Jump to content
IGNORED

Rumunija


renne

Recommended Posts

Ima agencija koja, čini mi se jedina ima rumunske ture. Karpati iz Novog Sada, nisam išla preko njih, a našla sam ih nakon što je na Vice obavljena reportaža o banji Herkulane, koja mi se svidela. Fotografije izgledaju kao u igrici Escape Abandoned Asylum.

Edited by halloween
Link to comment

ja bila proletos dva dana u herkulani. bili smo relativno rano, polovinom aprila, pa mi je izgledala praznjikava, a kako pise ova rumunka (btw - fotke herkulane su joj fenomenalne, mada moram da priznam da ja ipak nisam banju dozivela bas tako jako razrusenom i oronulom), zaista deluje zapusteno i prepusteno, mada je priroda lepa a stara zdanja oronula, neodrzavana ali jako interesantna i ima mnogo vise nego nase banje onaj smek karlovih vari - sto zbog konfiguracije terena i polozaja recice koja ide sredinom, a sa obe strane su objekti, sto zbog toga sto su objekti gradjeni u stilu neoklasicizma, neobaroka, neorenesanse i u ceskoj i u rumuniji. ima par vecih hotela i puno manjih, novijih, koji su prosecni - cisti, relativno jeftini, ali sa uzasnom klopom kao i svugde u zapadnoj rumuniji - ja sam bila u resicama, aradu, temisvaru i herkulani i bas nigde nisam jela nista sto lici na pristojnu hranu. cak ni u srpskoj kafani u temisvaru. i u boljim hotelima je bas onako neukusna, konfekcijska, ali je istina da nikada i nismo bili u prilici da trazimo dobre restorane i tamo klopamo (uvek smo bili poslovno, tacnije u okviru nekih od aktivnosti na IPA projekatima).

inace, jedino sto preporucujem (na topiku o sladoledima sam to vec uradila, ali neka je i ovde) je odlicna poslasticarnica u centru temisvara Gelato di Bruno

https://www.google.rs/maps/place/Gelato+di+Bruno/@45.7523506,21.2245563,20z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x47455d7f949f9417:0xdff8464b2216e182!2sRomanian+National+Opera+House!8m2!3d45.7540588!4d21.2258572!3m4!1s0x47455d7f6c0780cd:0xf8e0a1e101e4a97f!8m2!3d45.7523337!4d21.2246485

orah je fenomenalan i vec u cetvrtak ili petak idemo u temisvar i naravno jedan sladoled ce biti pojeden :D

 

a ovo su neke moje, ne bas narocite, fotke herkulane.

 

 

herkulana 5.jpg

herkulana 4.jpg

herkulana 3.jpg

herkulana 2.jpg

Link to comment

Hvala na pomoći. Nešto sam malo gledao, i deluju mi interesantni i Cluj, Sibiu i Brașov, pa vrlo lako završim i u nekim od ovih gradova...

Edited by notenoughreasonsforclaire
Link to comment
  • 11 months later...

Jaoo Temisvar [emoji173]

Bila sam pre 10ak godina, davno bilo, ali obavezno da prosetas po sirem centru (lako se i brzo sve prodje) i da obidjes Parcul Copillor ili ti deciji park, nesto najbolje sto sam videla sa neverovatnim zezalicama. Doduse u medjuvremenu su ga renovirali, nadam se i sve one rekvizite sacuvali/sredili.

 

U centru su njihova tri cuvena trga sa fantasticnom arhitekturom iz raznih perioda, neke gradjevine datiraju jos iz 14 veka. Najveci procvat doziveli naravno pod Marijom Terezijom.

Vredi videti njihovu Sabornu crkvu, blizu je Park ruza, kao i nasu (sve je vrlo blizu), pa rimokatolicku, kao i Muzej Banata. On ima vise odeljenja i rastrkan je, ali saznaces sigurno tamo sve.

 

Leje menjas regularno u menjacnicama.

 

Pivo im je odlicno, ali to vec laicki tvrdim smile.png

A za klopu, ne secam se nekog bas specificnog mesta, bila je ok po restoranima.

 

 

Link to comment

Imate menjačnice na svakom ćošku, nije nikakav problem promeniti novce.

Prelaz u Nakovu (Kikinda), radi od 07-19, a u Srpskoj Crnji radi 24 sata.

U centru Temišvara ima restorana, tako da je i za klopu dosta jednostavno.

Timișoreana restoran, prvi ispred opere, drži naš čovek. 

Parking mesta nisu problem, ako neko ide autom. 

Često idem na aerodrom po drugare koji su po belom svetu, pa sam već dosta savladao Temišvar.

Link to comment
2 hours ago, desboj said:

Dižem temu sa pitanjem - gde kupiti Leje (ako se tako nazivaju novci)?

Neka preporuka za vikend u Temišvaru?

 

Kako volim Temišvar,  volim ga zbog svih onih Srba koji su živeli i žive u njemu i okolini i na koje smo gotovo zaboravili srbujući  po nekim nedođijama punih tuđeg sveta.

Edited by halloween
Link to comment

da, slazem se sa bubom, temisvar je divan, jedan grad po meri coveka i studenta narocito, ni premalen ni veliki, sa univeritetima, parkovima, rekom, relativno miran, bez neke vece guzve, jurnjave. centar skoncentrisan, sve na dohvat ruke, sve je nekako prijatno i predivno, pogotovo sada, u jesen mislim da je najlepsi. ja vec pominjala sladoled gelato di bruno u glavnoj ulici, ne mos ga promasiti 

https://www.tripadvisor.rs/Restaurant_Review-g298478-d6686986-Reviews-Gelato_di_Bruno-Timisoara_Timis_County_Western_Romania_Transylvania.html

 

divan je i onaj drugi trg, vrlo blizu Uniratitea (trg ujedinjenja) gde je i nasa, srpska prav. crkva, oltar je oslikao  nas zrenjaninac konstantin danil, a strop stevan aleksic (modosanin). ako naidjete na crkvenjaka Milojka, slobodno ga sve pitajte, o nasima tamo, o istorijatu i svemu sto vas zanima, na neke stvari ce znati odgovore... a inace, nasi su tamo kao i svugde posvadjani, imaju liniju koja je anticauseskuovska, sa jednim divnim profesorom robotike gospodinom mIlenkom Lukicem, koji su bili opozicija i u ono komunisticko vreme, koji su se trudili da okupe nase, da im ostane pravo na skole na srpskom i ostala prava koja su data manjinama iako ih jesada tamo jako, jako malo izjasnjenih kao srbi. milojko nam je rekao tacan broj koliko ih je bilo 40tih, 50tih pa do sada i  zaista ih je katastrofalno malo preostalo. nasu dijasporu tamo vodi opskurni pesnik i veciti politicar, nekada uz causeskua, posle predsednik kongresa celokupne srpske dijaspore *tadiceva klika ga izabrala i gurala(, covek za sva vremena, odurni slavomir gvozdenovic. tako da i tamo ima svakavih srba, i divnih i odurnih, ne treba idealizovati nista kada smo mi, ma sta to znacilo, u pitanju :D

 

hvala snarcu za info o restoranu, ja nisam uspela na pristojan da naidjem u mojim zaista cestim posetama temisvaru. za koji dan probamo pa javljamo! 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...