Jump to content
IGNORED

Liga Evrope 2018/19


renne

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • renne

    82

  • levi

    72

  • W.F.C.

    65

  • 189-

    60

Top Posters In This Topic

Posted Images

15 minutes ago, Nikodije said:

Niste mi dočarali ništa sa tom floskulom o "veličini kluba". Pride ta veličina je više bila kamen o vratu prethodnih 27 godina nego što je bila neki pogon za nove uspehe, uz neumorno guslanje o slavnim danima naše prošlosti. Sada je nešto urađeno jer su konačno počeli da se kupuju dobri igrači za velike pare, a to sa veličinom nema veze, ni sa ušatim, niti sa "mentalitetom" koji je retardirao u pravcu da smo prezadovoljni sa 0-0 i kada ne pređemo centar na marakani.

 

Krivo mi je što, ali zaista ne mogu bolje da ti to dočaram. Mislim da si jedan od retkih navijača Zvezde koji ne oseća tu privilegiju onako kako je osećaju ostali. Ipak, to je već lični problem. Da je fudbal samo skup fudbalera, novca i uspeha poslednjih godina, Liverpool danas ne bio klub na nivou Tottenhama, ali on to ipak nije.

 

Pri čemu mislim da mašiš fudbal ozbiljno. Ako je tebi remi sa Napolijem osnova svake rasprave u vezi Zvezde, onda imaš ozbiljan problem u percepciji povratka Zvezde, a i možda je vreme da promeniš klub za koji navijaš. Makar je ponuda velika, mora da postoji neki sa kojim možeš da se indentifikuješ.

Link to comment
24 minutes ago, Nemanja Posrbica said:

 

Krivo mi je što, ali zaista ne mogu bolje da ti to dočaram. Mislim da si jedan od retkih navijača Zvezde koji ne oseća tu privilegiju onako kako je osećaju ostali. Ipak, to je već lični problem. Da je fudbal samo skup fudbalera, novca i uspeha poslednjih godina, Liverpool danas ne bio klub na nivou Tottenhama, ali on to ipak nije.

 

Pri čemu mislim da mašiš fudbal ozbiljno. Ako je tebi remi sa Napolijem osnova svake rasprave u vezi Zvezde, onda imaš ozbiljan problem u percepciji povratka Zvezde, a i možda je vreme da promeniš klub za koji navijaš. Makar je ponuda velika, mora da postoji neki sa kojim možeš da se indentifikuješ.

 

Čuj privilegija, mentalitet, identifikacija... ne osećam ništa u vezi našeg fudbala kao privilegiju, posebno ne kao mentalitet, a još manje kao nešto sa čime mogu da se identifikujem. Samo gledam fudbal i komentarišem date situacije u skladu sa svojim mogućnostima,  budem oduševljen nakon sparte i krasnodara, smoren nakon napolija. I iskoristim priliku da se poserem kada pomeneš privilegije i mentalitet. Sportski to podnesi, nemoj odmah da me proglašavaš za nedostojnog i upućuješ da navijam za nekog drugog. Ti si barem pametniji od ovih što krenu da kukaju i hukću čim im se ne sviđa nešto što pročitaju

Edited by Nikodije
Link to comment
17 minutes ago, Nikodije said:

 

Čuj privilegija, mentalitet, identifikacija... ne osećam ništa u vezi našeg fudbala kao privilegiju, posebno ne kao mentalitet, a još manje kao nešto sa čime mogu da se identifikujem. Samo gledam fudbal i komentarišem date situacije u skladu sa svojim mogućnostima,  budem oduševljen nakon sparte i krasnodara, smoren nakon napolija. I iskoristim priliku da se poserem kada pomeneš privilegije i mentalitet. Sportski to podnesi, nemoj odmah da me proglašavaš za nedostojnog i upućuješ da navijam za nekog drugog. Ti si barem pametniji od ovih što krenu da kukaju i hukću čim im se ne sviđa nešto što pročitaju

 

Mislim da razumem o čemu pričaš i jasno mi je tvoje mišljenje. Uopšte nisam želeo da te proglašavam nedostojnim, već sam želeo da ti ukažem da razmisliš da li je možda vreme da promeniš tim za koji navijaš. Jer ako se ne indentifikuješ sa klubom za koji navijaš, onda je potrebno preispitivanje stavova. Meni je to prirodno. Ja kada gledam ostale klubove po Evropi, moje simpatije idu od tima do tima, u zavisnosti od toga da li nekako mogu da se indentifikujem sa njima. Pa jedne godine gotivim Celtu, druge Sevillu, treće Barcelonu, jer me nešto veže za njih u određenom periodu. Igrač, organizacija, trener, način igre, karakter...

 

Za Zvezdu me vezuje mnogo, mnogo više. Svaki odgledani meč Zvezde je za mene privilegija, osećam pobednički mentalitet kluba i identifikujem se sa klubom do poslednjeg krvnog zrnca. Da li se slažem sa svime što se dešava, naravno da ne, ali moja pripadnost je definisana. Da ne ispadne da je sve samo u mojoj glavi, bez obzira na godine posrtanja, širom Evrope su ljudi odreagovali na povratak Zvezde i ove i prošle godine. Uporedi to sa Young Boysima koji su ove godine ušli prvi put u LŠ ili sa pomenutim Dinamom koji verovatno ima najbolji tim u poslednjih ko zna koliko godina. Ko govori o njima? Lokalni mediji i niko više. Onda pogledaj broj tekstova vezanih za Zvezdu. I to je ta razlika.

Uostalom, indentifikacija je izuzetno jaka. Pogledaj broj ljudi u Salzburgu, a bilo bi ih još više da su je Red Bull pustio karte u slobodnu prodaju, a da ne pričam da ljudi u Srbiji imaju nešto više novca kako bi to sve izgledalo. Pri čemu ne pričam o gastosima ili delijama, već o ljudima koji su seli u svoje automobile bez karata i zaputili se u Austriju ili su tražili od nepoznatih ljudi da im kupuju karte kako bi ušli na meč.  Ako se ne varam, nisi uzeo karte za mečeve u LŠ, samo dođi do stadiona pred meč i nadam se da ćeš osetiti taj jedinstveni vibe.

 

Pred revanš u Zagrebu između Dinama i YB bila reportaža o tome zašto je Dinamo ponovo "in". Većina odgovora je bila vezana za delimično distanciranje Mamića i klupsku nadogradnju na uspeh reprezentacije. Jako malo njih dolazi zbog Dinama, zbog Bjelice i igrača. Čim su ispali, protiv Fenerbahcea je došlo je 10.000 ljudi manje. Mi smo protiv BATE Borisova koji je merna jedinica za dosadu imali 40.000 navijača (naravno da je uticalo i to što je bio prvi meč u grupnoj fazi posle puno godina). Protiv Suduve i Spartaksa koji su timovi u najboljem slučaju kandidati za ispadanje u JSL, u sred leta je došlo 23.000 ljudi, a protiv Trnave koja je nivo Čukaričkog, 37.000.

Link to comment
2 hours ago, Nikodije said:

Hehe baš sam se pitao ko će prvi da krene da kuka zbog napisanog. Ti si bio jedan od glavnih favorita, uz porucnika vesića i apola. Opravdao si ulogu favorita i pokazao veličinu

 

Драго ми је да сам ти уљепшао дан. Има ли топик на спорту на којем ниси споменуо своје гађење ремијем са Наполијем? Волио бих да прочитам бар тај топик на миру.

Link to comment

posrbice, nema potrebe da mi ukazujes™ da je potrebno das razmislim za koga cu da navijam. dosad je na ovom forumu to radio samo 1 porucnik vasic, neces valjda sebi da dozvolis da se spustas na taj nivo. dovoljno je da prihvatis da nemamo svi taj isti nivo identifikacije i romanticnog gledanja na klub. to kako ti sada pises, ja sam dozivljavao zvezdu kada sam imao 10 godina, mozda bih i sada tako da su okolnosti drugacije. ali ja ne mogu da apstrahujem svu budj koja postoji oko zvezde i naseg fudbala tako efikasno. jbg. mogu da pratim i navijam za zvezdu i bez te kolicine identifikacije i praaaavaog zvezdaskog mentaliteta™, nadam se da nije zabranjeno, i nemam nameru da trazim dozvolu od komisije za podobnost da li sam dostojan da navijam za zvezdu, ili treba da predjem da navijam za neki drugi klub.

manjak identifikacionog slepila mi pomaze da mozda bolje vidim neke stvari. recimo koliko smo bedno igrali protiv napolija, a i pre toga. onaj ko je identifikaciono zaslepljen vidi samo grandioznu nuku na semaforu.

(napoli pominjem opet samo da bih nervirao caneta, ali cak ni cane, koliko god da ga nerviram, nije mi savetovao da promenim klub za koji navijam)

Link to comment
6 hours ago, Nemanja Posrbica said:

Ako se ne indentifikuješ sa klubom za koji navijaš, onda je potrebno preispitivanje stavova.

 

Jako je ovo. 

 

Quote

osećam pobednički mentalitet kluba i identifikujem se sa klubom do poslednjeg krvnog zrnca. Da li se slažem sa svime što se dešava, naravno da ne, ali moja pripadnost je definisana. 

 

Scary.

Edited by Meazza
Link to comment

Moze jedno padobransko pitanje, cime se identifikujes Nemanja? Sa dostignucima grupe radnika u Sportskom Drustrvu, idejom nekog idealnog SD ili necim trecim... slikom sebe kako se osecas clanom kluba koji te ispunjava pozitivnim osecanjima?

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment
Moze jedno padobransko pitanje, cime se identifikujes Nemanja? Sa dostignucima grupe radnika u Sportskom Drustrvu, idejom nekog idealnog SD ili necim trecim... slikom sebe kako se osecas clanom kluba koji te ispunjava pozitivnim osecanjima?

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk



Ne znam cemu pravljenje filozofije od navijanja za neki klub i osecaja ponosa sto se navija za taj klub. Sa cime se identifikuju forumski navijaci Mancestera?
Link to comment

ok vidim da ste nagnali posrbicu i da slazem se da je preterao. odnosno, ne znam da li je on preterao, ali ja defintivno ne osecam neke od tih "radova" kad je zvezda u pitanju o kojima on pise

 

ali sa druge strane ga donekle razumem

ja npr za sebe mislim da uopste nisam neki vatreni navijac. ako me nekad i drzalo to, davno je proslo

i zaista ne mogu da se identifikujem sa drugarima sa severa, mozda i manje sa onim urbanim sabanima sa zapada sto dolaze da budu vidjeni i da snimaju, sa terzom i kompanijom, sa vecinom igraca takodje sumnjam da imam mnogo zajednickog

pa cak i miloje, koliko god postovao njegov uspeh, ima neke elemente koji mi nisu nimalo simpaticni

a opet, npr bilo je sp ove godine, najvece fudbalsko desavanje na planeti, jednom u 4 godine, igrala srbija, a emocije i uzbudjenje koje sam osetio nisu ni deseti deo kao kad zvezda igra ls i po ls sa strazburom.

iako nisam dosao do ulaznica (zahvaljujuci bilijevim savetima :fantom:) pretpostavljam o kakvom uzbudjenju u tom smislu pise posrbica, a i sam sam iako van stadiona za vreme tih utakmica prozivljavao tih 90 ili vise minuta kao dete, a ne odrastao covek

 

sta je onda ako nije sve nabrojano?

pa ne znam, nisam ni sam siguran, moguce najpre zal za mladosti srecnim i bezbriznim detinjstvom, pisao sam vise puta kako sam poceo ici na zvezdine utakmice, kako me je otac vodio skoro 500 km vozom itd na marakanu da bi mi izbio iz glave hajduk (nije to nikad direktno priznao, ali je prilicno jasno :D ), zatim onaj nas put u kes-u 91, desava se u jednom vrlo zajebanom vremenu, gde me osim najblize okoline vezu samo neka ruzna secanja i jedino lepo zvezda fudbal (ok i kosarka sfrj)

kapiram da je pre svega to i ta neka potreba da se ponovo uradis :)

 

msm, uopste je filozofsko pitanje, koje se jeste postavljalo na forumu, ali nikad cini mi se dovoljno razradjeno, zasto zaboga iko navija za bilo koji klub?

ajde da izostavimo ove lokalne i to kad kazem mislim na beton/seljacku ligu, gde je igraliste u kraju u kom si odrastao, gde igraju ljudi koje znas ceo zivot itd

 

nego ovi veliki klubovi. sta je to sto coveka veze? menjaju se igraci, treneri, stil igre, rezultati, rukovodstva, stadioni... sta ostaje?

svete boje dresa? tesko, posto ma koje god bili boje ima jos na bukvalno stotine, hiljade velikih klubova sa istom bojom (sta cemo tek sa onim klubovima sto ne znaju koja im je osnovna boja dresa? pozdrav za nislije :fantom: )

 

tako da ono, iracionano je to uglavnom

jedino treba imati neke granice u lozenju (mada nije lako kad je zvezda poslednje dve sezone u pitanju :) ), pa imati na umu da je to u mngoo cemu isti onaj klub kao i pre dve godine, sa sve terzom, ultra kopom i naravno jebenim vucicem pre svega

sa druge strane, ako se vec iz nekog razloga prati zvezda(posebno navijacki), ne treba ici ni u drugu krajnost i radi skretanja paznje zasipati sve topike mrsomudjenjem bez osnova i pisati po treneru, igracima i igri, jer sve nabrojano je na daleko visem nivou nego pre dve godine (i godinama unazad) i bukvalno nezamislivo gledajuci iz tog perioda

naravno da svako ima pravo da mu se ne svidja kvalitetih istih, da mu je negledljivo, ali se onda jbg promeni kanal, prestane sa pracenjem, a ne posveti bukvalno svaki post tom sranju od koga nas treba biti sramota

i kad to kazem, ne mislim na kritiku. niti sam ja ili bilo ko drugi mera "dozvoljene kritike", ali za neke postove je jasno da nemaju veze sa tim, nego eto, cisto ubijanje vremena i kao sto rekoh skretanje paznje na sebe

Link to comment
5 hours ago, mlatko said:

Moze jedno padobransko pitanje, cime se identifikujes Nemanja? Sa dostignucima grupe radnika u Sportskom Drustrvu, idejom nekog idealnog SD ili necim trecim... slikom sebe kako se osecas clanom kluba koji te ispunjava pozitivnim osecanjima?

 

Sa ovime se indentifikujem:

 

Spoiler

2000px-Logo_FC_Red_Star_Belgrade.svg.png

macron-dres-cz-1718-crveno-beli-1.jpg

marakana_je_proslost_stadion_crvene_zvez

 

Edited by Nemanja Posrbica
Link to comment
8 hours ago, samo_opusteno said:


Ne znam cemu pravljenje filozofije od navijanja za neki klub i osecaja ponosa sto se navija za taj klub. Sa cime se identifikuju forumski navijaci Mancestera?

 

Ljudi vole da se identifikuju sa nečim tako glamuroznim, spektakularnim, veličanstvenim, sjajnim... kao što su vrhunski engleski klubovi, stoga nije čudno da mančesteri, liverpulovi, čelziji i slični imaju tako veliku masu navijača po svetu, a niko neće da navija za bristol roverse. Ja lično kada bih morao da odaberem neki strani klub za navijanje, birao bih neke simpatične autsajdere, meni bi oni bili bliži za identifikaciju nego ovi što troše po 700 miliona u svakom prelaznom roku. Možda zato i imam problem da se do kraja identifikujem sa današnjom zvezdom, jer ona troši nepojamne količine para za naše uslove, dok ostali jedva preživljavaju. U tako neravnopravnoj borbi, nekako mi dođe teško da se ja sad tu nešto ložim da zvezda nabije neke jadne lučance koji imaju plate 300 evra. Ali većina ljudi nema problem sa tim, i što glamuroznije i bogatije, to bolje

Edited by Nikodije
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...