Jump to content
IGNORED

Calcio nostalgija


mrdja

Recommended Posts

Golman: užasno teško za ocijeniti. Pagliuca je dominirao u Sampdoriji pa nastavio u Interu, u Bologni isto bio reprezentativni nivo. Peruzzi je uvijek bio podložan lobovima zbog visine, ali generalno odličan shot-stopper, Lazio je možda i ostavio u ligi u godinama nakon Cragnottijevog prsnuća (no to nisu devedesete). Osvojio Ligu prvaka sa Juventusom, dominirali su i u Serie A. U Interu ostao samo jednu sezonu no i tu je imao sjajnih utakmica. Gigi je počeo karijeru tad, znalo se odmah da će biti velikan. Zenga je na SP 1990. primio samo dva gola na prvenstvu. Simptomatično je za Serie A da su najveći golmani odreda Talijani.

 

Desni bek: Tassotti, Thuram i Cafu su mogli biti ispred Zanettija iako je Traktor za mene posebno simpatičan igrač. Cafu je tu možda bio i najkompletniji od svih, a mislim da bi i u današnjem fudbalu rutinski bio najbolji RB svijeta.

 

Lijevi bek: tu je Maldini bez premca.

 

Stoperi: Baresi je nesporan, Costacurta, Cannavaro, Nesta, Bergomi, Ferrara, Aldair...za svakog se moglo naći mjesto u timu i opravdanje.

 

Zadnji vezni: Desailly bi uvijek bio moj izbor praćen jednim dobrim playmakerom. Simeone, Deschamps, Davids, Albertini, Almeyda, Dino Baggio...

 

Ofanzivni vezni: Roberto Baggio je OK. Zidane bi isto tako bio OK makar bih ja njega stavio na onog lijevog umjesto Nedveda. Boban je imao svoje argumente. Totti će najbolje dane imati kasnije, ali može i on.

 

Desni vezni: Veron bi bio ispred Rui Coste. Lombardo je bio dobar na početku decenije - prvak sa Sampdorijom. Može Totti i na tu stranu.

 

Napad: nađite, ljudi, video Ronalda i Batistute pred SP 1998 kad su igrali Repstacija Svijeta i Evropa, 5-2 bilo. Nema boljeg tandema. Da je Moratti njih spojio u Interu u prajmu, Moggi bi morao otimati djecu sudijama da Juventus išta osvoji. Čast Van Bastenu, Weahu, Del Pieru, Zoli, Manciniju (on je više lopte zaboravio nego što današnji talijanski špicevi znaju), Inzaghiju, Crespu, Vieriju, Vialliju, Ravanelliju, Salasu...no ova dvojica su poseban svijet. Ima jedan slikovit opis one utakmice kad je Juventus dobio Simonijev Inter 1-0 u krajnje skandaloznim okolnostima. Kaže novinar Sportskih Novosti (vjerovatno Robert Matteoni): "Utakmica je pokazala da ne treba stavljati u istu rečenicu Ronalda i Del Piera."

 

 

Ah, da: Gascoigne i Serie A... On je Englezima devedesetih otvorio prozor u Serie A, otud ta nostalgija.

Link to comment

Milanova odbrana i Ronaldo - Batistuta ne mogu da dodju u pitanje, to je odavno legendarna stvar. Citajuci ovaj Arleov post prisecam se koliko je to mocna liga bila, previse. Krem je igrao tu.

Da nije Juventus toliko smotan u Evropi pokupili bi jos masu trofeja.

Edited by W.F.C.
Link to comment
1 hour ago, W.F.C. said:

Da nije Juventus toliko smotan u Evropi pokupili bi jos masu trofeja.

 

Juventus je baš baksuz bio tih godina. Ni Real niti Borussia nisu osvojili ligu u godinama kad su dobijali Juve, vladare Serie A, u finalu. Juve je dobio 6-1 u Milanu 1996-97, u ranijim godinama odrađivao i Real i Borussiju. Pa i Manchester United no te su sezone bili loši u ligi + bez ozlijeđenog Alexa.

 

30 minutes ago, Ezekijel said:

Uđe mali Ricken i zabije Peruzziu s 40 metri od prečke, ne zna ni on kako...I ode jedan, već viđeni.

 

Riedle uvali dva mimo svih očekivanja. Paul Lambert isključi Zidanea iz utakmice.

 

19 minutes ago, MocaVukotic said:

del piero je na tom meču dao goličinu kakve danas daje valjda samo kristina, samo elegantnije, italijanskije.

 

Jest, jedan od najpotcijenjenih golova u finalu CL, najviše zbog Rickenovog gola. Ušao Alex sa klupe, ako se dobro sjećam. Juve je imao Bokšića, Vierija i Amorusa te sezone, prejak napad. Malo kad se desilo da neko uđe kao veći favorit za CL, a da tako ispuši. Možda i jer se finale igralo u Minhenu.

Link to comment

Arle kako si podneo gubitak titule 98/99 :fantom:. Nije mi jasno kako je Lazio ispustio titulu. Unistio ih je Juve u aprilu 99- sa Henryem i Amorusom. Takodje mi nije jasno zasto je Lippi u februaru popio otkaz. 

Link to comment
3 minutes ago, Cash said:

Arle kako si podneo gubitak titule 98/99 :fantom:. Nije mi jasno kako je Lazio ispustio titulu. Unistio ih je Juve u aprilu 99- sa Henryem i Amorusom. Takodje mi nije jasno zasto je Lippi u februaru popio otkaz. 

 

Uništavanje je bilo kolo prije protiv Rome kad je kompletna odbrana otpala pa je Juve odradio šta je htio. Znao sam šta će biti još od onih 0-0 sa Milanom na Olimpicu i još gorih 0-0 kod Empolija.

 

Puno gore mi je ipak bilo ono u EPL-u, Dennisov penal protiv Uniteda u kupu i smrdljivi Leeds (jebem ti Kabu Diawaru) u prvenstvu su mogli promijeniti historiju za 180 stepeni.

 

Ima tu jedna bizarna poveznica: Wenger je htio dovesti Henryja već u januaru no on je otišao u Juve kod prevare Carla. Taj potez je možda riješio oba prvenstva - Henry je dva od tri gola dao Laziju, a Arsenal je svoju najbolju odbranu ikad (17 golova) upropastio najneefikasnijim napadom u Wengerovoj eri.

 

Lippi - bio je već spakovan za Inter. Valjda su Juventini kontali da bolje da se Ancelotti što prije uigrava.

 

Tog ljeta 1999. je Juve zamalo došao u Bihać u Intertoto kupu, svi smo ganjali vezu za kartu nakon poraza Jedinstva od samo 2-1 u Rumuniji i hrpe igrača iz lige koje je Jedinstvo dobilo na korištenje no Rumuni su bili prejaki za 2-2-6 taktiku i dobili 3-1 u Bihaću.

Link to comment

Bas mnogo evrokupova su osvojili zabari devedesetih, mislim da je bila i sezona kad su KS, KPK I Kup UEFA uzela 3 kluba njihova. Inter, Fiorentina, Parma, Kup UEFA, Juve, Milan KS, neponovljiva decenija...pa i dve, ako racunamo od onog uspona krajem 80-tih pa sve do zadnje Milanove LS 2007.

Link to comment

Buffon-

Zaneti-Nesta-Canavaro-Maldini 

Nedved-Zidan-Davids-Veron

Ronaldo-Batistuta

Lippi trener

 

Jos mi je nestvarnije da je Milan u CL sezoni 99/2000 u grupi H osvojio poslednje mesto. :isuse:

 

 

 

 

Link to comment
On 2.9.2018. at 12:18, ArleKino said:

Na Guardianu je izašao Dream Team Serie A devedesetih.

 

Pagliuca

 

Zanetti Costacurta Baresi Maldini

 

Albertini

 

Rui Costa Nedved

 

R.Baggio

 

Ronaldo Batistuta

 

B tim

 

Peruci

 

Kafu Aldair Vierhovod Benarivo

 

Vinter  Desai

 

Zola  Zidan

 

Del Pjero   Sinjori

 

Link to comment
17 minutes ago, Cash said:

 

Jos mi je nestvarnije da je Milan u CL sezoni 99/2000 u grupi H osvojio poslednje mesto. :isuse:

 

 

A onda jebeni Galatasaray uzme Kup UEFA. :isuse: :isuse:

 

Grupa je bila zajebana, a Milan fokusiran na nikad jaču ligu + predvođen umrlim Zaccheronijem, valjda najgorim osvajačem scudetta ikad.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...