Jump to content
radisa

Građanski protesti u Srbiji 2018

Recommended Posts

Malvo

:D

Ma boli njih i za to. Dovoljno su opremljeni, nutkani i beskrupulozni da rade ono sto im se kaze. Ako im se kaze da biju, udarace i nece gledati ni koga ni gde udaraju. Ne bi oni cak ni branili Vucica, branili bi poredak, svoju poziciju i neformalne privilegije koje uzivaju. Dva puta sam licno gledao sta rade bez ikakvog razloga osim onog ociglednog da su dobili takvo naredjenje. Jos ko zna sta bi u takvoj neprilici neko iz vrha rekao nekom iz sredine, pa dok to dodje do palicara...

Aleksija
4 hours ago, James Marshall said:

Dočim jedno razvaljivanje na izborima i posljedično likovanje raznih Đuka i Martinovića ima da digne moral opoziciji i njenim glasačima samo tako. 

Meni su izbori u Beogradu izazvali depresiju, jbt. 

Nije poenta u neizlasku izbora u samom tom činu, već da se ne učestvuje u trci u kojoj si osuđen na propast u startu, ali onako protivzakonito, amoralno, onda se postavlja pitanje ko je tu debil. 

U sadašnjem stanju stvari, opoziciji treba bar 2 i kusue miliona glasača da bi dobila Vučićevih 2 koje on može da navuče. Trenutno nema 4 i kusur miliona Srba koji imaju glasačko pravo a da žive u Srbiji, ma trenutno nema 4 miliona Srba koji umiju da pročitaju i rastumače glasački listić. Jednostavno, učestvovati na fejk izborima je samo dodatno demotivisanje opozicionih glasača. Samo se sjetiti kako upljuvani podiže pesnicu i grli Nebojšu ponovo je dovoljna za napad panike. 

Mislim, da ima ikakve šanse da se na ovakvim izborima uradi nešto, ne bi vlast pozivala na izbore. U kojoj to normalnoj državi vlast ide na izbore svake godine, pitanje sklapanja i opstanka većine se smatra egzistencijalnim pitanjem, jedino je naša vlast toliko galantna™ da nudi izbore opoziciji kad god hoće. 

Mislim, znam ja da je ovo neugodna, pat situacija, ali izlazak na ovakve izbore bi samo donio dodatnu bijedu ovoj opoziciji. 

a verovatno bi bila i velika navala novih, neukaljanih lica - ili bilo kakvih lica - da budu na listama opozicije ili da budu aktivisti.

zamisli da te pljuju po medijima, prete otkazom, verovano i otpustaju, maltretiraju tebe i porodicu, najverovatnije i tuku, a ti mirno, bez para, ides u kampanju i izbore i boris se za simbolican procenat u skupstni. jer znas da je toliko projekovano i da masinerija, raznim manipulacijama i prisilom, nece dozvoliti vise. mada mislim da bi ovog puta isao na totalni rat, gornja granica bi bila 9-10%, jer jedino tako bi mogao donekle amortizovati stetu protesta i zaleciti ranjenu sujetu.

kakvi god su bili izbori u lucanima, ovi bi bili jedno 10 puta gori po krsenju zakona i nepravednosti uslova. jer su mu zivotno vazni.

jos cetiri godine bez opozicije u parlamentu mogu doneti apsolutnu diktaturu. jos cetiri godine sa ovakvom brojnoscu opozicionih predstavnika i ovakvim odnosom prema ustavu, zakonima i samim opozicionim predstavnicima, donose apsolutnu diktaturu, uz ucesce opozicije.

btw, sta bi vucic radio cetiri godine bez izbora? ume li on jos nesto?

Caligula
4 hours ago, Redoran said:

Sa druge strane, bojkot uz zahtev za normalizacijom izbornog procesa je još bedniji.

Pa i nije bas.

Ljudi koji izlaze danas na proteste ocigledno izlaze na duzi rok, potpuno svesni da se ovo nece desiti preko noci. I sve ih je vise. Dakle bojkot jeste najbolja opcija ako bude aktivan bojkot, tipa raspisujte vi tu vasu farsu sa dzipovima i ucenama umesto izbora, jer bice nas na ulicama sve vise i vise.

Dalje, bojkotovanje izbora od strane opozicije (i gradjana) salje jasan signal i licemernoj administraciji EU koji kaze "imacete ovde mnogo veci problem od priznanja Kosova". Svi pritisci se ovde racunaju i zato je dobro vrsiti pritisak. Izlazak na izbore u ovim uslovima i pristajanje na Vuciceve igre je sve samo ne pritisak.

I jos nesto, cinjenica koju zaboravljamo: poslednji slobodni izbori odrzani su u Srbiji 2012te godine, od tada nismo imali izbore vec jeftinu predstavu za ovce koja je sluzila samo i iskljucivo da da legitimitet ovim fasistima. Ne razumem zasto bi se sa tom praksom nastavljalo.

Edited by Caligula

hazard
4 hours ago, James Marshall said:

Pa baš to, bojkot ne bi trebalo da se ograniči na sjedenje na dupetu i tvitovanje, već za, između ostalog i te akcije koje si naveo - rad na obuci, razbijanje medijske blokade. E sad, ako nema nekog ko u opoziciji može da obezbijedi neki keš za to (da nađe sponzore), za početak, onda ajde polako da se razilazimo. 

To što će dvadeset ljudi ući u parlament a onda ih ovi mandrili zatrpavati "sa posebnim osvrtom" amandmanima a Martinović prozivati da su tu samo zbog ćevapa, za demokratiju u Srbiji i bolje sutra ne znači ništa. 

Možda zaista nema drugog izlaza do revolucije. Ova vlast teško da će praviti korak nazad, a valjati se u blatu sa njima je u startu ipon za protivnika. 

Edit:

Probati da dobiješ na ferku protivnika koji sve radi samo što igra fer je zaista razlog za preispitivanje o sopstvenom razumu. 

Bojkot treba da se ,,ograniči" na potpunu opstrukciju izbornog procesa...ne ,,mi nećemo na izbore" nego ,,ovakvih izbora neće ni biti". Blokada biračkih mesta, da bude disruptivnoTM ... aj da vidimo kako će spolja da se to gleda kao uspešna stabilitokratija.

Frank Pembleton
10 hours ago, Weenie Pooh said:

Izlaskom na izbore (i prethodnim pokušajem da se izdejstvuju koliko-toliko normalni uslovi) javnosti se šalje signal da alternativa aktuelnom režimu u stvari postoji.

Najpogubnija stvar u vezi sa Vučićevim režimom je nadrkani defetizam koji nam je svima (u manjoj ili većoj meri) usadio, nešto ovako:

Ideja po kojoj je režim legitimnim metodama potpuno nesmenjiv, pa se valja nadati spontanoj demonstraciji više sile/narodne volje, je užasno štetna stvar za svako društvo.

Na izborima, makar na njima usledio ubedljiv poraz, se demonstrira namera da se krene u dugu i mukotrpnu priču zvanu smena vlasti. Ljudima se nudi nekakav narativ koji će ih motivisati da nastave da protestuju, da bojkotuju institucije sistema, da bivaju hapšeni zbog gluposti kao što je ovo sa vešalima... drugim rečima, da nastave da mu drmaju kavez.

Bojktom izbora, sa druge strane, ne dobija se apsolutno ništa. Opozicija koja sedam godina ne radi ništa samo da bi onda pozvala masu na organizovano nerađenje ničega, ne bi imala nikakav kredibilitet. Neće magično izboksovati bolje uslove za one tamo izbore. Neće steći podršku međunarodne zajednice. Neće ubediti psihopatu da solidarno podnese ostavku. Neće inspirisati nikoga da uradi bilo šta.

Izlazak na izbore = kakva-takva nada u buduću sistemsku smenu vlasti = Vučić na smetlištu istorije do kraja sledeće decenije

Bojkot izbora = dodatno ubijanje u pojam već tragično demoralisanog biračkog tela = Vučić u čitankama do kraja sledeće decenije

Ako možeš da definišeš : " (i prethodnim pokušajem da se izdejstvuju koliko-toliko normalni uslovi)"

Naime, šta ako AV kaže :

Imam "pečat" od OEBS-A da je sve u granicama, ne menjam ništa.

ili

Evo vam novi sastav REM-a (na primer)

I to je to...

Jel se i dalje ide  na izbore?

Weenie Pooh

Sve to može pošto se izađe na izbore. Posle izbora na kojima opozicija nastupi kao koliko-toliko ujedinjena, imaće neophodan kredibilitet da dreči & kmeči kako su uslovi bili nedemokratski, kako ovako više ne može, da poziva na opstrukciju i građansku neposlušnost i sve što ide uz to.

Ali ujedinjavati se posle godina i godina ničega, sklepati onu nesrećnu platformu, a onda pozvati na bojkot? To opoziciju samo vraća u pasivnu ulogu iz koje su najzad nekako izmileli povodom Borkove krvave košulje. To bi osudilo na smrt sve ove protestne šetnje i ostala okupljanja.

BTW, iz meni nepoznatih razloga i dalje se precenjuje bol u anusu koji manjak demokratičnosti u Srbiji izaziva spolja™.

@James Marshall @hazard

Weenie Pooh
1 minute ago, Frank Pembleton said:

Naime, šta ako AV kaže :

Imam "pečat" od OEBS-A da je sve u granicama, ne menjam ništa.

ili

Evo vam novi sastav REM-a (na primer)

I to je to...

Jel se i dalje ide  na izbore?

Ide se. Mora da se ide, makar kao i na streljanje, kako bi se javnosti jasno predočila putanja za sistemsku smenu vlasti. 

Bojkotom izbora se u javnosti učvršćuje stav "ma ne može njemu niko ništa, ajde da čekamo da se samouništi/da ga smeni hatišerifom međunarodna zajednica". Što je put u doživotnu diktaturu

Tihajeza
22 minutes ago, Malvo said:

Uopste se ne slazem da ga razne Zandarmerije i Interventne nece odbraniti u pocetnom naletu. Naravno, kasnije ce preleteti i puj pike nista ne vazi svi smo super svi smo narod, ali u hipotetickom pocetnom naletu sam vrlo siguran da bi ovi oklopljeni odredi branili poredak dok ne postane jasno da se curak okrenuo.

Za ovo si u pravu. Imala sam prilike da sedim za stolom na nekoj slavi sa jednim žandarmom. Majko božja, to je upadljivo granična inteligencija. Njih i biraju u žandarmeriju tako, ukratko stav im je: Šta me briga ko je na vlasti, nek on mene plaća 114000, ja ću da ga čuvam, ko me plati više, čuvaću njega, šta me briga. Ovo je ponovio jedno milion puta. Jasno se videlo da ovaj čovek ne kapira baš ništa, osim cifre koju donosi kući. Nije zatvarao usta o plati.

Ps.Ovo je plata bez "terena". Čučanje u nekom jendeku dve nedelje se plaća dodatno.

Filozof manijak

Ispada da žandarmi primaju veću platu nego hirurzi u KC Srbija i to sa sve dežurstvima? :isuse:

namenski

Ima li abera o onom sabackom policajcu uhapsenom kada i klinac sa vesalima?

Sa sve pricom da je prebijen u pritvoru?

Frank Pembleton
1 hour ago, Weenie Pooh said:

Ide se. Mora da se ide, makar kao i na streljanje, kako bi se javnosti jasno predočila putanja za sistemsku smenu vlasti. 

Bojkotom izbora se u javnosti učvršćuje stav "ma ne može njemu niko ništa, ajde da čekamo da se samouništi/da ga smeni hatišerifom međunarodna zajednica". Što je put u doživotnu diktaturu

Pa onda napisi lepo "ide se kakvi god uslovi bili"...

pbg12345
6 hours ago, Redoran said:

Sa druge strane, bojkot uz zahtev za normalizacijom izbornog procesa je još bedniji. Milošević je pao onog trenutka kada su u sistem ubačene ozbiljne pare kako bi izlazak na izbore imao smisla, pa su te pare rezultirale obučenim i motivisanim kontrolorima, CeSID-om, mrežom lokalnih medija na kojima je opozicija mogla da se predstavi, i naravno punom političkom podrškom iz OEBS i EU. Kada su 1997. bojkotovani izbori jedino što smo dobili je bilo pogoršanje političke klime u svakom smislu. Danas ne samo što niko neće ubaciti pare koje su potrebne za obučene i motivisane kontrolore, CeSID i mrežu lokalnih medija, već će oni isti OEBS i EU na eventualnu najavu bojkota izraziti žaljenjetm i pozvati obe strane da pronađu dogovor, a nakon što dogovora ne bude daće psihopaćeniku pun legitimitet da nastavi da im završava posao.

Drugim rečima, ostaće on na vlasti dok mu ne istekne rok trajanja ali to ne znači da opozicija treba da šalje poruku da u međuvremenu ne želi, ne ume i nije sposobna da politički deluje i nešto nudi biračima.

a opet, prvi sledeci izbori posle tih bojkotovanih su oni 2000te kad je milosevic napokon pobedjen

7 hours ago, James Marshall said:

Dočim jedno razvaljivanje na izborima i posljedično likovanje raznih Đuka i Martinovića ima da digne moral opoziciji i njenim glasačima samo tako. 

Meni su izbori u Beogradu izazvali depresiju, jbt. 

Nije poenta u neizlasku izbora u samom tom činu, već da se ne učestvuje u trci u kojoj si osuđen na propast u startu, ali onako protivzakonito, amoralno, onda se postavlja pitanje ko je tu debil. 

U sadašnjem stanju stvari, opoziciji treba bar 2 i kusue miliona glasača da bi dobila Vučićevih 2 koje on može da navuče. Trenutno nema 4 i kusur miliona Srba koji imaju glasačko pravo a da žive u Srbiji, ma trenutno nema 4 miliona Srba koji umiju da pročitaju i rastumače glasački listić. Jednostavno, učestvovati na fejk izborima je samo dodatno demotivisanje opozicionih glasača. Samo se sjetiti kako upljuvani podiže pesnicu i grli Nebojšu ponovo je dovoljna za napad panike. 

Mislim, da ima ikakve šanse da se na ovakvim izborima uradi nešto, ne bi vlast pozivala na izbore. U kojoj to normalnoj državi vlast ide na izbore svake godine, pitanje sklapanja i opstanka većine se smatra egzistencijalnim pitanjem, jedino je naša vlast toliko galantna™ da nudi izbore opoziciji kad god hoće. 

Mislim, znam ja da je ovo neugodna, pat situacija, ali izlazak na ovakve izbore bi samo donio dodatnu bijedu ovoj opoziciji. 

2000te  u birackim spiskovima maltene isto gradjana kao danas, oko 6500000

na predsednickim milosevic 1800000,nikolic 300000,  kostunica skoro 2500000 (plus mihajlovic iz spo 150000), izaslo, odnoslo izaslo 4900000 ili 71,55%

a samo tri meseca kasnije na izbore je izaslo 3750000 ili 57,72%, dos dobio 2,4 miliona, spo 150000, dok sps, zajedno sa srs, arkanovom strankom, otpadnicima iz spsa i jula 1,1 milion

verovatno nekom ovi podaci iz 2000te nista ne znace, proslo 18 godina, promenila se struktura glasaca

meni se ipak cini da dosta govore, pogotov ako se uzme u obzir da prethodnih godina na izbore po pravilu izlazi 3600000 i 3900000 odnosno izmedju 55% i 58% upisanih biraca

dakle gotovo isti broj glasaca kao te 2000te i u "apsolutnim" brojevima i procentualno

sa tom razlikom sto danas vucic/sns i sateliti dobijaju izmedju 2,2 i 2,5 miliona, dok opozicija dobija oko milion glasova

i na kraju (a ne manje vazno :fantom:), na parlamentarnim izborima 1997, bojkotovanim od strane opozicije u biracke spiskove je bilo upisano 7,2 miliona glasaca :Hail:, glasalo 4,15 miliona ili 57,47% , sps + srs skoro 2,6 miliona, spo 800 000

poenta svega ovog je da kao i vlast 90tih sadasnja vlast ima veliki broj laznih glasova

koliki je taj broj je nemoguce precizno ustanoviti, ali verujem da je njihov stvarni rezultat eventualno tek nesto iznad onih 1,5 do 1,7 miliona koliko su se kretali 2012 do onih maksimalnih 2,2 miliona iz drugog kruga predsednickih 2008

samo valja imati na umu da su tad za nikolica glasali svi iole nacionalisticki, konzervativno orijentisani, pre svega glasaci velje ilica iz prvog kruga koji je tad dobio 300000, danas je taj profil glasaca blizi dverima ili stamatovicu, nego sns i njihov stvarni plafon je do 2 miliona glasova

vucic je na poslednjim izborima 2017, dobio najmanje glasova od dolaska sns na vlast i u ukupnom broju glasova i procentualno

sa druge strane, opozicioni kandidati najvise od 2012

otkrivam toplu vodu, ali kontrola izbora je neophodan preduslov za pobedu, broj laznih glasova se mora svesti na minimum, sa druge strane, maksimalna mobilisanost svih onih koji nisu za vucica, bez obzira na ideoloske razlike

ovi protesti su odlican korak u tom smeru i danas je broj onih koji bi glasali protiv vucica/sns-a svakako veci od 1,3 miliona koliko je glasalo na predsednickim 2017

nije vucic uopste toliko siguran na vlasti, koliko je nametnuta atmosfera beznadja

svestan je on toga jako dobro, da je drugacije, ne bi krenuo u kapmanju jos pre nekoliko dana

ovo je za njega istovremeno pokusaj podizanja rejtinga, opipavanja kako reaguju gradjani u tim sredinama koje obilazi i naravno odgovor na proteste

hazard
7 hours ago, Redoran said:

Kada su 1997. bojkotovani izbori jedino što smo dobili je bilo pogoršanje političke klime u svakom smislu.

Bojkot '97. je bio parcijalan, najveća opoziciona stranka - SPO - izašla je na izbore. Takođe SRS je bio zvanično opozicija na tim izborima, i imao je veliko glasačko telo tada. Izlaznost je zvanično bila 57%, a na izborima pre toga '93. 61%. Nije to bila neka značajna razlika. 

Ako bi cela prava opozicija bojkotovala sledeće izbore bilo bi daleko drugačije. Lažni opozicionari Čeda i Čanak su provaljeni, oni sa normalnom izlaznošću ne mogu zajedno dobaciti do 2,5%. I u slučaju bojkota bi verovatno samo prešli cenzus ako naprednjaci dobiju direktivu da glasaju za njih da ih prebace. SPS u redovnim uslovima može oko 7-8% da uzme, a i već su deo vladajuće koalicije, ne mogu glumiti opoziciju. SRS glumi opoziciju ali ni oni ne mogu više od 7-8% pri normalnoj izlaznosti. Dakle uz bojkot imamo izbore gde vlast (SNS+SPS+manjine koje su sa njima) uzima tipa 80% glasova...sve što bi bilo bitno drugačije od toga (tipa da LSV uzme 6% a LDP 15% glasova) bi bila vrlo providna nameštaljka.

Pritom '97. je potpuno drugačije vreme. Vučić ključno zavisi od podrške spolja da bi legitimisao svoju vlast, Milošević je bio delegitimisan spolja odavno i bolela ga je ona stvar za to. Da ne pričamo o tome da je Milošević autentičan unutrašnji fenomen u smislu dolaska na vlast, dok je Vučić faktički postavljen spolja.

Milosh76

Opozicija treba sto pre da objavi da ce bojkotovati svake izbore koje ne ispune odredjene preduslove. Pa nek napisu sta god hoce i da se drze toga. Ali ne imaginarne, da ode Bujosevic ili da smene Stefanovica, nego bas da se drze izbornih uslova i izbornog zakona.

Ako te zahteve objave nakon raspisivanja izbora, onda nista nece uraditi. Neko ce izdati i to je to. Ovako se podvuce crta i kaze se ispod takvih uslova ne izlazimo. Onda i Vucic i ovi  sto ga podrzavaju po ambasadama neka se malo zamisle da li im odgovara takva igra. A opozicija mora i da vrsi kampanju i po ambasadama, jednako kao i po Srbiji da bi se dobili normalni uslovi ili makar normalniji uslovi za izbore.

Redovni su za godinu dana, sasvim dovoljno vremena da se stvori normalnija atmosfera za izbore...

palikaris
4 hours ago, hazard said:

Krupni kapital :lol: jedan od velikih mitova je da Srbijom vladaju tajkuni i krupni kapital. Kakvo nasedanje na Vučićevu propagandu. Ali tako je to kada unapred odlučiš šta je objašnjenje pa onda pišeš tekst, jer šta bi drugo osim kapitalizma, krupnog kapitala i sl. moglo da bude krivo na sajtu crvenakritika.org?

U Srbiji je država sve i svja. Ako tražimo neki model, daleko je bliže ovo feudalizmu. Ljudi koji zasednu na vlast se ponašaju kao velmože koje isisavaju pare u svoj džep, a ispod njih je hijerarhija od nižih plemića pa do kmetova koja ih izdržava i koja dobija svoj deo (što se viši u piramidi, to više dobijaš, ovi na dnu dobijaju mrvice). Botovi su kmetovi 21. veka.

Nisam bas siguran da si u pravu. Mislim da Srbijom vlada krupni kapital, ali inostrani, razni salfordi, gaspromi, banke, vansi, picke materine, ko je vec pokupovao sve sto iole vredi u Srbiji i ima monopole. I domaci tajkuni po malo, kolko ih ovi veliki puste da prismrde. Vucici, Palme, Velje, Tadici, Dacici su otkomandovani na funkcije kao korisni idioti, u principu jeftini pavijani kojima je bitno da imaju funkciju, da se tripuju da su bitni, a zapravo nemaju pojma ni sta se desava. I onda imas Dinkice i Vesice i ostalu bagru koji su operativci i rade direkt za taj veliki kapital.

Kakva drzava sve i svja u Srbiji, to je umrlo sa Slobom.