Jump to content
IGNORED

Ribe - recepti, tehnike i sl


אַף אֶחָד

Recommended Posts

6 hours ago, Valkyrie said:

Probaću, kako se pokazala ta tvoja metoda za pastrmke (njih najčešće spremam)? 

Bolja varijanta sa svakom ribom pa i sa pastrmkom naravno...ali najveċa je razlika kod "posnijih" vrsta.

Izmiljaj mulje, bluk, peršun, ruzmarin, malo limuna i naravno soli po ukusu... 45 min 200°(dok papir ne dobije svetlo smeđu) + 10-15 min gril ili preko 200° i nema greške.

Link to comment
On 8.9.2018. at 23:17, pacey defender said:

Ima li smisla da se upuštam da pravim vulgaris verziju bakalara na belo, samo da koristim oslića? Neka prečica verzija, tipa, kuvani oslić, krompir, peršun, bluk, mulje. 

 

Napravio bih ovo da navikakav ćerku na ukuse. Dakle, sve bi bilo svedenije i blaže. 

 

Samo da ne završim na baba čohano topiku. 

ima ima, ja pravila sa raznoraznim ribama, vrlo je lepo, blaze nego sa suvim bakalarom, plemenitiji ukus, a opet ukus mora. dodaj i limun.

Link to comment

cmrljo, aj napisi kako si ti to radila, ja se generalno ribe malo pribojavam i uvek, ali uvek pravim ili brancina iz rerne ili lososa sa gril tiganja.

a isto bih da napravim nesto sa oslicem.

 

’fala!

Link to comment

ne moze biti jednostavnije, skuvas krompir, skuvas ribu (kratko to traje), moze na pari, ne mora, pa jal viljuskom razdrockas ako zelis teksturu, mozes i u avanu, al sta ima da tuces kad je sve meko ili turis u seckalicu da se melje ili stapnim mikserom, za dete to najbolje, a ja tako radim jer mi najbrze. dodas beli luk, maslinovo ulje, so, malo limunovog soka, probas, vidis sta nedostaje pa dodas, na kraju krupno mleveni biber (za dete ne) i seckani persun (za dete mozes i to da sameljes, bice sve divno blagozeleno). ja ne stavim previse krompira, on mi sluzi samo kao vezivo, riba je bitna. ali koji god odnos da stavis bice dobro, nema tu sta lose da bude.

Link to comment
  • 2 weeks later...

ja obarim krompire ali ne skroz nego na zilavije, onako da viljuska ne moze skroz da prodje, procedim, sacekam da se malko ohlade i nasecem ih na ploske. u papir za pecenje (onaj za kolace) bacim ploske krompira, ploske malo sire secenog crnog luka, celu ribu, dosta bluka ne previse sitno seckanog, persuna seckanog, koji kolut limuna i narendane limunove korice, zacinim muljem, solju i mlevenim biberom, dobro zacepim sa svih strana i u rernu na 180 jedno 40 minuta. riba je otprilike 300g, porcijas. moze brancin, orada, pastrmka. skusu slabo pravim, nekako mi bude tvrda i gorka, nedovoljno socna. bolja mi je s rostilja uz dosta izdasno premazivanje muljem. 

 

lososa pravim drugacije. njega ubacim na 8 minuta u vec ugrejanu rernu na 180 stepeni. pre toga ga posolim i pobiberim i nista vise. ne pokrivam. dojaja je kad prvo isecem crni luk na ploske (krugove) i komorac na kriske, posolim, pobiberim i nakapam balzamika preko. to ubacim u zagrejanu rernu (180c) na 20 minuta. izvadim, stavim komade lososa na to i u rernu na dodatnih 8 minuta. bude idealno, taman fino peceno a ne presuseno. mrzim lososa kad se prepece. to nije riba, to je iverica, nesto kao i tuna. 

 

tunu nikad ne pecem u rerni nego na dobro ugrejanom tucanom tiganju, 1.5 minut sa svake strane, odrezak debeo jedno 2cm. prvo na suvom teflonu proprzim saku susamovih semenki. bacim ih u avan, dodam bibera i zbubam. u to uvaljam odrezak. bacim na vreo tucani tiganj i sunem malo soja sosa preko. posle minut i po okrenem, sunem i s te strane malo soja sosa, pecem jos minut i na tanjir. volim da macnem malo vasabija preko odreska. uz to bareni pirinac i salata. carski obrok. 

 

recnu ribu ne pravim vec jedem kad odem u domovinu - sto kod prijatelja sto po kafanama. ako/kad nadjem sarana ovde, pravim pijanog. bacim na krompir, povrce, pasatu, zacinim raznim biljem i smiljem, sunem vina i zaboravim u rerni dok se to sve fino ne ispece i dosta tecnosti ne ispari, jedno sat ako ne i jace. bude super. sarancic bude pozamasan, kilo bez glave. 

Link to comment
On 13.9.2018. at 16:07, cmrlj said:

ne moze biti jednostavnije, skuvas krompir, skuvas ribu (kratko to traje), moze na pari, ne mora, pa jal viljuskom razdrockas ako zelis teksturu, mozes i u avanu, al sta ima da tuces kad je sve meko ili turis u seckalicu da se melje ili stapnim mikserom, za dete to najbolje, a ja tako radim jer mi najbrze. dodas beli luk, maslinovo ulje, so, malo limunovog soka, probas, vidis sta nedostaje pa dodas, na kraju krupno mleveni biber (za dete ne) i seckani persun (za dete mozes i to da sameljes, bice sve divno blagozeleno). ja ne stavim previse krompira, on mi sluzi samo kao vezivo, riba je bitna. ali koji god odnos da stavis bice dobro, nema tu sta lose da bude.

Oprobano danas. 

 

Skuvao sam oslica i krompir i suseni persun u jednoj vodi. Posle sam zgnjecio krompir, sitno iseckao malu kolicinu belog luka, dodao malo maslinovog ulja. 

Ribu nisam pasirao, bas kao sto kazes, da se oseti na zubima. Samo sam je otkostio i ostavio onako u komadicima. Sve to izmesao i to je u sustini to - gotovo je jelo.

Nisam solio - nema potrebe, vec je slano. 

 

Malena strajkovala u pocetku, kasnije je lepo jela. Inace voli oslica na pirincu iz rerne, pisao sam vec kako to spremam.

Eto meni super vecere od ostataka. 

 

Poslednja recenica kljucna - stvrno nema sta tu lose da ispadne.

Edited by pacey defender
Link to comment
  • 2 months later...

Da li treba da budemo zabrinuti zbog ovog jos živog crvića (?) u svezoj ribi? U pitanju je rotbarsch iz divljine - nemam pojma koja je to riba našem jeziku :D , na engleskom je rose fish. Guglala sam malo slike, deluje kao taj neki parazit koji valjda nije opasan ako se riba dobro termički obradi. Mi pravimo na pari.

 

Muska polovina kaže da ne brinemo, odsekli smo deo mesa u kom je bio. S druge strane, kako sam uzela dva različita fileta od dve različite ribe i ovaj je dosta manji od drugog, možemo ga i baciti. Nazvala bih coveka, da nisam već bacila račun negde.

d8293b75dbad0ca5e4ab26f6286cd622.jpg&key=825b0ff9d8e5bad2de4501678a1313c0e90a9ee778670d231229f5a2a2a93567

 

 

 

 

Link to comment
59 minutes ago, I*m with the pilots said:

Da li treba da budemo zabrinuti zbog ovog jos živog crvića (?) u svezoj ribi? U pitanju je rotbarsch iz divljine - nemam pojma koja je to riba našem jeziku :D , na engleskom je rose fish. Guglala sam malo slike, deluje kao taj neki parazit koji valjda nije opasan ako se riba dobro termički obradi. Mi pravimo na pari.

 

Muska polovina kaže da ne brinemo, odsekli smo deo mesa u kom je bio. S druge strane, kako sam uzela dva različita fileta od dve različite ribe i ovaj je dosta manji od drugog, možemo ga i baciti. Nazvala bih coveka, da nisam već bacila račun negde.

 

 

 

 

pise da je to ocean perch, znacu smudj. a i kod nas smudj ima te crve.

 

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/176209/FOTO-Parazit-u-ribi-u-Dunavu-nema-opasnosti-po-ljude.html

Edited by darling
Link to comment
5 hours ago, darling said:

 

 

pise da je to ocean perch, znacu smudj. a i kod nas smudj ima te crve.

 

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/176209/FOTO-Parazit-u-ribi-u-Dunavu-nema-opasnosti-po-ljude.html

 

NIje smudj (Zander), ali svejedno. Isti clanak sam i ja videla, i ipak je prevagnulo ono "u slucaju da parazit ipak dospe do organizma...", tako da nismo pojeli taj filetic. Svejedno cu pitati prodavca iduceg puta kada budem isla po ribu. Do sada smo kod njega uzimali samo bakalar i nismo to za ove 3+ godine nikada imali (malo guglanja je pokazalo da su i ova riba i bakalar podlozni tim parazitima)

 

---

 

Nisam videla ovu temu pre, pa hajde da upisem sta mi radimo sa ribom, iako nista specijalno:

 

Svezi filet bakalara:

1) 30tak minuta na pari uz kakvo god povrce (najcesce brokoli, karfiol, oni mali kupuscici, a krompir se podrazumeva), i sos od senfa.

Sos od senfa: prodinstam manji crni luk, so i biber, 250ml vode preko da se prokuva, po zelji ubaciti malo ~vegete ili prasak za supu, onda u to 200g tecne pavlake za kuvanje, i senfa ~dve supene kasike (probati pa po volji). Zgusnuti necim, ja koristim gustin, moze i brasno..

Sos na kraju nema ukus senfa, tako da je pogodan i za one koji senf ne vole (poput mog muza)

2) Ako me mrzi da posle svega jos stojim i pravim sos, onda brza varijanta za ribu: umotamo isecene delove fileta u slaninu i bacimo na tiganj. (Uz to svakako ovaj konkretni sos ne bi isao) Ova varijanta je odlicna za one koji i ne vole toliko ovakvu ribu, jer malo zamaskira.

 

Pastrmka, cela:

U trup ubacimo malo putera ili mulja i grancicu ruzmarina, posolimo. To umotamo u alufoliju, pa u pleh. Oko te ribe priblizno jednako iseckani krompir, sargarepa i cvekla, moze i keleraba. Malo mulja preko toga i to - je to. Kada je gotovo povrce, gotova je i riba, njoj uvek treba manje od ostalog. Mislim da se pece oko 45min na 180C - za samu brigu oko rerne je zaduzen muz pa nisam sigurna ;D

 

To je sve sta pravimo kod kuce od ribe, i ovaj bakalar sa sosom od senfa uveliko vodi, jedemo obicno jednom nedeljno kada donesemo sa pijace (a to je inace tipicno za sve restorane kada imaju "riblji dan" u Nemackoj, nista specijalno).

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

mene zvala juce drugarica da pita kako pecem ribu u rerni, i kazem joj kako, iscitam sedam recepata s kulinarike i onda tako ofrlje u zavisnosti od toga koja je riba i sta zelim da postignem, nema tu sta puno da se masi. ali nije ona ko ja, shvatih ne moze to tako, moram da vezbam da znam sta da joj kazem, i odem i kupim ribu, a nije mi se uopste jela i malo povrca da imam sta da jedem, jer mi se riba nije jela i turim u rernu sa sve, prvo povrce, pa posle riba, sto pre nikad nisam. strava je ispalo, ovo spikovanje ribe manje-vise, meni je bilo dobro sto ribu nisam presusila. sve sam stukla, oblak belog luka se sirio oko mene satima. 

moram sad da naucim lignje i da vidim gde ima smrznutih racica, a da ne smrde, oni frikomovi su mi ih ogadili na jako dugo vreme. 

2v13qk6.jpg

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...