Jump to content
Sign in to follow this  
Giggsy

Kako se izgovaraju imena

Recommended Posts

nisam ja
26 minutes ago, BlackGeorge said:

Mislim da se kaže južnokorejce. :fantom:

moguće. meni lepše vako. 

vememah
8 hours ago, Giggsy said:

U Pravopisu ima lep deo o tome. Dakle Chile se izgovara tako. Isto kao sto se izgovara Vasington, ali to se ustalilo i nema smisla menjati. Ali glumac je Denzel Vosington.

Dakle i Ochoa nema č.

Pa ne, špansko CH po pravopisu nikad nije Ć, već je uvek Č.

cUxHTF2.png

Подсемафорска 20
1 hour ago, vememah said:

То није проблем само у шпанском језку, односно преводу са шпанског. Исто је и код италијанског (Пућини, Винћи...). Није велики проблем као у енглеском језику где имаш гласове који се изговарају тако да су негде између два самогласника па да не знаш како да напишеш. Просто и једноставно, ћ. Него, неки чикица™ рекао да је тако правилно и онда сви тако.

С друге стране, ја мислим да је још интересантније како се увек Z чита као з уместо с (додуше, то с, барем у Шпанији, вуче заправо на оно енглеско th). Два примера изнад овог са изговором ћ (односно, пише ч) имаш причу око тога. Кад је Cruz, онда је Круз; кад је Cuzco, онда је Куско. Очигледна недоследност и доказ да се просто ради о томе да се прича како је навикнуто и како је неко рекао, а не како би требало. Стога, она ранија прича о томе да ли је Санчез или Санћез, није ни једно ни друго. Санћес. :nobles:  Али наравно, ко ће сад тако да чита...

Разумем људе да им је просто свеједно и да је тешко скинути навике, али апсолутно разумем Гигсија јер и мене нервира овако нешто. Сигуран сам да је свима нама који често имамо додир са шпанским језиком иритантно кад чујемо Чичарито или нешто слично. Ако си већ коментатор и знаш да ћеш да преносиш одређену утакмицу, распитај се барем мало како се изговарају презимена свих играча на тој утакмици. Управо је и то један од разлога зашто сви читају ч. Када би и коментатори кренули да изговарају ћ, променило би се то у великом делу друштва кроз неколико година, и ван спортских оквира.

Edited by Подсемафорска 20

Weenie Pooh
20 minutes ago, Подсемафорска 20 said:

Разумем људе да им је просто свеједно и да је тешко скинути навике, али апсолутно разумем Гигсија јер и мене нервира овако нешто. Сигуран сам да је свима нама који често имамо додир са шпанским језиком иритантно кад чујемо Чичарито или нешто слично. Ако си већ коментатор и знаш да ћеш да преносиш одређену утакмицу, распитај се барем мало како се изговарају презимена свих играча на тој утакмици. Управо је и то један од разлога зашто сви читају ч. Када би и коментатори кренули да изговарају ћ, променило би се то у великом делу друштва кроз неколико година, и ван спортских оквира.

Čovek ti je lepo objasnio zašto svi čitaju Č - zato što u pravilima stoji Č i u školama se uči Č, ali ne - ti ipak tvrdiš da su lenji komentatori razlog.

Ja mogu samo još jednom da ponovim: imitacija originalnog izgovora ne treba i ne može da bude cilj ka kom se teži. Apsolutno je nebitno da li tebi (kao i meni) kad čuješ špansko ch više vuče na ć nego na č, to je tvoja stvar. Bitno je samo da u adaptaciji postoji standard kog se svi manje-više pridržavaju. Ne mora da zvuči španski jer ni ne može da zvuči španski. 

Beskonačno sitničarećenje na stepenu mekoće u izgovoru dva izuzetno slična glasa služi samo i isključivo jednoj svrsi: Da se istakne kako ti lično bolje osećaš španski od prosečnog sportskog komentatora. Što verujem da je tačno, ali me apsolutno boli dupe za to.

Edit: Ko se seća Milojka Pantića od pre nekoliko svetskih prvenstava i njegove verzije imena Kristijan Karambe? KhisTIAAAN ka-hem-BEUOUOU!

Edited by Weenie Pooh

vememah

@Подсемафорска 20:

Tu onda nema kraja intervencijama: pošto Španci B i V po pravilu izgovaraju isto, onda bi trebalo ujednačiti i transkripciju na B ili V, dakle Biljareal i Barselona ili Viljareal i Varselona tj. ako nećeš da menjaš ustaljena imena toponima, onda Isavela, Sevastijan, Havijer i Valentina i ili pak Isabela, Sebastijan, Habijer i Balentina.

Edited by vememah

MiddleClass

Vi se svadjate oko spanskog, a kazete Bec i Atina. :D

Vini, zasto ne drzis istu normu i za engleski? Đip, Đejms ili Čejms, spejs đem. Đ je vise prijemcivo nego dž. Zasto bi morali izgovarati onako kako englezi izgovaraju?

Jer kako ti kazes - imitacija originalnog izgovora ne treba i ne može da bude cilj ka kom se teži. 

Edited by MiddleClass

Cane Vukic Prebranac

Ко би онда разликовао Ћавија од Ћабија? :cry:

Giggsy
1 hour ago, vememah said:

cUxHTF2.png

Pa sta se ovde razlikuje od onoga sto sam napisao?

Weenie Pooh
1 hour ago, MiddleClass said:

Vi se svadjate oko spanskog, a kazete Bec i Atina. :D

Vini, zasto ne drzis istu normu i za engleski? Đip, Đejms ili Čejms, spejs đem. Đ je vise prijemcivo nego dž. Zasto bi morali izgovarati onako kako englezi izgovaraju?

Jer kako ti kazes - imitacija originalnog izgovora ne treba i ne može da bude cilj ka kom se teži. 

Pa Đ bi bila imitacija originalnog izgovora, u srpskom su tvrđi parovi default opcija. Englezi ne kažu Džejms nego više Đejms, isto kao što Meksikanci ne kažu Čičarito nego Ćićarito, podjednako je irelevantno - Srbi to adaptiraju u DŽ odnosno Č jer nam je tako lakše.

Meazza
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Ja mogu samo još jednom da ponovim: imitacija originalnog izgovora ne treba i ne može da bude cilj ka kom se teži. Apsolutno je nebitno da li tebi (kao i meni) kad čuješ špansko ch više vuče na ć nego na č, to je tvoja stvar. Bitno je samo da u adaptaciji postoji standard kog se svi manje-više pridržavaju. Ne mora da zvuči španski jer ni ne može da zvuči spanski.

Jbg, ovo nije tacno Vini. Itekako moze da zvuci spanski jer su ta dva glasa identicna u oba jezika. Transkripcija je izabrala č iz nekih drugih razloga koji imaju veze sa tim da je spanski do skoro bio egzotican jezik ovde, veoma nepoznat, i istorijski se uvek transkribovalo kao č, (Sančo Pansa, Čile) pa su se ljudi navikli. 

Drugim recima, tacno je da je zvanicna transkripcija sa č i da komentatori ne grese, to smo vec ustanovili, i tu nisam bio u pravu. Ali Ćićarito zvuci potpuno isto kao u spanskom. Italijanski i engleski su vec druga prica, oni nemaju ni jedan ni drugi glas, vec neki treci koji je negde izmedju. Španski ima ć.

Meazza
18 minutes ago, Weenie Pooh said:

Pa Đ bi bila imitacija originalnog izgovora, u srpskom su tvrđi parovi default opcija. Englezi ne kažu Džejms nego više Đejms, isto kao što Meksikanci ne kažu Čičarito nego Ćićarito, podjednako je irelevantno - Srbi to adaptiraju u DŽ odnosno Č jer nam je tako lakše.

To je tacno. Ali dozvoli da Čičarito zvuci veoma glupo. :D Zamisli npr. "mučačos". 

Weenie Pooh

Naravno, ali reč čiča u srpskom postoji, dok ćića koliko znam ne znači ništa. Jasno je koja verzija više pristoji srpskom jeziku u nekakvom lingvističkom vakuumu.

To što svima nama koji imamo kakav-takav kontakt sa stranim jezicima obično bolje zvuči verzija bliža originalnom izgovoru - to je potpuno nebitno. Lične preference se drugima ne nameću, posebno ne kad su direktno suprotstavljene zvaničnim standardima.

Meazza

Naravno da je nebitno i da mozemo samo da se zalimo, ali majku mu, dozvoli nam da se zalimo. :D A ovo ti stvarno nije argument sto čiča nesto znaci a ćića nista. Dovoljno je reci "takva je transkripcija, ko vas sisa", sto je nazalost tacno. :(

Weenie Pooh

OK, samo obrazlažem zašto je takva transkripcija - takvi su generalno principi, iz većeg broja jezika mislim da se teži ka tvrđem izgovoru jer je u srpskom to default opcija. 

Izuzetak je npr. italijanski, gde nikome ne bi palo na pamet da kaže Čičolina ili Dženaro Gatuzo.

Edited by Weenie Pooh