Jump to content
IGNORED

Rumunija


renne

Recommended Posts

jel traže PCR na skeli, ili je dovoljan samo onaj antigenski? [emoji3]
Biće svakako povuci-potegni tako da je najbolje sve poneti a u pasošu bar jednu plavu

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
  • 11 months later...

Meni je Rumunija turističko otkrovenje.

 

Bili smo hanuma i ja dve nedelje, prošpartali pola države - namerno nismo išli u Bukurešt (ja sam već bio, niš posebno).

 

Spavali u kućicama na drvetu u Predealu koje su brutalne - jednostavne a lepe, sa ogromnim krevetima zavučenim u krošnju i kadom nasred spavaće sobe.  

 

Sibinj (Sibiu) je prelep grad, ima austrougarski šmek i dobro vino, isto tako i Sigishoara. Transfagarashan je ludilo od puta, žao mi je što nisam imao motor, mislim da bi tako doživljaj bio potpun. Ima neka žičara koja vodi na vrh planine - mi smo bili u kasno proleće, piči sunce, ti u majici a za deset minuta vožnje žičarom dospeš na sneg.

 

Takođe, srednjevekovni rudnik soli u Turdi je ludilo, imao sam osećaj kao da sam u naučnofantastičnom filmu. Na tri sprata je, sa prastarim kristalčinama soli koje vise sa plafona a u podnožju rudnika je jezero u kom se možete provozati čamcem koji iznajmite.

 

Jedino što je relativno sranje je klopa. Mislim sranje. Nije sranje ali niš posebno. Kao naša kuhinja ali sa palentom u bukvalno svakom jelu. Pivo isto kao naše, osrednji lagerčići, ali vino im je zaista jako dobro.

 

E da, nemojte da bacate pare na gluposti oko Drakule, fejk dvorce u kojima Vlad Cepeš nikad nije bio itd.

 

 

  • +1 8
  • Hvala 1
Link to comment

Meni je bas prosle nedelje komsija Rumun pricao o oblasti Bukovina, gde se nalazi cuveni manastir Voronec (Mănăstirea Voroneț) sa crkvom koja ima oslikane spoljne zidove (mislim da je u pitanju Strasni sud). Sa koliko ljubavi mi je opisao taj kraj, odmah sam dobila zelju da ga i posetim. Vredi staviti na listu.

 

Crkva

voronet1.jpg?ssl=1

  • +1 2
Link to comment

Danas mi je žena na rumunskom štandu na Sajmu turizma (koji je plač majke božje) objašnjavala priču iza ove slike spolja oslikane crkve. Kaže da u tom kraju, ako hoćeš da ideš u turizam tamo oko Božića i NG, da treba rezervisati godinu dana unaprijed, jer nema hotela, sve je privatni smještaj, ali ono kao učestvuješ s njima u svim događajima i proslavama. 

Link to comment
50 minutes ago, James Marshall said:

Danas mi je žena na rumunskom štandu na Sajmu turizma (koji je plač majke božje) objašnjavala priču iza ove slike spolja oslikane crkve. Kaže da u tom kraju, ako hoćeš da ideš u turizam tamo oko Božića i NG, da treba rezervisati godinu dana unaprijed, jer nema hotela, sve je privatni smještaj, ali ono kao učestvuješ s njima u svim događajima i proslavama. 

 

I komsija je spominjao da on i zena uzmu neki apartmancic, a proslog puta su isli u vreme kada je bilo svezih borovnica koje su budzasto nakupovali kod usputnih prodavaca i onda u apartmanu napravili nekoliko kilograma pekmeza :laugh:

  • Haha 2
Link to comment
On 24.3.2022. at 11:24, Bandito said:

Transfagarashan je ludilo od puta, žao mi je što nisam imao motor, mislim da bi tako doživljaj bio potpun. Ima neka žičara koja vodi na vrh planine - mi smo bili u kasno proleće, piči sunce, ti u majici a za deset minuta vožnje žičarom dospeš na sneg.

Zanimljivo je sve što si napisao - dodajem na listu budućih putovanja. 

 

Nisam te samo razumeo u vezi citiranog. Koji je to put? Mesto? Vrh?

 

Zamak i sve oko drakule su tourist trap, slažem se.

 

Edit: ne znam jesam li pisao ranije. Moja dva putovanja u Rumuniju su bila 2004.i2005, kada nam je bila potrebna viza. Voz do Bukurešta je jedinstveno iskustvo zimi - naročito što su tada u kompoziciji bili i prazni vagoni otvorenih prozora koji se napune snegom :D.

Edited by pacey defender
Link to comment
46 minutes ago, pacey defender said:

 

 

Nisam te samo razumeo u vezi citiranog. Koji je to put? Mesto? Vrh?

 

 

Transfagarasan je planinski put koji spaja Transilvaniju i Vlašku (Wallachiu).

 

Izgrađen je početkom sedamdesetih kada se Čaušesku uplašio da bi Sovjetski savez mogao da napadne Rumuniju (kao što je '68 Čehoslovačku) pa mu je trebao hitno brz transportni koridor preko planina.

 

Sprcali su preko 600 tona dinamita i napravili vijugavi put od skoro 100 kilometara za četiri godine, a vojnici-gušteri koji su bili angažovani na izgradnji su masovno izginuli -- zvanični izvori kažu četrdesetak ali ima procena koje idu i do više stotina mrtvih.

 

Na samom vrhu planine je jezero kojim se može doći kolima, ali je put većim delom godine zavejan pa su zato izgradili žičaru kojom se može doći do vrha. Prilično je nadrealno iskustvo.

 

 

transfagarasan_by_gutescu_eduard_dreamstime.jpg

transafaragasa jezero.JPG

zicara.jpg

Edited by Bandito
  • +1 6
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...