj da na kraju obroka simpatične goste časte prekiselom zelenom jabukom, sa šlagom i medom. I to odlično paše, iako se ne bi reklo ak ose ima u vidu pravilo da voće ne bi trebalo posle jela jesti. Ali, jednom kad sam probao, dopalo mi se.

 

Naši seljaci su pre nekoliko godina nudili "poboljšani na pelcer greni smit iz Italije", po imenu "čelenč", što bi valjda bilo challenge sa severa Italije. seljak nije umeo da mi objasni koja je to sorta, osim da je nabavio na kvarno jeftine pelcere. Nema kod nas obrazovanih seljaka, otud i neobizdana upotreba pesticida i insekticida, iz neznanja.

 

E sad, mucu sa slike: nije napadno kiselo, kao nekadašnja greni smit, već kao da je u kiselinu umetnut prah šećer i malo mirisa od dunje. Na nepcima se lepo slaže kao koktel od tri note, kiselo, slatko i mirisno. Prosto ti žao da je termički obrađuješ, npr. u sosu sa kupusom, ili samo s orasima i medom u plehu.

To je jabuka za kjokušin kai karatiste. 

jabolk 4.jpg

Link to comment

E ovo je mul ruž, ona mora da bude rozikasta kada se raseče, i kao da je ubrizgan ekstrakt ruže u njojzi. Izgleda kao na ilustraciji iz bajke o zloj bakuti i uspavanoj kraljici. 

jabolk 9.jpg

Link to comment

Ovo je, pak, gala. Oblikom (ne i bojom) vuče na gloster ili crveni delišes, a te dve sorte su mi preslatke, i na pola prvog ugriza i gala deluje preslatko, ali se odmah javlja prijatni dodir kiseline, da donese uzbuđenje. Vrlo je izdašna, jedna je dovoljna, ne poželiš da se preždereš kao sa mucu ili šifrom. Onako, kao čašica šerija po sle podne.

jabolk 2.jpg

Link to comment

Šifra treba da dođe za koju nedelju, počinje joj sezona. Sada se još odmara u krošnjama. Na prvi pogled ista kao ajdared, ali samo na prvi iči samo na pola prvog pogleda. I ajdared ume da ma kraste, okej, ali stvar je u težini i građi, Šifra je teža za 20-30 posto od ajdaredarke. Ume da ima "bubuljicu" u kojoj je kaobajagi crv, koji puca od zdravlja. 

Link to comment

ona moja sljiva sto mi je jedna dilerka rekla da se zove dzon antoni i jos nesto, zove se sljiva grose felicija. otkrila sam i sljivu milicu, odlicne obe.  

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...