Jump to content
IGNORED

Firme sinonimi za svoje proizvode


Peter Fan

Recommended Posts

2 hours ago, Peter Fan said:

I ovi su dobri, garant da vecina ljudi ne zna za selotejp.

 

britanci isto koriste sellotape kao brend univerzalni naziv za lepljivu traku, kao i mi. nisam imao pojma do pre metar.

Link to comment
  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Peter Fan

    25

  • namenski

    25

  • mraki

    10

  • francuski sobar

    9

6 minutes ago, namenski said:

Бруно је случајно Швајцарац, али нека, важно је да си се ти мени нашалиотм онако, баш форумски, ветерански :fantom:

 

I ovaj madjarski Ganc, Abraham, je takodje Svajcarac.

Link to comment
Just now, Radoye said:

 

I ovaj madjarski Ganc, Abraham, je takodje Svajcarac.

Ја био сигуран да је нека уобичајена КуК прича, дакле Јеврејин, Галиција, сиротиња...

Хвала, мораћу мало да се распитам око тога, фирма је у Србији била баш утицајна, мислим да су прве локомотиве биле њихове, ако и нису, добар број послератних парњача сигурно јесте, на пример она која стоји или је стајала испред главне београдске железничке станице. 

Link to comment
29 minutes ago, Peter Fan said:

Hilti je vec bio, mislim @Moća ga spomenuo.

 

Za Facom nikad cuo - gdje se to govorilo / govori i sta konkretno je obuhvatalo?

 

 

Ok ja sam francuz pa zbog toga niste čuli za Facom.  To je ovdje sinonim za sarafcvigere, ključeve itd. Nešto kao tvoj tata sto je imao Unior.

Edited by borris_
Link to comment

 

kod Amera duct tapes isto

 

1 hour ago, Ros said:

nemci uredno koriste termin "Tempo" za papirnate maramice bilo koje vrste

Lotos maramice u nas

 

 

Link to comment
3 minutes ago, francuski sobar said:

 

kod Amera duct tapes isto

 

Koliko znam duct tape nije nazvan po firmi, niti je ima proizvoda. Tako da se ne racuna :-)

 

Da predjemo malo na softver i opskurnija imena (kao da Torx nije bio dovoljno opskuran).

 

Autocad - naziv za sve 2D CAD softvere, a sve po vjerovatno najrasirenijem od svih, AutoCAD firme Autodesk ciji formati DWG and DXF su defakto standardi u industriji.

Pandan u 3D modeliranju mu je SolidWorks, docim u programiranju CNC mashina to mjesto zauzima Mastercam. Iako i crtanje i proizvodnja imaju za genericke nazive kracenice koje se lako pamte (CAD i CAM), masa ljudi (i oni koji bi po definiciji trebali znati precizno) koriste nazive te tri firme ne praveci razliku.

Link to comment
2 hours ago, Peter Fan said:

Da, Digitron Buje. Ja to i danas tako zovem (made ne znam ni gdje mi je, niti se mogu sjetiti kad sam ga zadnji put koristio, niti je Digitron).

Sta je to?

Generacija malo starija od mene, a nesto mladja od mojih roditelja je sve dzins pantalone zvala rifle. "e, ajd mi iz Trsta donesi rifle". Nema veze da li su zapravo bile RIFLE, Cassucci ili Carrera, jednostavno si bile "rifle".

Da, Robert Bosch je bio pionir u tom segmentu. Cak mislim da je izmislio i patentirao svjecicu za benzinske motore. A kad si vec spomenuo dizelski uredjaj, evo jos jedan koji je univerzalni naziv za dizel grijace: Webasto

Neme veze da li su masine ili ne.

jao rifle da 

:D

 

Link to comment
3 minutes ago, francuski sobar said:

Svaki motor za čamace je penta pa i Tomos  4 lol

 

Izguglah malo, od Volvo Penta modela izgleda.

Jeste, primetio sam u i oko Bg: svaki vanbrodski motor je Penta bez obzira na proizvodjaca i ne racunajuci fenseraje...

Link to comment
32 minutes ago, namenski said:

Ја био сигуран да је нека уобичајена КуК прича, дакле Јеврејин, Галиција, сиротиња...

Хвала, мораћу мало да се распитам око тога, фирма је у Србији била баш утицајна, мислим да су прве локомотиве биле њихове, ако и нису, добар број послератних парњача сигурно јесте, на пример она која стоји или је стајала испред главне београдске железничке станице. 

 

Majstor livac koji je pekao zanat po pola Evrope da bi ga put naneo u Budimpestu gde je radio u drzavnoj zeljezari i istakao se kao vrhunski majstor, postavljen za direktora preduzeca, od novca koji je tu zaradio kupio plac i pokrenuo sopstvenu livacku radionicu koja se specijalizovala za izradu topovskih djuladi tokom Revolucije 1848. kada je savladao tehniku masovne proizvodnje. Nakon porpasti revolucije usvojena znanja stavlja u mirnodopsku upotrebu radeci za zeljeznicu i u ovom periodu patentira nekoliko znacajnih izuma za metalursku industriju. Mic po mic, kompanija raste i od livnice polako postaje fabrika koja pravi bukvalno sve od igle pa do lokomotive - generatore i transformatore za trofaznu struju, automobile, avionske motore... Posle 2. svetskog utopljena u MAVAG - madjarsku drzavnu fabriku lokomotiva.

Link to comment
27 minutes ago, namenski said:

Specijalno za @Peter Fan семеринг, Herr Professor Walther Simmer, Simmerring, Simmer-Ring, danas Freudenberg GmbH & Co. KG … :D

 

 

 

Nisam to znao, sjajno! Mislio sam da je nesto kao dihtung ili sarafciger, neka izvedenica iz njemackog.

 

Americki pandan mu je "cr seal", po firmi Chicago Rawhide koja je ovdje (i dalje) glavna za sve semeringe i ostale zaptivace.

 

A veoma cesto ispod semeringa ide Timken set (konusno-valjkasti lezaj za prenos kombinovanog radijalno-aksijalnog opterecenja). I Timken i CR Seal nomenklatura se koristi u tehnickoj dokumentaciji i inzinjeri ne odmicu od njihovih kataloga.

Link to comment
2 minutes ago, Peter Fan said:

Nisam to znao, sjajno! Mislio sam da je nesto kao dihtung ili sarafciger, neka izvedenica iz njemackog.

 

Americki pandan mu je "cr seal", po firmi Chicago Rawhide koja je ovdje (i dalje) glavna za sve semeringe i ostale zaptivace.

 

A veoma cesto ispod semeringa ide Timken set (konusno-valjkasti lezaj za prenos kombinovanog radijalno-aksijalnog opterecenja). I Timken i CR Seal nomenklatura se koristi u tehnickoj dokumentaciji i inzinjeri ne odmicu od njihovih kataloga.

Ма и ја сам дуго мислио да је нека немачка, тачније аустријска веза, онај ауто тркачки Semmering, тек ми својевремено у Kamewa-и један инжењер објаснио и испричао о професору и његовој измишљотини...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...