Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

2 hours ago, Meazza said:

Nije poenta u Juznom vetru. Ne moze se orijentalni nacin pevanja okarakterisati kao "mudzahedinski". Mislim, moze, ali na Krstarici ili na Stormfrontu. 

ovo je tacno. eto meni dodje da secem glave kada ga cujem, a nisam ni musliman.

Link to comment
1 hour ago, aram said:

Naivčino :fantom:

 

ps: u moje vreme nije bilo povećanih i smanjenih, bilo je povišenih i sniženih...

 

to nije isto. 

 

tonovi mogu biti povišeni i sniženi

 

intervali mogu biti čisti, veliki, mali, uvećani, umanjeni. 

 

oni koji su nazivaju čistima (kvinta, kvarta, i prima/oktava), povisivanjem ili snižavanjem gornjeg tona postaju prekomerni (popularno uvećani) ili umanjeni, i jedino tako se može dobiti umanjena kvinta / prekomerna kvarta

oni koji su veliki ili mali (svi ostali) postaju prekomerni uvećavanjem velikog, a umanjeni umanjivanjem malog ali tako uvek "padnu" na svog ekvivalenta (uvećana sekunda je mala terca)

 

ipak, kada je reč o muzici koja se izvodi u prirodnj lestvici (štimu), nema tih ekvivalenata, nego povecavanje i umanjivanje proizvodi potpuno nove tonove. objasnjenje ovoga je jednostavno ali malo smara. ovo je slučaj u narodnoj muzici, tako da su svi ti uvećani i umanjeni intervali veoma značajni za analizu tradicionalne muzike jer bez njih muzikolog ne bi imao dovoljno tonova da izanalizira komad tradicionalne muzike kako treba. to mi je konkretno objasnio bas jedan etnomuzikolog.

Link to comment

jbt, ne mogu da verujem.... slusam neku sredjnovekovnu muziku iz 12-og veka, kad tamo "ruse kose", ladno je jos car dusan na svom dvoru mogao da je peva

Link to comment
14 hours ago, ruskabajka said:

jbt, ne mogu da verujem.... slusam neku sredjnovekovnu muziku iz 12-og veka, kad tamo "ruse kose", ladno je jos car dusan na svom dvoru mogao da je peva


Odgledaj film Tragom jedne pjesme, vidjet ćeš da je i u Dušanovo vrijeme već bila evergrin :)

Link to comment

ma kakav evergrin. u to vreme je bila staara tradicionalna. cinjenica da sam je slusao u jednom iranskom restoranu (naravno pevaju na starosrpskom, farsi mislim da ga zovu) govori o tome da je pesma mnogo starija od dusana. ta je pesma pevana u srba jos pre nego smo dosli iz irana. a to je minimum dve iljade godina pre dusana. 

Link to comment

ma gledao sam, "cija je ovo pesma" je taj film, tako je prevedeno....ali ne secam se da su joj tamo nasli tako davno poreklo....

inace jeste jevrejska, imam je na nekoj kompilaciji tradicionalne jevrejske muzike, melodijski bogatija od ovih nasih balkanskih varijanti....

Link to comment

Melodija je u ove krajeve stigla sa krstašima u njihovom povratku sa nekog od pohoda, tako na kraju reče onaj Makedonac objašnjavajući porijeklo melodije i ritma. Ne mora ni to da bude tačno ali meni to izgleda kao najlogičnije i najbolje objašnjenje. Naročito kad se uporedi sa onim šta su govorili ostali prisvajači™ koji se pojavljuju u filmu.

Link to comment
1 hour ago, fikret selimbašić said:

Melodija je u ove krajeve stigla sa krstašima u njihovom povratku sa nekog od pohoda, tako na kraju reče onaj Makedonac objašnjavajući porijeklo melodije i ritma. Ne mora ni to da bude tačno ali meni to izgleda kao najlogičnije i najbolje objašnjenje. Naročito kad se uporedi sa onim šta su govorili ostali prisvajači™ koji se pojavljuju u filmu.

 

Da li je pretpostavka da su je donele Osmanlije manje logična i zašto? 

Mnoge turske reči koje su ušle u naš jezik nisu izvorno turske, nego su ih oni primili iz drugih jezika sa kojima su bili u kontaktu. Što tako ne bi bilo i sa pesmom? (osim ako ima indicija da je melodija već bila ovde pre turskih osvajanja)

Link to comment
1 hour ago, Frile said:

 

Da li je pretpostavka da su je donele Osmanlije manje logična i zašto? 

Mnoge turske reči koje su ušle u naš jezik nisu izvorno turske, nego su ih oni primili iz drugih jezika sa kojima su bili u kontaktu. Što tako ne bi bilo i sa pesmom? (osim ako ima indicija da je melodija već bila ovde pre turskih osvajanja)


Makedonac je to i pomenuo, pri tom je i to samo pretpostavka ali moj utisak je da je on najkvalitetnije obrazložio zašto tako misli.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...