Jump to content
IGNORED

Liga Evrope 2018/19


renne

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • renne

    82

  • levi

    72

  • W.F.C.

    65

  • 189-

    60

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 hours ago, Nikodije said:

 

Ljudi vole da se identifikuju sa nečim tako glamuroznim, spektakularnim, veličanstvenim, sjajnim... kao što su vrhunski engleski klubovi, stoga nije čudno da mančesteri, liverpulovi, čelziji i slični imaju tako veliku masu navijača po svetu, a niko neće da navija za bristol roverse. Ja lično kada bih morao da odaberem neki strani klub za navijanje, birao bih neke simpatične autsajdere, meni bi oni bili bliži za identifikaciju nego ovi što troše po 700 miliona u svakom prelaznom roku. Možda zato i imam problem da se do kraja identifikujem sa današnjom zvezdom, jer ona troši nepojamne količine para za naše uslove, dok ostali jedva preživljavaju. U tako neravnopravnoj borbi, nekako mi dođe teško da se ja sad tu nešto ložim da zvezda nabije neke jadne lučance koji imaju plate 300 evra. Ali većina ljudi nema problem sa tim, i što glamuroznije i bogatije, to bolje

jevtovic, jovancic, meleg, stojiljkovic, popovic, simic,  a pre njih jovicic, borjan, stojkovic, rodic, savic, babic,  milic, hajdin, pavkov, milosevic, lukovic, poletanovic, radonjic, gobeljic, gojkov, bainovic

to su igraci koji su stizali protekle dve sezone od kad traje "renesansa"

22 njih, nekog sam sigurno zaboravio

svi nabrojani su dosli direktno iz jsl konkurencije, ili su povratnici iz inostranstva, gde su proveli sezonu, dve cesce nesupesno, a pre toga, dakle pre svega 2-3 sezone su nosili dres nekih od jsl ligasa

da i pored toga, vecina njih jeste nedostupna jsl konkurenciji (osim partizanu), ali ne, ne radi se ni o kakvim mesijima i modricima za konkurenciju

pored njih dovedeni su prosle godine rikardinjo iz 1 serifa, ze markos klinac iz brazila te boaci iz serije b i kad je obezbedjena liga evrope igrac daleko viseg rejtinga od svih nabrojanih, ali sa ozbiljnim povredama i zdravstvenim problemima iza sebe - krsticic

kasnije kad su prodati boaci i kanga, satigao je ben, 28godisnjak, koji je karijeru proveo u drugoj francuskoj i grckoj ligi, vrhunac karijere mu je bila klupa olimpijakosa

ove sezone od stranaca stigli su: sumaila iz kuvajta, pre zvezde nikad nije igrao u evropi, degenek iz japana, ebislio sa kipra i to pod cudnim okolnostima (nije ga slucajno apoel prodao direktnom rivalu za ls) i na pozajmicu za le/ls igrac ozbiljnijeg rejtinga kafu

kad je vec obezbedjena ls stigli su igraci ozbiljnijeg rejtinga marin, boaci i causic

 

zvezda i partizan jesu povlasceni klubovi u srbiji, to nikako nije dobro, ali nije nista novo

od uvek je bilo tako ili mozda mislis da su ranije ne znam radnicki nis, borac ili napredak mogli da zadrze nekog igraca ako zvezda pokaze interesovanje?

hocu reci, ako ti to smeta sad, kako ti nije smetalo kad si poceo navijati za zvezdu? nije se tu nista bitno promenilo

 

razlika u kvalitetu igraca zvezde i ostata lige jeste velika, ali ona je toliko izrazena pre svega zbog igraca kupljenih kad su ostvareni plasmani u le/ls (krsticic, kafu, marin, boaci, causic), bez njih ta razlika je drasticno manja

sa druge strane, pitanje je zasto dobar deo klubova nije ulagao vise u igracki kadar (naravno da je odgovor jasan), pre svega partizan, ali i vojvodina, ranije ofk, te jos neki klubovi koji su imali vise nego solidna primanja, najvecim delom iz prodaje fudbalera

pa tako partizan dovodi sumu, razne talente crne gore, bih i slicno. tesko da je to zvezdina krivica

msm i zvezda je tako poslovala do pre dve godine

 

ono sto mi se cini, da se i to lagano menja i da i ostali menjaju politiku pa sve veci broj klubova ulaze deo novca u igracki kadar, dovode se neki stranci, vracaju igraci iz inostranstva. nisu se "gazde" jsl klubova naprosto propostenjacili, nego su shvatili da je veca dobit ako se nesto novca i ulozi (odnosno vrati u klub), nego ako se godinama, decenijama cedi suva drenovina

neko je morao povuci nogu i prvi podici kvalitet i nesto promeniti, a to je kao i obicno kad je u pitanju srpski fudbal zvezda/partizan

 

upravo najbolji primer tog cedjenja je nas "najuspesniji sporcki radnik ikad" 1 i jedini terza, koji je godinama drzao ofk pri vrhu srpskog fudbala, imao prodju u mladu repreezentaciju sa gomilom igraca, prodao ozbiljan broj fudbalera za milionske iznose (uostalom i na ovom sp je valjda najveci broj nasih igraca ponikao u ofku), a da pritom ni dinara nije vracao u klub, doveo ga do bankrota, sad igraju zonu ili tako nesto, a stadion je u najgorem stanju u drzavi, odnosno ono se i ne moze nazvati stadionom

samo zbog toga, ako ni zbog cega drugog, njemu je mesto u zatvoru, a ne u fotelji najveceg srpskog kluba

 

naravno da je srpski fudbal truo i bedan, to je tako vec skoro 30 godina, a i pre toga nije dugo vremena bio onakvim kakvim ga poneki nostalgicar ume predstaviti (ali  opet daaaleko ispred ovog sad)

ali je istina i da su se poneke stvari promenile na bolje u proteklih godinu, dve, tri

to se pre svega desava zbog pritiska uefe i naprosto nekih trendova (ulaganje bukvalno svih ostalih, pa smo dosli dotle da jedan od dva najbolja srpska kluba trpa mocni kairat, a da mu ozbiljnu prepreku predstavljaju malteski virtouzi), pa su svi stadioni dobili reflektore, jedan deo njih je izgradjen/renoviran pa sad makar donekle lici na stadione (milanovac kao verovatno najbolji primer, vozdovac ima novi stadion, sta god ko mislio o njemu, radjeno je u nisu, pazaru, cacku, sapcu, surdulici, pa i na karadjordju, jna i miticu; sve je to jos na jadnom nivou, ima nekoliko zdanja od kojih glava zaboli: banjica, subotica, ivanjica mi padaju na um, ali je opet nivo, dva vise u odnosu na pre neku godinu), izgradjeno je dosta vestackih terena, pa pomenuta ulaganja u igracki kadar

zvucim donekle kao sns bot, ali jbg ima opipljivih pomaka na bolje

 

medjutim, sve je to manje bitno dok se ne rese dva,tri glavna problema. prvi i osnovni, kao preduslov za iole ozbiljno takmicenje je naravno regularnost. u interesu svih, ali mozda ponajvise njih samih je da napokon prestane protekcija zvezde/partizana. nikad to verovatno nece biti dovedeno u ravan, ali makar da se dovede na nivo kakav imaju dominantni klubovi u najjacim ligama. naravno i cuveno tri za tri, pa protekcije klubova na osnovu toga koji lokalni serif te godine se dobro kotira u "elitnim krugovima", danas je to radnicki nis, sutra ce verovatno biti trajal i brodarac, a pre neku godinu su bili jagodina, kragujevac...

i pored regularnosti, drugi bitan preduslov za ozbiljno takmicenje jeste stil igre

defanziva jeste dozvoljen, ponekad i pozejan stil igre, ali npr (pre)cesto pljuvana zvezda u svom ls izdanju protiv napolija je upravo primer kako ta defanziva moze da izgleda, a da se uzgred ne izlomi protivnik i ne provede veci deo utakmice valjanjem po travi

ako je paradokslano onaj prvi uslov oko protekcije vecitih nesto sto najvise odmaze njima, onda je ovaj seljacki stil opet paradoksalno nesto sto najvise odmaze manjim klubovima

i trece, da se sa huliganima postupa onako kako zakon i zdrav razum nalazu

 

poceo sam ovaj post kao odgovor nikodiju, a otisao "malo" :wacko:dalje, pa da u slucaju da nikodije ipak procita, sazmem.

dakle, nikodije, smatram da gresis kada kazes:

"Možda zato i imam problem da se do kraja identifikujem sa današnjom zvezdom, jer ona troši nepojamne količine para za naše uslove, dok ostali jedva preživljavaju. U tako neravnopravnoj borbi, nekako mi dođe teško da se ja sad tu nešto ložim da zvezda nabije neke jadne lučance koji imaju plate 300 evra."

 

dakle, da to je nesto sto se u velikoj meri desava, ali bukvalno od osnivanja vecitih, a ne od juce

ta razlika nije tolika kolikom je predstavljas

a bila bi i manja, kad bi ostali (pre svega partizan) sledili zvezdinu poslovu politiku unazad godinu, dve, te i sami (naravno u okviru svojih mogucnosti) vracali deo zaradjneog novca u igracki kadar, za sta mi se cini da odredjeni nagovestaji ipak postoje

 

i najvazniji, sumnjam da se iko lozi na punjenje lucana (mada, to i nije realno, neskova je to prcija, a znamo kakav je defanzivni strateg u pitanju :fantom: ), vec upravo na malu crvenu zvezdu (jasno kad su pare i iskljucivo pare :) u pitanju), protiv velikih bogatih red bulova, napolija, psza i liverpula

 

inace, u nedostatku boljeg izvora, koliko je verovati cenjenom :fantom: transfermarketu zvezda vredi oko 7 puta vise od pomenutih lucana, a 21 put manje od liverpula, 19 puta manje od psza, i 11 puta manje od napolija (uzgred i 2,5 puta manje od rbs)

svega po 1 ekipa iz prve francuske i talijanske lige vredi manje od ekipe zvezde, dok je "najjeftiniji" premijerligas preko dva puta skuplji od zvezde, a po vrednosti zvezda je negde u sredini druge engleske lige, tu uz pomenuti bristol, al onaj drugi :)

 

jer jbg, ako se posmatra koliko to zvezda trosi u odnosu na jsl konkurenciju, onda vlaja videti i koliko trosi u odnosu ls konkurenciju

 

hocu reci @Nikodije, ugledaj se na najbolje medju nama, pa u domacici navijaj za lucane borac cacak, a u ls, pa zna se :fantom:

 

Edited by pbg12345
Link to comment

Ja zapravo navijam za imt, pošto sam odrastao pored njihovog stadiona :) mada sad čujem da je klub preuzela neka mafijaška ekipa povezana sa delijama, tako da su mi i to ogadili. Po vertikali sjebavaju sve, ne ostavljaju ništa.

Američki profi sport, šta god mi mislili o njima, je jedini profi sport na svetu ustrojen po nekim pravilima. Po ligama igraju ravnopravni protivnici, a ne bogataši protiv sirotinje kao po evropskim ligama. Šteta što njihov sistem ne može da se implementira ovde, pa da se protivnici razvrstavaju po nekim jakosnim kategorijama, jer ovako je besmisleno. Al možda to i jeste budućnost evropskog sporta.

Link to comment

Da, kad bi postojao neki ligaski sistem gdje najbolji igraju sa najboljima u istom rangu, najneuspjesniji među njima ispadaju u slabiji rang isl.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
27 minutes ago, gervasius twinkleminkleson said:

Da, kad bi postojao neki ligaski sistem gdje najbolji igraju sa najboljima u istom rangu, najneuspjesniji među njima ispadaju u slabiji rang isl.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

 

ne znam kako. evo npr zvezda, koja vredi, recimo 40  miliona, danas ce igrati sa lucanima koji vrede 500 hiljada, a u sredu sa psg-om koji vredi 800 miliona. nijedna od te dve utakmice nema veze sa sportom, i  nijedna mi se ne  gleda. uefa mora da nadje neki nacin da nam omoguci da tokom godine gledamo sport u kojem se takmice dva ravnopravna protivnika, moj predlog bi bilo organizovanje regionalnih liga, u nasem slucaju balkanske, to bilo po meri. liga sampiona i domaca liga su jednako besmislene za nas (zvezdu)

Edited by Nikodije
Link to comment
 

ne znam kako. evo npr zvezda, koja vredi, recimo 40  miliona, danas ce igrati sa lucanima koji vrede 500 hiljada, a u sredu sa psg-om koji vredi 800 miliona. nijedna od te dve utakmice nema veze sa sportom, i  nijedna mi se ne  gleda. uefa mora da nadje neki nacin da nam omoguci da tokom godine gledamo sport u kojem se takmice dva ravnopravna protivnika

Da, hmm, npr neku vrstu međunarodnog takmičenja gdje igraju najbogatiji.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment

Динамо славио у Бриселу. Богами ће @Cash моћи ускоро да вучићевски каже: "а смејали су ми се, многи су ми се смејали, само се ви смејте ..." :fantom:

Link to comment
Just now, Cane Vukic Prebranac said:

Динамо славио у Бриселу. Богами ће @Cash моћи ускоро да вучићевски каже: "а смејали су ми се, многи су ми се смејали, само се ви смејте ..." :fantom:

Zemo Arle se i sad smeje :cofee:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...