Jump to content
IGNORED

Premier League 2018-19


ArleKino

Recommended Posts

:nobles: Dame, gospodo i Ruxine :nobles: :Jova:

 

pod dojmom euforije što naš™ nacionalni tim, ohrabren dojmljivim uspjehom princa Harryja koji je kao apsolutni autsajder i džindžer uspio zbariti odličnu žensku, još uvijek ne zna za poraz u vrletima Rusije, odlučio sam da otvorim topic posvećen sezoni 2018-19. Izašao je raspored, običaj je da se tog dana otvara i novi topic, a bolje da umre selo nego običaj™.

 

Prošle sezone smo svjedočili još jednoj historijskoj sezoni Premiershipa - Manchester City predvođen šeikovim milijardama ulupanim u dojučerašnjeg trećeligaša genijalnim Pepom je došao do 100 bodova i 100+ golova u sezoni. Određeni alarmi bi se mogli početi paliti na činjenicu da drugu sezonu zaredom prvak osvaja titulu sa 30 ili više pobjeda. S druge strane, za razliku od država u kojima se prvak zna već danas, mi™ smo u zadnje tri sezone imali tri različita prvaka. :nobles: Nažalost, kontinentalna plebejska boleština zvana "boranija" sve više hara srednjim dijelovima našeg poretka tako da su klubovi od 8. do 20.mjesta sve više jednako (ne)kvalitetni. :cry:

 

Da krenemo redom...

 

Manchester City je prošle sezone nastavio gdje je Conteov Chelsea stao po pitanju rušenja rekorda. 100 bodova, samo dva poraza, preko 100 datih golova, najviše uzastopnih pobjeda ikad... Strašna sezona. Teško je reći gdje im je slaba tačka kad su titulu premoćno osvojili bez prirodnog lijevog beka. Ipak, protiv njih se, koliko god to apsurdno zvučalo, može igrati, to je Liverpool pokazao prošle sezone sa tri pobjede u četiri utakmice. Guardiola zna da ga u istinsku besmrtnost može odvesti samo trofej Lige prvaka tako da je možda tu neka šansa za ostale u ligi. Navodno su dogovoreni Jorginho i Mahrez što će im napad učiniti još jačim no mislim da će najveće pojačanje biti povratak Mendyja. Nijedan tim nije imun na krizu sa ozljedama, a ovo je ipak godina Svjetskog prvenstva gdje City ima svoje ključne igrače kao predstavnike. U kakvom će stanju doći sa SP, u psihičkom i fizičkom smislu, niko ne zna unaprijed. Priča oko Sterlingovog ugovora bi mogla biti problem obzirom da je Pep prošle sezone iscijedio iz Sterlinga puno više golova nego što je iko mogao očekivati, a engleski mediji retardirano krive Sterlinga za sve, od njemačke opsade Pariza 1871. pa do danas. Realnost je da je City prvi favorit za titulu, ali recimo da nisam toliko siguran da će uzeti titulu kao što sam bio prošle sezone kad su pokrili bekovske pozicije.

 

Manchester United je nabavio novi dio u pokušaju da osposobi Paula Pogbu za najviše domete. Dio je brazilski, kupljen je u Ukrajini i zove se Fred. United je prošle sezone dobio svaki tim u ligi bar jednom, očigledno su napredovali u ligi (sa 6. na 2.mjesto), Lukaku je donio puno golova protiv...boranije :cry: no i dalje je najbolji igrač tima David De Gea. Ako ga niko ne kupi, United će se dogodine boriti za titulu. Mourinho je uspio preživjeti sezonu bez trofeja i čini mi se da će mu SP dobro doći da se pritisak skine sa njegovih leđa. Ne bih se začudio da dovede nekog od ovih Sportingovih azilanata, ipak je njemu portugalsko tržište domaće. Apsurdno zvuči, ali dojam je da je Unitedov veliki problem individualni kvalitet u odbrani, posebno na bekovskim pozicijama. Mourinho više vjeruje Fergusonovim krilima nego Van Gaalovim bekovima no možda se i to promijeni sa dečecom iz Porta na desnoj strani. Alexis je misterij, hoće li uspjeti uklopiti se na pravi način u Mourinhov sistem i dobivati utakmice sam-samcat kao što je to znao raditi u Arsenalu ili će se otuđiti od ostatka tima i odlepršati u neku Kinu za posljednjim velikim ugovorom. Martial je na izlaznim vratima i ostaje da se vidi™ da li će i on biti na istoj Mourinhovoj listi kao i Salah, De Bruyne i Lukaku dok je vodio Chelsea.

 

Tottenham će krenuti na Wembleyu, a od 15.septembra i utakmice sa Liverpoolom na novom stadionu. Prošle sezone je Tottenham uspio ostati u Top 4 treću godinu zaredom, imali su više nego solidnu kampanju u Ligi prvaka no krajnje je vrijeme da sve hvalospjeve i bezbrojne golove Harryja Kanea okrune nekim trofejom, makar to bio i Liga-kup. Prošle sezone su iz sva tri kupa ispali na Wembleyu, na domaćem terenu, i to nakon što su vodili (West Ham, Juventus, Manchester United), a tu su ih u ligi pobjeđivali Chelsea i Manchester City. Lloris je prošle sezone imao 5 grešaka za gol, gori je bio samo Čech sa 6, i u tom grmu - između ostalih - leži zec. Pridošlice iz PSG-a Aurier i Moura se tek trebaju adaptirati. Ostaje pitanje Alderweirelda koji bi lako mogao biti prodan i zamijenjen još jednim Ajaxovim igračem De Ligtom. Sanchez me i nije previše oduševio prošle sezone, dečko ima kiks u sebi i sve fine brojke koje ima padaju u sjenu toga. Pojavila se priča da Dembele možda odlazi u Kinu, mjesto gdje belgijski talenti odlaze da umru (Witsel, Carrasco), što bi bio veliki hendikep za Tottenham obzirom da ni Dier niti Wanyama nemaju tehničke sposobnosti Dembelea. Vidjećemo kako će se adaptirati na novi stadion, koliko će im trebati da tu postanu strah i trepet kao i u posljednjoj sezoni na WHL-u.

 

Liverpool mi se čini kao najozbiljniji konkurent Manchester Cityju za titulu, pod uslovom da dovedu nekog back-upa za Firmina i nekog jebenog golmana koji neće služiti kao "get away card" za suparnike. Alisson, Strakosha, Oblak, Ladić, Leković...ko god. Uboli su dva fenomenalna veznjaka - Fabinha i Keitu - za prilično smiješne pare u današnjem vremenu, a Kloppov Gegenpressing je dobio dva nova aduta u odnosu na prethodnu sezonu. Propust sa Fekirom im nije trebao no i dalje mi se čini da je njihov 11 sasvim dobro da se pohrve sa Cityjem za titulu. Moraju zadržati nepobjedivost kod kuće (prošle sezone niti jedan poraz na Anfieldu) uz obavezan povratak na standard iz 2016-17. kad su u pitanju velike utakmice. Liverpool je 2016-17. imao najbolji učinak u derbijima (5-5-0), a prošle sezone je samo Arsenal bio gori (2-4-4). Usporedbe radi, City je imao 8-0-2 ili 14 bodova više, a Man United 6-1-3 (7 bodova viška).

 

Chelsea je u solidnom kanalu na više frontova - vlasnik kojem je odbijena viza, stadion koji se neće obnavljati, trener koji hoće da bude otpušten da bi imao otpremninu, trener kojeg žele je još uvijek nedostupan iako mu je klub već našao zamjenu, najbolji igrači nisu sigurni da žele ostati, nema Lige prvaka... Chelsea djeluje kao klub najlošijeg zdravlja u Top 6 (što je fascinantno imajući u vidu kakvu je 2017-18. imao Arsenal) i nejasno je šta se ikako može očekivati od njih. Postoji opasnost da odu Kante, Hazard, Courtois..., spominje se čak da će se rješavati Morate koji je bio teško razočaranje pred suparničkim golom i koji je svojim promašajima izbacio Chelsea iz Top 4. Conte je napravio brljotinu - sam ili pod pritiskom uprave - tako što je zamijenio Matića i Costu igračima tipa Bakayoko i Morata, doveo je igrače poput Barkleya, Drinkwatera i Zappacoste koji naprosto nisu klase za nivo Chelsea. U ovom trenutku mi izgleda da je Chelsea zreo za 6.mjesto.

 

Arsenal... Prva sezona nakon odlaska Arsenea i sve se čini da bismo mogli gledati neki novi Arsenal u odnosu na prošle sezone. Možda pretjerujem, ali mislim da je Arsenalova napadačka četvorka Mkhitaryan-Özil-Aubameyang-Lacazette u rangu sa najjačim u ligi i uz popravljanje veznog reda - kako zaštite odbrane, tako i tranzicije lopte - to može da izgleda jako dobro. Emery je najavio i presing i posjed tako da očekivani dolazak Torreire predstavlja neko novo, svježije lice Arsenala. Također, dovode se i iskusni bastardi tipa Sokratis i Lichtsteiner što mekanoj garnituri treba da bude koristan udarac u guzicu. Ostaje još da se riješi pitanje golmana - Leno nije moj prvi izbor, ali šta ćeš, rodiće se, valjaće ga ninati. Osvajač EL se već zna. Najveći izazov će biti krenuti kako treba u sezonu - prvo kolo City na Emiratima, drugo kolo Chelsea na SB-u. Arsenal godinama loše igra derbije i to je prvi zadatak za Emeryja.

 

Ostali... Burnley će opet igrati najružniji i najborbeniji fudbal u ligi (mislim da ih čeka surov pad, bar za 5-6 mjesta), Everton kreće u novu sezonu sa Moshirijevim parama i dugo željenim Marcom Silvom na klupi, Newcastle bez Ashleyevih para i sa smorenim (see what I did there, smorenko?) Rafom na klupi, favorit neutralaca Fulham sa Lemurom, Leicester sa prepolovljenom osovinom Mahrez-Vardy, Bournemouth sa Eddiejem Howeom i igračima koje drugi nisu htjeli, Southampton sa poučnom sezonom iza sebe etc, etc. Posebno bih spomenuo povratnike Wolvese koji mi se čine kao projekat koji bi bilo lijepo da propadne obzirom da Jorge Mendes ima svoje prste (pre)duboko u toj priči. Cardiff će imati solidne muke da proba izbjeći ekspresni povratak u Championship, Huddersfield i BHA su premašili očekivanja prošle sezone, a Palace će tražiti stabilnost od samog početka umjesto da konkurenciji u borbi za ispadanje daju 9-10 utakmica fore. West Ham... Doveli su trenera koji gaji napadački fudbal, ali ne znam da će izbliza imati kadrovske i finansijske resurse za takvo nešto.

Link to comment
  • Replies 11.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    1227

  • John Coltrane

    844

  • 189-

    637

  • ArleKino

    584

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne znam o čmu pričaš, naš™ tim je danas izgubio 5-0. Ruxinov, moj, i ostalih pravovernih.

 

Ali platiće zato sutra mrski Urugvajac i harač i ušur i zakat i džizju i sve, inšala.

 

Ove najave me mrzi da komentarišm detaljno imajući u vidu da mnogi timovi nisu ni blizu formiranim, samo bih potpisao ono za LFC i učinak u tzv. velikim utakmicama. Pouzdanog startnog golmana neće juriti, prilično sam ubeđen.

Link to comment

Arle najbolji. Shity nema šanse da ponovi 70% (opet dobro) prošlogodišnjeg uspjeha, koji je btw nezasluženo krenuo golom u 7. min nadoknade na gostovanju Bornmutu, i lagano će biti negdje između (ili ispod) Lpoola, Totenhema, Arsenala i ManUtd. Ajde Everton već jednom da vidimo kako mrda kurcom. Volio bih da Jokan, WHU i Palas izbjegnu ispadanje, ali tarabići ne mogu prognozirati ko će da leti. Ja ću doprinijeti rasporedom utakmica šampiona :fantom: 

 

35206681_1709860269063691_78433701266351

Link to comment

:ziga:

Smoreni predvidja odlazak smorenog Rafe na kraju sezone posle jos jednog pravljenja pite od govana. 13 mesto za Rafine pulene. Opstanak zato sto ce biti vise losijih ekipa.

Link to comment
1 hour ago, Jean-Luc Picard said:

Sviđa mi se što startujemo protiv Liverpula koji ima jedno  tri četvrtine rostera na  SP trenutno.

 

Čujemo se 11. avgusta :lol:

 

Link to comment

 

Арле... :hail: 

 

Циљеви за ову годину: седамнаесто место и да Пелегрини не добије отказ/да отказ/рикне. 

 

Титулу узима Бог фудбала. 

 

Ливерпул губи још једно финале Лиге шампиона. 

 

Гладиола се повлачи на крају сезоне да би проводио више времена са Слобиним унуком Марком. 

Edited by Прслин
Link to comment
2 minutes ago, Прслин said:

Ливерпул губи још једно финале Лиге шампиона. 

 

Hvala na informaciji! Od koga?

Link to comment
5 minutes ago, copkillah said:

 

Čujemo se 11. avgusta :lol:

 

 

Nema šta da se slušamo. Šanse da čalabrcnemo nešto na Enfildu u momentu dok je Liverpul u punom takmičarskom ritmu u novembru ili decembru se mere promilima. Šanse da nešto čalabrcnemo na Enfildu u prvom kolu šampionata, manje od mesec dana od završetka SP na kom LIverpul ima nekih 10-15 prvotimaca rastu na astronomskih 20-25 posto.  Elementarna logika, nigde ja nisam imao nameru da tvrdim da ćemo vas pokidati ko Rusi saudijske majstore fudbala.

Link to comment
  • radisa locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...