Jump to content
IGNORED

Sinan Sakić i JV, društveni fenomen


James Marshall

Recommended Posts

On 9.6.2018. at 17:42, Miralem said:

ne ironisem i ne mesam nikakvu ideologiju u to, ali to jednstavno ne odgovara istini... bar dobrim delom. vecina ljudi u zapadnim zemljama je i u 50ima bila ljuta sirotinja, a tome nije pomagalo sto su u prodavnici mogli da kupe tv i gramofon. nisu imali cime, i tek je 60ih posedovanje malog ekrana tv prijemnika postalo masovnije. slicno je bilo i u istocnoevropskim zemljama sa par godina zakasnjenja, sa tom razlikom sto su oni mogli da sebi priuste lose i jeftine kopije. jesu oni bili sirotinja, ali nisu ziveli u pecini. sto se sporta tice, i na zapadu, poglavito socijaldemokratskim zemljama, je drzava gledala da maksimalno pospesi zdravu ishranu i fizicku kulturu. nisu holandjani genetski postali najvisi ljudi na svetu, vec zbog ishrane i fizicke kulture.

Off, a i da se cistim pre nego se ponovo nakote dezurni ideolozi i forumski kontracepcionisti :D 

Mislim da masis, i kvalitativno i kvantitativno i hronoloski, za otprilike 1 deceniju: nije bilo isto biti ljuta sirotinja na zapadu i na istoku.

Na stranu to sto stepen razaranja nije ni izbliza bio isti: Francuska, Holandija, itd, itd, nisu ni priblizno bile razorene kao istocna Evropa, narocito CCCP, gde se stepen razaranja 'ladno mogao da meri sa psoledicama omanjeg nuklearnog rata, Jugoslavija i Poljska...

To je trebalo obnavljati i graditi i to bez Marsala...

Ali najbitnije je: u pravu si kad kazes da se i istocnjak mogao da dokopa gramofona, TV-a, itd, itd...

Bitna razlika je u tome sto je na Zapadu postojao izbor: 50 marki gramofona, TV-a, automobila, sve u svemu takozvane robe siroke potrosnje ciju proizvodnju ni jedna soc. zemlja osim ex-Ju nije do kraja uspela da resi.

Na Istoku su postojale u vr' glave 2 marke auta, TV-a, gramofona, sa sve - sto neko ovde rece - organizovanim snabdevanjem :D 

Bitno je, dakle, bilo sarenilo: Zapad se, uz sve posleratne teskoce pa i oskudice, veoma brzo zasareneo - Istok je, poslovnicno, bio siv i umro siv.

Sto se tice napomene o sportu, u pravu si i slazem se: moja napomena o sportu u soc. zemljama i razlika u odnosu na sport na Zapadu,  odnosila se na deformaciju sporta kao jednog od retkih nacina da se mlad covek dokopa karijere, pasosa, materijalnih dobara, itd, itd, mimo uhodanih drustvenih uglavnom partijskih kanala.

Link to comment
On 8.6.2018. at 21:24, Bojan said:

Da nije bilo roken rola seks ne bi bio dopušten van braka. Takve tekovine ne treba olako prepuštati plebsu koji drži ikone na zidu i ne pušta žene iz kuće bez pratnje, da bi onda u nekim zagušljivim rupčagama pervertirao do izopačenosti.

 

karadzicev crven ban je dokaz da su srblji slusali rokenrol i krajem 18 i pocetkom 19 veka!

Link to comment
On 8.6.2018. at 23:52, namenski said:

 

Postoje zapisi, secanja na zurke - da se zadrzimo samo na lokalu - po Beogradu koje su po divljinitm prevazilazile i prevazilaze svaku sokantnost koju je zapadna masovna kultura mogla ne da pruzi nego ni da zamisli.

 

 

khm :) kao savremenik™ i ucesnik™ svih tih zurki krajem 70-ih i par godina pocetkom 80-ih samo da napomenem da su te zurke uglavnom bile organizovane od strane podmlatka tadasnjeg komunistickog patricijata i komunisticke burzoazije, dakle kucerine na dedinju i senjaku, vikendice™ u grockoj, salonski stanovu kojekude u one dve opstine, naravno nisu bile staleski ogranicene, bilo je tu i omladine iz tadasnje obicne srednje klase :) eeee nista kao kucerina sa gomilom pijane i drogirane socijalisticke omladine a ispred kucerine kucica sa milicajcem :D

 

naravno bilo je i drugih zurki tzv. obicne omladine ali mitologija je uzela samo te zurke o kojima ti pises ;)

Link to comment
On 8.6.2018. at 21:24, Bojan said:

Da nije bilo roken rola seks ne bi bio dopušten van braka. Takve tekovine ne treba olako prepuštati plebsu koji drži ikone na zidu i ne pušta žene iz kuće bez pratnje, da bi onda u nekim zagušljivim rupčagama pervertirao do izopačenosti.

Ma kakvi :) 

Selo je znalo i bavilo se seksom odvajkada: zakukuljivanje i zamumuljivanje seksa doslo je sa novim dobom napretka i prosvecenosti.

Uoci WW1 u Tirolu je, prema zvanicnim KuK podacima 2/3 dece bilo vanbracno: cije je dete nominalno i da li je rodjeno u zvanicnomtm braku bilo je vazno samo gazdama raspodele nasledstva i imanja radi, fukara se seksom bavila kako bog zapoveda, za svoju dusu i skoro pa jedino zadovoljstvo.

 

8 minutes ago, Pontijak said:

 

khm :) kao savremenik™ i ucesnik™ svih tih zurki krajem 70-ih i par godina pocetkom 80-ih samo da napomenem da su te zurke uglavnom bile organizovane od strane podmlatka tadasnjeg komunistickog patricijata i komunisticke burzoazije, dakle kucerine na dedinju i senjaku, vikendice™ u grockoj, salonski stanovu kojekude u one dve opstine, naravno nisu bile staleski ogranicene, bilo je tu i omladine iz tadasnje obicne srednje klase :) eeee nista kao kucerina sa gomilom pijane i drogirane socijalisticke omladine a ispred kucerine kucica sa milicajcem :D

 

naravno bilo je i drugih zurki tzv. obicne omladine ali mitologija je uzela samo te zurke o kojima ti pises ;)

Nisam bio precizan: period koji sam imao u vidu je, kada su u pitanju Srbija/Jugoslavija je vreme siromastva, dakle 50-te kada osim seksa i nesto malo muzike drugih zanimacija nije bilo.

Sa 60-im i 70-im Trstovi, suskavci, muzike i ostale mode i potrosnje istiskuju ga kao zanimaciju, kao i na Zapadu uostalom, to su vec neka drugacija vremena: sta vise moguce je tacno hronoloski utvrditi trenutak preloma :D - seks se preselio u sarene magazine, naravno svakom prema mogucnostima, afinitetima, nacionalnim preferencijama, u Americi lakirani Playboy sa modelima-lutkama, Francuskoj Lui koji je vec dozvoljavao i po neku nesavrsenost, u ex-Ju Чик, Адам и Ева i - u zadnjem, skoro pa sofisticiranom stadijumu - Start.

Ali je zato istocna Evropa skoro do kraja imala seks kao skoro jedinu zanimaciju za fukaru.

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Nisam bio precizan: period koji sam imao u vidu je, kada su u pitanju Srbija/Jugoslavija je vreme siromastva, dakle 50-te kada osim seksa i nesto malo muzike drugih zanimacija nije bilo.

Sa 60-im i 70-im Trstovi, suskavci, muzike i ostale mode i potrosnje istiskuju ga kao zanimaciju, kao i na Zapadu uostalom, to su vec neka drugacija vremena: sta vise moguce je tacno hronoloski utvrditi trenutak preloma :D - seks se preselio u sarene magazine, naravno svakom prema mogucnostima, afinitetima, nacionalnim preferencijama, u Americi lakirani Playboy sa modelima-lutkama, Francuskoj Lui koji je vec dozvoljavao i po neku nesavrsenost, u ex-Ju Чик, Адам и Ева i - u zadnjem, skoro pa sofisticiranom stadijumu - Start.

Ali je zato istocna Evropa skoro do kraja imala seks kao skoro jedinu zanimaciju za fukaru.

 

aha, ok ;) eto ljudi iz generacije mojih roditelja nisu pricali kako su provodili svoju mladost ranih 50-ih tako da nemam nikakva saznanja iz druge ruke o tom periodu  :D 

 

ovo o tirolu sto si pomenuo, pomenuh malo ranije karadzicev crven ban koji je dokaz koliko nije bilo seksualnih sloboda u srbalja do pojave rokenrola :D

Link to comment
2 minutes ago, Pontijak said:

ljudi iz generacije mojih roditelja nisu pricali kako su provodili svoju mladost ranih 50-ih

I bolje sto nisu :D 

 

2 minutes ago, Pontijak said:

ovo o tirolu sto si pomenuo, pomenuh malo ranije karadzicev crven ban koji je dokaz koliko nije bilo seksualnih sloboda u srbalja do pojave rokenrola :D

Ima kod Veljka Petrovica cini mi se, moracu da proverim, opisa desavanja na granici sa Turskom uoci Prvog balkanskog rata, kada u rovove mobilisanih vojnika - dogadja se otprilike na danasnjoj granici sa Kosovom - uredno uvece dolaze zene i devojke iz obliznjih sela i to ne da bi (samo) donele hranu.

Obaska obicaji, Lika na primer, mislim da se zvalo комишање, комушање, kada zimi, dok se sedi i ceka da prodje vreme i ponesto raducka, devojka probere random momka i izvede ga...

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

I bolje sto nisu :D 

 

Ima kod Veljka Petrovica cini mi se, moracu da proverim, opisa desavanja na granici sa Turskom uoci Prvog balkanskog rata, kada u rovove mobilisanih vojnika - dogadja se otprilike na danasnjoj granici sa Kosovom - uredno uvece dolaze zene i devojke iz obliznjih sela i to ne da bi (samo) donele hranu.

Obaska obicaji, Lika na primer, mislim da se zvalo комишање, комушање, kada zimi, dok se sedi i ceka da prodje vreme i ponesto raducka, devojka probere random momka i izvede ga...

za ovo prvo samo da se i ja nasmejem :D

 

za ovo drugo o obicajima :) e sad sto je iz kojekakvih malogradjanskih obzira toliko toga iz nekadasnje srpske etnografije gurnuto pod tepih tj. u zbornike gradje koji came na prasnjavim policama i sto se napravio mit da su srblji otkrili seksualne slobode sa pojavom rokenrola, to je druga prica :)

Link to comment
14 minutes ago, ultra plasticni said:

Nije, nego su pre toga decu donoslile rode.

 

 

 

ma ja sam samo komentarisao stav koji je neko napisao da je i kod nas seksualno oslobadjanje doslo sa pojavom rokenrola, nista vise :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...